Fokustema
Snabbast, vinstrikast
Läs senare

Bäst igår!

Banor som körde lördag 12 augusti: Gävle och Åby
Av
Claes Freidenvall

Jag fattar det fortfarande inte!

Iikka Nurmonen var chockad i vinnarcirkeln efter Midnight Hours seger i skiljeheatet i Åby Stora Pris.

Fem snabbaste vinnarna:

Midnight Hour (e. Diesel Don) 1.10,7a – Åby
Tränare: Ossi Nurmonen, Finland. Körsven: Iikka Nurmonen, Finland.
Ägare: Ilos Oy, Finland. Uppfödare: Ilos Oy, Finland.

Muscle Hustle (e. Muscle Mass) 1.11,0a – Åby
Tränare: Robert Bergh, Åby. Körsven: Robert Bergh, Åby.
Ägare: R. Bergh Travstall AB & Ecurie des Charmes. Uppfödare: Brittany Farms, USA.

Special Envoy (e. Yankee Glide) 1.11,8a (monté) – Åby
Tränare: Frode Hamre, Norge. Ryttare: Malin V Berås, Norge.
Ägare: Bjarne Hov, Norge. Uppfödare: Marvin Katz, Al Libfeld, Sam Goldbrand, Angie Stiller, Kanada & Linda Worrell, USA.

Diamanten (e. Adrian Chip) 1.12,5a – Åby
Tränare: Robert Bergh, Åby. Körsven: Robert Bergh, Åby.
Ägare: Forspro AB med flera. Uppfödare: Lars-Otten Froode, Trensum.

Aron Palema (e. Symphonic Hanover) 1.12,8a – Åby
Tränare: Pär Hedberg, Axevalla. Körsven: Mikael J Andersson, Färjestad.
Ägare: Stall Palema. Uppfödare: Karl-Erik Bender, Kvänum.

Snabbaste kallblodsvinnare:

Nordmärta (e. Slogum Björn) 1.29,5 – Gävle
Tränare: Lina Melin (a), Dannero. Körsven: Ulf Ohlsson, Solvalla.
Ägare: Sven-Erik Melin & Per Nordlinder. Uppfödare: Per Nordlinder, Nordingrå.

Snabbaste montévinnare:

Special Envoy (e. Yankee Glide) 1.11,8a – Åby
Tränare: Frode Hamre, Norge. Ryttare: Malin V Berås, Norge.
Ägare: Bjarne Hov, Norge. Uppfödare: Marvin Katz, Al Libfeld, Sam Goldbrand, Angie Stiller, Kanada & Linda Worrell, USA.

Fem högsta förstaprisen (Åby):

1.200.000 kr
Midnight Hour (e. Diesel Don) – 1.16,9a
Tränare: Ossi Nurmonen, Finland. Körsven: Iikka Nurmonen, Finland.
Ägare: Ilos Oy, Finland. Uppfödare: Ilos Oy, Finland.

500.000 kr
Spitcam Jubb (e. Campbell Hall) – 1.14,5a
Tränare: Micael Broberg (a), Bollnäs. Körsven: Peter Ingves, Halmstad.
Ägare: Micael Broberg, Viksjöfors. Uppfödare: Micael Broberg, Viksjöfors.

400.000 kr
Midnight Hour (e. Diesel Don) – 1.10,7a
Tränare: Ossi Nurmonen, Finland. Körsven: Iikka Nurmonen, Finland.
Ägare: Ilos Oy, Finland. Uppfödare: Ilos Oy, Finland.

Muscle Hustle (e. Muscle Mass) – 1.11,0a
Tränare: Robert Bergh, Åby. Körsven: Robert Bergh, Åby.
Ägare: R. Bergh Travstall AB & Ecurie des Charmes. Uppfödare: Brittany Farms, USA.

220.000 kr

Aron Palema (e. Symphonic Hanover) 1.12,8a – Åby
Tränare: Pär Hedberg, Axevalla. Körsven: Mikael J Andersson, Färjestad.
Ägare: Stall Palema. Uppfödare: Karl-Erik Bender, Kvänum.

Högsta förstapriset kallblodslopp:

30.000 kr (Gävle)

Gärdsjö Mira (e. Järvsöviking) – 1.30,6
Tränare: Per Lisell (a), Rättvik. Körsven: Per Lisell (a), Rättvik.
Ägare: Britta, Chatarina, Hanna & Per Lisell. Uppfödare: Eva & Kennard Cronberg.

Högsta förstapriset montélopp:

125.000 kr (Åby)
Special Envoy (e. Yankee Glide) – 1.11,8a
Tränare: Frode Hamre, Norge. Ryttare: Malin V Berås, Norge.
Ägare: Bjarne Hov, Norge. Uppfödare: Marvin Katz, Al Libfeld, Sam Goldbrand, Angie Stiller, Kanada & Linda Worrell, USA.

Flest segrar (tränare): Robert Bergh – 3 segrar
Flest segrar (kusk): Robert Bergh – 3 segrar
Flest segrar (avelshingst): Diesel Don och Zola Boko –2 segrar

Fokustema
Leangen
Läs senare

”Super-Silje” med tre tillägg

Norska toppstoet Lannem Silje är tillbaka på tävlingsbanan igen efter sin storartade comeback i Bollnäs och nästa start blir på måndagkväll i Leangen.
Av
Claes Freidenvall

Då startar ”Super-Silje” och Tor Wollebaek i lopp för 3-15-åringar med 24.000 norska kronor till vinnaren och hon ska försöka hämta in 60 meters tillägg.

Startlista:

2.140 meter:
1 Svalner-Ole Johnsen

2.160 meter:
2 Raymon-Atle Solhus
3 Helle SPik-Veronika Bugge
4 Gaardens Viktor-Jomar Blekkan
5 Bottem Viktor-Edvard Kristiansen

2.180 meter:

6 Jardar-Arne Nilsen
7 Gikling Lomeo-Andre H. Stensen
8 Töff–Frank Westberg

2.200 meter:

9 Lannem Silje-Tor Wollebaek
10 Krusen-Michael von Krusenstierna

Fokustema
Vincennes
Läs senare

Spårotur för Tand Tuff

I söndags blev Jan-Olov Perssons Tand Tuff målfotoslagen i det första av kallblodsloppen på Vincennes. Som om det inte räckte med det hade han otur i spårlottningen och drog bricka nio när kallbloden möts på torsdag igen.
Av
Lars G Dahlgren
Tand Tuff och Josveis segerstred nos vid nos i det första av kallblodsloppen på Vincennes i söndags. Foto: Gerard Forni
Tand Tuff och Josveis segerstred nos vid nos i det första av kallblodsloppen på Vincennes i söndags. Foto: Gerard Forni

I söndags kväll vann finske Josveis (e. Viesker) med knapp marginal före Tand Tuff. Då handlade det om Vincennes lilla bana. Torsdagens kallblodslopp körs däremot på stora banan så då får gästerna från norden känna på både nedförs- och uppförsbacken på Vincennes.

I ett annat lopp på torsdag, med 40.500 euro till vinnaren, är det gott om svenskintressen. Evin Boko (e. Viking Kronos – Welat Boko), Speed Delicious (e. Fast Photo – Ala Delicious), Trinity Zet (e. S.J.’s Photo – Kleo Zet), Danne Edel (e. Coktail Jet – Osprey Boko), Final Oak (e. Make it Happen – Cara Bobs Crown) och Panoramic (e. Scarlet Knight – Cartolina Spin) startar där. De lär dock få göra topplopp om de ska matcha Cleangame (e. Ouragan de Celland – Red Bell) som kommer från två raka imponerande segerlopp.

Startlistor

Vincennes torsdag

Prix des Pays Nordiques, 2.100 meter autostart, förstapris 9.000 euro:

1 Eldvin – Eric Raffin (tränare: Jörgen Westholm)
2 Ask Eld – Björn Goop (Lars Magne Sövik)
3 Hallsta Vinnex – Magnus O Jonsson
4 Pireus – Harri Koivunen (Jouni Miettinen)
5 Josveis – Antti Ojanperä
6 Söndre Jerkeld – Franck Ouvrie (Jan-Eirik Bergesen)
7 Will Prinsen – Anders Lundström Wolden
8 Spik Mollyn – Geir Gudmestad
9 Tand Tuff – Jan-Olov Persson
10 Gustav E. – Henrik Svensson
11Mökin Tähti – Jean Philippe Monclin (Teemu Okkolin)
12 Virin Eko – Kimmo Taipale

 
Prix du Cantal, 2.850 meter, förstapris 40.500 euro:
2.850 meter
1 Sugar Bred – Roberto Andreghetti (Gennaro Casillo)
2 Panoramic – Björn Goop
3 Final Oak – Daniel Parling (Mikael Stärling (a))
4 Armada des Iles – Francois Lagadeuc (André le Courtois)
5 Attila d’Auvillier – Andre Lamy (Yoann Lavigne)
6 Baraka de Lou – Anthony Dollion
7 Danne Edel – Matthieu Abrivard (Björn Goop)
8 Tinamo Jet – Franck Nivard (Franck Leblanc)
9 Action Force – Eric Raffin (Serge Peltier)
2.875 meter
10 Cleangame – Jean-Michel Bazire
11 Trinity Zet – Franck Ouvrie (Daniel Redén)
12 Bob – Benoit Vassard (Estelle Dessartre)
13 Speed Delicious – Jean Philippe Monclin (Philippe Billard)
14 Chicago Blues – Thierry Duvaldestin
15 Evin Boko – David Thomain (Timo Nurmos)

Fokustema
Finland
Läs senare

Brand på bana efter tävlingar

Efter måndagens tävlingar på travbanan i Uleåborg utbröt en brand på banan. Inga människor eller hästar kom till skada.
Av
Lars G Dahlgren

Uleåborg var igår med och körde det nya finska konceptet ”Magic Monday” med saxad huvudspelform a la V86Xpress. Vid ett-tiden på natten utbröt en brand i banans kontorsdel, där även måldomarna har sitt säte. Dessa lokaler förstördes, men banans publikplatser klarade sig oskadda, rapporterar sajten ravinetti.fi.

Uleåborgs nästa tävlingsdag är den 4 mars och måste antagligen flyttas till Ylivieska.

Försäkringar täcker det som förstördes och banans ledning har redan meddelat att en ny kontor- och publikbyggnad kommer att byggas.

Sport