Fokustema
Derbykvalen
Läs senare

Bra spår för Villiam och Very Kronos

Kriteriesegraren Villiam drog innerspår, Very Kronos spår två. Lucifer Lane får dock jobba hårdare från spår tolv.
Av
Lars G Dahlgren
Villiam imponerade stort när han vann Kriteriet på nytt världsrekord. Foto Mia Törnberg/Sulkysport
Villiam imponerade stort när han vann Kriteriet på nytt världsrekord. Foto Mia Törnberg/Sulkysport

Spårlottningen till Derbyt och Derbystoet är den tomboladel som de anmälda hästarna i uttagningarna har att snurrra i gällande förutsättningarna att ta sig till finalen. De två huvudfavoriterna i Derbyt, Villiam (e. Muscle Hill – Gold Strike) och Very Kronos (e. Ready Cash – Glide About), hamnade alltså bra på det medan Breeders Crown-vinnaren Lucifer Lane (e. Infinitif – Montreal Lane) fick sämsta tänkbara utgångsläge.

Kullkungen fram till och med långa E3 förra året, Coin Perdu (e. S.J’s Caviar – Piova Kronos), hade heller ingen tur utan börjar från spår elva och det största hemmahoppet i Skåne, Calle Crown (e. Great Challenger – Hillary Crown) bär nummerbrickan med siffran nio på i sitt Derbykval.

Mellby Free och Björn Goop, Stochampionatet, Sulkysport, Travsport
Mellby Free och Björn Goop vann Stochampionatet.Foto Johan Grundin/ALN

I kvalen till Derbystoet fick Stochampionatsvinnaren Mellby Free (e. Muscle Hill – Melly Ticket) nummer tio och hon hamnade i samma kvalheat som Drottningpokaltrean Vanquish Kronos (e. Raja Mirchi – Beauty America). Drottningpokalvinnaren Dibaba (e. Ready Cash – Moonlight Kronos) brottas med spår sju, treåringskulldrottningen Candy La Marc (Scarlet Knight – Oiseau) hamnade bra på det med spår två och Stosprinternvinnaren och Stochampionatstvåan Vamp Kronos (e. Ready Cash – Only Kronos) har spår fyra.

Startlistor Derbyuttagningarna

Uttagningar Svenskt Travderby, 2.640 meter autostart, förstapriser 200.000 kronor. De två främsta i varje heat går till final söndag 2 september där förstapriset är 2.000.000 kronor.

Heat 1

  1. Villiam – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  2. Speedy Face – Lutfi Kolgjini
  3. Malory – Peter Ingves (Christian Lindhardt)
  4. Young da Vici – Per Lennartsson
  5. Leader Brodde – Mattias Djuse
  6. Global Un Poco – Erik Adielsson (Svante Båth)
  7. Hierro Boko – Christoffer Eriksson (Marcus Lindgren)
  8. Spickleback Face – Robert Bergh
  9. Ontrack He’s Black – Örjan Kihlström (Hans R Strömberg)
  10. Star Costashorta – Peter Untersteiner
  11. Sethmikael Blanche – Mats Ulriksson (a) (Magdalena Ulriksson-Siminski)
  12. He’s Marvelous – Björn Goop

Heat 2

  1. Prosperous – Per Lennartsson (Marcus Lindgren)
  2. Staro Leonardo – Joakim Lövgren
  3. Mellby Fire – Björn Goop (Timo Nurmos)
  4. Casterly Rock – Christoffer Eriksson (Tomas Malmqvist)
  5. Milliondollarrhyme – Fredrik B Larsson
  6. Eldorado B. – Torbjörn Jansson (Hans-Owe Sundberg)
  7. Martin de Bos – Ulf Ohlsson (Petri Puro)
  8. Output Pressure – Örjan Kihlström (Stefan Melander)
  9. Indy Lane – Jorma Kontio (Björn Röcklinger)
  10. Lass Revenue – Mattias Djuse
  11. Coin Perdu – Erik Adielsson (Svante Båth)
  12. Fritjof – Johan Untersteiner (Niklas Robertsson)

Heat 3

  1. Chapuy – Åke Lindblom
  2. Very Kronos – Erik Adielsson (Svante Båth)
  3. Randemar R.D. – Peter Untersteiner
  4. Illuminati – Joakim Lövgren
  5. The Bucket List F. – Tobias O Eriksson (Helena Burman)
  6. Chianti – Björn Goop
  7. Breidabliks Cognac – Conrad Lugauer
  8. Da Pepperboy – Christoffer Eriksson (Petri Puro)
  9. Vincent Chase – Kevin Oscarsson (Catarina Lundström)
  10. Digital Performer – Ulf Ohlsson (Stefan Melander)
  11. S.G.Charpentier – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  12. Dom Perignon – Örjan Kihlström (Roger Walmann)

Heat 4

  1. Bo C. – Kim Eriksson (Bo E Nilsson (a))
  2. Västerbo Pokerface – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  3. M.T.Malkin – Göran Wester (a) (Claes Sjöström)
  4. Dream Night Palema – Mikael J Andersson (Pär Hedberg)
  5. Global Unlimited – Kim Moberg (Svante Båth)
  6. Adiago Trot – Christoffer Eriksson (Marcus Lindgren)
  7. Evazan Am – Ulf Ohlsson (Reijo Liljendahl)
  8. Son Of God – Örjan Kihlström (Daniel Redén)
  9. Mr Deauville – Mattias Djuse
  10. Born Unicorn – Per Lennartsson (Stefan Melander)
  11. Silent Hill – Peter Unterstellen
  12. Lucifer Lane – Johan A Nilsson (a)) (Thomas L Nilsson)

Heat 5

  1. Eurythmic Sisu – Björn Goop (Petri Salmela)
  2. Mellby Fantom – Ulf Ohlsson (Reijo Liljendahl)
  3. Alcoy – Peter Untersteiner
  4. Eelis – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  5. Capitol Hill – Erik Adielsson (Svante Båth)
  6. Elway Am – André Eklundh
  7. Short In Cash – Kenneth Haugstad (Petri Puro)
  8. Transcendence – Robert Bergh
  9. Gear Extension – Örjan Kihlström (Stefan Melander)
  10. The Real Star – Carl Johan Jepson (Magnus Danhlén)
  11. Cargo Door – Thomas Uhrberg (Sofia Aronsson)
  12. Roofparty – Kevin Oscarsson (Jim Oscarsson)

Heat 6

  1. My Dream Art – Jörgen Westholm
  2. Inertial – Jörgen Sjunnesson (Ola Karlsson)
  3. Peakadilly – Steen Juul
  4. Yankee Boy – Kim Eriksson (Stefan P Pettersson)
  5. Harrington – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  6. M.T.Mighty Winner – Peter Untersteiner
  7. Aventador S.F – Björn Goop (Timo Nurmos)
  8. Van Kronos – Erik Adielsson (Svante Båth)
  9. Calle Crown – Christoffer Eriksson (Tomas Malmqvist)
  10. Who’s Who – Örjan Kihlström (Pasi Aikio)
  11. Einstein Sisu – Tomi Haapio (Petri Salmela)
  12. Esprit Sisu – Ulf Ohlsson (Svante Båth)

Startlistor Derbystouttagningarna

Uttagningar Derbystoet, 2.140 meter autostart, förstapriser 100.000 kronor. De två främsta i varje heat går till final söndag 2 september där förstapriset är 1.000.000 kronor.

Heat 1

  1. A Taste of Honey – Maria Törnqvist
  2. Kashmary Night – Ulf Ohlsson (tränare: Reijo Liljendahl)
  3. Leka – Leif Witasp (Katrin K Frick)
  4. Vamp Kronos – Christoffer Eriksson (Jerry Riordan)
  5. Speeda Då – Jörgen Lorentzen (Sonja Bengtsson a))
  6. Rita C.D. – Björn Goop (Hans R Strömberg)
  7. Vera Spiro – Erik Adielsson (Anna-Karin Rundqvist)
  8. Historic Moment – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  9. Veroni – Peter Untersteiner
  10. Ambon Degato – Johan Untersteiner
  11. Helloise Boko – Mattias Djuse

Heat 2

  1. Hillcrest Player – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  2. Candy La Marc – Erik Adielsson (Lars Marcussen (a))
  3. Worth A Lot – Stefan Söderkvist (Fausto Luperini (a))
  4. Staro Litchi – Tonbias O Eriksson (Helena Burman)
  5. On Vogue – Conrad Lugauer
  6. Current Affair – Kim Eriksson (Tomas Malmqvist)
  7. Mily – Peter Untersteiner
  8. Mattie – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  9. Havefunwithe – Johan Untersteiner
  10. Flare – Per Lennartsson (Stefan Melander)
  11. Hossiana Boko – Jörgen Westholm

Heat 3

  1. Sincerely Face – Roger Malmqvist
  2. Gun Palema – Mikael J Andersson (Pär Hedberg)
  3. Jolie Coer – Dennis Spangenberg (Thorsten Tietz)
  4. Bellatrix Zet – Johan Untersteiner (Daniel Redén)
  5. Hermes Boko – Björn Goop (Matti J Mäkinen)
  6. Princess S.W. – Peter Untersteiner
  7. Dibaba – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  8. Catch My Love – Christoffer Eriksson (Tomasz Wisniewski)
  9. Calamara’s Girl – Erik Adielsson (Svante Båth)
  10. Helena di Quattro – Robin Bakker (Cees F. Kamminga)
  11. Ensemble Am – Jorma Kontio (Stig H Johansson)

Heat 4

  1. Europhile Am – Peter Untersteiner
  2. Sheilah Laday – Kevin Oscarsson (Peter G Norman)
  3. White Lightning – Jörgen Westholm
  4. Je t’Aime Lucky – Johan Untersteiner (Peter Untersteiner)
  5. Butterfly Ima – Åke Lindblom
  6. Poem In Motion – Örjan Kihlström (Svante Båth)
  7. Infinity – Lars-Åke Söderholm
  8. Vanquish Kronos – Carl Johan Jepson (Jerry Riordan)
  9. Digital Furcola – Christoffer Erikson (Ola Samuelsson)
  10. Mellby Free – Björn Goop
  11. Havana Boko – Matias Djuse

Heat 5

  1. Swarowski Broline – Joha Untersteiner (Peter Untersteiner)
  2. Global Upfront – Jörgen Westholm
  3. Maharani de Baroda – Björn Goop
  4. Odessa Celeber – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  5. Rose Mary – André Eklundh
  6. Anne Royal – Carl Johan Jepson (Ulf Stenströmer)
  7. Neon Brodda – Mikael J Andersson (Åke Barkmark (a))
  8. Sunwapta Goj – Oskar J Andersson (Malin A Karlsson (a))
  9. Tahiti Journey – Jorma Kontio (Björn Röcklinger)
  10. Devs Daffodil – Joakim Lövgren
  11. Global Upper Style – Peter Untersteiner

Heat 6

  1. Very Many Legs – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  2. Elsa America – Ulf Ohlsson (Ulf Stenströmer)
  3. Run Chica Run – Peter Untersteiner
  4. Veiled – Carl Johan Jepson (Magnus Dahlén)
  5. Virunga – Erik Adielsson (Svante Båth)
  6. Alfa Mare – Per Lennartsson (Stefan Melander)
  7. Charmante Amok – Mattias Djuse
  8. Wild Love – Kevin Oscarsson (Bengt Simberg (a))
  9. Lorina Citron – Björn Goop
  10. Mellby Fashion – Jörgen Westholm
  11. Beluga West – Anders Zackrisson
  12. Hevin Boko – Jorma Kontio

Sju tvångsstrukna ur Derbykvalen

Fokustema
Margaretas Tidiga Unghästserie
Läs senare

Dansk gäst fick perfekt resa

Candy La Marc har varit ett av sin kulls bästa svenska ston. Även om hon varit svenskregistrerad är hon i alla andra avseenden dansk. I fyraåringsloppet i Margaretas Tidiga Unghästserie kom en häst med samma pappersupplägg och presenterade sig: Adrian’s Fight.
Av
Lars G Dahlgren
Adrian's Fight. Foto Mia Törnberg/Sulkysport
Adrian's Fight. Foto Mia Törnberg/Sulkysport

Denne tränas och ägs av Skiveamatören Lars Söndrup Nielsen som alltså fick full utdelning på långresan till Solvalla.

Fakta

S.G.Maleficent

sto fyra år e. Chocolatier – Riva del Sole e. Gentle Star
9 st: 4–0–1
Rekord: 1.14,4m
Insprunget: 506.000 kr
Uppfödare och ägare: Skärgården Ambulans AB, Väddö
Tränare: Roger Walmann
Körsven: Kenneth Haugstad
Skötare: Magnus Friberg

Expandera

Örjan Kihlström körde ett superlopp, sade Lars Söndrup Nielsen, och det går inte att säga annat. Tredje par utvändigt blev en perfekt position när Global Wizard blev stekhet i ledningen och drog iväg i stor ledning i 1.12,5-1.13-tempo första varvet. Örjan kunde vänta med att vika ut för attack till in på upploppet och då tackade Adrian’s Fight Rossi Palema för daghjälpen och spurtade till segern värd 300.000 kronor på 1.14,2a/2.140.

Adrian’s Fight är en son till S.J.’s Caviar och amerikanskan Flight Surgeon. Den senare stammar från Promissorys möderne och importerades till Sverige av Stall Sisyfos 2012. Två år senare såldes hon vidare till Svend K Adriansen i Danmark som dock lät Flight Surgeon stå kvar i den svenska stamboken fram till förra året. Adrian’s Fight är alltså svenskfödd. Men han är inte inbetalad i något av de svenska storloppen.

Den hårda slutstriden där S.G.Maleficent och Kenneth Haugstad hade nosen först. Foto Mia Törnberg/Sulkysport

I Margaretaloppet för fyraåriga ston tog Roger Walmanns allt mer intressanta S.G.Maleficent tredje raka Solvallasegern. Denna fick tredjespår fram till ledande Miss Golden Wine och det utvecklade sig till ett taktiklopp: 1.25 andra 500 meterna och följaktligen en rusch sista halvvarvet. Segertiden blev enkla 1.16,6a/2.140.

Fakta

Adrian’s Fight

hingst fyra år e. S.J.’s Caviar – Flight Surgeon e. Malabar Man
17 st: 6–2–1
Rekord: 1.14,2am
Insprunget: 491.285 kr
Uppfödare: Svend K Adriansen, Danmark
Ägare: Lars Sondrup Nielsen, Danmark
Tränare och skötare: Lars S Nielsen (a)
Körsven: Örjan Kihlström

Expandera

– Jag ville inte ha dödens, men när det gick så sakta var det ju inte så farligt att sitta där. S.G.Maleficent är stark och hon avgjorde på ärligt sätt sista biten även om det var väldigt hårt mot Fantasia Sisu, sade körande Kenneth Haugstad.

Den sistnämnda gick i tredjespår utan rygg genom slutkurvan och såg ut som vinnaren in på upploppet, men S.G.Maleficent ville alltså annat. Hennes mamma Riva del Sole var ett toppsto, 22 segrar och 3,7 miljoner kronor insprunget. Riva del Sole vann för Tom Horpestad Sto-SM och tog också tre segrar på Vincennes.

 

 

Fokustema
Treåriga hingstar och valacker
Läs senare

Fotot på Belkers sida

Belker (e. Scarlet Knight) fick inleda från tolftespår och fick göra allt grovjobb i Margaretas Tidiga Unghästserie, men avgjorde ändå sista biten.
Av
Ola Lernå
Belker (utvändigt) och Torbjörn Jansson tog sig över två miljoner intjänat när han med minsta marginal avgjorde för Alien Kronos. Foto Mia Törnberg
Belker (utvändigt) och Torbjörn Jansson tog sig över två miljoner intjänat när han med minsta marginal avgjorde för Alien Kronos. Foto Mia Törnberg

Det krävdes dock målfoto för att avgöra mot Alien Kronos (e. Infinitif), som denna gång visade att Belker ensam fick beträda vinnarcirkeln. I Svensk Uppfödningslöpning var det ju också hårt i mål och Sten O Jansson-tränade Belker fick där dela segern med Bythebook.
Erik Adielsson tog ett tidigt initativ mot dödens med Alien Kronos, men just när han var på väg fram galopperade ledande Criterion (e. Jocose) och därmed satt Alien Kronos i spets.
Varvet kvar anslöt Belker på utsidan och sedan blev det en tvekamp dem emellan. Belker kopplade säkert grepp, men det tog emot sista biten och Alien Kronos kom tillbaka invändigt.
– Det var på vippen att vi blev utkontrade, men han är fantastisk den här hästen. Jag hade 1.13 sista varvet i rätt så jämn fart, sade Torbjörn Jansson.
1.15,7a/2.140 meter var segertiden för Belker som i och med segern klev över två miljoner intjänat.

Fokustema
Treåriga ston
Läs senare

Dior först från sämsta spåret

Trots sämsta läget var Dior Ima och Mattias Djuse först över mållinjen i Margaretas Tidiga Unghästserie för ston.
Av
Ola Lernå
Segerglädje för många. Easy KB-ägde Dior Ima vann Margaretas Tidiga Unghästserie med nummer tolv på nummerbrickan. Foto Mia Törnberg
Segerglädje för många. Easy KB-ägde Dior Ima vann Margaretas Tidiga Unghästserie med nummer tolv på nummerbrickan. Foto Mia Törnberg

Mattias Djuse brottades med tolftespår med Dior Ima (e. Chocolatier) från start, men hittade tredje utvändigt, samtidigt som värsta konkurrenten, Grande Diva Sisu (e. Ready Cash) galopperade i spets i första sväng.
700 meter före mål började Dior Ima röra på sig och redan i slutsvängen var hon framme utvändigt ledarduon. Sedan avgjorde Dior Ima säkert sista biten på 1.16,8a/2,140 meter.
Stallkamraten Global Allegiance (e. S.J.’s Caviar) var tvåa från femte utvändigt före Grand Divsa Sisu som reparerade sin galopp på bästa sätt.
Förstapriset i Margaretas Tidiga Unghästserie är 300.000 kronor.