Fokustema
Trippeltravet
Läs senare

De kör Stochampionatshästarna

När anmälningarna offentliggjorts till söndagens tävlingar på Axevalla står det nu klart vilka kuskar som kommer att köra Stochampionatet.
Av
Emil Persson
Erik Adielsson ska köra Global Upper Style i Stochampionatet. Foto Jeannie Karlsson
Erik Adielsson ska köra Global Upper Style i Stochampionatet. Foto Jeannie Karlsson

Peter Untersteiner kvalade in tre hästar och har valt att köra Run Chica Run (e. Scarlet Knight) medan han nyttjar två kuskar till sina andra hästar vilka båda vunnit Stochampionatet.
Stefan Söderkvist som vann år 2006 med Mad Marke får nu chansen bakom Mily (e. Perhaps Love) medan Erik Adielsson som vann år 2001 med Volita du Ling kuskar bakom Global Upper Style (e. S.J.’s Caviar).

Peter Untersteiner har med andra ord valt bort kvalvinnarna för att köra Run Chica Run.

Anna-Karin Rundqvist kommer själv att köra sin Vera Spiro (e. Maharajah) då Carl Johan Jepson valt att köra Veiled (e. Zola Boko) åt Magnus Dahlén.

I övrigt körs samtliga hästar av samma kusk som satt bakom i uttagningsloppen.

Fokustema
Utblick USA
Läs senare

Svenskägd vinnare i Chester

En svensk seger blev det under gårdagen i USA och det var Lennart Ågren-ägde Montepulciano – tränad av Anette Lorentzon – som var starkast i spurten på racinobanan Harrah's Philadelphia i Chester.
Av
Claes Freidenvall
Lennart Ågren äger också storstjärnan Perfect Spirit (bilden). Foto Mia Törnberg
Lennart Ågren äger också storstjärnan Perfect Spirit (bilden). Foto Mia Törnberg

Från rygg ledaren spurtade Anette Lorentzon-tränade Montepulciano (e. Cantab Hall-Italienne Girl) till seger på 1.12,8/1.609 meter. George Napolitano Jr. satt i sulkyn och den treårige valacken vann med närmare två längder. Äger gör Lennart ”Srf Stable” Ågren och förstapriset uppgick till 7.000 dollar.

Montepulciano tog sin tredje seger i 20:e starten – han har också sex andrapris och fem tredjeplatser – och har tjänat drygt 50.000 dollar. Som ettåring kostade han 150.000 dollar i Lexington och han är helbror med Daniel Redén-tränade Rubio, 1.10,4ak*/1.720.798 kr.

Mormor svenskdelägd

Finalen i Jim Derue Memorial Trot ($38.200) avgjordes på Saratoga Raceway och från spets höll treåriga stoet Missus Mia Wallace (e. Credit Winner-Upscale) undan med huvud för Bruce Aldrich Jr. Homer Hochstetler tränar och segertiden skrevs till 1.13,9.

Segern var den sjätte för säsongen på 20 starter och den största i karriären. Missus Mia Wallace kostade 25.000 dollar som ettåring i Lexington och hon är undan ostartade Upsacle (e. Donato Hanover), som såldes för 240.000 dollar i Harrisburg som ettåring och delägs av Stall Zet.

Upscale ingår i samma syskonskara som Martiniontherocks (e. Conway Hall), 1.11,1/$503.320, avelshingsten och Peter Haughton Memorial-vinnaren Weingartner (e. Donato Hanover), 1.11,5*/$292.189, och tidigare Daniel Redén-tränade Be Spontaneous (e. Andover Hall), 1.11,8ak/€72.812, som numera finns i Finland och är delägd av Kari Lähdekorpi.

Fokustema
Bäst igår!
Läs senare

Bäst igår! – tredje raka för Elise

Eskilstuna var ensam herre på täppan i trav-Sverige under gårdagen där det kördes GS75. Elise Andover tog hem högsta förstapriset och den treåriga dam noterade sig även för tredje raka segern. Nedan hittar ni det mesta av det bästa från gårdagen.
Av
Ola Lernå

Vinstrikast

125.000 kronor
Elise Andover (e. Andover Andover) 1.14,8a/2.140 meter – Eskilstuna
Tränare: Jörgen Westholm, Romme Körsven: Rikard N Skoglund, Bergsåker
Uppfödare: Frykstad Ortopedkonsult AB, Eskilstuna
Ägare: Team Westholm AB, Sala

50.000 kronor
Mellby Glader (e. Going Kronos) 1.14,0a/2.140 meter – Eskilstuna
Tränare: Robert Bergh, Åby Körsven: Per Lennartsson, Eskilstuna
Ägare och uppfödare: Mellby Gård AB, Malmö

35.000 kronor
Estelle Brodda (e Raja Mirchi) 1.17,1/2.140 meter – Eskilstuna
Tränare: Kai K Luomala, Eskilstuna Körsven: Jorma Kontio, Solvalla
Ägare: Henna Salonen Invest AB, Stockholm
Uppfödare: Brodda International HB, Lund

New Steel (e. Going Kronos( 1.12,5a/1.640 meter – Eskilstuna
Tränare och körsven: Claes Sjöström, Solvalla
Ägare: A.C Aldeheim Redovisning AB med flera
Uppfödare: New Track HB, Harlösa

M.T.Mourinho (e. Muscle Hill) 1.16,7a/2.640 meter – Eskilstuna
Tränare och körsven: Peter G Norman, Solvalla
Ägare och uppfödare: Misty Trotting AB, Strängnäs

Elliot Coger (e. Enjoy Lavec) 1.15,3a/3.140 meter – Eskilstuna
Tränare och körsven: Fredrik Persson, Kalmar
Ägare och uppfödare: Vamero AB, Askim

Enzo Am (e. Scarlet Knight) 1.12,7a/1.640 meter – Eskilstuna
Tränare: Bengt Oltorp, Färjestad Körsven: Per Nilsson, Färjestad
Uppfödare: Am Bloodstock AB, Halmstad
Ägare: Bengt Oltorp med flera

Eldorado B. (e. Maharajah) 1.12,7a/2.140 meter – Eskilstuna
Tränare och körsven: Hans-Owe Sundberg, Solvalla
Uppfödare: Sven Bernhardsson, Rättvik
Ägare: Stall Merrimac

Snabbast

New Steel (e. Going Kronos( 1.12,5a/1.640 meter – Eskilstuna
Tränare och körsven: Claes Sjöström, Solvalla
Ägare: A.C Aldeheim Redovisning AB med flera
Uppfödare: New Track HB, Harlösa

Enzo Am (e. Scarlet Knight) 1.12,7a/1.640 meter – Eskilstuna
Tränare: Bengt Oltorp, Färjestad Körsven: Per Nilsson, Färjestad
Uppfödare: Am Bloodstock AB, Halmstad
Ägare: Bengt Oltorp med flera

Eldorado B. (e. Maharajah) 1.12,7a/2.140 meter – Eskilstuna
Tränare och körsven: Hans-Owe Sundberg, Solvalla
Uppfödare: Sven Bernhardsson, Rättvik
Ägare: Stall Merrimac

Mellby Glader (e. Going Kronos) 1.14,0a/2.140 meter – Eskilstuna
Tränare: Robert Bergh, Åby Körsven: Per Lennartsson, Eskilstuna
Ägare och uppfödare: Mellby Gård AB, Malmö

Elise Andover (e. Andover Andover) 1.14,8a/2.140 meter – Eskilstuna
Tränare: Jörgen Westholm, Romme Körsven: Rikard N Skoglund, Bergsåker
Uppfödare: Frykstad Ortopedkonsult AB, Eskilstuna
Ägare: Team Westholm AB, Sala

Snabbast och vinstrikast monté

Flashing Boko (e. Ken Warkentin) 1.12,8a/1.640 meter – Eskilstuna
Tränare: Severin Aarskog, Norge Ryttare: Christina A Hande, Norge
Ägare: Stall Öst & Vest Litt, Norge
Uppfödare: Annemanna AB, Ekerö

Segerrikaste avelshingst

Två segrar: Enjoy Lavec, Going Kronos

Fokustema
V75 Jägersro
Läs senare

Propulsion i Müllers Memorial

Propulsion gästar Jägersro på lördag för C.L.Müllers Memorial med 400.000 kronor i förstapris.
Av
Lars G Dahlgren
Propulsion. Foto: Jeannie Karlsson/Sulkysport.
Propulsion. Foto: Jeannie Karlsson/Sulkysport.

Daniel Redén kan i och med detta lopp börja ha Prix d’Amérique i tankarna med Mastersfinalvinnaren. Genom att göra denna start klarar Propulsion ”minst en start efter 1 oktober”-kravet i Prix d’Amérique-propositionen och har sedan full frihet att förbereda Propulsion (e. Muscle Hill – Danae) som han vill fram till sista söndagen i januari. Propulsion kommer garanterat med i Prix d’Amerique 2019 i kraft av sin höga samlade prissumma, 22,2 miljoner kronor.

Propulsion har startat på Jägersro tre gånger, de tre gånger han vunnit Hugo Åbergs Memorial.

Det körs ett lopp med högre prissumma än Müllers på lördag, Breeders Course-finalen för tvååringar. Det loppet har till och med sina 600.000 kronor i förstapris till och med högre prissumma än Svampen i lördags och de nio finalisterna har kvalat in till Breeders Course-finalen.

De tre försöksvinnarna som är med är Eric The Eel (e. Muscle Hill – Laurel America) på Charlottenlund den. 26 augusti, Uruguay Broline (e. Weingartner – Naiad Broline) på Solvalla den 12 september och Osoma (e. Trixton – Fair Lafete) på Jägersro den 10 oktober. Den sistnämnda har bytt tränare sedan dess. Christian Lindhardt är inte längre kvar på Gestüt Lasbek och Harry Losse är ny tränare för svenskfödda, men tyskägda, Osoma.

Breeders Course-finalen har placerats utanför V75-spelet.

Startlistor

Breeders Course final, 1.640 meter autostart, förstapris 600.000 kr:

  1. Osoma – Peter Ingves (tränare: Harry Losse)
  2. Uruguay Broline – Erik Adielsson (Svante Båth)
  3. Eric The Eel – Rene Kjaer (Jeanette Hansen)
  4. Hill Of Fame F. – Johnny Takter (Helena Burman)
  5. Amelie Grif – Björn Goop
  6. Joan C.Boko – Kim Eriksson (Patricia Van Der Meer (a))
  7. Eastboundanddown – Birger Jörgensen (Peter Rudbeck (a))
  8. Bear With Blaze – Jörgen Lorentzen
  9. Goofy Sisu – Per Nordström

C.L.Müllers Memorial, 2.640 meter autostart, förstapris 400.000 kronor:

  1. Reckless – Björn Goop
  2. Cyber Lane – Johan Untersteiner
  3. Carabinieri – Peter Untersteiner
  4. Cash Crowe – Christoffer Eriksson (Petri Puro)
  5. On Track Piraten – Erik Adielsson (Hans R Strömberg)
  6. Propulsion – Örjan Kihlström (Daniel Redén)
  7. Monark Newmen – Fredrik Persson
  8. Turno di Azzurra – Steen Juul
  9. Platon Face – Adrian Kolgjini
  10. Speed Delicious – Nicklas Westerholm
  11. Racing Mange – Joakim Lövgren