Fokustema
Sulkysport nummer 13
Läs senare

E-tidningen ute redan nu

Med anledning av Sveriges nationaldag kommer tidningen i brevlådan först imorgon, men redan idag kan du som prenumerant läsa den som e-tidning eller köpa lösnummer i vår app.
Av
Cecilia Kristoffersson
Sulkysport nr 13 2017 Lionel
Sulkysport nr 13 2017 Lionel

Till detta nummer gjorde Claes Freidenvall och Jeannie Karlsson turen till Mysen för att träffa mannen bakom Lionel inför Oslo Grand Prix.

Fokus ligger även på lördagens V75-bana Östersund där ni får träffa den yngste av Djuse-bröderna, Fredrik ”Frasse” Fransson är veckans krönikör och näste Championhingst presenteras.

Sedan finner ni självklart även tips och startlistor till både fredagens V64- och lördagens V75-tävlingar i Östersund och till Oslo Grand Prix-dagen på Bjerke som även de bjuder på en extra V75-omgång.

Enklast läser du oss i vår app och där finns även möjligheten att köpa lösnummer för 30 kronor stycket.

Länk till AppStore

Länk till Google Play

Så läser du oss digitalt

Fokustema
E-tidning, app & print
Läs senare

Sulkysport nummer 28

Torbjörn Jansson till Hall of Fame - historien bakom hans dress, snacket efter och människorna bakom Sprintermästarsegraren, Diamanten gav Stig H Johansson den första inteckningen, talangen, tips och startlistor till fredag och lördag och så mycket mer.
Trevlig läsning!
Av
Cecilia Kristoffersson
Sulkysport nr 28
Sulkysport nr 28
  • Allt från Sprintermästaren
  • Anders Ström är veckans krönikör
  • Veckans höjdare
  • Torbjörn Jansson till Hall of Fame – läs historien bakom hans dress
  • Diamanten i Jarlsberg
  • Sundbyholm rustar för publikrekord
  • Upp och ner för Daniel Wikberg
  • Startlistor och tips till V64 på Axevalla fredag och V75 i Årjäng på lördag
  • Talangen – Musique d’Inverne
  • Peter Untersteiner jagar andra segern i Stochampionatet
  • Daniel Redéns stjärnduo på turné
  • Stosprintern – Vamp Kronos
  • Elvaåringen kan än
  • V75-bana i fokus – Nordiska travmuséet firar 20 år
  • … Och mycket mer unik läsning!

Inte prenumerant på Sulkysport ännu? Då kan du enkelt bli det via länken nedan eller köpa lösnummer i vår app för 30 kronor styck.

Är du prenumerant ingår även Sulkysport digital!

På nätet läser du oss enklast i vår app som finns att ladda ner kostnadsfritt från App Store eller Google Play. Du hittar länkarna nedan!

Länk till App Store

Länk till Google Play

Prova Sulkysport
för endast 39 kr första månaden
Läs även digitalt var du vill och när du vill
Inga fakturor, ingen bindningstid, avluta när du vill
Ordinarie pris 150 kr/mån
Beställ
Fokustema
V75 lördag
Läs senare

Revanschmöte i Årjäng

2017 vann Dante Boko Årjängs Stora Sprinterlopp på målfoto mot Propulsion. På lördags möts Lutfi Kolgjini och Daniel Redéns hästar på nytt på banan i Värmland.
Av
Pär Gustafsson
Så här såg det ut när Dante Boko vann Årjängs Stora Sprinterlopp ifjol på 1.09,6a/1.640 meter. Foto Urban Kihlman/ALN
Så här såg det ut när Dante Boko vann Årjängs Stora Sprinterlopp ifjol på 1.09,6a/1.640 meter. Foto Urban Kihlman/ALN

Vinnaren av Årjängs Stora Sprinterlopp är inbjuden till Hugo Åbergs Memorial på Jägersro den 31 juli 2018 efter godkännande av Skånska Travsällskapet. Ifjol följde Propulsion upp andrapriset i Årjäng med att vinna Hugo Åbergs på 1.08,1a/1.609 meter.

Årjängs Stora Sprinterlopp – Gazza Degatos Minneslopp
1.640 meter autostart
Förstapris: 600.000 kronor
Häst – Kusk

  1. Arazi Boko – Alessandro Gocciadoro
  2. Donatomite – Frode Hamre
  3. Nadal Broline – Ulf Ohlsson
  4. Spitcam Jubb – Micael Broberg
  5. In Vain Sund – Kaj Widell
  6. Dante Boko – Lutfi Kolgjini
  7. Propulsion – Örjan Kihlström
  8. Pingus Vang – Åsbjörn Tengsareid
  9. Volstead – Björn Goop
  10. Maori Time – Erik Adielsson
Kampanj
10 veckor för 299 kronor
Sulkysport som både papper och e-tidning
Beställ
Fokustema
Bäst igår!
Läs senare

Bäst igår – sex kuskar dubblade

Halmstad och Bergsåker delade på travuppdragen under gårdagen och här hittar ni det mesta om det bästa.
Av
Ola Lernå

Vinstrikaste varmblod

995.830 kronor
Perfect Spirit (e. Andover Hall) 1.10,2a/1.609 meter – Halmstad
Tränare: Daniel Redén, Solvalla Körsven: Örjan Kihlström, Solvalla
Ägare: SRF Stable
Uppfödare: Hanover Shoe Farms Inc, USA

150.000 kronor
Volocity de Vie (e. Yankee Glide) 1.14,9/3.140 meter – Halmstad
Tränare: Timo Nurmos, Solvalla Körsven: Jorma Kontio, Solvalla
Ägare: CSD Mur & Betong AB med flera
Uppfödare: Joie de Vie Farm LLC, USA

125.000 kronor
Calle Crown (e. Great Challenger) 1.10,2a/1.609 meter – Halmstad
Tränare: Tomas Malmqvist, Jägersro Körsven: Christoffer Eriksson, Jägersro
Ägare: Easy KB, Uppsala
Uppfödare: Helle & Lene Hjorth

Enterprise (e. Chapter Seven) 1.11,9a/1.609 meter – Halmstad
Tränare: Stefan Melander, Solvalla Körsven: Björn Goop, Färjestad
Ägare: Stall Courant AB, Stockholm
Uppfödare: Diamond Creek LLC, USA

Hazard Boko (e. S.J.’s Caviar) 1.12,5a/1.609 meter – Halmstad
Tränare och körsven: Per Lennartsson, Eskilstuna
Ägare: Anders BÄcke, Hedemora
Uppfödare: Boko Stables, Holland

Double Exposure (e. Donato Hanover) 1.11,9a/2.140 meter – Halmstad
Tränare: Daniel Redén, Solvalla Körsven: Örjan Kihlström, Solvalla
Ägare: Stall Zet (Daniel Redén)
Uppfödare: J&T Silva Stables LCC, USA

Ambon Degato (e. Donato Hanover) 1.13,6a/2.140 meter – Halmstad
Tränare och körsven: Johan Untersteiner, Halmstad
Ägare: Stall Label AB, Kvibille
Uppfödare: Thord & Gunilla Sandberg

100.000 kronor
Uandmetogether Ås (e. Muscle Mass) 1.14,8/2.140 meter – Halmstad
Körsven: Erik Adielsson, Solvalla Tränare: Johan Untersteiner, Halmstad
Ägare: Stall Bolagsstallet
Uppfödare: ACL Stuteri AB & Kjell Johansson

Global Takeover (e. Pastor Stephen) 1.11,7a/1.640 meter – Halmstad
Tränare: Lars I Nilsson, Jägersro Körsven: Mikael Pilenberg, Jägersro
Ägare: Stall Templar
Uppfödare: Global Farm AB, Nacka

Bandit Brick (e. Yankee Glide) 1.12,2a/2.140 meter – Halmstad
Tränare och körsven: Steen Juul, Danmark
Ägare: Stald Pimax, Danmark
Uppfödare: Anders Bredberg, Tystberga

 

Snabbaste varmblod

Perfect Spirit (e. Andover Hall) 1.10,2a/1.609 meter – Halmstad
Tränare: Daniel Redén, Solvalla Körsven: Örjan Kihlström, Solvalla
Ägare: SRF Stable
Uppfödare: Hanover Shoe Farms Inc, USA

Calle Crown (e. Great Challenger) 1.10,2a/1.609 meter – Halmstad
Tränare: Tomas Malmqvist, Jägersro Körsven: Christoffer Eriksson, Jägersro
Ägare: Easy KB, Uppsala
Uppfödare: Helle & Lene Hjorth

Global Takeover (e. Pastor Stephen) 1.11,7a/1.640 meter – Halmstad
Tränare: Lars I Nilsson, Jägersro Körsven: Mikael Pilenberg, Jägersro
Ägare: Stall Templar
Uppfödare: Global Farm AB, Nacka

Double Exposure (e. Donato Hanover) 1.11,9a/2.140 meter – Halmstad
Tränare: Daniel Redén, Solvalla Körsven: Örjan Kihlström, Solvalla
Ägare: Stall Zet (Daniel Redén)
Uppfödare: J&T Silva Stables LCC, USA

Enterprise (e. Chapter Seven) 1.11,9a/1.609 meter – Halmstad
Tränare: Stefan Melander, Solvalla Körsven: Björn Goop, Färjestad
Ägare: Stall Courant AB, Stockholm
Uppfödare: Diamond Creek LLC, USA

Snabbaste kallblod

30.000 kronor
Eldvin (e. Järvsöfaks) 1.22,1/1.640 meter – Bergsåker
Tränare: Jörgen Westholm, Romme Körsven: Linda Forsberg, Romme
Ägare: Trädgår’n i Flen AB, J Westholm med flera
Uppfödare: Elisabet Ekebjörk, Ramvik
Sammanfattning
Vinstrikaste körsven:
Två segrar: Rikard N Skoglund, Jimmy H Andersson, Johan Untersteiner, Örjan Kihlström, Carl Johan Jepson, Erik Adielsson

Vinstrikaste tränare:
Två segrar: Daniel Redén, Magnus Dahlén, Johan Untersteiner, Peter Untersteiner

Vinstrikaste avelshingst:
Två segrar: Yankee Glide, Donato Hanover