Fokustema
V75 Bjerke 18 november
Läs senare

En vink om Paris

Göran Antonsen kunde kosta på sig att göra segergest i god tid.
Lionel var totalt dominant då han vann Kai Eriksen Minneslopp på Bjerke och tydliggjorde med full kraft att han är redo för ännu ett Parisäventyr.
Av
Emil Persson
Lionel visade vid Bjerkesegern att han är redo för ett nytt Frankrikeäventyr. Foto Mia Törnberg
Lionel visade vid Bjerkesegern att han är redo för ett nytt Frankrikeäventyr. Foto Mia Törnberg

Daniel Redén-tränade sjuåringen öppnade förbättrat bakom bilen och satt i ledningen redan på första långsidan. Efter mediokra 1.14,5 första varvet var det upplagt för seger och när rycket kom ut ur slutkurvan kunde ingen haka på.

Zenit Brick (e. Make it Happen) spurtade bra ur tredje invändigt och nådde andraplatsen, men kom aldrig i farlig närhet. Nej, istället kunde Göran Antonsen kosta på sig en segergest 50 meter före mål. Något som kanske fick hästen en aning ur balans för 25 meter efter mål blev det en galopp, men det drog på intet vis när helhetsintrycket.
Tvärtom; som han ser ut Look de Star-sonen!
– Och såg du Caid Griff? Han såg väldigt bra ut över mål, väldigt gåvillig, sade Daniel Redén om målfemman i ATG Live och fortsatte:
– Hästen har känts bra. Han är väldigt lat och flegmatisk så Norge borde inte passa honom så bra egentligen, men det här var kanon. Nu ska han åka ner om lite drygt en vecka; rätta in sig där nere, gå i några B-lopp och sedan blir det Prix d’Amerique. Björn Goop ska köra hästen i första B-loppet, sedan får vi se hur det blir, sade Daniel Redén.

Duellen uteblev

När Love Matters (e. Explosive Matter) galopperade innan start I Axel Jensens Minneslopp uteblev det motsedda duellen med Ferrari B.R. (e. Muscles Yankee).
Den sistnämnde släpptes till tät efter 300 meter av Johan Untersteiner bakom J.H.Mannerheim (e. From Above) och höll undan med en längd efter att varvat på 1.11,7.
Intrycket var inte så hiskeligt övertygande, men hästen visade ännu en gång att han svarar bra mot häst, även om han är flegmatisk i stilen. Det är väl helt enkelt såhär han ser ut.
– Jag fick köra det jag vågade från start och genom första kurvan. Tyvärr blev jag sittandes för länge med honom då defileringen tog för lång tid, men han var först i mål och det är det viktigaste. Formen är inte på topp, men nu har han varit igång sedan i mars månad. Formen kanske ligger kring 7,5-8 på en tiogradig skala, sade Midtfjeld.
Loppets mest positiva överraskning stod tvåan Justice Hall (e. Justice Hall) för. Peter Untersteiners häst hade inte tävlat sedan Kungapokalskvalen, men flög fram i vida spår från fjärde utvändigt. Plus, plus, plus!
– Jag tror att han är en potentiell Gulddivisionshäst, sade Peter Untersteiner.

Trots att Bravivicimo (e. Orlando Vici) fick göra jobbet de sista 700 meterna så lyckades hon plocka ner den färska Breeders Crown-vinnaren Unrestricted (e. Muscles Yankee).
Kaj Widell var det som styrde in Jörgen Petterssons sto till vinst vilket var överraskande. Blott 254.410 kronor hade hon på kontot innan loppet, men det spelade ingen roll för såhär i slutet av fyraåringssäsongen har hon genomgått en häftig utveckling.

Att Olav Mikkelborgs Dancelli (e. Norvelous Hanover) var i knallform rådde ingen tvekan om före loppet och Mikkelborg körde därefter. Det var en våldsam satsning mot tät som bar frukt efter att No Limit L.A. (e. Varenne) galopperat i körningen i första kurvan.
– Det är klart att det blev trångt; det blir det i sådana situationer i kurvan, sade Mikkelborg.
När Aileron (e. Scarlet Knight) hade en usel tag och tappade från tredje invändigt redan på sista bortre långsidan och Trinity Lux (e. Love You) aldrig fick se dagens ljus från vinnarhålet blev segern säker.
– Hästen har svarat väldigt fint på det ändrade träningsupplägget, sade Mikkelborg.

Auktionsdyring

Admir Zukanovic Seal Kronos (e. Muscle Hill) har byggt ett staket. Femte raka segern togs i ett överpacat klass II-försök och äntligen börjat kretsen kring hästen få betalt för denna auktionsdyring.
Han gick ju trots att loss på 850.000 kronor på Kolgjinis Sales år 2012!

Making Love (e. Ken Warkentin) fick långt fram i det inledande stayerloppet, men Robert Bergh hade tagit ett vaket och vinstgivande beslut att chansa längs sargen.

När 300 meter återstod kom luckan utåt i banan och i allra sista steget knäpptes Onceforall Face (e. Viking Kronos) som hade gått en rejäl 700 metersrepa i tredjespår och var något av moralisk vinnare för Jeppe Juel.

Revansch kom dock senare under dagen. När såväl Nobel Amok (e. Zola Boko), Nancy America (e. Revenue) som Photo Lavec (e. S.J.’s Photo) galopperade bort sig i första kurvan landade Triton Neergård (e. Super Arnie) i tredje utvändigt, trots tolftespår bakom bilen.
Rygg på Heartbreaker V.S. (e. Super Photo Kosmos) blev perfekt och över upploppet plockade han ner densamme utan problem. Hästen är färsk i silverdivisionen, men avgjorde nu så pass enkelt att han ska ha all möjlighet att skrapa ihop 300-400.000 kronor rätt så fort.

Fakta

V75 BJERKE 19 NOVEMBER

Rätt rad: 13–6–5–10–12–2–4

Utdelning 7 rätt: 332.521 kr

Utdelning 6 rätt: 937 kr

Utdelning 5 rätt: 54 kr

Omsättning: 98.128.242 kr

Expandera
Fokustema
Breeders Crown-semifinaler
Läs senare

Topphästparad på Solvalla

Breeeders Crown-semifinalerna på Solvalla på torsdag innehåller 144 fina tre- och fyraåringar. 48 finalister ska vaskas fram till finalerna på Sundbyholm söndagen den 12 november. Bland de som är med är fjolårets Hambletonianvinnare Perfect Spirit.
Av
Lars G Dahlgren
Perfect Spirit är en av segerkandidaterna i Breeders Crown för fyraåringar, där semifinalerna körs på Solvalla på söndag. Foto: Mia Törnberg/Sulkysport.
Perfect Spirit är en av segerkandidaterna i Breeders Crown för fyraåringar, där semifinalerna körs på Solvalla på söndag. Foto: Mia Törnberg/Sulkysport.

Vinnarna i de flesta betydande årgångslopp finns med i semifinalerna. Den som först och främst saknas är nyblivne Grand Prix de l’U.E.T.-vinnaren Villiam (e. Muscle Hill – Gold Strike).

Med är inte heller årets långa E3-vinnare Attraversiamo (e. Kiss Francais – Rhythm Kronos) vars pappa Kiss Francais avkommor inte var nominerade till Breeders Crown. Uppfödningslöpnings- och E3-vinnaren Coin Perdu (e. S.J’s Caviar – Piova Kronos) har i år som fyraåring avslutat karriären och går till avel. Avslutat karriären och stått i avel redan i år som fyraåring har också 2016-Svampenvinnaren Executive Caviar (e. S.J.’s Caviar – La Belle Lady) gjort.

Men annars är de med allihop: Kriterievinnaren Inti Boko (e. Chocolatier – Sue Boko), Derbyvinnaren Who’s Who (e. Maharajah – Reality Pride), Oaksvinnaren Conrads Rödluva (e. S.J.’s Caviar – Moviestar), Stochampionatsvinnaren Mellby Free (e. Muscle Hill – Mellby Ticket), Derbystovinnaren Run Chica Run (e. Scarlet Knight – Run Baby Run), Kungapokalvinnaren och Sprintermästaren Perfect Spirit (e. Andover Hall – Good Common Cents), Drottningpokalvinnaren Dibaba (e. Ready Cash – Moonlight Kronos), Stosprinternvinnaren Vamp Kronos (e. Ready Cash – Only Kronos), fjolårets Oaks- och Breeders Crown-vinnare Candy La Marc (e. Scarlet Knight – Oiseau), BC-vinnaren Lucifer Lane (e. Infinitif – Montreal Lane), årets E3-vinnare Zara Kronos (e. Raja Mirchi – Regal Kronos)  Betting Gangster (e. Going Kronos – Viola Silas) och No Matter (e. Explosive Matter – Flirting Champagne), fjolårets E3-vinnare Violet Bi (e. Equinox Bi – Fidji Bi), Capitiol Hill (e. Muscle Hill – Dreamalittledream) samt Calamara’s Girl (e. Raja Mirchi – Calamara Donna) och fjolårets Svampen-vinnare Maze Runner (e. G.H.Nemo – Gale Warning).

Det är 36 hästar, fördelade på tre semifinaler, med i varje klass. De fyra främsta i respektive semifinal går vidare till finalerna på  Sundbyholm söndag den 11 november. Förstapriserna i finalerna är 800.000 kronor, dubbelt så mycket för premiechansade hästar. Förstapriserma i semifinalerna är 200.000 kronor.

Följande hästar är med i Breeders Crown-semifinalerna på Solvalla, söndag 28 oktober. 2.140 meter autostart. Startlistorna blir klara under måndageftermiddagen:

Treåriga hingstar och valacker

  • Adress Book – Johan Untersteiner
  • Alone – Pasi Aikio
  • Baritone Artist – Markus B Svedberg
  • Betting Gangster – Jerry Riordan
  • Buzzer Beater – Per Linderoth
  • Crash Axe – Stefan Melander
  • Damien Hanover – Stefan Persson
  • Dexter Brick – Mattias Djuse
  • Edfromed – Åke Lindblom
  • Farlander Am – Magnus Dahlén
  • Fernando Vixi – Tuomas Korvenoja
  • Filur Sisu – Per Nordström
  • Flight Dynamics – Stefan Melander
  • Forfantone Am – Roger Walmann
  • Fortune Mearas – Svante Båth
  • Funky – Tomas Malmqvist
  • Garrett Mix – Stig H Johansson
  • Global Welcome – Svante Båth
  • Global Wise Guy – Timo Nurmos
  • Global Withdrawl – Svante Båth
  • Golden News – Per Linderoth
  • Holy Water – Tomas Malmqvist
  • Inti Boko – Timo Nurmos
  • Jaguar Dream – Claes Sjöström
  • Maze Runner – Marcus Lindgren
  • Mellby Glader – Robert Bergh
  • Mellby Goofy – Reijo Liljendahl
  • Noble Boy – Per Linderoth
  • Peak Fear – Joakim Lövgren
  • Person Of Interest – Jim Oscarsson
  • Soul Tan – Elisabeth Lundholm (a)
  • Tae Kwon Deo – Adrian Kolgjini
  • That’s Art – Peter Untersteiner
  • Thought Hanover – Jim Oscarsson
  • Versailles U.S. – Reijo Liljendahl
  • Önas Nougat – Per Nordström

Treåriga ston

  • A Perfect Victory – Jim Oscarsson
  • A Sweet Dance – Helena Burman
  • Activated – Fredrik Wallin
  • Adorable Lady – Pasi Aikio
  • Ajabaja – Tomas Malmkvist
  • Au Pair Girl – Robert Bergh
  • Bechamel – Daniel Redén
  • Bottnas Future – Roger Walmann
  • Conrads Rödluva – Daniel Redén
  • Dancin In The Rain– Per Linderoth
  • Doyouknow – André Eklundh
  • Elise Andover – Jörgen Westholm
  • Evelyn – Roger Walmann
  • Fanny Chenal – Björn Goop
  • Feather Sisu – Petri Salmela
  • Fixi Mearas – Stig H Johansson
  • Flair Delice – Svante Båth
  • Flash Am – Roger Walmann
  • Formosa Am — Jörgen Westholm
  • Frequency Am – Markus B Svedberg
  • Global Vintage – Timo Nurmos
  • Global Well Off – Daniel Wäjersten
  • Global Wilderness – Svante Båth
  • Global Wishmeluck – Mattias Djuse
  • In Royalty Boko – Tuomas Korvenoja
  • Lipstick Tooma – Jevgeni Ivanov
  • Mariahs Baby K.V. – Teijo Ahola
  • No Matter – Svante Båth
  • Pippi Roc – Johan Untersteiner
  • Racing Brodda – Mattias Djuse
  • Staro Miami – Ari-Pekka Pakkanen
  • Sweet On You – Reijo Liljendahl
  • Ti Punch Broline – Roger Walmann
  • Valetta – Björn Goop
  • Wingsofcrazinessås – Dick Robertsson
  • Zara Kronos – Joakim Lövgren
  • Zenita Kronos – Jerry Riordan

Fyraåriga hingstar och valacker

  • Adiago Trot – Marcus Lindgren
  • Auto Relight – Stefan Melander
  • Born Unicorn – Stefan Melander
  • Capitol Hill – Svante Båth
  • Chapuy – Åke Lindblom
  • Chianti – Björn Goop
  • Digital Performer – Stefan Melander
  • Eldorado B. – Hans-Owe Sundberg
  • Elway Am – André Eklundh
  • Eurythmic Sisu – Petri Salmela
  • Exclamation Mark – Reijo Liljendahl
  • Global Un Poco – Svante Båth
  • Global Unspoked – Oskar Svanberg
  • Indy Lane – Björn Röcklinger
  • Judge Memphis – Mimmi Elfstrand
  • Kövras So Far – Robert Bergh
  • Leader Brodde – Mattias Djuse
  • Lucifer Lane – Thomas L Nilsson
  • Milliondollarrhyme – Fredrik B Larsson
  • Output Pressure – Stefan Melander
  • Perfect Spirit – Daniel Redén
  • Prosperous – Marcus Lindgren
  • Roofparty – Jim Oscarsson
  • Royal Navy Neo – Björn Goop
  • Selmer I.H. – Ingemar Hultqvist (a)
  • Short In Cash – Petri Puro
  • Son Of God – Daniel Redén
  • Southwind Hydro – Roger Walmann
  • Speedy Face – Adrian Kolgjini
  • Spickleback Face – Robert Bergh
  • Transcendence – Robert Bergh
  • Vainqueur R.P. – Frode Hamre
  • Very Kronos – Svante Båth
  • Waffle – Johan Untersteiner
  • Who’s Who – Pasi Aikio
  • Yankee Boy – Stefan P Pettersson

Fyraåriga ston

  • Baronesse Ima – Claes Sjöström
  • Bellatrix Zet – Daniel Redén
  • Butterfly Ima – Åke Lindblom
  • Calamara’s Girl – Svante Båth
  • Candy La Marc – Lars Marcussen (a)
  • Catch My Love – Tomasz Wisniewski
  • Cavidendron – Magnus Dahlén
  • Corona Brick – Erik Holm
  • Devs Daffodil – Joakim Lövgren
  • Dibaba – Roger Walmann
  • Europhile Am – Peter Untersteiner
  • Fantasy In – Svante Båth
  • Global Upper Style – Peter Untersteiner
  • Gloria Web – Timo Nurmos
  • Gun Palema – Pär Hedberg
  • Helloise Boko – Mattias Djuse
  • Hermes Boko – Matti J Mäkinen
  • Hevin Boko – Timo Nurmos
  • Je T’Aime Lucky – Peter Untersteiner
  • Lady Youline – Henrik Hoffman
  • Maharani de Baroda – Björn Goop
  • Mellby Free – Björn Goop
  • Mily – Peter Untersteiner
  • Mrs LIndy – Reijo Liljendahl
  • Odessa Celeber – Roger Walmann
  • Poem In Motion — Svante Båth
  • Romance Amok – Timo Nurmos
  • Rose Mary – André Eklundh
  • Run Chica Run – Peter Untersteiner
  • Tahiti Journey – Björn Röcklinger
  • Vamp Kronos – Jerry Riordan
  • Vanquish Kronos – Jerry Riordan
  • Violet Bi – Jim Oscarsson
  • Walkie Talkie – Per Linderoth
  • White Lightning – Jörgen Westholm
  • Wild Love – Bengt Simberg (a)
Fokustema
Utblick USA
Läs senare

Svenskägd vinnare i Chester

En svensk seger blev det under gårdagen i USA och det var Lennart Ågren-ägde Montepulciano – tränad av Anette Lorentzon – som var starkast i spurten på racinobanan Harrah's Philadelphia i Chester.
Av
Claes Freidenvall
Lennart Ågren äger också storstjärnan Perfect Spirit (bilden). Foto Mia Törnberg
Lennart Ågren äger också storstjärnan Perfect Spirit (bilden). Foto Mia Törnberg

Från rygg ledaren spurtade Anette Lorentzon-tränade Montepulciano (e. Cantab Hall-Italienne Girl) till seger på 1.12,8/1.609 meter. George Napolitano Jr. satt i sulkyn och den treårige valacken vann med närmare två längder. Äger gör Lennart ”Srf Stable” Ågren och förstapriset uppgick till 7.000 dollar.

Montepulciano tog sin tredje seger i 20:e starten – han har också sex andrapris och fem tredjeplatser – och har tjänat drygt 50.000 dollar. Som ettåring kostade han 150.000 dollar i Lexington och han är helbror med Daniel Redén-tränade Rubio, 1.10,4ak*/1.720.798 kr.

Mormor svenskdelägd

Finalen i Jim Derue Memorial Trot ($38.200) avgjordes på Saratoga Raceway och från spets höll treåriga stoet Missus Mia Wallace (e. Credit Winner-Upscale) undan med huvud för Bruce Aldrich Jr. Homer Hochstetler tränar och segertiden skrevs till 1.13,9.

Segern var den sjätte för säsongen på 20 starter och den största i karriären. Missus Mia Wallace kostade 25.000 dollar som ettåring i Lexington och hon är undan ostartade Upsacle (e. Donato Hanover), som såldes för 240.000 dollar i Harrisburg som ettåring och delägs av Stall Zet.

Upscale ingår i samma syskonskara som Martiniontherocks (e. Conway Hall), 1.11,1/$503.320, avelshingsten och Peter Haughton Memorial-vinnaren Weingartner (e. Donato Hanover), 1.11,5*/$292.189, och tidigare Daniel Redén-tränade Be Spontaneous (e. Andover Hall), 1.11,8ak/€72.812, som numera finns i Finland och är delägd av Kari Lähdekorpi.

Fokustema
Bäst igår!
Läs senare

Bäst igår! – tredje raka för Elise

Eskilstuna var ensam herre på täppan i trav-Sverige under gårdagen där det kördes GS75. Elise Andover tog hem högsta förstapriset och den treåriga dam noterade sig även för tredje raka segern. Nedan hittar ni det mesta av det bästa från gårdagen.
Av
Ola Lernå

Vinstrikast

125.000 kronor
Elise Andover (e. Andover Andover) 1.14,8a/2.140 meter – Eskilstuna
Tränare: Jörgen Westholm, Romme Körsven: Rikard N Skoglund, Bergsåker
Uppfödare: Frykstad Ortopedkonsult AB, Eskilstuna
Ägare: Team Westholm AB, Sala

50.000 kronor
Mellby Glader (e. Going Kronos) 1.14,0a/2.140 meter – Eskilstuna
Tränare: Robert Bergh, Åby Körsven: Per Lennartsson, Eskilstuna
Ägare och uppfödare: Mellby Gård AB, Malmö

35.000 kronor
Estelle Brodda (e Raja Mirchi) 1.17,1/2.140 meter – Eskilstuna
Tränare: Kai K Luomala, Eskilstuna Körsven: Jorma Kontio, Solvalla
Ägare: Henna Salonen Invest AB, Stockholm
Uppfödare: Brodda International HB, Lund

New Steel (e. Going Kronos( 1.12,5a/1.640 meter – Eskilstuna
Tränare och körsven: Claes Sjöström, Solvalla
Ägare: A.C Aldeheim Redovisning AB med flera
Uppfödare: New Track HB, Harlösa

M.T.Mourinho (e. Muscle Hill) 1.16,7a/2.640 meter – Eskilstuna
Tränare och körsven: Peter G Norman, Solvalla
Ägare och uppfödare: Misty Trotting AB, Strängnäs

Elliot Coger (e. Enjoy Lavec) 1.15,3a/3.140 meter – Eskilstuna
Tränare och körsven: Fredrik Persson, Kalmar
Ägare och uppfödare: Vamero AB, Askim

Enzo Am (e. Scarlet Knight) 1.12,7a/1.640 meter – Eskilstuna
Tränare: Bengt Oltorp, Färjestad Körsven: Per Nilsson, Färjestad
Uppfödare: Am Bloodstock AB, Halmstad
Ägare: Bengt Oltorp med flera

Eldorado B. (e. Maharajah) 1.12,7a/2.140 meter – Eskilstuna
Tränare och körsven: Hans-Owe Sundberg, Solvalla
Uppfödare: Sven Bernhardsson, Rättvik
Ägare: Stall Merrimac

Snabbast

New Steel (e. Going Kronos( 1.12,5a/1.640 meter – Eskilstuna
Tränare och körsven: Claes Sjöström, Solvalla
Ägare: A.C Aldeheim Redovisning AB med flera
Uppfödare: New Track HB, Harlösa

Enzo Am (e. Scarlet Knight) 1.12,7a/1.640 meter – Eskilstuna
Tränare: Bengt Oltorp, Färjestad Körsven: Per Nilsson, Färjestad
Uppfödare: Am Bloodstock AB, Halmstad
Ägare: Bengt Oltorp med flera

Eldorado B. (e. Maharajah) 1.12,7a/2.140 meter – Eskilstuna
Tränare och körsven: Hans-Owe Sundberg, Solvalla
Uppfödare: Sven Bernhardsson, Rättvik
Ägare: Stall Merrimac

Mellby Glader (e. Going Kronos) 1.14,0a/2.140 meter – Eskilstuna
Tränare: Robert Bergh, Åby Körsven: Per Lennartsson, Eskilstuna
Ägare och uppfödare: Mellby Gård AB, Malmö

Elise Andover (e. Andover Andover) 1.14,8a/2.140 meter – Eskilstuna
Tränare: Jörgen Westholm, Romme Körsven: Rikard N Skoglund, Bergsåker
Uppfödare: Frykstad Ortopedkonsult AB, Eskilstuna
Ägare: Team Westholm AB, Sala

Snabbast och vinstrikast monté

Flashing Boko (e. Ken Warkentin) 1.12,8a/1.640 meter – Eskilstuna
Tränare: Severin Aarskog, Norge Ryttare: Christina A Hande, Norge
Ägare: Stall Öst & Vest Litt, Norge
Uppfödare: Annemanna AB, Ekerö

Segerrikaste avelshingst

Två segrar: Enjoy Lavec, Going Kronos