Fokustema
Harrisburg-auktionen
Läs senare

Muscle Hill dominerade

Muscle Hills avkommor dominerar inte bara på tävlingsbanorna runt om i Nordamerika utan också i auktionsringen. När Harrisburg-auktionen slog upp portarna tidigare idag var de fyra dyraste ettåringarna fallna efter USA:s championhingst. Dyrast i kvartetten var hingsten Sheer Muscle och stoet The Ice Dutchess för 320.000 dollar vardera.
Av
Claes Freidenvall
Muscle Hill. Foto: Stefan Melander/stalltz.se
Muscle Hill. Foto: Stefan Melander/stalltz.se

Mario T. Mazza från Pennsylvania köpte hingsten Sheer Muscle. Hans mor Sheer Glide (e. Yankee Glide), 1.10,7/$193.564, startade 63 gånger och vann nio lopp. Största segrarna i karriären värderades till 11.500 dollar.

Sonen Sheer Muscle är hennes första avkomma. Själv är Sheer Glide undan Alix Hall (e. Conway Hall), 1.11,6/$150.099, som också är mor till Flex the Muscle (e. Muscles Yankee), 1.10,1*/$957.210.

Sheer Muscle såldes för 320.000 dollar.

Lika mycket – 320.000 dollar – betalade Clark Beelby från Ontatrio för The Ice Dutchess (e. Muscle Hill-The Ice Queen), som är helsyster med Åke Svanstedts stostjärna Ice Attraction, 1.09,5/$490.842, som vann The Crossroads of America ($140.000) i lördags och som tidigare under säsongen tagit hem stoavdelningen i Kentucky Futurity Filly ($168.000).

Modern The Ice Queen (e. Conway Hall), 1.11,7*/$66.936. The Ice Queen är också mor till Ice O Late (e. Yankee Glide), 1.10,6/$104.185, och Robert Bergh-tränade Royal Ice (e. Muscle Hill), 1.09,3*/1.061.031 kr.

The Ice Queen är halvsyster med Breeders Crown-vinnaren Southwind Serena (e. Varenne), 1.11,7*/$388.784, som lämnat världsrekordhållarinnan Mission Brief (e. Muscle Hill), 1.08,6*/$1.657.399. I samma syskonskara ingår också avelshingsten Southwind Spirit (e. Muscle Hill), 1.10,3/$377.495.

Tredje dyrast var också en avkomma till Muscle Hill under öppningsdagen på Harrisburg-auktionen och hingsten Summit In Sight kostade 300.000 dollar. Lutfi Kolgjini hade underbudet – 290.000 dollar – och köpare till dyrgripen var Lindy Farms.

Summit In Sight är undan Bluff (e. Donato Hanover), 1.10,1/$172.048, vilken tävlade för Trond Smedshammer och Ron Burke. Bluff har en startande avkomma, tvåårige valacken Activist (e. Credit Winner), 1.13,1/$16.387, vilken vunnit två lopp på fem starter.

Mormor Blur (e. Muscles Yankee), 1.11,6*/$1.087.000, vann Breeders Crown ($500.000), Elegantimage Stake (C$565.600) och slutade tvåa i Hambletonian Oaks och Merrie Annabelle. I avelsboxen har hon sina vinstrikaste avkommor i Bluto (e. Donato Hanover), 1.10,1*/$336.799, och Martino (e. Andover Hall), 1.11,4*/$223.335.

Svanstedt i topp

Totalt blev det sju svenska köp för totalt 855.000 dollar och allra flest ettåringar köpte Åke Svanstedt. Han ropade in stoet Personal Paradise (e. Muscle Hill-Armbro Deja Vu) för 265.000 dollar och köpte dyrast av svenskarna.

Modern Armbro Deja Vu (e. Donerail), 1.10,9/$21.079, har varit framgångsrik i avelsboxen och bland annat lämnat Earl Beal Jr. Memorial-vinnaren Dejarmbro (e. Credit Winner), 1.09,8*/$1.137.285, och Shared Past (e. Chocolatier), 1.09,8/$414.165, vilken tränades i början av karriären av Jonas Czernyson.

Fakta

Svenska köp i Harrisburg

  • Personal Paradise (sto e. Muscle Hill-Armbro Deja Vu),
    265.000 dollar, Åke Svanstedt.
  • Hillofamistery (hingst e. Muscle Hill-Mistery Woman),
    210.000 dollar, Lars Perry Söderberg i kom.
  • Marseille (hingst e. Muscle Hill-Order By Wish),
    180.000 dollar, Åke Svanstedt.
  • Demon Onthe Hill (hingst e. Muscle Hill-Sabrina Hall),
    125.000 dollar, Reijo Liljendahl.
  • Slim White Hanover (sto e. Muscle Hill-Southwind Wasabi),
    125.000 dollar, Lennart Ågren.
  • Lets B Perfect (sto e. Cantab Hall-Perfect Patty),
    45.000 dollar, Nancy Johansson i kom.
  • Quicksilvr Bluechip (hingst e. Credit Winner-Sea Raven),
  • 40.000 dollar, Lucas Wallin.
  • Midnight City (hingst e. Cantab Hall-Order By Wish),
    30.000 dollar, Åke Svanstedt.
Expandera

Svanstedt köpte också en annan dyring och för Marseille (e. Muscle Hill) slogs klubban på 180.000 dollar, Hingsten är undan Order By Wish (e. Cantab Hall), 1.12,5*/$35.469, som gjorde fem starter för Jimmy Takter och vann ett lopp.

Sedan tidigare har Order By Wish två startande avkommor, men ingen av dem – Bookoflove ($3.600) och Caviart Cady ($500) – har gjort något större väsen av sig. Ostartade Chatty Hanover (e. Super Bowl) har varit desto framgångrikare i avelsboxen och hennes främsta avkomma är världsrekordhållaren Cash Hall (e. Self Possessed), 1.09,1*/$554.298.

Agenten Perry Söderberg hade högsta budet – 210.000 dollar – på världsrekordhållarinnan Mistery Womans första avkomma, hingsten Hillofamistery (e. Muscle Hill). Mistery Woman (e. Donato Hanover) tävlade för Jonas Czernyson, tog rekordet 1.09,0* och tjänade 480.360 dollar.

Reijo Liljendahl handlade

Reijo Liljendahl lade beslag på Muscle Hill-hingsten Demon Onthe Hill (u. Sabrina Hall e. Garland Lobell) för 125.000 dollar. Modern Sabrina Hall, 1.13,2/$45.958, vann två lopp på elva starter och däribland consolation i Kentucky Sire Stakes ($34.908) och en division av Hanover Filly Stake ($30.000).

Tre av hennes avkommor har sprungit in över 100.000 dollar och allra bäst har det gått för He’s A Demon (e. Muscles Yankee), 1.10,1/$315.878, följd av Striking Lightning ($145.939) och True Blue Stride ($144.136).

Lina Alm köpte Slim White Hanover (e. Muscle Hill-Southwind Wasabi) för Lennart Ågrens räkning och stoet kostade 125.000 dollar. Modern Southwind Wasabi (e. Windsong’s Legacy), 1.09,6/$646.239, tog sin största seger i Moni Maker ($228.500) och slutade trea i Breeders Crown.

Slim White Hanover. Foto Lina Alm

Southwind Wasabi har sin främsta avkomma i Lars Perry (e. Cantab Hall), 1.11,3/$88.947. Själv är hon en dotterdotter till Håkan Wallners storstjärna Winky’s Gill (e. Bonefish), 1.11,7*/$472.154.

Under fem dagar ska det säljas 737 travare i Harrisburg och auktionen gör sedan bokslut den 10 november. Första dagen såldes 68 ettåriga travare för totalt 6.014.000 dollar, vilket gav ett medelpris på 88.441 dollar. För de 37 sålda hingstarna var snittet 91.838 dollar och de 31 stonas medelpris hamnade på 84.387 dollar.

22 ettåringar kostade 100.000 dollar eller mer under första auktionsdagen och 13 hade Muscle Hill som pappa. Cantab Hall stod för tre och duon Father Patrick och Trixton hade två 100.000-dollartravare, medan en vardera hade Donato Hanover och Kadabra.

Samtliga resultat under första auktionsdagen i Harrisburg hittar ni här.

 

Fokustema
Derbykvalen
Läs senare

Bra spår för Villiam och Very Kronos

Kriteriesegraren Villiam drog innerspår, Very Kronos spår två. Lucifer Lane får dock jobba hårdare från spår tolv.
Av
Lars G Dahlgren
Villiam imponerade stort när han vann Kriteriet på nytt världsrekord. Foto Mia Törnberg/Sulkysport
Villiam imponerade stort när han vann Kriteriet på nytt världsrekord. Foto Mia Törnberg/Sulkysport

Spårlottningen till Derbyt och Derbystoet är den tomboladel som de anmälda hästarna i uttagningarna har att snurrra i gällande förutsättningarna att ta sig till finalen. De två huvudfavoriterna i Derbyt, Villiam (e. Muscle Hill – Gold Strike) och Very Kronos (e. Ready Cash – Glide About), hamnade alltså bra på det medan Breeders Crown-vinnaren Lucifer Lane (e. Infinitif – Montreal Lane) fick sämsta tänkbara utgångsläge.

Kullkungen fram till och med långa E3 förra året, Coin Perdu (e. S.J’s Caviar – Piova Kronos), hade heller ingen tur utan börjar från spår elva och det största hemmahoppet i Skåne, Calle Crown (e. Great Challenger – Hillary Crown) bär nummerbrickan med siffran nio på i sitt Derbykval.

Mellby Free och Björn Goop, Stochampionatet, Sulkysport, Travsport
Mellby Free och Björn Goop vann Stochampionatet.Foto Johan Grundin/ALN

I kvalen till Derbystoet fick Stochampionatsvinnaren Mellby Free (e. Muscle Hill – Melly Ticket) nummer tio och hon hamnade i samma kvalheat som Drottningpokaltrean Vanquish Kronos (e. Raja Mirchi – Beauty America). Drottningpokalvinnaren Dibaba (e. Ready Cash – Moonlight Kronos) brottas med spår sju, treåringskulldrottningen Candy La Marc (Scarlet Knight – Oiseau) hamnade bra på det med spår två och Stosprinternvinnaren och Stochampionatstvåan Vamp Kronos (e. Ready Cash – Only Kronos) har spår fyra.

Startlistor Derbyuttagningarna

Uttagningar Svenskt Travderby, 2.640 meter autostart, förstapriser 200.000 kronor. De två främsta i varje heat går till final söndag 2 september där förstapriset är 2.000.000 kronor.

Heat 1

  1. Villiam – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  2. Speedy Face – Lutfi Kolgjini
  3. Malory – Peter Ingves (Christian Lindhardt)
  4. Young da Vici – Per Lennartsson
  5. Leader Brodde – Mattias Djuse
  6. Global Un Poco – Erik Adielsson (Svante Båth)
  7. Hierro Boko – Christoffer Eriksson (Marcus Lindgren)
  8. Spickleback Face – Robert Bergh
  9. Ontrack He’s Black – Örjan Kihlström (Hans R Strömberg)
  10. Star Costashorta – Peter Untersteiner
  11. Sethmikael Blanche – Mats Ulriksson (a) (Magdalena Ulriksson-Siminski)
  12. He’s Marvelous – Björn Goop

Heat 2

  1. Prosperous – Per Lennartsson (Marcus Lindgren)
  2. Staro Leonardo – Joakim Lövgren
  3. Mellby Fire – Björn Goop (Timo Nurmos)
  4. Casterly Rock – Christoffer Eriksson (Tomas Malmqvist)
  5. Milliondollarrhyme – Fredrik B Larsson
  6. Eldorado B. – Torbjörn Jansson (Hans-Owe Sundberg)
  7. Martin de Bos – Ulf Ohlsson (Petri Puro)
  8. Output Pressure – Örjan Kihlström (Stefan Melander)
  9. Indy Lane – Jorma Kontio (Björn Röcklinger)
  10. Lass Revenue – Mattias Djuse
  11. Coin Perdu – Erik Adielsson (Svante Båth)
  12. Fritjof – Johan Untersteiner (Niklas Robertsson)

Heat 3

  1. Chapuy – Åke Lindblom
  2. Very Kronos – Erik Adielsson (Svante Båth)
  3. Randemar R.D. – Peter Untersteiner
  4. Illuminati – Joakim Lövgren
  5. The Bucket List F. – Tobias O Eriksson (Helena Burman)
  6. Chianti – Björn Goop
  7. Breidabliks Cognac – Conrad Lugauer
  8. Da Pepperboy – Christoffer Eriksson (Petri Puro)
  9. Vincent Chase – Kevin Oscarsson (Catarina Lundström)
  10. Digital Performer – Ulf Ohlsson (Stefan Melander)
  11. S.G.Charpentier – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  12. Dom Perignon – Örjan Kihlström (Roger Walmann)

Heat 4

  1. Bo C. – Kim Eriksson (Bo E Nilsson (a))
  2. Västerbo Pokerface – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  3. M.T.Malkin – Göran Wester (a) (Claes Sjöström)
  4. Dream Night Palema – Mikael J Andersson (Pär Hedberg)
  5. Global Unlimited – Kim Moberg (Svante Båth)
  6. Adiago Trot – Christoffer Eriksson (Marcus Lindgren)
  7. Evazan Am – Ulf Ohlsson (Reijo Liljendahl)
  8. Son Of God – Örjan Kihlström (Daniel Redén)
  9. Mr Deauville – Mattias Djuse
  10. Born Unicorn – Per Lennartsson (Stefan Melander)
  11. Silent Hill – Peter Unterstellen
  12. Lucifer Lane – Johan A Nilsson (a)) (Thomas L Nilsson)

Heat 5

  1. Eurythmic Sisu – Björn Goop (Petri Salmela)
  2. Mellby Fantom – Ulf Ohlsson (Reijo Liljendahl)
  3. Alcoy – Peter Untersteiner
  4. Eelis – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  5. Capitol Hill – Erik Adielsson (Svante Båth)
  6. Elway Am – André Eklundh
  7. Short In Cash – Kenneth Haugstad (Petri Puro)
  8. Transcendence – Robert Bergh
  9. Gear Extension – Örjan Kihlström (Stefan Melander)
  10. The Real Star – Carl Johan Jepson (Magnus Danhlén)
  11. Cargo Door – Thomas Uhrberg (Sofia Aronsson)
  12. Roofparty – Kevin Oscarsson (Jim Oscarsson)

Heat 6

  1. My Dream Art – Jörgen Westholm
  2. Inertial – Jörgen Sjunnesson (Ola Karlsson)
  3. Peakadilly – Steen Juul
  4. Yankee Boy – Kim Eriksson (Stefan P Pettersson)
  5. Harrington – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  6. M.T.Mighty Winner – Peter Untersteiner
  7. Aventador S.F – Björn Goop (Timo Nurmos)
  8. Van Kronos – Erik Adielsson (Svante Båth)
  9. Calle Crown – Christoffer Eriksson (Tomas Malmqvist)
  10. Who’s Who – Örjan Kihlström (Pasi Aikio)
  11. Einstein Sisu – Tomi Haapio (Petri Salmela)
  12. Esprit Sisu – Ulf Ohlsson (Svante Båth)

Startlistor Derbystouttagningarna

Uttagningar Derbystoet, 2.140 meter autostart, förstapriser 100.000 kronor. De två främsta i varje heat går till final söndag 2 september där förstapriset är 1.000.000 kronor.

Heat 1

  1. A Taste of Honey – Maria Törnqvist
  2. Kashmary Night – Ulf Ohlsson (tränare: Reijo Liljendahl)
  3. Leka – Leif Witasp (Katrin K Frick)
  4. Vamp Kronos – Christoffer Eriksson (Jerry Riordan)
  5. Speeda Då – Jörgen Lorentzen (Sonja Bengtsson a))
  6. Rita C.D. – Björn Goop (Hans R Strömberg)
  7. Vera Spiro – Erik Adielsson (Anna-Karin Rundqvist)
  8. Historic Moment – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  9. Veroni – Peter Untersteiner
  10. Ambon Degato – Johan Untersteiner
  11. Helloise Boko – Mattias Djuse

Heat 2

  1. Hillcrest Player – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  2. Candy La Marc – Erik Adielsson (Lars Marcussen (a))
  3. Worth A Lot – Stefan Söderkvist (Fausto Luperini (a))
  4. Staro Litchi – Tonbias O Eriksson (Helena Burman)
  5. On Vogue – Conrad Lugauer
  6. Current Affair – Kim Eriksson (Tomas Malmqvist)
  7. Mily – Peter Untersteiner
  8. Mattie – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  9. Havefunwithe – Johan Untersteiner
  10. Flare – Per Lennartsson (Stefan Melander)
  11. Hossiana Boko – Jörgen Westholm

Heat 3

  1. Sincerely Face – Roger Malmqvist
  2. Gun Palema – Mikael J Andersson (Pär Hedberg)
  3. Jolie Coer – Dennis Spangenberg (Thorsten Tietz)
  4. Bellatrix Zet – Johan Untersteiner (Daniel Redén)
  5. Hermes Boko – Björn Goop (Matti J Mäkinen)
  6. Princess S.W. – Peter Untersteiner
  7. Dibaba – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  8. Catch My Love – Christoffer Eriksson (Tomasz Wisniewski)
  9. Calamara’s Girl – Erik Adielsson (Svante Båth)
  10. Helena di Quattro – Robin Bakker (Cees F. Kamminga)
  11. Ensemble Am – Jorma Kontio (Stig H Johansson)

Heat 4

  1. Europhile Am – Peter Untersteiner
  2. Sheilah Laday – Kevin Oscarsson (Peter G Norman)
  3. White Lightning – Jörgen Westholm
  4. Je t’Aime Lucky – Johan Untersteiner (Peter Untersteiner)
  5. Butterfly Ima – Åke Lindblom
  6. Poem In Motion – Örjan Kihlström (Svante Båth)
  7. Infinity – Lars-Åke Söderholm
  8. Vanquish Kronos – Carl Johan Jepson (Jerry Riordan)
  9. Digital Furcola – Christoffer Erikson (Ola Samuelsson)
  10. Mellby Free – Björn Goop
  11. Havana Boko – Matias Djuse

Heat 5

  1. Swarowski Broline – Joha Untersteiner (Peter Untersteiner)
  2. Global Upfront – Jörgen Westholm
  3. Maharani de Baroda – Björn Goop
  4. Odessa Celeber – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  5. Rose Mary – André Eklundh
  6. Anne Royal – Carl Johan Jepson (Ulf Stenströmer)
  7. Neon Brodda – Mikael J Andersson (Åke Barkmark (a))
  8. Sunwapta Goj – Oskar J Andersson (Malin A Karlsson (a))
  9. Tahiti Journey – Jorma Kontio (Björn Röcklinger)
  10. Devs Daffodil – Joakim Lövgren
  11. Global Upper Style – Peter Untersteiner

Heat 6

  1. Very Many Legs – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  2. Elsa America – Ulf Ohlsson (Ulf Stenströmer)
  3. Run Chica Run – Peter Untersteiner
  4. Veiled – Carl Johan Jepson (Magnus Dahlén)
  5. Virunga – Erik Adielsson (Svante Båth)
  6. Alfa Mare – Per Lennartsson (Stefan Melander)
  7. Charmante Amok – Mattias Djuse
  8. Wild Love – Kevin Oscarsson (Bengt Simberg (a))
  9. Lorina Citron – Björn Goop
  10. Mellby Fashion – Jörgen Westholm
  11. Beluga West – Anders Zackrisson
  12. Hevin Boko – Jorma Kontio

Sju tvångsstrukna ur Derbykvalen

Fokustema
Derbyuttagningarna
Läs senare

Sju tvångsstrukna ur Derbykvalen

Sju hästar blev tvångsstrukna ur Derbykvalen på Jägersro på onsdag. 72 hästar får plats i de sex uttagningsloppen. 79 anmäldes.
Av
Lars G Dahlgren

Det är färre anmälda hästar till Derbykvalen i år än ifjol. Då tvångsströks hela 17 hästar ur Derbykvalen. Däremot är det mer anmält till Derbystoet jämfört med 2017. Då kvalade 49 ston. I år blir det 67 – alltså sex heat som i Derbyt med de två främsta i varje heat till final.

2016 var det 80 anmälda hästar till Derbyuttagningarna, då blev åtta tvångsstrukna.

Startlistorna till Derbykvalen och uttagningarna till Derbystoet på Jägersro nästa onsdag (22 augusti) blir klara i eftermiddag.

De sju tvångsstrukna hästarna i Derbykvalen är:

Cooling Break O.O. – tränare: Dick Robertsson
Quite A Soldier – Veronica Haglund (a)
Nolimitjimmit – Conrad Lugauer
Cash Simoni – Maria Törnqvist
Auto Relight – Stefan Melander
Hector Boko – Thorsten Tietz
Panamera – Stefan Melander

Fokustema
Italien
Läs senare

Svenskfödda jagar guld i Montecatini

Såväl 2016 års Kriterievinnare Deimos Racing som årets Sweden Cup-vinnare Arazi Boko finns med i startlistorna när Montecatini kör sitt största lopp för året i afton.
Av
Emil Persson
Deimos Racing ska tävla i Montecatini. Foto Mia Törnberg
Deimos Racing ska tävla i Montecatini. Foto Mia Törnberg

Det handlar om anrika Gran Premio Citta’ di Montecatini (€132.000) vilket körts sedan år 1953 och sedan drygt 20 år tillbaka som ett försöks- och finallopp.

I år känner sig 18 hästar kallade att strida på 800 metersbanan vilka är fördelade i två heat med nio hästar vardera.

Från svenskt håll sticker två hästar ut lite extra. 2016 års Kriterievinnare Deimos Racing (e. Quite Easy U.S.) har successivt visat uppåtgående form sedan flytten till Erik Bondo och körs ikväll av Enrico Bellei för första gången.
I den första batterian stöter han på Arazi Boko (e. Varenne) som får Andrea Guzzinati i sulkyn.

Den sistnämnde tränas som bekant av Alessandro Gocciadoro och han har även favoriten till totalsegern, fjolårsvinnaren Timone Ek (e. Mr Vic). Sexåringen kommer från en Grupp I-seger i Taranto i lag med Federico Esposito som får chansen på nytt.

Finalen är först beräknad att köras tio minuter före midnatt (!) och då med 55.200 euro till vinnaren.

Startlista försök 1
1.640 meter autostart

  1. Ulena Car – Giampaolo Minnucci
  2. Tamure Roc – Filippo Rocca
  3. Tango Negro –  Giuseppe Lombardo J:r
  4. Sugar Rey – Roberto Andreghetti
  5. Totano Jet – Antonio Velotti
  6. Sonia – René Legati
  7. Arazi Boko – Andrea Guzzinati
  8. Dijon –  Romain Derieux
  9. Deimos Racing – Enrico Bellei

Startlista försök 2
1.640 meter autostart

  1. Pantera del Pino – René Legati
  2. Up Right Bi – Roberto Andreghetti
  3. Superbo Capar –  Francesco Facci
  4. Timone Ek – Federico Esposito
  5. Una Bella Gar –  Tommaso di Lorenzo
  6. Trillo Park –  Antonio Greppi
  7. Tarim – Enrico Bellei
  8. Ribelle Op – Vincenzo d’Alessandro J:r
  9. Uragano Trebi’ –  Roberto Vecchione