Fokustema
Utblick Nordamerika
Läs senare

Pallplatser för svenskar

Tre försök i New York Sire Stakes ($39.200) för treåriga hingstar och valacker hölls på 800-metersbanan Monticello Raceway igår och Anette Lorentzon och Åke Svantedt kunde räkna in ett tredjepris vardera för Chasin' Dreams respektive On the Ropes.
Av
Claes Freidenvall
Hambletonian-vinnaren Royalty For Life har sin första kull ute på tävlingsbanan och redan nu har han stakesvinnande avkommor. Foto: stalltz.se
Hambletonian-vinnaren Royalty For Life har sin första kull ute på tävlingsbanan och redan nu har han stakesvinnande avkommor. Foto: stalltz.se

Winning Shadow (e. Credit Winner-Sheena’s Shadow) såg till att The Veterans segersvit på fyra raka triumfer bröts sedan Jake Huffs häst spurtat ner storfavoriten kort före mål efter ha skuggat honom i andra ytter på sista bortre långsidan och genom slutsvängen.

För Mike Simons noterade valacken 1.13,2 och det var hans tredje seger – och den mest värdefulla – i karriären på nio starter. Winning Shadow kostade 145.000 dollar på Lexington Selected Yearling Sale och kvalade två gånger för Åke Svanstedt innan han bytte regi till Jake Huff.

Winning Shadow. Foto: Gerri Schwarz

Modern Sheena’s Shadow (e. Yankee Glide-Sheena Hall), 1.10,9/$59.415, tränades av Trond Smedshammer, och Winning Shadow är hennes första avkomma.

Sheena’s Shadow är själv helsyster med Jan Johnsons New Jersey Sire Stakes-vinnare Margarita Momma, 1.10,8*/$ 612.262, och World Cup, 1.08,9/$481.242. I samma syskonskara ingår också Calipari (e. Ken Warkentin), 1.10,2/$368.719, och Per Eriksson-tränade Pierre (e. Yankee Glide), 1.11,0ak/667.900 kr.

Tuff resa spelade ingen roll

En tuff resa i tredjespår genom första sväng och dödens sista rundan hindrade inte Purpose Blue Chip (e. Chapter Seven-Munis Blue Chip) och Dan Daley för att plocka ner favoriten och ledande Don (e. Credit Winner) i god tid före linjen på 1.12,7.

Åke Svanstedt slutade trea bakom egenägde On the Ropes (e. Chapter Seven) efter ha gått fram i andra utvändigt genom slutsvängen efter länge bidat sin tid sist i klungan. Drygt två längder var han efter vinnaren i mål och kom hem på 1.13,0.

Purpose Blue Chip. Foto: Gerri Schwarz

För Purpose Blue Chip och Dan Daley var det andra försöksvinsten för säsongen i New York Sire Stakes och precis som Winning Shadow tävlade han på lasix.

Purpose Blue Chip såldes för 25.000 dollar på Lexington Selected Yearling Sale. Hans mor Munis Blue Chip (e. Credit Winner), 1.11,1/$471.127, finalvann New York Sire Stakes. Hon är halvsyster med Jonas Czernysons dollarmiljonär Hot Shot Blue Chip (e. Revenue), 1.09,2, och Stefan Melanders Dupree (e. Andover Hall), 1.10,2ak/1.874.910 kr.

Starkt möderne

Anette Lorentzon-tränade Chasin’ Dreams (e. Credit Winner) var favoritspelad i jakten på femte raka segern och trots en perfekt resa i rygg på ledaren och nyttjande av open stretch på upploppet kunde valacken aldrig avgöra utan fick nöja sig med en tredjeplats på samma tid som målettan.

Vann gjorde Perlucky (e. Lucky Chucky-Paper Girl) och Trond Smedshammer på 1.13,0 efter ha tagit dödens genom sista sväng. För Perlucky var det karriärens andra vinst på 13 starter. Förra året vann han också ett försök i New York Sire Stakes.

På Harrisburg-auktionen kostade han 15.000 dollar som ettåring och hans ostartade mor Paper Girl (e. Donato Hanover) är undan Sun Sentinel (e. Like A Prayer), 1.12,6*/$106.500.

Sun Sentinel är i sin tur är en dotter till Winky’s Goal (e. Armbro Goal-Winky’s Gill), 1.11,3*/$844.924. I hennes meritbälte finns segrar i Breeders Crown, Hambletonian Oaks, Kentucky Futurity Filly och World Trotting Derby Filly.

Andraplats för Czernyson

Jonas Czernyson startade två hästar på Meadows i Pennsylvania Stallion Series ($20.000) och bäst gick det för Per Eriksson-ägde Amador (e. Yankee Glide), vilken slutade tvåa på 1.15,1 efter en resa i rygg på ledaren. Åt spetshästen Heavensdor Hanover (e. Donato Hanover-Her Culese) fanns inget att göra och han vann på 1.15,0 för Eric Goodell.

Heavensdor Hanover. Foto: Chris Gooden

Samma position löpte Consus Victory (e. Cantab Hall) i, men det räckte bara till en femteplats på 1.15,1 i ett lopp som Casanova’s Jewel (e. Muscle Massive-True Love) spurtvann för Anthony MacDonald trots att han fortfarande var ur bild (efter galopp) då det återstod 400 meter av loppet. Med en längd avgjorde han på 1.14,9.

Övriga vinnare var Faithfulandtrue (e. Donato Hanover-Seducer Hall) på 1.13,7, Forecast (e. Cantab Hall-Downpour) på 1.14,0, Crossfit (e. Donato Hanover-Muscle Test) på 1.15,1 och Cantab Ed (e. Cantab Hall-Enjoy the Sun) på 1.15,6.

Första stakes-vinnarna

Hambletonian-vinnaren Royalty For Life har presenterat sina första stakes-vinnande avkommor i sin första kull. Cambridge Kates triumf i söndags i ett försök i Ontario Sire Stakes Gold (C$67.200) för tvååriga ston på Georgian Downs följdes upp med en triumf av sonen Lifetime Royalty (u. Cha Cha Glide) när han segrade i ett försök i Ontario Sire Stakes Gold (C$52.200) för tvååriga hingstar och valacker på Mohawk Raceway.

För Douglas McNair spurtade han till vinst från andra utvändigt på 1.15,2 med en dryg längd. Prislappen för Lifetime Royalty var 100.000 dollar på Lexington Selected Yearling Sale. Modern Cha Cha Glide (e. Yankee Glide), 1.14,6*/$13.820, är halvsyster med topptravaren What the Hill (e. Muscle Hill), 1.09,5*/$1.345.999, som blev diskad måletta i Hambletonian ifjol.

Dream Nation (e. Archangel-Mississippi Dream) stack undan med 4,5 längder över upploppet efter en resa i andra ytter respektive dödens för Louis Roy på 1.14,5 och är obesegrad efter två starter.

Dream Nation. Foto: New Image Media

Valacken Dream Nation såldes för 42.000 dollar i Lexington och hans mor Mississippi Dream (e. Dream Vacation), 1.12,7*/$45.845, är bland annat halvsyster med Mom’s Millionaire – mor till världsrekordhållarinnan Snow White (e. Self Possessed), 1.10,1*/$1.432.056, Jimmy Takter-tränade Thats All Moni (e. Cantab Hall), 1.09,7*/$531.328, och Anders Svanstedts Sprintermästare-trea Hillustrious (e. Muscle Hill), 1.09,6ak/1.605.677 kr.

Trevor Henry skötte tömmarna bakom Southwind Avenger (e. E L Titan-Auvergne) när duon vann med 3,5 längder. Precis som Royalty For Life har E L Titan sin första kull ute på tävlingsbanan i år. För valacken Soutwind Avenger var det första starten igår.

Han såldes också i Lexington som ettåring och priset var 77.000 dollar. Modern Auvergne (e. Windsong’s Legacy), 1.13,2/$27.215, har sin främsta avkomma i den till Sverige importerade Southwind Avanti (e. Muscle Hill), 1.10,0ak/1.139.125 kr.

Fjärde försöket gick till Forbidden Trade (e. Kadabra-Pure Ivory) och Bob McClure på 1.14,2 efter snabba 1.09,6 sista 400 meterna efter ha suttit som åtta på innerspår.

Forbidden Trade såldes i Harrisburg för 100.000 dollar och han är undan toppstoet och Breeders Crown-tvåan Pure Ivory (e. Striking Sahbra), 1.09,7/$1.442.888.

Passgångare firar framgångar

För andra kvällen i rad finalvann en avkomma till passgångarhingsten Cam’s Rocket – pappa till Googoo Gaagaa – Maryland Sire Stakes ($67.000) för travare på Ocean Downs.

I natt var det Crystals Pistols (u. Caponi e. Yankee Glide) som vann från spets för Russell Foster på 1.14,4 och dagen innan tog What That Is (u. Give Em the Boot e. Dream Vacation) hem de treåriga hingstarnas och valackernas final på 1.13,0.

Fokustema
Derbykvalen
Läs senare

Bra spår för Villiam och Very Kronos

Kriteriesegraren Villiam drog innerspår, Very Kronos spår två. Lucifer Lane får dock jobba hårdare från spår tolv.
Av
Lars G Dahlgren
Villiam imponerade stort när han vann Kriteriet på nytt världsrekord. Foto Mia Törnberg/Sulkysport
Villiam imponerade stort när han vann Kriteriet på nytt världsrekord. Foto Mia Törnberg/Sulkysport

Spårlottningen till Derbyt och Derbystoet är den tomboladel som de anmälda hästarna i uttagningarna har att snurrra i gällande förutsättningarna att ta sig till finalen. De två huvudfavoriterna i Derbyt, Villiam (e. Muscle Hill – Gold Strike) och Very Kronos (e. Ready Cash – Glide About), hamnade alltså bra på det medan Breeders Crown-vinnaren Lucifer Lane (e. Infinitif – Montreal Lane) fick sämsta tänkbara utgångsläge.

Kullkungen fram till och med långa E3 förra året, Coin Perdu (e. S.J’s Caviar – Piova Kronos), hade heller ingen tur utan börjar från spår elva och det största hemmahoppet i Skåne, Calle Crown (e. Great Challenger – Hillary Crown) bär nummerbrickan med siffran nio på i sitt Derbykval.

Mellby Free och Björn Goop, Stochampionatet, Sulkysport, Travsport
Mellby Free och Björn Goop vann Stochampionatet.Foto Johan Grundin/ALN

I kvalen till Derbystoet fick Stochampionatsvinnaren Mellby Free (e. Muscle Hill – Melly Ticket) nummer tio och hon hamnade i samma kvalheat som Drottningpokaltrean Vanquish Kronos (e. Raja Mirchi – Beauty America). Drottningpokalvinnaren Dibaba (e. Ready Cash – Moonlight Kronos) brottas med spår sju, treåringskulldrottningen Candy La Marc (Scarlet Knight – Oiseau) hamnade bra på det med spår två och Stosprinternvinnaren och Stochampionatstvåan Vamp Kronos (e. Ready Cash – Only Kronos) har spår fyra.

Startlistor Derbyuttagningarna

Uttagningar Svenskt Travderby, 2.640 meter autostart, förstapriser 200.000 kronor. De två främsta i varje heat går till final söndag 2 september där förstapriset är 2.000.000 kronor.

Heat 1

  1. Villiam – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  2. Speedy Face – Lutfi Kolgjini
  3. Malory – Peter Ingves (Christian Lindhardt)
  4. Young da Vici – Per Lennartsson
  5. Leader Brodde – Mattias Djuse
  6. Global Un Poco – Erik Adielsson (Svante Båth)
  7. Hierro Boko – Christoffer Eriksson (Marcus Lindgren)
  8. Spickleback Face – Robert Bergh
  9. Ontrack He’s Black – Örjan Kihlström (Hans R Strömberg)
  10. Star Costashorta – Peter Untersteiner
  11. Sethmikael Blanche – Mats Ulriksson (a) (Magdalena Ulriksson-Siminski)
  12. He’s Marvelous – Björn Goop

Heat 2

  1. Prosperous – Per Lennartsson (Marcus Lindgren)
  2. Staro Leonardo – Joakim Lövgren
  3. Mellby Fire – Björn Goop (Timo Nurmos)
  4. Casterly Rock – Christoffer Eriksson (Tomas Malmqvist)
  5. Milliondollarrhyme – Fredrik B Larsson
  6. Eldorado B. – Torbjörn Jansson (Hans-Owe Sundberg)
  7. Martin de Bos – Ulf Ohlsson (Petri Puro)
  8. Output Pressure – Örjan Kihlström (Stefan Melander)
  9. Indy Lane – Jorma Kontio (Björn Röcklinger)
  10. Lass Revenue – Mattias Djuse
  11. Coin Perdu – Erik Adielsson (Svante Båth)
  12. Fritjof – Johan Untersteiner (Niklas Robertsson)

Heat 3

  1. Chapuy – Åke Lindblom
  2. Very Kronos – Erik Adielsson (Svante Båth)
  3. Randemar R.D. – Peter Untersteiner
  4. Illuminati – Joakim Lövgren
  5. The Bucket List F. – Tobias O Eriksson (Helena Burman)
  6. Chianti – Björn Goop
  7. Breidabliks Cognac – Conrad Lugauer
  8. Da Pepperboy – Christoffer Eriksson (Petri Puro)
  9. Vincent Chase – Kevin Oscarsson (Catarina Lundström)
  10. Digital Performer – Ulf Ohlsson (Stefan Melander)
  11. S.G.Charpentier – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  12. Dom Perignon – Örjan Kihlström (Roger Walmann)

Heat 4

  1. Bo C. – Kim Eriksson (Bo E Nilsson (a))
  2. Västerbo Pokerface – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  3. M.T.Malkin – Göran Wester (a) (Claes Sjöström)
  4. Dream Night Palema – Mikael J Andersson (Pär Hedberg)
  5. Global Unlimited – Kim Moberg (Svante Båth)
  6. Adiago Trot – Christoffer Eriksson (Marcus Lindgren)
  7. Evazan Am – Ulf Ohlsson (Reijo Liljendahl)
  8. Son Of God – Örjan Kihlström (Daniel Redén)
  9. Mr Deauville – Mattias Djuse
  10. Born Unicorn – Per Lennartsson (Stefan Melander)
  11. Silent Hill – Peter Unterstellen
  12. Lucifer Lane – Johan A Nilsson (a)) (Thomas L Nilsson)

Heat 5

  1. Eurythmic Sisu – Björn Goop (Petri Salmela)
  2. Mellby Fantom – Ulf Ohlsson (Reijo Liljendahl)
  3. Alcoy – Peter Untersteiner
  4. Eelis – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  5. Capitol Hill – Erik Adielsson (Svante Båth)
  6. Elway Am – André Eklundh
  7. Short In Cash – Kenneth Haugstad (Petri Puro)
  8. Transcendence – Robert Bergh
  9. Gear Extension – Örjan Kihlström (Stefan Melander)
  10. The Real Star – Carl Johan Jepson (Magnus Danhlén)
  11. Cargo Door – Thomas Uhrberg (Sofia Aronsson)
  12. Roofparty – Kevin Oscarsson (Jim Oscarsson)

Heat 6

  1. My Dream Art – Jörgen Westholm
  2. Inertial – Jörgen Sjunnesson (Ola Karlsson)
  3. Peakadilly – Steen Juul
  4. Yankee Boy – Kim Eriksson (Stefan P Pettersson)
  5. Harrington – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  6. M.T.Mighty Winner – Peter Untersteiner
  7. Aventador S.F – Björn Goop (Timo Nurmos)
  8. Van Kronos – Erik Adielsson (Svante Båth)
  9. Calle Crown – Christoffer Eriksson (Tomas Malmqvist)
  10. Who’s Who – Örjan Kihlström (Pasi Aikio)
  11. Einstein Sisu – Tomi Haapio (Petri Salmela)
  12. Esprit Sisu – Ulf Ohlsson (Svante Båth)

Startlistor Derbystouttagningarna

Uttagningar Derbystoet, 2.140 meter autostart, förstapriser 100.000 kronor. De två främsta i varje heat går till final söndag 2 september där förstapriset är 1.000.000 kronor.

Heat 1

  1. A Taste of Honey – Maria Törnqvist
  2. Kashmary Night – Ulf Ohlsson (tränare: Reijo Liljendahl)
  3. Leka – Leif Witasp (Katrin K Frick)
  4. Vamp Kronos – Christoffer Eriksson (Jerry Riordan)
  5. Speeda Då – Jörgen Lorentzen (Sonja Bengtsson a))
  6. Rita C.D. – Björn Goop (Hans R Strömberg)
  7. Vera Spiro – Erik Adielsson (Anna-Karin Rundqvist)
  8. Historic Moment – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  9. Veroni – Peter Untersteiner
  10. Ambon Degato – Johan Untersteiner
  11. Helloise Boko – Mattias Djuse

Heat 2

  1. Hillcrest Player – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  2. Candy La Marc – Erik Adielsson (Lars Marcussen (a))
  3. Worth A Lot – Stefan Söderkvist (Fausto Luperini (a))
  4. Staro Litchi – Tonbias O Eriksson (Helena Burman)
  5. On Vogue – Conrad Lugauer
  6. Current Affair – Kim Eriksson (Tomas Malmqvist)
  7. Mily – Peter Untersteiner
  8. Mattie – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  9. Havefunwithe – Johan Untersteiner
  10. Flare – Per Lennartsson (Stefan Melander)
  11. Hossiana Boko – Jörgen Westholm

Heat 3

  1. Sincerely Face – Roger Malmqvist
  2. Gun Palema – Mikael J Andersson (Pär Hedberg)
  3. Jolie Coer – Dennis Spangenberg (Thorsten Tietz)
  4. Bellatrix Zet – Johan Untersteiner (Daniel Redén)
  5. Hermes Boko – Björn Goop (Matti J Mäkinen)
  6. Princess S.W. – Peter Untersteiner
  7. Dibaba – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  8. Catch My Love – Christoffer Eriksson (Tomasz Wisniewski)
  9. Calamara’s Girl – Erik Adielsson (Svante Båth)
  10. Helena di Quattro – Robin Bakker (Cees F. Kamminga)
  11. Ensemble Am – Jorma Kontio (Stig H Johansson)

Heat 4

  1. Europhile Am – Peter Untersteiner
  2. Sheilah Laday – Kevin Oscarsson (Peter G Norman)
  3. White Lightning – Jörgen Westholm
  4. Je t’Aime Lucky – Johan Untersteiner (Peter Untersteiner)
  5. Butterfly Ima – Åke Lindblom
  6. Poem In Motion – Örjan Kihlström (Svante Båth)
  7. Infinity – Lars-Åke Söderholm
  8. Vanquish Kronos – Carl Johan Jepson (Jerry Riordan)
  9. Digital Furcola – Christoffer Erikson (Ola Samuelsson)
  10. Mellby Free – Björn Goop
  11. Havana Boko – Matias Djuse

Heat 5

  1. Swarowski Broline – Joha Untersteiner (Peter Untersteiner)
  2. Global Upfront – Jörgen Westholm
  3. Maharani de Baroda – Björn Goop
  4. Odessa Celeber – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  5. Rose Mary – André Eklundh
  6. Anne Royal – Carl Johan Jepson (Ulf Stenströmer)
  7. Neon Brodda – Mikael J Andersson (Åke Barkmark (a))
  8. Sunwapta Goj – Oskar J Andersson (Malin A Karlsson (a))
  9. Tahiti Journey – Jorma Kontio (Björn Röcklinger)
  10. Devs Daffodil – Joakim Lövgren
  11. Global Upper Style – Peter Untersteiner

Heat 6

  1. Very Many Legs – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  2. Elsa America – Ulf Ohlsson (Ulf Stenströmer)
  3. Run Chica Run – Peter Untersteiner
  4. Veiled – Carl Johan Jepson (Magnus Dahlén)
  5. Virunga – Erik Adielsson (Svante Båth)
  6. Alfa Mare – Per Lennartsson (Stefan Melander)
  7. Charmante Amok – Mattias Djuse
  8. Wild Love – Kevin Oscarsson (Bengt Simberg (a))
  9. Lorina Citron – Björn Goop
  10. Mellby Fashion – Jörgen Westholm
  11. Beluga West – Anders Zackrisson
  12. Hevin Boko – Jorma Kontio

Sju tvångsstrukna ur Derbykvalen

Fokustema
Derbyuttagningarna
Läs senare

Sju tvångsstrukna ur Derbykvalen

Sju hästar blev tvångsstrukna ur Derbykvalen på Jägersro på onsdag. 72 hästar får plats i de sex uttagningsloppen. 79 anmäldes.
Av
Lars G Dahlgren

Det är färre anmälda hästar till Derbykvalen i år än ifjol. Då tvångsströks hela 17 hästar ur Derbykvalen. Däremot är det mer anmält till Derbystoet jämfört med 2017. Då kvalade 49 ston. I år blir det 67 – alltså sex heat som i Derbyt med de två främsta i varje heat till final.

2016 var det 80 anmälda hästar till Derbyuttagningarna, då blev åtta tvångsstrukna.

Startlistorna till Derbykvalen och uttagningarna till Derbystoet på Jägersro nästa onsdag (22 augusti) blir klara i eftermiddag.

De sju tvångsstrukna hästarna i Derbykvalen är:

Cooling Break O.O. – tränare: Dick Robertsson
Quite A Soldier – Veronica Haglund (a)
Nolimitjimmit – Conrad Lugauer
Cash Simoni – Maria Törnqvist
Auto Relight – Stefan Melander
Hector Boko – Thorsten Tietz
Panamera – Stefan Melander

Fokustema
Italien
Läs senare

Svenskfödda jagar guld i Montecatini

Såväl 2016 års Kriterievinnare Deimos Racing som årets Sweden Cup-vinnare Arazi Boko finns med i startlistorna när Montecatini kör sitt största lopp för året i afton.
Av
Emil Persson
Deimos Racing ska tävla i Montecatini. Foto Mia Törnberg
Deimos Racing ska tävla i Montecatini. Foto Mia Törnberg

Det handlar om anrika Gran Premio Citta’ di Montecatini (€132.000) vilket körts sedan år 1953 och sedan drygt 20 år tillbaka som ett försöks- och finallopp.

I år känner sig 18 hästar kallade att strida på 800 metersbanan vilka är fördelade i två heat med nio hästar vardera.

Från svenskt håll sticker två hästar ut lite extra. 2016 års Kriterievinnare Deimos Racing (e. Quite Easy U.S.) har successivt visat uppåtgående form sedan flytten till Erik Bondo och körs ikväll av Enrico Bellei för första gången.
I den första batterian stöter han på Arazi Boko (e. Varenne) som får Andrea Guzzinati i sulkyn.

Den sistnämnde tränas som bekant av Alessandro Gocciadoro och han har även favoriten till totalsegern, fjolårsvinnaren Timone Ek (e. Mr Vic). Sexåringen kommer från en Grupp I-seger i Taranto i lag med Federico Esposito som får chansen på nytt.

Finalen är först beräknad att köras tio minuter före midnatt (!) och då med 55.200 euro till vinnaren.

Startlista försök 1
1.640 meter autostart

  1. Ulena Car – Giampaolo Minnucci
  2. Tamure Roc – Filippo Rocca
  3. Tango Negro –  Giuseppe Lombardo J:r
  4. Sugar Rey – Roberto Andreghetti
  5. Totano Jet – Antonio Velotti
  6. Sonia – René Legati
  7. Arazi Boko – Andrea Guzzinati
  8. Dijon –  Romain Derieux
  9. Deimos Racing – Enrico Bellei

Startlista försök 2
1.640 meter autostart

  1. Pantera del Pino – René Legati
  2. Up Right Bi – Roberto Andreghetti
  3. Superbo Capar –  Francesco Facci
  4. Timone Ek – Federico Esposito
  5. Una Bella Gar –  Tommaso di Lorenzo
  6. Trillo Park –  Antonio Greppi
  7. Tarim – Enrico Bellei
  8. Ribelle Op – Vincenzo d’Alessandro J:r
  9. Uragano Trebi’ –  Roberto Vecchione