Fokustema
Fabrice Souloy-kobolten
Läs senare

Souloy ”bara” dömd för oaktsamhet

I Norge dömdes Fabrice Souloy för avsiktlig doping. Den svenska ansvarsnämnden landade i att det ”bara” handlade om oaktsamhet.
Av
Lars G Dahlgren
Frhandlingarna om Fabrice Souloys positiva dopingfall för kobolt förra året ägde rum i Oslo veckan efter Elitloppet. Foto DNT
Frhandlingarna om Fabrice Souloys positiva dopingfall för kobolt förra året ägde rum i Oslo veckan efter Elitloppet. Foto DNT

Svensk Travsports Ansvarsnämnd ansåg dock att det handlade om ”i hög grad oaktsamt beteende” som låg bakom att Un Mec d’Heripre lämnade positivt dopingrpov avseende kobolt i Elitloppet 2016.

Därför döms Souloy till maxstraffet enligt reglementets oaktsamhets-innehåll, ett års licensindragning och tillträdesförbud plus maximala bötesbeloppet en miljon kronor.

Ansvarsnämndens dom finns i sin helhet att läsa här:

 

 

 

Fokustema
Philip konsultings satsning
Läs senare

Ising och Fernlund får auktionsdyringar

Jasmine Ising och Patrik Fernlund får hand om Philip konsulting HB:s hästar, i den satsning som inletts på högklassiga ettåringar.
Av
Lars G Dahlgren
Leif Bengtsson, Patrik Fernlund och Jasmine Ising tillsammans på Sweden International Yearling Sale i augusti. Foto Mia Törnberg/Sulkysport
Leif Bengtsson, Patrik Fernlund och Jasmine Ising tillsammans på Sweden International Yearling Sale i augusti. Foto Mia Törnberg/Sulkysport

Detta avslöjar idag trav365.se. Philip konsulting, bakom vilken döljer sig Leif Bengtsson, har på årets auktioner köpt ett gäng ettåringar, bland annat dyringen Hefner Am (e. Muscle Hill – She Loves You F.I.) för 1,6 miljoner kronor på Wenngarn-auktionen Sweden International Yearling Sale. Timotejs Jackpot (e. Muscle Hill – Monas Speranza) gick lös på miljonen jämt på Kriterieauktionen.

Fakta

Philip konsulting HB:s ettåringar

Bold Knick (hingst e. Bold Eagle – Icetea Knick)
Calamari (hingst e. Maharajah – Malabara)
Charley Wadd (hingst e. Readly Express – Zoccer Wadd)
Ester Wibb (e. OrlandoVici – Princess Ride)
Ferox Brick (e. Orlando Vici – Blazing Kemp)
Hefner Am (hingst e. Muscle Hill – She Loves You F.I.)
Hollywood Trick (hingst e. Ken Warkentin – Enjoy My Face)
Honfleur Mearas (sto e. Bold Eagle – Spring Kronos)
Just A Keeper (hingst e. Broad Bahn – Eliza Keeper)
Timotejs Jackpot (hingst e. Muscle Hill – Monas Speranza)
Xanthis Fortune (sto e. Bold Eagle – Follow Me Ås)

Expandera

Patrik Fernlund och Jasmine Ising har varit Bengtsson behjälpliga med inköpen, för sammanlagt 5,6 miljoner kronor, och nu står det alltså klart att de får hand om hästarna. Detta på Julmyra Hästcenter i Heby.

Philip konsulting har nu 18 hästar i träning hos Jörgen S Eriksson (sex ettåringar), Ruth J Andersson (fem ettåringar), Marcus Lindgren (två tvååringar, och två treåringar), Kajsa Frick (en treåring och en femåring) och Peter Untersteiner (fyraårige Star Costashorta som startade i V75 i lördags). Elva av Philip Consultings hästar ska enligt trav365 till Ising/Fernlund.

– Att ta steget till att få träna unghästar av toppklass som vi dessutom själva scoutat fram på auktioner är så klart en dröm och jag är oändligt tacksam att få den chansen tillsammans med Patrik, säger Jasmine Ising till trav365.se.

Både Jasmine Ising och Patrik Fernlund har amatörtränarlicsenser.

 

Fokustema
Breeders Crown-semifinaler
Läs senare

Topphästparad på Solvalla

Breeeders Crown-semifinalerna på Solvalla på torsdag innehåller 144 fina tre- och fyraåringar. 48 finalister ska vaskas fram till finalerna på Sundbyholm söndagen den 12 november. Bland de som är med är fjolårets Hambletonianvinnare Perfect Spirit.
Av
Lars G Dahlgren
Perfect Spirit är en av segerkandidaterna i Breeders Crown för fyraåringar, där semifinalerna körs på Solvalla på söndag. Foto: Mia Törnberg/Sulkysport.
Perfect Spirit är en av segerkandidaterna i Breeders Crown för fyraåringar, där semifinalerna körs på Solvalla på söndag. Foto: Mia Törnberg/Sulkysport.

Vinnarna i de flesta betydande årgångslopp finns med i semifinalerna. Den som först och främst saknas är nyblivne Grand Prix de l’U.E.T.-vinnaren Villiam (e. Muscle Hill – Gold Strike).

Med är inte heller årets långa E3-vinnare Attraversiamo (e. Kiss Francais – Rhythm Kronos) vars pappa Kiss Francais avkommor inte var nominerade till Breeders Crown. Uppfödningslöpnings- och E3-vinnaren Coin Perdu (e. S.J’s Caviar – Piova Kronos) har i år som fyraåring avslutat karriären och går till avel. Avslutat karriären och stått i avel redan i år som fyraåring har också 2016-Svampenvinnaren Executive Caviar (e. S.J.’s Caviar – La Belle Lady) gjort.

Men annars är de med allihop: Kriterievinnaren Inti Boko (e. Chocolatier – Sue Boko), Derbyvinnaren Who’s Who (e. Maharajah – Reality Pride), Oaksvinnaren Conrads Rödluva (e. S.J.’s Caviar – Moviestar), Stochampionatsvinnaren Mellby Free (e. Muscle Hill – Mellby Ticket), Derbystovinnaren Run Chica Run (e. Scarlet Knight – Run Baby Run), Kungapokalvinnaren och Sprintermästaren Perfect Spirit (e. Andover Hall – Good Common Cents), Drottningpokalvinnaren Dibaba (e. Ready Cash – Moonlight Kronos), Stosprinternvinnaren Vamp Kronos (e. Ready Cash – Only Kronos), fjolårets Oaks- och Breeders Crown-vinnare Candy La Marc (e. Scarlet Knight – Oiseau), BC-vinnaren Lucifer Lane (e. Infinitif – Montreal Lane), årets E3-vinnare Zara Kronos (e. Raja Mirchi – Regal Kronos)  Betting Gangster (e. Going Kronos – Viola Silas) och No Matter (e. Explosive Matter – Flirting Champagne), fjolårets E3-vinnare Violet Bi (e. Equinox Bi – Fidji Bi), Capitol Hill (e. Muscle Hill – Dreamalittledream) samt Calamara’s Girl (e. Raja Mirchi – Calamara Donna) och fjolårets Svampen-vinnare Maze Runner (e. G.H.Nemo – Gale Warning).

Det är 36 hästar, fördelade på tre semifinaler, med i varje klass. De fyra främsta i respektive semifinal går vidare till finalerna på  Sundbyholm söndag den 11 november. Förstapriserna i finalerna är 800.000 kronor, dubbelt så mycket för premiechansade hästar. Förstapriserma i semifinalerna är 200.000 kronor.

Följande hästar är med i Breeders Crown-semifinalerna på Solvalla, söndag 28 oktober. 2.140 meter autostart. Startlistorna blir klara under måndageftermiddagen:

Treåriga hingstar och valacker

  • Adress Book – tränare: Johan Untersteiner
  • Alone – Pasi Aikio
  • Baritone Artist – Markus B Svedberg
  • Betting Gangster – Jerry Riordan
  • Buzzer Beater – Per Linderoth
  • Crash Axe – Stefan Melander
  • Damien Hanover – Stefan Persson
  • Dexter Brick – Mattias Djuse
  • Edfromed – Åke Lindblom
  • Farlander Am – Magnus Dahlén
  • Fernando Vixi – Tuomas Korvenoja
  • Filur Sisu – Per Nordström
  • Flight Dynamics – Stefan Melander
  • Forfantone Am – Roger Walmann
  • Fortune Mearas – Svante Båth
  • Funky – Tomas Malmqvist
  • Garrett Mix – Stig H Johansson
  • Global Welcome – Svante Båth
  • Global Wise Guy – Timo Nurmos
  • Global Withdrawl – Svante Båth
  • Golden News – Per Linderoth
  • Holy Water – Tomas Malmqvist
  • Inti Boko – Timo Nurmos
  • Jaguar Dream – Claes Sjöström
  • Maze Runner – Marcus Lindgren
  • Mellby Glader – Robert Bergh
  • Mellby Goofy – Reijo Liljendahl
  • Noble Boy – Per Linderoth
  • Peak Fear – Joakim Lövgren
  • Person Of Interest – Jim Oscarsson
  • Soul Tan – Elisabeth Lundholm (a)
  • Tae Kwon Deo – Adrian Kolgjini
  • That’s Art – Peter Untersteiner
  • Thought Hanover – Jim Oscarsson
  • Versailles U.S. – Reijo Liljendahl
  • Önas Nougat – Per Nordström

Treåriga ston

  • A Perfect Victory – Jim Oscarsson
  • A Sweet Dance – Helena Burman
  • Activated – Fredrik Wallin
  • Adorable Lady – Pasi Aikio
  • Ajabaja – Tomas Malmqvist
  • Au Pair Girl – Robert Bergh
  • Bechamel – Daniel Redén
  • Bottnas Future – Roger Walmann
  • Conrads Rödluva – Daniel Redén
  • Dancin In The Rain– Per Linderoth
  • Doyouknow – André Eklundh
  • Elise Andover – Jörgen Westholm
  • Evelyn – Roger Walmann
  • Fanny Chenal – Björn Goop
  • Feather Sisu – Petri Salmela
  • Fixi Mearas – Stig H Johansson
  • Flair Delice – Svante Båth
  • Flash Am – Roger Walmann
  • Formosa Am — Jörgen Westholm
  • Frequency Am – Markus B Svedberg
  • Global Vintage – Timo Nurmos
  • Global Well Off – Daniel Wäjersten
  • Global Wilderness – Svante Båth
  • Global Wishmeluck – Mattias Djuse
  • In Royalty Boko – Tuomas Korvenoja
  • Lipstick Tooma – Jevgeni Ivanov
  • Mariahs Baby K.V. – Teijo Ahola
  • No Matter – Svante Båth
  • Pippi Roc – Johan Untersteiner
  • Racing Brodda – Mattias Djuse
  • Staro Miami – Ari-Pekka Pakkanen
  • Sweet On You – Reijo Liljendahl
  • Ti Punch Broline – Roger Walmann
  • Valetta – Björn Goop
  • Wingsofcrazinessås – Dick Robertsson
  • Zara Kronos – Joakim Lövgren
  • Zenita Kronos – Jerry Riordan

Fyraåriga hingstar och valacker

  • Adiago Trot – Marcus Lindgren
  • Auto Relight – Stefan Melander
  • Born Unicorn – Stefan Melander
  • Capitol Hill – Svante Båth
  • Chapuy – Åke Lindblom
  • Chianti – Björn Goop
  • Digital Performer – Stefan Melander
  • Eldorado B. – Hans-Owe Sundberg
  • Elway Am – André Eklundh
  • Eurythmic Sisu – Petri Salmela
  • Exclamation Mark – Reijo Liljendahl
  • Global Un Poco – Svante Båth
  • Global Unspoked – Oskar Svanberg
  • Indy Lane – Björn Röcklinger
  • Judge Memphis – Mimmi Elfstrand
  • Kövras So Far – Robert Bergh
  • Leader Brodde – Mattias Djuse
  • Lucifer Lane – Thomas L Nilsson
  • Milliondollarrhyme – Fredrik B Larsson
  • Output Pressure – Stefan Melander
  • Perfect Spirit – Daniel Redén
  • Prosperous – Marcus Lindgren
  • Roofparty – Jim Oscarsson
  • Royal Navy Neo – Björn Goop
  • Selmer I.H. – Ingemar Hultqvist (a)
  • Short In Cash – Petri Puro
  • Son Of God – Daniel Redén
  • Southwind Hydro – Roger Walmann
  • Speedy Face – Adrian Kolgjini
  • Spickleback Face – Robert Bergh
  • Transcendence – Robert Bergh
  • Vainqueur R.P. – Frode Hamre
  • Very Kronos – Svante Båth
  • Waffle – Johan Untersteiner
  • Who’s Who – Pasi Aikio
  • Yankee Boy – Stefan P Pettersson

Fyraåriga ston

  • Baronesse Ima – Claes Sjöström
  • Bellatrix Zet – Daniel Redén
  • Butterfly Ima – Åke Lindblom
  • Calamara’s Girl – Svante Båth
  • Candy La Marc – Lars Marcussen (a)
  • Catch My Love – Tomasz Wisniewski
  • Cavidendron – Magnus Dahlén
  • Corona Brick – Erik Holm
  • Devs Daffodil – Joakim Lövgren
  • Dibaba – Roger Walmann
  • Europhile Am – Peter Untersteiner
  • Fantasy In – Svante Båth
  • Global Upper Style – Peter Untersteiner
  • Gloria Web – Timo Nurmos
  • Gun Palema – Pär Hedberg
  • Helloise Boko – Mattias Djuse
  • Hermes Boko – Matti J Mäkinen
  • Hevin Boko – Timo Nurmos
  • Je T’Aime Lucky – Peter Untersteiner
  • Lady Youline – Henrik Hoffman
  • Maharani de Baroda – Björn Goop
  • Mellby Free – Björn Goop
  • Mily – Peter Untersteiner
  • Mrs LIndy – Reijo Liljendahl
  • Odessa Celeber – Roger Walmann
  • Poem In Motion — Svante Båth
  • Romance Amok – Timo Nurmos
  • Rose Mary – André Eklundh
  • Run Chica Run – Peter Untersteiner
  • Tahiti Journey – Björn Röcklinger
  • Vamp Kronos – Jerry Riordan
  • Vanquish Kronos – Jerry Riordan
  • Violet Bi – Jim Oscarsson
  • Walkie Talkie – Per Linderoth
  • White Lightning – Jörgen Westholm
  • Wild Love – Bengt Simberg (a)
Fokustema
Utblick USA
Läs senare

Svenskägd vinnare i Chester

En svensk seger blev det under gårdagen i USA och det var Lennart Ågren-ägde Montepulciano – tränad av Anette Lorentzon – som var starkast i spurten på racinobanan Harrah's Philadelphia i Chester.
Av
Claes Freidenvall
Lennart Ågren äger också storstjärnan Perfect Spirit (bilden). Foto Mia Törnberg
Lennart Ågren äger också storstjärnan Perfect Spirit (bilden). Foto Mia Törnberg

Från rygg ledaren spurtade Anette Lorentzon-tränade Montepulciano (e. Cantab Hall-Italienne Girl) till seger på 1.12,8/1.609 meter. George Napolitano Jr. satt i sulkyn och den treårige valacken vann med närmare två längder. Äger gör Lennart ”Srf Stable” Ågren och förstapriset uppgick till 7.000 dollar.

Montepulciano tog sin tredje seger i 20:e starten – han har också sex andrapris och fem tredjeplatser – och har tjänat drygt 50.000 dollar. Som ettåring kostade han 150.000 dollar i Lexington och han är helbror med Daniel Redén-tränade Rubio, 1.10,4ak*/1.720.798 kr.

Mormor svenskdelägd

Finalen i Jim Derue Memorial Trot ($38.200) avgjordes på Saratoga Raceway och från spets höll treåriga stoet Missus Mia Wallace (e. Credit Winner-Upscale) undan med huvud för Bruce Aldrich Jr. Homer Hochstetler tränar och segertiden skrevs till 1.13,9.

Segern var den sjätte för säsongen på 20 starter och den största i karriären. Missus Mia Wallace kostade 25.000 dollar som ettåring i Lexington och hon är undan ostartade Upsacle (e. Donato Hanover), som såldes för 240.000 dollar i Harrisburg som ettåring och delägs av Stall Zet.

Upscale ingår i samma syskonskara som Martiniontherocks (e. Conway Hall), 1.11,1/$503.320, avelshingsten och Peter Haughton Memorial-vinnaren Weingartner (e. Donato Hanover), 1.11,5*/$292.189, och tidigare Daniel Redén-tränade Be Spontaneous (e. Andover Hall), 1.11,8ak/€72.812, som numera finns i Finland och är delägd av Kari Lähdekorpi.

Sport