Fokustema
Utblick Nordamerika
Läs senare

Svanstedt med andraplatser

Dubbla andraplatser blev det för Åke Svanstedt när den andra försöksomgången i Pennsylvania Sire Stakes ($37.808) för tvååriga ston hölls på Harrah's Philadelphia i Chester igår med Personal Paradise respektive Darla P.
Av
Claes Freidenvall
Sonnet Grace har vunnit alla starter och igår tog Rod Allens sto tredje raka segern. Foto: Chris Gooden
Sonnet Grace har vunnit alla starter och igår tog Rod Allens sto tredje raka segern. Foto: Chris Gooden

Mellby Gårds Personal Paradise (e. Muscle Hill) lyckades inte följa upp sin debutseger utan fick nöja sig med ett andrapris efter en resa i tredje inner respektive dödens på 1.12,6. Spetsvann gjorde Rush Lane (e. Explosive Matter-Fast Lane) för Yannick Gingras och det var stoets första seger efter ha inlett karriären med tre andraplatser.

Med närmare två längder gick hon ifrån över upploppet och noterade 1.12,4/1.609 meter på Chesters tusenmetersbana. Rush Lane är undan Fast Lane K (e. Lindy Lane), 1.10,7*/$325.003, vilken var rena rama fyndet. Hon kostade blott 3.000 dollar som ettåring och är helsyster med First Pleasurelane, 1.11,0*/$213.835.

Samma tid som segrarinnan

Tvåa slutade också Darla P (e. Muscle Hill) från spets på 1.12,7 och noterade samma tid som segrande Antonia (e. Donato Hanover-Tactical Caviar), vilken vann efter en resa i andra utvändigt för David Miller med en halv längd.

Antonia kostade 100.000 dollar i Harrisburg i höstas och modern Tactical Caviar (e. S.J.’s Caviar), 1.10,6*/$88.095, är helsyster med Peter Haughton Memorial-vinnaren och den i Sverige uppstallade avelshingsten Centurion Am, 1.09,0/$731.374.

I samma syskonskara ingår också tidigare världsrekordhållaren Triumphant Caviar (e. S.J.’s Caviar), 1.09,5*/$811.547, Prayer Session (e. Like A Prayer), 1.09,1/$758.503, Theatrical Session (e. Broadway Hall), 1.10,5/$191.806 och Eunice Boko (e. Cantab Hall), 1.12,6ak/486.000 kr. Den sistnämnda satte svenskt rekord för tvååriga utländska ston med tiden 1.14,1a när hon vann Breeders Crown.

Obesegrad efter tre starter

Rod Allens Sonnet Grace (e. Muscle Massive-I Believe) vägrar att släppa någon före sig och hon är obesegrad efter tre starter. Tidgare har hon vunnit försök i Pennsylvania Sire Stakes ($37.807) och en division av Pennsylvania All-Stars ($30.000). Från rygg ledaren spurtade hon till vinst för sin tränare Rod Allen på 1.13,0.

Sonnet Grace är undan I Believe (e. Andover Hall), 1.12,8/$37.383, som startade 30 gånger och vann blott ett lopp. Hon har sin främsta avkomma i Dream Baby Dream (e. Muscle Hill), 1.09,6/$209.062. Själv är I Believe undan flerfaldiga världsrekordhållarinnan CR Kay Suzie (e. Royal Troubador), 1.10,0*/$1.611.131.

Andra segern i tredje starten inkasserade Scirocco Donnahill (e. Muscle Hill-Uf Tadys Donato) för Corey Callahan från spets på 1.12,7 och segermarginalen skrevs till en längd. Fyra var Jonas Czernysons Blushy Tails (e. Muscle Hill) på 1.13,5, femma slutade Caviart Jenny (e. Cantab Hall) på 1.13,6 för Marcus Johansson, medan Åke Svanstedt och Hallintheclouds hamnade utanför prisbordet.

John Butenschoen-tränade Scirocco Donnahill kostade 115.000 dollar på Lexington Selected Yearling Sale ifjol. Modern Uf Tadys Donato (e. Donato Hanover), 1.11,1*/$112.215, har sin första avkomma i Scirocco Donnahill.

Uf Tadys Donato är halvsyster med Striking Sahbra-avkommorna Hez Striking, 1.09,3/$1.078.066, och Tady Strikes Again, 1.09,6/$587.049.

Kostade 9.000 dollar

Bakom Hanovers Best (e. Donato Hanover-Susi’s Image) skötte Yannick Gingras tömmarna och från spets höll hon undan med nos på 1.12,7. Prislappen för Hanovers Best var 9.000 dollar på Goshen Yearling Sale.

Hennes mor Susi’s Image (e. Balanced Image) är helsyster med Stormont Tuscany, 1.10,6*/$875.072, Stormont Firenza, 1.11,8/$151.551, och Budget Gap (e. Self Possessed), 1.10,6/$134.036.

På Harrah’s Philadelphia hölls också sex divisioner i The Stallion Series ($20.000) för tvååriga ston och de vanns i tur och ordning av Navarone Hanover (e. Explosive Matter-Nan’s Conway) på 1.13,4, Fast Reaction (e. Muscle Massive-Ts Fast Forward) på 1.13,4, Stefan Balazsi-uppfödda Wizard Hawk (e. Muscle Massive-Valley Makayla) på 1.13,9, Wildfire Seelster (e. Explosive Matter-Warrawee Lassie) på 1.14,7, Southwind Storm (e. Muscle Hill-Say What) på 1.14,4 samt Fashion Rachel (e. Possess the Will-Raising Rachel) på 1.13,4.

Det kan tilläggas att bakom Navarone Hanover slutade Lindy Missunshine (e. Explosive Matter) tvåa från spets på 1.13,5 och hennes mor Mimosa Lindy (e. Andover Hall) ägs av Robert Kerttu i Kvibille och köptes från USA 2016. I år har Mimosa Lindy fått ett hingstföl efter Canepa Hanover och är betäckt med Explosive Matter.

Dubbelt Lorentzon

Dubbelt upp blev det för Anette Lorentzon när Lion Safari Ås (e. Lionhunter-Savanah Dream) besegrade stallkamraten The Lion King Ås (e. Lionhunter) på Hoosier Park. Lion Safari Ås vann med en knapp längd och noterade 1.12,7 för Elliott Deaton, medan The Lion King Ås travade 1.12,8.

Förstapriset uppgick till 3.750 dollar och Anette Lorentzon äger tillsammans med ACL Stuteri.

Seger blev det också för treåriga stoet Nice and Shiny Ås (e. Stormin Normand-Follonica) och henne guidade Chris Page till vinst i en division av Buckeye Stallion Series ($15.000) på 1.12,8 på Scioto Downs. ACL Stuteri äger och belöningen var 7.500 dollar.

Storslam för Holiday Road

Dubbelseger blev det också för Keith Jones när han tog hem båda försöken i Ontario Sire Stakes Gold (C$94.800) för treåriga ston på Grand River Raceway.

Från rygg ledaren avgjorde Henderson Seelster (e. Holiday Road-Hollywood Beauty) med en dryg längd för Bob McClure i ett lopp där Susanne Kerwoods Jula Downtown galopperade bort sig på upploppet och slutade oplacerad. Segertiden för Henderson Seelster blev 1.13,0.

Ifjol vann han finalen i Balanced Image (C$44.600) och segern i natt är Henderson Seelsters största i karriären. Han kostade 34.000 dollar på Forest Yearling Sale och är undan Hollywood Beauty (e. Angus Hall), 1.12,4/$62.250, som bland annat slutade tvåa i en division av Bluegrass Stake.

Henderson Seelster är helbror med Hemi Seelster, 1.09,8*/$678.358, som vunnit 24 av 91 starter.

Joey Bats. Foto: NCJ Photography

Ledningen var segermelodin för Joey Bats och han är också fallen efter Yankee Glide-sonen Holiday Road. Joey Bats vann med två längder på 1.13,4 och även här skötte Bob McClure tömmarna.

Han är undan Jn Daytona (e. Muscles Yankee), 1.13,6/$13.790, och på Canadian Yearling Sales såldes Joey Bats för 17.000 dollar. Modern är undan Wanabeamillionaire (e. Mr Lavec), 1.12,8/$346.829, som i sin tur är helsyster med Pepi Lavec, 1.11,6/$801.377, och Think Gold, 1.10,5/$739.865.

Fokustema
Derbykvalen
Läs senare

Bra spår för Villiam och Very Kronos

Kriteriesegraren Villiam drog innerspår, Very Kronos spår två. Lucifer Lane får dock jobba hårdare från spår tolv.
Av
Lars G Dahlgren
Villiam imponerade stort när han vann Kriteriet på nytt världsrekord. Foto Mia Törnberg/Sulkysport
Villiam imponerade stort när han vann Kriteriet på nytt världsrekord. Foto Mia Törnberg/Sulkysport

Spårlottningen till Derbyt och Derbystoet är den tomboladel som de anmälda hästarna i uttagningarna har att snurrra i gällande förutsättningarna att ta sig till finalen. De två huvudfavoriterna i Derbyt, Villiam (e. Muscle Hill – Gold Strike) och Very Kronos (e. Ready Cash – Glide About), hamnade alltså bra på det medan Breeders Crown-vinnaren Lucifer Lane (e. Infinitif – Montreal Lane) fick sämsta tänkbara utgångsläge.

Kullkungen fram till och med långa E3 förra året, Coin Perdu (e. S.J’s Caviar – Piova Kronos), hade heller ingen tur utan börjar från spår elva och det största hemmahoppet i Skåne, Calle Crown (e. Great Challenger – Hillary Crown) bär nummerbrickan med siffran nio på i sitt Derbykval.

Mellby Free och Björn Goop, Stochampionatet, Sulkysport, Travsport
Mellby Free och Björn Goop vann Stochampionatet.Foto Johan Grundin/ALN

I kvalen till Derbystoet fick Stochampionatsvinnaren Mellby Free (e. Muscle Hill – Melly Ticket) nummer tio och hon hamnade i samma kvalheat som Drottningpokaltrean Vanquish Kronos (e. Raja Mirchi – Beauty America). Drottningpokalvinnaren Dibaba (e. Ready Cash – Moonlight Kronos) brottas med spår sju, treåringskulldrottningen Candy La Marc (Scarlet Knight – Oiseau) hamnade bra på det med spår två och Stosprinternvinnaren och Stochampionatstvåan Vamp Kronos (e. Ready Cash – Only Kronos) har spår fyra.

Startlistor Derbyuttagningarna

Uttagningar Svenskt Travderby, 2.640 meter autostart, förstapriser 200.000 kronor. De två främsta i varje heat går till final söndag 2 september där förstapriset är 2.000.000 kronor.

Heat 1

  1. Villiam – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  2. Speedy Face – Lutfi Kolgjini
  3. Malory – Peter Ingves (Christian Lindhardt)
  4. Young da Vici – Per Lennartsson
  5. Leader Brodde – Mattias Djuse
  6. Global Un Poco – Erik Adielsson (Svante Båth)
  7. Hierro Boko – Christoffer Eriksson (Marcus Lindgren)
  8. Spickleback Face – Robert Bergh
  9. Ontrack He’s Black – Örjan Kihlström (Hans R Strömberg)
  10. Star Costashorta – Peter Untersteiner
  11. Sethmikael Blanche – Mats Ulriksson (a) (Magdalena Ulriksson-Siminski)
  12. He’s Marvelous – Björn Goop

Heat 2

  1. Prosperous – Per Lennartsson (Marcus Lindgren)
  2. Staro Leonardo – Joakim Lövgren
  3. Mellby Fire – Björn Goop (Timo Nurmos)
  4. Casterly Rock – Christoffer Eriksson (Tomas Malmqvist)
  5. Milliondollarrhyme – Fredrik B Larsson
  6. Eldorado B. – Torbjörn Jansson (Hans-Owe Sundberg)
  7. Martin de Bos – Ulf Ohlsson (Petri Puro)
  8. Output Pressure – Örjan Kihlström (Stefan Melander)
  9. Indy Lane – Jorma Kontio (Björn Röcklinger)
  10. Lass Revenue – Mattias Djuse
  11. Coin Perdu – Erik Adielsson (Svante Båth)
  12. Fritjof – Johan Untersteiner (Niklas Robertsson)

Heat 3

  1. Chapuy – Åke Lindblom
  2. Very Kronos – Erik Adielsson (Svante Båth)
  3. Randemar R.D. – Peter Untersteiner
  4. Illuminati – Joakim Lövgren
  5. The Bucket List F. – Tobias O Eriksson (Helena Burman)
  6. Chianti – Björn Goop
  7. Breidabliks Cognac – Conrad Lugauer
  8. Da Pepperboy – Christoffer Eriksson (Petri Puro)
  9. Vincent Chase – Kevin Oscarsson (Catarina Lundström)
  10. Digital Performer – Ulf Ohlsson (Stefan Melander)
  11. S.G.Charpentier – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  12. Dom Perignon – Örjan Kihlström (Roger Walmann)

Heat 4

  1. Bo C. – Kim Eriksson (Bo E Nilsson (a))
  2. Västerbo Pokerface – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  3. M.T.Malkin – Göran Wester (a) (Claes Sjöström)
  4. Dream Night Palema – Mikael J Andersson (Pär Hedberg)
  5. Global Unlimited – Kim Moberg (Svante Båth)
  6. Adiago Trot – Christoffer Eriksson (Marcus Lindgren)
  7. Evazan Am – Ulf Ohlsson (Reijo Liljendahl)
  8. Son Of God – Örjan Kihlström (Daniel Redén)
  9. Mr Deauville – Mattias Djuse
  10. Born Unicorn – Per Lennartsson (Stefan Melander)
  11. Silent Hill – Peter Unterstellen
  12. Lucifer Lane – Johan A Nilsson (a)) (Thomas L Nilsson)

Heat 5

  1. Eurythmic Sisu – Björn Goop (Petri Salmela)
  2. Mellby Fantom – Ulf Ohlsson (Reijo Liljendahl)
  3. Alcoy – Peter Untersteiner
  4. Eelis – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  5. Capitol Hill – Erik Adielsson (Svante Båth)
  6. Elway Am – André Eklundh
  7. Short In Cash – Kenneth Haugstad (Petri Puro)
  8. Transcendence – Robert Bergh
  9. Gear Extension – Örjan Kihlström (Stefan Melander)
  10. The Real Star – Carl Johan Jepson (Magnus Danhlén)
  11. Cargo Door – Thomas Uhrberg (Sofia Aronsson)
  12. Roofparty – Kevin Oscarsson (Jim Oscarsson)

Heat 6

  1. My Dream Art – Jörgen Westholm
  2. Inertial – Jörgen Sjunnesson (Ola Karlsson)
  3. Peakadilly – Steen Juul
  4. Yankee Boy – Kim Eriksson (Stefan P Pettersson)
  5. Harrington – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  6. M.T.Mighty Winner – Peter Untersteiner
  7. Aventador S.F – Björn Goop (Timo Nurmos)
  8. Van Kronos – Erik Adielsson (Svante Båth)
  9. Calle Crown – Christoffer Eriksson (Tomas Malmqvist)
  10. Who’s Who – Örjan Kihlström (Pasi Aikio)
  11. Einstein Sisu – Tomi Haapio (Petri Salmela)
  12. Esprit Sisu – Ulf Ohlsson (Svante Båth)

Startlistor Derbystouttagningarna

Uttagningar Derbystoet, 2.140 meter autostart, förstapriser 100.000 kronor. De två främsta i varje heat går till final söndag 2 september där förstapriset är 1.000.000 kronor.

Heat 1

  1. A Taste of Honey – Maria Törnqvist
  2. Kashmary Night – Ulf Ohlsson (tränare: Reijo Liljendahl)
  3. Leka – Leif Witasp (Katrin K Frick)
  4. Vamp Kronos – Christoffer Eriksson (Jerry Riordan)
  5. Speeda Då – Jörgen Lorentzen (Sonja Bengtsson a))
  6. Rita C.D. – Björn Goop (Hans R Strömberg)
  7. Vera Spiro – Erik Adielsson (Anna-Karin Rundqvist)
  8. Historic Moment – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  9. Veroni – Peter Untersteiner
  10. Ambon Degato – Johan Untersteiner
  11. Helloise Boko – Mattias Djuse

Heat 2

  1. Hillcrest Player – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  2. Candy La Marc – Erik Adielsson (Lars Marcussen (a))
  3. Worth A Lot – Stefan Söderkvist (Fausto Luperini (a))
  4. Staro Litchi – Tonbias O Eriksson (Helena Burman)
  5. On Vogue – Conrad Lugauer
  6. Current Affair – Kim Eriksson (Tomas Malmqvist)
  7. Mily – Peter Untersteiner
  8. Mattie – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  9. Havefunwithe – Johan Untersteiner
  10. Flare – Per Lennartsson (Stefan Melander)
  11. Hossiana Boko – Jörgen Westholm

Heat 3

  1. Sincerely Face – Roger Malmqvist
  2. Gun Palema – Mikael J Andersson (Pär Hedberg)
  3. Jolie Coer – Dennis Spangenberg (Thorsten Tietz)
  4. Bellatrix Zet – Johan Untersteiner (Daniel Redén)
  5. Hermes Boko – Björn Goop (Matti J Mäkinen)
  6. Princess S.W. – Peter Untersteiner
  7. Dibaba – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  8. Catch My Love – Christoffer Eriksson (Tomasz Wisniewski)
  9. Calamara’s Girl – Erik Adielsson (Svante Båth)
  10. Helena di Quattro – Robin Bakker (Cees F. Kamminga)
  11. Ensemble Am – Jorma Kontio (Stig H Johansson)

Heat 4

  1. Europhile Am – Peter Untersteiner
  2. Sheilah Laday – Kevin Oscarsson (Peter G Norman)
  3. White Lightning – Jörgen Westholm
  4. Je t’Aime Lucky – Johan Untersteiner (Peter Untersteiner)
  5. Butterfly Ima – Åke Lindblom
  6. Poem In Motion – Örjan Kihlström (Svante Båth)
  7. Infinity – Lars-Åke Söderholm
  8. Vanquish Kronos – Carl Johan Jepson (Jerry Riordan)
  9. Digital Furcola – Christoffer Erikson (Ola Samuelsson)
  10. Mellby Free – Björn Goop
  11. Havana Boko – Matias Djuse

Heat 5

  1. Swarowski Broline – Joha Untersteiner (Peter Untersteiner)
  2. Global Upfront – Jörgen Westholm
  3. Maharani de Baroda – Björn Goop
  4. Odessa Celeber – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  5. Rose Mary – André Eklundh
  6. Anne Royal – Carl Johan Jepson (Ulf Stenströmer)
  7. Neon Brodda – Mikael J Andersson (Åke Barkmark (a))
  8. Sunwapta Goj – Oskar J Andersson (Malin A Karlsson (a))
  9. Tahiti Journey – Jorma Kontio (Björn Röcklinger)
  10. Devs Daffodil – Joakim Lövgren
  11. Global Upper Style – Peter Untersteiner

Heat 6

  1. Very Many Legs – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  2. Elsa America – Ulf Ohlsson (Ulf Stenströmer)
  3. Run Chica Run – Peter Untersteiner
  4. Veiled – Carl Johan Jepson (Magnus Dahlén)
  5. Virunga – Erik Adielsson (Svante Båth)
  6. Alfa Mare – Per Lennartsson (Stefan Melander)
  7. Charmante Amok – Mattias Djuse
  8. Wild Love – Kevin Oscarsson (Bengt Simberg (a))
  9. Lorina Citron – Björn Goop
  10. Mellby Fashion – Jörgen Westholm
  11. Beluga West – Anders Zackrisson
  12. Hevin Boko – Jorma Kontio

Sju tvångsstrukna ur Derbykvalen

Fokustema
Derbyuttagningarna
Läs senare

Sju tvångsstrukna ur Derbykvalen

Sju hästar blev tvångsstrukna ur Derbykvalen på Jägersro på onsdag. 72 hästar får plats i de sex uttagningsloppen. 79 anmäldes.
Av
Lars G Dahlgren

Det är färre anmälda hästar till Derbykvalen i år än ifjol. Då tvångsströks hela 17 hästar ur Derbykvalen. Däremot är det mer anmält till Derbystoet jämfört med 2017. Då kvalade 49 ston. I år blir det 67 – alltså sex heat som i Derbyt med de två främsta i varje heat till final.

2016 var det 80 anmälda hästar till Derbyuttagningarna, då blev åtta tvångsstrukna.

Startlistorna till Derbykvalen och uttagningarna till Derbystoet på Jägersro nästa onsdag (22 augusti) blir klara i eftermiddag.

De sju tvångsstrukna hästarna i Derbykvalen är:

Cooling Break O.O. – tränare: Dick Robertsson
Quite A Soldier – Veronica Haglund (a)
Nolimitjimmit – Conrad Lugauer
Cash Simoni – Maria Törnqvist
Auto Relight – Stefan Melander
Hector Boko – Thorsten Tietz
Panamera – Stefan Melander

Fokustema
Italien
Läs senare

Svenskfödda jagar guld i Montecatini

Såväl 2016 års Kriterievinnare Deimos Racing som årets Sweden Cup-vinnare Arazi Boko finns med i startlistorna när Montecatini kör sitt största lopp för året i afton.
Av
Emil Persson
Deimos Racing ska tävla i Montecatini. Foto Mia Törnberg
Deimos Racing ska tävla i Montecatini. Foto Mia Törnberg

Det handlar om anrika Gran Premio Citta’ di Montecatini (€132.000) vilket körts sedan år 1953 och sedan drygt 20 år tillbaka som ett försöks- och finallopp.

I år känner sig 18 hästar kallade att strida på 800 metersbanan vilka är fördelade i två heat med nio hästar vardera.

Från svenskt håll sticker två hästar ut lite extra. 2016 års Kriterievinnare Deimos Racing (e. Quite Easy U.S.) har successivt visat uppåtgående form sedan flytten till Erik Bondo och körs ikväll av Enrico Bellei för första gången.
I den första batterian stöter han på Arazi Boko (e. Varenne) som får Andrea Guzzinati i sulkyn.

Den sistnämnde tränas som bekant av Alessandro Gocciadoro och han har även favoriten till totalsegern, fjolårsvinnaren Timone Ek (e. Mr Vic). Sexåringen kommer från en Grupp I-seger i Taranto i lag med Federico Esposito som får chansen på nytt.

Finalen är först beräknad att köras tio minuter före midnatt (!) och då med 55.200 euro till vinnaren.

Startlista försök 1
1.640 meter autostart

  1. Ulena Car – Giampaolo Minnucci
  2. Tamure Roc – Filippo Rocca
  3. Tango Negro –  Giuseppe Lombardo J:r
  4. Sugar Rey – Roberto Andreghetti
  5. Totano Jet – Antonio Velotti
  6. Sonia – René Legati
  7. Arazi Boko – Andrea Guzzinati
  8. Dijon –  Romain Derieux
  9. Deimos Racing – Enrico Bellei

Startlista försök 2
1.640 meter autostart

  1. Pantera del Pino – René Legati
  2. Up Right Bi – Roberto Andreghetti
  3. Superbo Capar –  Francesco Facci
  4. Timone Ek – Federico Esposito
  5. Una Bella Gar –  Tommaso di Lorenzo
  6. Trillo Park –  Antonio Greppi
  7. Tarim – Enrico Bellei
  8. Ribelle Op – Vincenzo d’Alessandro J:r
  9. Uragano Trebi’ –  Roberto Vecchione