Fokustema
Axevalla
Läs senare

Tillbaka med besked!

AXVALL. Derbyvinnaren Cyber Lane skojade skjortan av sina konkurrenter i fredagskvällens femåringslopp på Axevalla.
Det var en påtagligt nöjd Johan Untersteiner som bubblade i vinnarcirkeln:
– Han är redo för vilket lopp som helst, sade Halmstadtränaren.
Av
Emil Persson
Cyber Lane övertygade stort i Femåringspriset. Foto: MVA Foto
Cyber Lane övertygade stort i Femåringspriset. Foto: MVA Foto

Efter segern i Copenhagen Cup slutade Cyber Lane ”bara” femma i Oslo Grand Prix och trea i Färjestads Jubileumslopp. Hur Cyber Lanes status verkligen stod till var något av den stora frågan på förhand, men ett tydligare besked än vad han nu gav går knappast att lämna.
Av Robert Bergh och Muscle Hustle (e. Muscle Mass) fick han en rejäl tryckare genom första kurvan vilket gav en 1.07-öppning. Därefter tog Fredrik Persson initiativ och flyttade fram Monark Newmen (e. Orlando Vici) på utsidan, men farten sjönk och efter att de första 1.000 meterna gått på 1.12,4 gick de första 1.500 meterna på 1.12,2.
Genom slutkurvan var det åter full gas och Cyber Lane hade inga som helst problem att lämna sina konkurrenter med ”norskan” oryckt även om Monark Newmen krigade på väg till andraplatsen.
– Han kändes väldigt bra idag. Trots att han gick 1.11,2 full väg så kändes han aldrig riktigt bra den dagen. Idag öppnade han kvickt första biten och det var aldrig något snack i spetsjakten. Han var riktigt fin idag, sade Johan Untersteiner som inte bestämt sig om han ska ge hästen något mer lopp innan Jubileumspokalen.

Det kan däremot Monark Newmen och Muscle Hustle tvingas till. Den sistnämnde skrittade i mål som sistahäst efter sulkyhaveri och blev därmed utan prispengar.
– Skalmen på sulkyn gick av 200 kvar och det tog stopp, förklarade Robert Bergh.

Vann i raka heat

Peter Untersteiner räknade hem heatloppet efter vinster i båda loppen. Ledning från start till mål var segerreceptet gånger två bakom Star Costashorta (e. So Perfect) och totalt gav det 200.000 kronor i belöning.
– Vi hade flyt som hade två bra spår idag och en häst som var bra i ordning. Han fick jobba för segrarna, men var bäst idag, sade Untersteiner.

Fyraåringsloppet blev odramatiskt efter att favoriten Velvet Gio (e. Nad Al Sheba) hållit upp innerspåret och fått hållas i måttlig fart. Björn Goop gästkuskade bakom Magnus Dahléns springare som levererade ett slutvarv efter 1.11,7.
– Detta har alltid varit en bra häst, men det har inte riktigt fungerat i de stora loppen, sade Dahlén.

Lika odramatiskt blev treåringsloppet för ston. Aleppo Pine (e. Maharajah) släpptes till tät efter första kurvan och joggade undan med lätthet i lag med Kenneth Haugstad.
Miss Sober (e. Joke Face) kämpade på strongt på utsidan, men var utan chans att ta sig förbi.

Antonio Trot (e. Orlando Vici) tog hem 200.000 kronor vid segern i Sveriges längsta lopp – Axevalla Maraton – trots att han fick gå utvändigt om ledaren Explosive Merlot (e. Explosive Matter).
– Hästen höll sig lugn i dödens och var inte trött i mål. Jag öppnade aldrig öronen på honom och han vann med krafter kvar, sade Jorma Kontio.

Goop vann Tvååringspremiären

Fokustema
Derbykvalen
Läs senare

Bra spår för Villiam och Very Kronos

Kriteriesegraren Villiam drog innerspår, Very Kronos spår två. Lucifer Lane får dock jobba hårdare från spår tolv.
Av
Lars G Dahlgren
Villiam imponerade stort när han vann Kriteriet på nytt världsrekord. Foto Mia Törnberg/Sulkysport
Villiam imponerade stort när han vann Kriteriet på nytt världsrekord. Foto Mia Törnberg/Sulkysport

Spårlottningen till Derbyt och Derbystoet är den tomboladel som de anmälda hästarna i uttagningarna har att snurrra i gällande förutsättningarna att ta sig till finalen. De två huvudfavoriterna i Derbyt, Villiam (e. Muscle Hill – Gold Strike) och Very Kronos (e. Ready Cash – Glide About), hamnade alltså bra på det medan Breeders Crown-vinnaren Lucifer Lane (e. Infinitif – Montreal Lane) fick sämsta tänkbara utgångsläge.

Kullkungen fram till och med långa E3 förra året, Coin Perdu (e. S.J’s Caviar – Piova Kronos), hade heller ingen tur utan börjar från spår elva och det största hemmahoppet i Skåne, Calle Crown (e. Great Challenger – Hillary Crown) bär nummerbrickan med siffran nio på i sitt Derbykval.

Mellby Free och Björn Goop, Stochampionatet, Sulkysport, Travsport
Mellby Free och Björn Goop vann Stochampionatet.Foto Johan Grundin/ALN

I kvalen till Derbystoet fick Stochampionatsvinnaren Mellby Free (e. Muscle Hill – Melly Ticket) nummer tio och hon hamnade i samma kvalheat som Drottningpokaltrean Vanquish Kronos (e. Raja Mirchi – Beauty America). Drottningpokalvinnaren Dibaba (e. Ready Cash – Moonlight Kronos) brottas med spår sju, treåringskulldrottningen Candy La Marc (Scarlet Knight – Oiseau) hamnade bra på det med spår två och Stosprinternvinnaren och Stochampionatstvåan Vamp Kronos (e. Ready Cash – Only Kronos) har spår fyra.

Startlistor Derbyuttagningarna

Uttagningar Svenskt Travderby, 2.640 meter autostart, förstapriser 200.000 kronor. De två främsta i varje heat går till final söndag 2 september där förstapriset är 2.000.000 kronor.

Heat 1

  1. Villiam – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  2. Speedy Face – Lutfi Kolgjini
  3. Malory – Peter Ingves (Christian Lindhardt)
  4. Young da Vici – Per Lennartsson
  5. Leader Brodde – Mattias Djuse
  6. Global Un Poco – Erik Adielsson (Svante Båth)
  7. Hierro Boko – Christoffer Eriksson (Marcus Lindgren)
  8. Spickleback Face – Robert Bergh
  9. Ontrack He’s Black – Örjan Kihlström (Hans R Strömberg)
  10. Star Costashorta – Peter Untersteiner
  11. Sethmikael Blanche – Mats Ulriksson (a) (Magdalena Ulriksson-Siminski)
  12. He’s Marvelous – Björn Goop

Heat 2

  1. Prosperous – Per Lennartsson (Marcus Lindgren)
  2. Staro Leonardo – Joakim Lövgren
  3. Mellby Fire – Björn Goop (Timo Nurmos)
  4. Casterly Rock – Christoffer Eriksson (Tomas Malmqvist)
  5. Milliondollarrhyme – Fredrik B Larsson
  6. Eldorado B. – Torbjörn Jansson (Hans-Owe Sundberg)
  7. Martin de Bos – Ulf Ohlsson (Petri Puro)
  8. Output Pressure – Örjan Kihlström (Stefan Melander)
  9. Indy Lane – Jorma Kontio (Björn Röcklinger)
  10. Lass Revenue – Mattias Djuse
  11. Coin Perdu – Erik Adielsson (Svante Båth)
  12. Fritjof – Johan Untersteiner (Niklas Robertsson)

Heat 3

  1. Chapuy – Åke Lindblom
  2. Very Kronos – Erik Adielsson (Svante Båth)
  3. Randemar R.D. – Peter Untersteiner
  4. Illuminati – Joakim Lövgren
  5. The Bucket List F. – Tobias O Eriksson (Helena Burman)
  6. Chianti – Björn Goop
  7. Breidabliks Cognac – Conrad Lugauer
  8. Da Pepperboy – Christoffer Eriksson (Petri Puro)
  9. Vincent Chase – Kevin Oscarsson (Catarina Lundström)
  10. Digital Performer – Ulf Ohlsson (Stefan Melander)
  11. S.G.Charpentier – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  12. Dom Perignon – Örjan Kihlström (Roger Walmann)

Heat 4

  1. Bo C. – Kim Eriksson (Bo E Nilsson (a))
  2. Västerbo Pokerface – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  3. M.T.Malkin – Göran Wester (a) (Claes Sjöström)
  4. Dream Night Palema – Mikael J Andersson (Pär Hedberg)
  5. Global Unlimited – Kim Moberg (Svante Båth)
  6. Adiago Trot – Christoffer Eriksson (Marcus Lindgren)
  7. Evazan Am – Ulf Ohlsson (Reijo Liljendahl)
  8. Son Of God – Örjan Kihlström (Daniel Redén)
  9. Mr Deauville – Mattias Djuse
  10. Born Unicorn – Per Lennartsson (Stefan Melander)
  11. Silent Hill – Peter Unterstellen
  12. Lucifer Lane – Johan A Nilsson (a)) (Thomas L Nilsson)

Heat 5

  1. Eurythmic Sisu – Björn Goop (Petri Salmela)
  2. Mellby Fantom – Ulf Ohlsson (Reijo Liljendahl)
  3. Alcoy – Peter Untersteiner
  4. Eelis – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  5. Capitol Hill – Erik Adielsson (Svante Båth)
  6. Elway Am – André Eklundh
  7. Short In Cash – Kenneth Haugstad (Petri Puro)
  8. Transcendence – Robert Bergh
  9. Gear Extension – Örjan Kihlström (Stefan Melander)
  10. The Real Star – Carl Johan Jepson (Magnus Danhlén)
  11. Cargo Door – Thomas Uhrberg (Sofia Aronsson)
  12. Roofparty – Kevin Oscarsson (Jim Oscarsson)

Heat 6

  1. My Dream Art – Jörgen Westholm
  2. Inertial – Jörgen Sjunnesson (Ola Karlsson)
  3. Peakadilly – Steen Juul
  4. Yankee Boy – Kim Eriksson (Stefan P Pettersson)
  5. Harrington – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  6. M.T.Mighty Winner – Peter Untersteiner
  7. Aventador S.F – Björn Goop (Timo Nurmos)
  8. Van Kronos – Erik Adielsson (Svante Båth)
  9. Calle Crown – Christoffer Eriksson (Tomas Malmqvist)
  10. Who’s Who – Örjan Kihlström (Pasi Aikio)
  11. Einstein Sisu – Tomi Haapio (Petri Salmela)
  12. Esprit Sisu – Ulf Ohlsson (Svante Båth)

Startlistor Derbystouttagningarna

Uttagningar Derbystoet, 2.140 meter autostart, förstapriser 100.000 kronor. De två främsta i varje heat går till final söndag 2 september där förstapriset är 1.000.000 kronor.

Heat 1

  1. A Taste of Honey – Maria Törnqvist
  2. Kashmary Night – Ulf Ohlsson (tränare: Reijo Liljendahl)
  3. Leka – Leif Witasp (Katrin K Frick)
  4. Vamp Kronos – Christoffer Eriksson (Jerry Riordan)
  5. Speeda Då – Jörgen Lorentzen (Sonja Bengtsson a))
  6. Rita C.D. – Björn Goop (Hans R Strömberg)
  7. Vera Spiro – Erik Adielsson (Anna-Karin Rundqvist)
  8. Historic Moment – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  9. Veroni – Peter Untersteiner
  10. Ambon Degato – Johan Untersteiner
  11. Helloise Boko – Mattias Djuse

Heat 2

  1. Hillcrest Player – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  2. Candy La Marc – Erik Adielsson (Lars Marcussen (a))
  3. Worth A Lot – Stefan Söderkvist (Fausto Luperini (a))
  4. Staro Litchi – Tonbias O Eriksson (Helena Burman)
  5. On Vogue – Conrad Lugauer
  6. Current Affair – Kim Eriksson (Tomas Malmqvist)
  7. Mily – Peter Untersteiner
  8. Mattie – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  9. Havefunwithe – Johan Untersteiner
  10. Flare – Per Lennartsson (Stefan Melander)
  11. Hossiana Boko – Jörgen Westholm

Heat 3

  1. Sincerely Face – Roger Malmqvist
  2. Gun Palema – Mikael J Andersson (Pär Hedberg)
  3. Jolie Coer – Dennis Spangenberg (Thorsten Tietz)
  4. Bellatrix Zet – Johan Untersteiner (Daniel Redén)
  5. Hermes Boko – Björn Goop (Matti J Mäkinen)
  6. Princess S.W. – Peter Untersteiner
  7. Dibaba – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  8. Catch My Love – Christoffer Eriksson (Tomasz Wisniewski)
  9. Calamara’s Girl – Erik Adielsson (Svante Båth)
  10. Helena di Quattro – Robin Bakker (Cees F. Kamminga)
  11. Ensemble Am – Jorma Kontio (Stig H Johansson)

Heat 4

  1. Europhile Am – Peter Untersteiner
  2. Sheilah Laday – Kevin Oscarsson (Peter G Norman)
  3. White Lightning – Jörgen Westholm
  4. Je t’Aime Lucky – Johan Untersteiner (Peter Untersteiner)
  5. Butterfly Ima – Åke Lindblom
  6. Poem In Motion – Örjan Kihlström (Svante Båth)
  7. Infinity – Lars-Åke Söderholm
  8. Vanquish Kronos – Carl Johan Jepson (Jerry Riordan)
  9. Digital Furcola – Christoffer Erikson (Ola Samuelsson)
  10. Mellby Free – Björn Goop
  11. Havana Boko – Matias Djuse

Heat 5

  1. Swarowski Broline – Joha Untersteiner (Peter Untersteiner)
  2. Global Upfront – Jörgen Westholm
  3. Maharani de Baroda – Björn Goop
  4. Odessa Celeber – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  5. Rose Mary – André Eklundh
  6. Anne Royal – Carl Johan Jepson (Ulf Stenströmer)
  7. Neon Brodda – Mikael J Andersson (Åke Barkmark (a))
  8. Sunwapta Goj – Oskar J Andersson (Malin A Karlsson (a))
  9. Tahiti Journey – Jorma Kontio (Björn Röcklinger)
  10. Devs Daffodil – Joakim Lövgren
  11. Global Upper Style – Peter Untersteiner

Heat 6

  1. Very Many Legs – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  2. Elsa America – Ulf Ohlsson (Ulf Stenströmer)
  3. Run Chica Run – Peter Untersteiner
  4. Veiled – Carl Johan Jepson (Magnus Dahlén)
  5. Virunga – Erik Adielsson (Svante Båth)
  6. Alfa Mare – Per Lennartsson (Stefan Melander)
  7. Charmante Amok – Mattias Djuse
  8. Wild Love – Kevin Oscarsson (Bengt Simberg (a))
  9. Lorina Citron – Björn Goop
  10. Mellby Fashion – Jörgen Westholm
  11. Beluga West – Anders Zackrisson
  12. Hevin Boko – Jorma Kontio

Sju tvångsstrukna ur Derbykvalen

Fokustema
Derbyuttagningarna
Läs senare

Sju tvångsstrukna ur Derbykvalen

Sju hästar blev tvångsstrukna ur Derbykvalen på Jägersro på onsdag. 72 hästar får plats i de sex uttagningsloppen. 79 anmäldes.
Av
Lars G Dahlgren

Det är färre anmälda hästar till Derbykvalen i år än ifjol. Då tvångsströks hela 17 hästar ur Derbykvalen. Däremot är det mer anmält till Derbystoet jämfört med 2017. Då kvalade 49 ston. I år blir det 67 – alltså sex heat som i Derbyt med de två främsta i varje heat till final.

2016 var det 80 anmälda hästar till Derbyuttagningarna, då blev åtta tvångsstrukna.

Startlistorna till Derbykvalen och uttagningarna till Derbystoet på Jägersro nästa onsdag (22 augusti) blir klara i eftermiddag.

De sju tvångsstrukna hästarna i Derbykvalen är:

Cooling Break O.O. – tränare: Dick Robertsson
Quite A Soldier – Veronica Haglund (a)
Nolimitjimmit – Conrad Lugauer
Cash Simoni – Maria Törnqvist
Auto Relight – Stefan Melander
Hector Boko – Thorsten Tietz
Panamera – Stefan Melander

Fokustema
Italien
Läs senare

Svenskfödda jagar guld i Montecatini

Såväl 2016 års Kriterievinnare Deimos Racing som årets Sweden Cup-vinnare Arazi Boko finns med i startlistorna när Montecatini kör sitt största lopp för året i afton.
Av
Emil Persson
Deimos Racing ska tävla i Montecatini. Foto Mia Törnberg
Deimos Racing ska tävla i Montecatini. Foto Mia Törnberg

Det handlar om anrika Gran Premio Citta’ di Montecatini (€132.000) vilket körts sedan år 1953 och sedan drygt 20 år tillbaka som ett försöks- och finallopp.

I år känner sig 18 hästar kallade att strida på 800 metersbanan vilka är fördelade i två heat med nio hästar vardera.

Från svenskt håll sticker två hästar ut lite extra. 2016 års Kriterievinnare Deimos Racing (e. Quite Easy U.S.) har successivt visat uppåtgående form sedan flytten till Erik Bondo och körs ikväll av Enrico Bellei för första gången.
I den första batterian stöter han på Arazi Boko (e. Varenne) som får Andrea Guzzinati i sulkyn.

Den sistnämnde tränas som bekant av Alessandro Gocciadoro och han har även favoriten till totalsegern, fjolårsvinnaren Timone Ek (e. Mr Vic). Sexåringen kommer från en Grupp I-seger i Taranto i lag med Federico Esposito som får chansen på nytt.

Finalen är först beräknad att köras tio minuter före midnatt (!) och då med 55.200 euro till vinnaren.

Startlista försök 1
1.640 meter autostart

  1. Ulena Car – Giampaolo Minnucci
  2. Tamure Roc – Filippo Rocca
  3. Tango Negro –  Giuseppe Lombardo J:r
  4. Sugar Rey – Roberto Andreghetti
  5. Totano Jet – Antonio Velotti
  6. Sonia – René Legati
  7. Arazi Boko – Andrea Guzzinati
  8. Dijon –  Romain Derieux
  9. Deimos Racing – Enrico Bellei

Startlista försök 2
1.640 meter autostart

  1. Pantera del Pino – René Legati
  2. Up Right Bi – Roberto Andreghetti
  3. Superbo Capar –  Francesco Facci
  4. Timone Ek – Federico Esposito
  5. Una Bella Gar –  Tommaso di Lorenzo
  6. Trillo Park –  Antonio Greppi
  7. Tarim – Enrico Bellei
  8. Ribelle Op – Vincenzo d’Alessandro J:r
  9. Uragano Trebi’ –  Roberto Vecchione