Fokustema
Breeders Crown-semifinaler
Läs senare

Topphästparad på Solvalla

Breeeders Crown-semifinalerna på Solvalla på söndag innehåller 144 fina tre- och fyraåringar. 48 finalister ska vaskas fram till finalerna på Sundbyholm söndagen den 12 november. Bland de som är med är fjolårets Hambletonianvinnare Perfect Spirit.
Av
Lars G Dahlgren
Perfect Spirit är en av segerkandidaterna i Breeders Crown för fyraåringar, där semifinalerna körs på Solvalla på söndag. Foto: Mia Törnberg/Sulkysport.
Perfect Spirit är en av segerkandidaterna i Breeders Crown för fyraåringar, där semifinalerna körs på Solvalla på söndag. Foto: Mia Törnberg/Sulkysport.

Vinnarna i de flesta betydande årgångslopp finns med i semifinalerna. Den som först och främst saknas är nyblivne Grand Prix de l’U.E.T.-vinnaren Villiam (e. Muscle Hill – Gold Strike).

Med är inte heller årets långa E3-vinnare Attraversiamo (e. Kiss Francais – Rhythm Kronos) vars pappa Kiss Francais avkommor inte var nominerade till Breeders Crown. Uppfödningslöpnings- och E3-vinnaren Coin Perdu (e. S.J’s Caviar – Piova Kronos) har i år som fyraåring avslutat karriären och går till avel. Avslutat karriären och stått i avel redan i år som fyraåring har också 2016-Svampenvinnaren Executive Caviar (e. S.J.’s Caviar – La Belle Lady) gjort.

Men annars är de med allihop: Kriterievinnaren Inti Boko (e. Chocolatier – Sue Boko), Derbyvinnaren Who’s Who (e. Maharajah – Reality Pride), Oaksvinnaren Conrads Rödluva (e. S.J.’s Caviar – Moviestar), Stochampionatsvinnaren Mellby Free (e. Muscle Hill – Mellby Ticket), Derbystovinnaren Run Chica Run (e. Scarlet Knight – Run Baby Run), Kungapokalvinnaren och Sprintermästaren Perfect Spirit (e. Andover Hall – Good Common Cents), Drottningpokalvinnaren Dibaba (e. Ready Cash – Moonlight Kronos), Stosprinternvinnaren Vamp Kronos (e. Ready Cash – Only Kronos), fjolårets Oaks- och Breeders Crown-vinnare Candy La Marc (e. Scarlet Knight – Oiseau), BC-vinnaren Lucifer Lane (e. Infinitif – Montreal Lane), årets E3-vinnare Zara Kronos (e. Raja Mirchi – Regal Kronos)  Betting Gangster (e. Going Kronos – Viola Silas) och No Matter (e. Explosive Matter – Flirting Champagne), fjolårets E3-vinnare Violet Bi (e. Equinox Bi – Fidji Bi), Capitol Hill (e. Muscle Hill – Dreamalittledream) samt Calamara’s Girl (e. Raja Mirchi – Calamara Donna) och fjolårets Svampen-vinnare Maze Runner (e. G.H.Nemo – Gale Warning).

Det är 36 hästar, fördelade på tre semifinaler, med i varje klass. De fyra främsta i respektive semifinal går vidare till finalerna på  Sundbyholm söndag den 11 november. Förstapriserna i finalerna är 800.000 kronor, dubbelt så mycket för premiechansade hästar. Förstapriserma i semifinalerna är 200.000 kronor.

Följande hästar är med i Breeders Crown-semifinalerna på Solvalla, söndag 28 oktober. 2.140 meter autostart. Startlistorna blir klara under måndageftermiddagen:

Treåriga hingstar och valacker

  • Adress Book – tränare: Johan Untersteiner
  • Alone – Pasi Aikio
  • Baritone Artist – Markus B Svedberg
  • Betting Gangster – Jerry Riordan
  • Buzzer Beater – Per Linderoth
  • Crash Axe – Stefan Melander
  • Damien Hanover – Stefan Persson
  • Dexter Brick – Mattias Djuse
  • Edfromed – Åke Lindblom
  • Farlander Am – Magnus Dahlén
  • Fernando Vixi – Tuomas Korvenoja
  • Filur Sisu – Per Nordström
  • Flight Dynamics – Stefan Melander
  • Forfantone Am – Roger Walmann
  • Fortune Mearas – Svante Båth
  • Funky – Tomas Malmqvist
  • Garrett Mix – Stig H Johansson
  • Global Welcome – Svante Båth
  • Global Wise Guy – Timo Nurmos
  • Global Withdrawl – Svante Båth
  • Golden News – Per Linderoth
  • Holy Water – Tomas Malmqvist
  • Inti Boko – Timo Nurmos
  • Jaguar Dream – Claes Sjöström
  • Maze Runner – Marcus Lindgren
  • Mellby Glader – Robert Bergh
  • Mellby Goofy – Reijo Liljendahl
  • Noble Boy – Per Linderoth
  • Peak Fear – Joakim Lövgren
  • Person Of Interest – Jim Oscarsson
  • Soul Tan – Elisabeth Lundholm (a)
  • Tae Kwon Deo – Adrian Kolgjini
  • That’s Art – Peter Untersteiner
  • Thought Hanover – Jim Oscarsson
  • Versailles U.S. – Reijo Liljendahl
  • Önas Nougat – Per Nordström

Treåriga ston

  • A Perfect Victory – Jim Oscarsson
  • A Sweet Dance – Helena Burman
  • Activated – Fredrik Wallin
  • Adorable Lady – Pasi Aikio
  • Ajabaja – Tomas Malmqvist
  • Au Pair Girl – Robert Bergh
  • Bechamel – Daniel Redén
  • Bottnas Future – Roger Walmann
  • Conrads Rödluva – Daniel Redén
  • Dancin In The Rain– Per Linderoth
  • Doyouknow – André Eklundh
  • Elise Andover – Jörgen Westholm
  • Evelyn – Roger Walmann
  • Fanny Chenal – Björn Goop
  • Feather Sisu – Petri Salmela
  • Fixi Mearas – Stig H Johansson
  • Flair Delice – Svante Båth
  • Flash Am – Roger Walmann
  • Formosa Am — Jörgen Westholm
  • Frequency Am – Markus B Svedberg
  • Global Vintage – Timo Nurmos
  • Global Well Off – Daniel Wäjersten
  • Global Wilderness – Svante Båth
  • Global Wishmeluck – Mattias Djuse
  • In Royalty Boko – Tuomas Korvenoja
  • Lipstick Tooma – Jevgeni Ivanov
  • Mariahs Baby K.V. – Teijo Ahola
  • No Matter – Svante Båth
  • Pippi Roc – Johan Untersteiner
  • Racing Brodda – Mattias Djuse
  • Staro Miami – Ari-Pekka Pakkanen
  • Sweet On You – Reijo Liljendahl
  • Ti Punch Broline – Roger Walmann
  • Valetta – Björn Goop
  • Wingsofcrazinessås – Dick Robertsson
  • Zara Kronos – Joakim Lövgren
  • Zenita Kronos – Jerry Riordan

Fyraåriga hingstar och valacker

  • Adiago Trot – Marcus Lindgren
  • Auto Relight – Stefan Melander
  • Born Unicorn – Stefan Melander
  • Capitol Hill – Svante Båth
  • Chapuy – Åke Lindblom
  • Chianti – Björn Goop
  • Digital Performer – Stefan Melander
  • Eldorado B. – Hans-Owe Sundberg
  • Elway Am – André Eklundh
  • Eurythmic Sisu – Petri Salmela
  • Exclamation Mark – Reijo Liljendahl
  • Global Un Poco – Svante Båth
  • Global Unspoked – Oskar Svanberg
  • Indy Lane – Björn Röcklinger
  • Judge Memphis – Mimmi Elfstrand
  • Kövras So Far – Robert Bergh
  • Leader Brodde – Mattias Djuse
  • Lucifer Lane – Thomas L Nilsson
  • Milliondollarrhyme – Fredrik B Larsson
  • Output Pressure – Stefan Melander
  • Perfect Spirit – Daniel Redén
  • Prosperous – Marcus Lindgren
  • Roofparty – Jim Oscarsson
  • Royal Navy Neo – Björn Goop
  • Selmer I.H. – Ingemar Hultqvist (a)
  • Short In Cash – Petri Puro
  • Son Of God – Daniel Redén
  • Southwind Hydro – Roger Walmann
  • Speedy Face – Adrian Kolgjini
  • Spickleback Face – Robert Bergh
  • Transcendence – Robert Bergh
  • Vainqueur R.P. – Frode Hamre
  • Very Kronos – Svante Båth
  • Waffle – Johan Untersteiner
  • Who’s Who – Pasi Aikio
  • Yankee Boy – Stefan P Pettersson

Fyraåriga ston

  • Baronesse Ima – Claes Sjöström
  • Bellatrix Zet – Daniel Redén
  • Butterfly Ima – Åke Lindblom
  • Calamara’s Girl – Svante Båth
  • Candy La Marc – Lars Marcussen (a)
  • Catch My Love – Tomasz Wisniewski
  • Cavidendron – Magnus Dahlén
  • Corona Brick – Erik Holm
  • Devs Daffodil – Joakim Lövgren
  • Dibaba – Roger Walmann
  • Europhile Am – Peter Untersteiner
  • Fantasy In – Svante Båth
  • Global Upper Style – Peter Untersteiner
  • Gloria Web – Timo Nurmos
  • Gun Palema – Pär Hedberg
  • Helloise Boko – Mattias Djuse
  • Hermes Boko – Matti J Mäkinen
  • Hevin Boko – Timo Nurmos
  • Je T’Aime Lucky – Peter Untersteiner
  • Lady Youline – Henrik Hoffman
  • Maharani de Baroda – Björn Goop
  • Mellby Free – Björn Goop
  • Mily – Peter Untersteiner
  • Mrs LIndy – Reijo Liljendahl
  • Odessa Celeber – Roger Walmann
  • Poem In Motion — Svante Båth
  • Romance Amok – Timo Nurmos
  • Rose Mary – André Eklundh
  • Run Chica Run – Peter Untersteiner
  • Tahiti Journey – Björn Röcklinger
  • Vamp Kronos – Jerry Riordan
  • Vanquish Kronos – Jerry Riordan
  • Violet Bi – Jim Oscarsson
  • Walkie Talkie – Per Linderoth
  • White Lightning – Jörgen Westholm
  • Wild Love – Bengt Simberg (a)
Fokustema
Vincennes
Läs senare

Andraplats för Bryssel

Bryssel slutade tvåa i fredagkvällens quintélopp på Vincennes.
Av
Lars G Dahlgren
Costa Haufor vann före Bryssel. Foto: Gerard Forni
Costa Haufor vann före Bryssel. Foto: Gerard Forni

Björn Goop hade ryckt alla skorna på sonen till Ready Cash och Spacelane och det brukar innebära en bra prestation från Bryssels sida. Så blev det också. Björn Goop sände från bakspår bakom bilen direkt framåt mot utvändigt ledaren och tog därifrån över täten i sista kurvan. Bryssell höll bra men kunde svara Costa Haufors (e. Saphir d’Haufor – Santa Haufor) och Charles Julien Bigeons vassa spurt.

Stoet Costa Haufor vann på 1.13,2a/2.100 och fick 23.400 i förstapris. Bryssel tjänade 13.000 euro som tvåa på 1.13,3. Fyra slutade Sahara One (e. Raja Mirchi – Sahara Shadow) och Conrad Lugauer på 1.14,0 efter att ha haft trafikproblem i slutkurvan från ledarryggen. I samma trafikproblem hamnade Dragster (e. Micro Mesh – Timber Marie) som galopperade. Femtepriset landades av Björn Goops andra häst i loppet, Caresse (e. Ready Cash – Stefani Hanover), på 1.14,1 hon levererade i skymundan ett sylvasst upplopp från position långt bak.

Fokustema
Belgien
Läs senare

Drole de Jet tillbaka med besked

Fjolårets Europaderbyvinnare Drole de Jet hade inga som helst problem att lösa fredagskvällens comebackuppgift i belgiska Mons.
Av
Emil Persson
Fjolårets Europaderby-vinnare Drole de Jet hade inga problem att vinna comebackloppet i belgiska Mons. Foto Mia Törnberg
Fjolårets Europaderby-vinnare Drole de Jet hade inga problem att vinna comebackloppet i belgiska Mons. Foto Mia Törnberg

Pierre Vercruysse hade valt ett enklare sällskap för sin femåring i det som nu Coktail Jet-sonens första start sedan triumfen i just Europaderbyt på Solvalla i slutet av september ifjol.

Drole de Jet startade förvisso med 25 meters tillägg, men fick ett fint lopp i mestadels fjärde utvändigt och blåste runt sina konkurrenter via en frejdig långspurt.

Det räckte med 1.15,3/2.875 meter för att avgå med segern och närmast sörjande var den forne Elitloppsdeltagaren Ustinof du Vivier vars ”bäst-före-datum” är passerat sedan länge.

Drole de Jet är tillbaka och av detta intryck att döma lär Vincennes bli skådeplatsen nästa gång hästen startar.

Fokustema
Odense
Läs senare

Storloppsvinst till Untersteiner

Danske Kriterievinnaren Diamondwind skötte sina kort i Grand Circle 3-års Championat i Odense idag och från ledningen vann han på 1.15,3a/2.140 meter, men det satt hårt åt mot utvändige Donatallo Garbo sedan Peter Untersteiner fått bestämma i täten.
Av
Claes Freidenvall
Diamondwind vid vinsten i Danskt Travkriterium tidigare i år med sin tränare Peter Untersteiner i sulkyn. Foto: Martin Timm Holmstav
Diamondwind vid vinsten i Danskt Travkriterium tidigare i år med sin tränare Peter Untersteiner i sulkyn. Foto: Martin Timm Holmstav

– Vi fick ge järnet på upploppet och Dimanondwind fick sträcka på sig för att vinna, sade Peter Untersteiner.

Med enkelhet försvarade storfavoriten Diamondwind (e. Wishing Stone-Odyssee Eastwind) innerspåret bakom bilen och Peter Untersteiner fick bestämma farten därframme. Efter en öppning på 1.14 första 500 meterna kom duon upp till kilometern på långsamma 1.16,9.

Donatello Garbo började i andra utvändigt, men fick dödens 1.100 kvar då Da Vinci Peak galopperade utvändigt om ledaren. Trots den oförmånliga löpningen utmanade han Diamondwind hela upploppet ned och det skiljde bara hals mellan dem i mål. Precis som Diamondwind är Donatello Garbo en son till Wishing Stone och det är också Dumbo, vilken slutade trea från rygg ledaren.

– Diamondwind var väldigt avslappnad och fin i ledningen, men han fick kämpa för att vinna. Nu gör vi bokslut för året, sade Peter Untersteiner efter att Diamondwind avslutat sista kilometern i underkant 1.13.

Modern unghäststjärna

Diamondwind räknade in sin tredje raka seger och triumfen i Grand Circle 3-års Championat var värd 170.000 danska kronor och nu har Peter Untersteiners hingst dragit in 599.075 danska kronor under sin första tävlingssäsong.

Peter Untersteiner ropade in Diamondwind på danska Derbyauktionen som ettåring. Han är en av fyra avkommor och den främste undan unghäststjärnan Odyssee Eastwind (e. Cygnus d’Odyssee), 1.12,3ak/958.684 dkr, som inte bara vann Danskt Stoderby utan också Grand Circle 4-års Championat och Ålborgs Hoppechampionat.