Fokustema
Galor
Läs senare

Vic de Luxe gjorde Umåkers gala festligare

Galasäsongen går vidare och i helgen partajades det på Åby, Umåker, Östersund, Dannero och Åmål.
Av
Lars G Dahlgren
När Vic de Luxe vann bronsdivisionsfinalen på Solvalla jublades det på Umåkers travgala. Foto: Jenny Rehnman.
När Vic de Luxe vann bronsdivisionsfinalen på Solvalla jublades det på Umåkers travgala. Foto: Jenny Rehnman.

Det var endast på Dannero av dessa som det utsågs en ”Årets häst” och det blev – föga förvånande – kallblodskungen Månprinsen A.M. som förärades den titeln.

Umåkers galagäster fick förutsättningar att ha en extra rolig helkväll. Galan inleddes med visning på storbildsskärm av Solvallas V75-lopp och när Umåkerhästen Vic de Luxe hann fram till seger som elvaoddsare i V75-7 tickade det garanterat in bra på ett antal ATG-konton bland de som var på Umåkerfesten.

Åby

Årets tvååring: Felicity Shagwell (e. Maharajah – Diaz Boko) – tränare: Andre Eklundh
Årets treåring: Spickleback Face (e. Raja Mirchi – No Finish Line) – Robert Bergh
Årets fyraåring: Diamanten (e. Adrian Chip – Iata Käll) – Robert Bergh
Årets äldre: Balfour (e. Scipion du Goutier – Pay the Bill) – Robert Bergh
Årets sto: Felicity Shagwell
Årets montéhäst: Raspberrysky (e. Exloit Caf – Fraise) – Veijo Heiskanen
Årets proffstränare: Robert Bergh
Årets kusk: Robert Bergh
Årets amatörtränare: Edvin Ceka
Årets amatörkusk: Artan Ceka
Årets montéryttare: Jennifer L Oscarsson
Årets lärling: Fredrik Berg
Årets hästskötare: Susanne Ohme
Årets uppfödare: Newmen Breed AB
Åbys damklubbs pris: Sophia Jacobsen
Åbyst travhästägareförenings hästägare: Mats Olsson med familj
Årets ponnykusk: Tindra Karlsson

Umåker

 

Stall Ratu håvade in gott om priser på Umåkers gala. Foto: Jenny Rehnman.

Årets tvååring: Global Well Bred (e. S.J.’s Caviar – Global Business) – Sören Lennartson
Årets treåring: Selmer I.H. (e. Love You – Magalloway) – Ingemar Hultqvist (a)
Årets fyraåring: Eva I.H. (e. Ready Cash – Magalloway) – Ingemar Hultqvist (a)
Årets äldre: Magnifik Brodde (e. Love You – Moral Victory) – Ingemar Hultqvist (a)
Årets kallblod: Storsjarmören (e. Bokli Eld – Vibergs Vinnie) – Fredrik Eriksson (a)
Årets sto: Eva I.H.
Årets montépris: Ariel T.Dream och Caroline Forsner
Årets proffstränare: Mika Haapakangas
Årets kusk: Ove A Lindqvist
Årets amatörtränare: Ingemar Hultqvist
Årets uppfödare: Ingemar Hultqvist
Årets hästskötare/lärling: Malin Viklund
Årets tränarchampion: Ingemar Hultqvist (a)
Årets kuskchampion: Jan Norberg
Årets överraskningspris: Helena Granholm
Årets specialpris: Samu Sundqvist
Sleipnerpriset: Fredrik Eriksson och Sofie Parkén
Hästägareföreningens Hästägarpris: Stig Långström
Hästägareföreningens pris till segerrikaste hemmahäst: Vic de Luxe
Hästägareföreningens poängkamp varmblod: Enjoy’s Meredith, Selmer I.H., Eva I.H., Ariel T.Dream. Kallblod: Bork Faxa, Guli Castor, Faks Kevin
Årets ponnypris: Vendela Lång

Östersund

Årets treåriga varmblod: Weekend Fun (e. Jaded – Exciting) – Daniel Wikberg
Årets treåriga kallblod: Zitor (e. Ulvsås Zico – Pålvi) – Gunnar Gabrielsson (a)
Årets fyraåriga varmblod: Guiseppe Boko (e. Micro Mesh – You´re Welcome) – Daniel Wikberg (a)
Årets fyraåriga kallblod: Bonaldo (e. Spikeld – Karbona) – Anders Hafstad (a)
Årets äldre varmblod: Orlando Triss (e. Orlando Vici – Simbs Triss) – Osar Berglund (a)
Årets äldre kallblod: Blås Undan (e. Lome Kongen – Bus Märtha) – Bror Grönlund (a)
Årets varmblodiga sto: Blits Buitenzorg (e. Royal Gull – Utara Buitenzorg) – Daniel Wikberg (a)
Årets kallblodiga sto: Romanova (e. Moe Odin – Nordlands Gyda) – Jan Halberg/Anders Djuse (a)
Årets montéhäst: Blits Buitenzorg och Blås Undan
Årets proffstränare: Daniel Wikberg
Årets proffskusk: Jenny Björk
Årets amatörtränare: Oscar Berglund
Årets amatörkusk: Jonas Johansson
Årets lärling: Mats E Djuse
Årets ungdom: Magnus A Djuse
Årets montéryttare: Alice Molin
Årets uppfödare: Kim Mätsälää
Årets prestation: Magnus A Djuse
Årets hästskötare: Jimmy Dillner
Årets eldsjäl: Anders Djuse

Dannero

Årets häst: Månprinsen A.M. (e. Svall Ivar – Månskära) – Gunnar Melander
Årets yngre varmblod: Millie Millionaire (e. Jocose – Mellby Tempo) – Brage Hansen (a)
Årets yngre kallblod: Norrlands Scott (e. Tangen Scott – Lill Asta) – Lars-Åke Ericsson (a)
Årets äldre varmblod: Outrunner (e. Great Challenger – Patricia As) – Leif Sjölander (a)
Årets äldre kallblod: Månprinsen A.M.
Årets varmblodiga sto: Millie Millionaire
Årets kallblodiga sto: Idun (e. Järvsöviking – Eldtina) – Peter Forsgren (a)
Årets tränare: Gunnar Melander
Årets amatörtränare: Per Anders Näslund
Årets körsven: Micael Melander
Årets montéryttare: Lena Fritz
Årets trotjänare: Anders Bodin, Björn Järnankar, Lena Westman
Årets prestation: Cathrine Bergkvist, Peter Forsgren, Per Anders Näslund
Segerrikaste ponny kat A: Månstorps Spaderdam
Vinstrikaste ponny kat A: Månstorps Spaderdam
Segerrikaste ponny kat B: Farmens Elit
Vinstrikaste ponny kat B: Texaz

Åmål

Årets tvååring: Evelina C. (e. Pastor Stephen – Sweepy’s Girl) – Björn Ceder (a)
Årets treåriga varmblod: Lovely Vacation (e. Dream Vacation – Lovely Conch) – Öystein Larsen (a)
Årets treåriga kallblod: Tem Thea (e. Mörtvedt Jerkeld – Temslöv) – Jenny M Karlsson (a)
Årets fyraåriga varmblod: Bear Turbo (e. Turbo Sund – Ladymint) – Kent Persson (a)
Årets fyraåriga kallblod: Lea R.B. (e. Voje Faks – Lobelia R.B.) – Therese Andersson (a)
Årets femåriga sto varmblod: Fixie (e. From Above – Lexie) – Mona Bäckström (a)
Årets femåring hingstar/valacker: Carlos Milo (e. Credit Winner – Litka Håleryd) – John Ö Jensen
Årets femåriga kallblod: Wille Tabac (e. Wikvinn – Lill Trollis Tabac) – Roger Anderberg (a)
Årets äldre varmblod hingstar/valacker: Barkevious Mingo (e. From Above – Sävaflickan – (Nils L Norelius (a)
Årets äldre sto varmblod: White Nose (e. Andover Andover – I’m Back Again) – Kjell Magnusson (a)
Årets äldre sto kallblod: Björkejento (e. Moe Odin – Neslill) – Hans Olof Lundgren (a)
Årets äldre kallblod hingstar/valacker: Trux Balder (e. H.G.Balder – Truxa) – Tor O Mikalsen (a)
Årets proffstränare: John Ö Jensen
Årets amatörtränare: Nils L Norelius
Årets montéryttare: Madelene Elgtberg
Årets uppfödarbragd: Öystein Larsen
Årets hästägare: Stall Norelius HB & Mamex Fastigh. AB
Årets eldsjäl: Johan Rahm
Årets ponny: Ernst Rafael
Årets ponnykusk: Emilia Karlsson
Årets skräll: Nygårds Diamant (e. Gallant Baron – Frascosa I.T.) – John Ö Jensen

Fokustema
Kallblod
Läs senare

Loppet för bara avelsgodkända

Årets första större kallblodslopp körs på Bjerke på lördag: Lars Laumbs lopp med 150.000 norska kronor till vinnaren.
Av
Lars G Dahlgren
Tekno Odin har vunnit det mesta som vinns att vinna i kallblodsväg, men inte Lars Laumbs lopp. Dags på lördag? Foto: Urban Kihlman/ALN
Tekno Odin har vunnit det mesta som vinns att vinna i kallblodsväg, men inte Lars Laumbs lopp. Dags på lördag? Foto: Urban Kihlman/ALN

Det handlar om lång distans och propositionen är minst sagt spännande: Endast avelsgodkända (kårade) hingstar och ston som är premierade får vara med! Ston får 20 meters gottgörelse i förhållande till hingstarna och hästar som tidigare vunnit Lars Laumbs lopp är utestängda.

En svenskfödd hingst är med: Vesle Sjur (e. Lome Elden – Dale Vesla) som tränas av Marita H Tangen Svindland, tidigare licensierad på Åby. Norheim Faksen (e. Järvsöfaks – Norheim Elle) är tränad i Sverige, av Jan Ove Olsen.

Startlista

2.640 meter
1 Pave Loma – Vidar Hop
2 Lill Ronja – Eirik Höitomt
2.660 meter
3 Vesle Sjur – Dag-Sveinung Dalen
4 Pave Faks – Hans Chr Holm
5 Myhreng Jerker – Olav Mikkelborg
2.680 meter
6 Lex Lodney – Ola Johan Östre
7 Kleppe Fanden – Magnus Teien Gundersen
8 Ingbest – Tom Erik Solberg
9 Kleppe Slauren – Kjetil Djöseland
10 Norheim Faksen – Jan Ove Olsen
11 Galileo – Geir Flåten
2.700 meter
12 Tekno Jerken – Erlend Rennesvik
13 Tekno Odin – Öystein Tjomsland

Fokustema
Vincennes
Läs senare

Magert för svenskar

Det blev inga större framgångar för de blågula travarna på Vincennes idag och allra ”bäst” gick det för Fredrik Wallins Zoko Lane med en sjundeplats trots att han var akterseglad i sista sväng i Prix de Bracieux.
Av
Claes Freidenvall

Cactus d’Yvel (e. Jasmin de Flore-Mitchea) och Charles Julien Bigeon tog hem Prix de Bracieux (€56.000) i en hård slutstrid med Casting de Chenu (e. Baccarat du Pont) och Choriste du Trio (e. Roc Meslois) där de tre första i mål noterade 1.14,1/2.850 meter.

Zoko Lane gavs en tuff första sväng ute i fjärdespår av Gabriele Gelormini innan ledningen övertogs dryga varvet från mål, men han var tidigt slagen. Sistapengen på 560 euro räddades på 1.16,1.

Björn Goops Dream Boy As, Susanne Richters Ural och Jarmo Niskanens Decidement gick lottlösa i Prix de Fontainebleau (€60.000), vilket vanns av Duke of Carless (e. L’As de Viretaute-Jionou de Carless) och Nicolas Mortagne på 1.13,7/2.850 meter.

Utanför pengarna slutade också Anders Lindqvist-tränade Dynamique Style på 1.15,4 i sadelloppet Prix de Pouilly sur Loire (€46.000). Spurtvann gjorde Dede de Montauran (e. Magnificent Rodney-Quick and Go) för Eric Raffin och det var andra raka triumfen på 1.12,9/2.175 meter.

Fokustema
Aversa-Florens
Läs senare

Dubbla storlopp i Italien

Två GP-löpningar hålls i helgen i Italien och Aversa inleder på lördagen med fyraåringsloppet Gran Premio Andreani (€33.000) och dagen efter körs Gran Premio Ponte Vecchio (€33.000) för äldre travare i Florens.
Av
Claes Freidenvall

Venivici Roc (e. Nad Al Sheba) toppade i Gran Premio Firenze (€33.000) i Florens och på lördag finns chansen till en ny triumf i Gran Premio Andreani, men spår (åtta) och motstånd är inte det allra enklaste.

På söndag avgörs den 72:a upplagan av Gran Premio Ponte Vecchio i Florens och Napoleone Lans (e. Uronometro) har tidigare i år vunnit Gran Premio Vittoira (€33.000) i Bologna.

Startlistor:

Gran Premio Andreani (€33.000)
1.660 meter, autostart.

  1. Venzo Spritz
  2. Von Wise As
  3. Vanguardia
  4. Vircan
  5. Vale Capar
  6. Villa Santina Jet
  7. Vertigo Spin
  8. Venivici Roc
  9. Volavia di No
  10. Vaprio

Gran Premio Ponte Vecchio (€33.000)
2.020 meter, auto.

  1. Uno Italia
  2. Una Bella Gar
  3. Super Star Reaf
  4. Uragano Trebi’
  5. Napoleone Lans
  6. Tina Turner
  7. Ultimaluna Grif
  8. Tornado del Vento
  9. Sing Hallelujah
  10. Ufo Robot Hp
  11. Tsunami Gifont
  12. Tobias del Ronco
Sport