Fokustema
Fokus: Fredagsintervjun
Läs senare

Nya segerskålar i år?

Roger Walmann har legat lågt hittills i år, men nu börjar hans hästar dyka upp i startlistorna.
Imorgon årsdebuterar Bedazzled Sox, vilken kan titta tillbaka på ett starkt fjolår och som resulterade i titeln ”Årets Treåring.”
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Roger Walmann och Lennart Ågren lär få skåla på nytt om Bedazzled Sox vinner Margareta Wallenius-Klebergs Pokal. Foto Adam Ström/stalltz.se
Roger Walmann och Lennart Ågren lär få skåla på nytt om Bedazzled Sox vinner Margareta Wallenius-Klebergs Pokal. Foto Adam Ström/stalltz.se
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 89 kronor/månad till 899 kronor per år.

Årsdebuten sker i en division av Margaretas Tidiga Unghästserie på Solvalla och Bedazzled Sox (e. Brillantissime) var inte bara den vinstrikaste treåringen bland hingstarna och valackerna ifjol utan valdes också till ”Årets Treåring.”

– Bedazzled Sox kämpade ihop till den titeln, men det var inte något jag räknade med utan var en glad nyhet eftersom han bommade i Kriteriet, säger Roger Walmann.

En fjärdeplats blev det i Svenskt Travkriterium trots galopp, men Bedazzled Sox vann långa E3 – värderat till två miljoner kronor – och hela säsongen inbringade 4.395.000 kronor, vilket också inkluderade seger i Margaretas Tidiga Unghästserie, en andraplats i korta E3 och ett tredjepris i Breeders Crown.

– Allt ser bra ut inför årsdebuten, men jag räknar inte med att det blir lika enkelt att tjäna så stora pengar som han gjorde ifjol. Det finns säkert en del andra hästar som tagit ikapp en del, säger Walmann inför årsdebuten.

Bedazzled Sox och Torbjörn Jansson kamperar åter tillsammans i lördagens årsdebut. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport

Roger Walmann räknar inte med några stordåd i årsdebuten:

– Bedazzled Sox är i ordning, men överhuvudtaget inte klar för att vinna det här loppet. Meningen är att han ska vara lite mer i ordning till Kungapokalen och sedan hoppas jag kunna hålla igång honom hela året.

Det var enda loppet för dom att starta i…

Bedazzled Sox årsdebuterar i Margaretas Tidiga Unghästserie och i samma lopp plockar Roger Walmann ut duon Coquaholy (e. Orlando Vici) och Every Day Elegant (e. Maharajah).

– Det var enda loppet för dom att starta i…

Både Coquaholy och Every Day Elegant har till skillnad mot Bedazzled Sox årsdebuterat med en fjärde- respektive femteplats.

– Coquaholy var lite tung i kroppen, men med det loppet i kroppen ska han gå framåt. Every Day Elegant var ganska bra och Per (Lennartsson) tyckte att hästen kändes mycket starkare jämfört med ifjol.

För Roger Walmanns trio väntar sedan försök till Konung Gustaf V:s Pokal.

På lördag låter också Roger Walmann årsdebutera Eireann (e. Maharajah), 1.13,1am/1.365.000 kr, i en division av Margaretas Tidiga Unghästserie för fyraåriga ston.

– Eireann är opererad under tävlingsuppehållet. Vi hittade lite knas i ett framknä och hon har ändrat sig i travet och jag hoppas att det ska bli bättre i år.

Eireann är tillbaka på tävlingsbanan ikväll på Solvalla. Foto Adam Ström/stalltz.se

Spår tolv i årsdebuten låter inte speciellt bra, men Roger Walmann gnäller inte över spåret:

– Hon känns jättefin i jobben och läget är helt okey. Härifrån kan Örjan (Kihlström) känns sig för och köra som han tycker. Jag tar inte ut något i förskott – jag har varit med för länge för det – men fungerar hon kan det bli en riktigt bra säsong.

Årets treåringar ser jättefina ut

Roger Walmann gjorde sin bästa säsong ifjol sedan 2018 och stallets hästar tjänade över 10,5 miljoner efter några magra år. Ett vinnande recept har varit att Walmann krympt sitt stall.

– Samtidigt måste du ha bra hästar för att lyckas och det hade vi ifjol. Årets treåringar ser jättefina ut och det ser fantastiskt bra ut inför den här säsongen.

Med förbättrat resultat förra året har Roger Walmann inga planer på att utvidga stallet:

– Det här är en bra nivå och det spelar heller ingen roll om det blir några färre hästar i stallet. Däremot ska det inte bli fler.

Roger Walmann, som fyller 70 år i april, har inga planer på att lägga av:

– Så länge jag har hälsan så kommer jag fortsätta träna hästar. Vad ska jag göra annars? Jag har arbetat med det här i mer än 50 år och som många andra inom travet saknar jag hobby. Jag spelar ju till exempel inte golf och det går ju inte att sitta på puben. Att sitta hemma hela dagarna är inget för mig heller.

Så räkna med Roger Walmann i fortsättningen också – inte minst när hans siffror pekar åt rätt håll igen.

Fakta

Roger Walmann i siffror:

År – Resultat – Prispengar

  • 2014 – 1.017 st: 136-132-107 – 15.147.408 kr
  • 2015 – 1.152 st: 151-136-125 – 27.785.928 kr
  • 2016 – 1.062 st: 137-134-103 – 18.076.792 kr
  • 2017 – 1.054 st: 108-125-127 – 17.427.561 kr
  • 2018 – 786 st: 77-84-82 – 14.691.526 kr
  • 2019 – 455 st: 37-56-51 –8.812.393 kr
  • 2020 – 370 st: 34-31-45 – 5.802.000 kr
  • 2021 – 257 st: 31-26-35 – 3.921.250 kr
  • 2022 – 256 st: 35-30-37 – 10.570.750 kr
  • 2023 – 15 st: 3-2-0 – 297.400 kr

Fotnot: siffrorna gäller per den 23 mars 2023.

Expandera
Fokustema
Fokus: Fredagsintervjun
Läs senare

Veteranen Wikströms varning ”Allt kan hända”

56-årige Lars Wikström tillhör en av veteranerna i Bergsåkers tränarkår. På lördag selar han ut sex hästar på V75 vilket är rekord för hans del.
Av
Magnus Blom
Upplåst för dig som är prenumerant
Weekend Fun är en av sex V75-hästar Lars Wikström plockar ut på lördag på hemmabanan Bergsåker. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Weekend Fun är en av sex V75-hästar Lars Wikström plockar ut på lördag på hemmabanan Bergsåker. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 89 kronor/månad till 899 kronor per år.

Lars Wikström har varit proffstränare sedan 2002 och alltid haft licensen på Bergsåker och håller till i Matfors. Sista loppet körde han 2001 och därefter har han riktigt in sig enbart på att träna hästar.

– Jag vann ett lopp som lärling hos Åke Svanstedt från dödens, men jag var ingen driver utan valde att lägga fokus på att träna hästar istället, säger Lars, som alltid haft färgerna lila och svart i dressen.

– Jag tycker färgerna passar bra ihop och förr körde Jägersros Lars Thornberg också i lila. Jag har lite dålig koll, men nu vet jag inte om det finns några som gör det längre.

Lars Wikström. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport

Eftersom du inte längre kör lopp själv, hur resonerar du i valet av kuskar?
– Jag brukar ha Ulf Ohlsson, Per Linderoth och Henrik Svensson i första hand. Det är lugna och sansade killar som kört åt mig i många år. Och så länge de sköter sig får de fortsätta, skrattar Lars.

Jobbade hos Svanstedt

Sin bakgrund och utbildning fick Lars hos Åke Svanstedt där han var anställd i åtta år. När ”Svanen” valde att flytta ned till Skaraslätten och bli tränare på Axevalla valde Lars att stanna kvar i Sundsvall.

– Jag hade i princip köpt gården i samma veva och tog beslutet att stanna kvar här uppe.

Förr hette konkurrenterna Åke Svanstedt, Lasse Lindberg, Robert Bergh och Svante Båth på hemmabanan Bergsåker. Nu är det Daniel Wäjersten som bär fanan högst. Hur ser du på konkurrensen i nutid kontra dåtid på Bergsåker?

– Inte minst bredden i toppen kanske var jämnare förr med många både bra tränare och kuskar. Men det har alltid varit tufft här uppe i Norrland men konkurrensen stimulerar och inspirerar också, inte minst när det gäller att skaffa sig hårdhet inom vardagstravet.

Nytt rekord

Det märks också på Lasses siffror de senaste åren där det skett ett lyft i verksamheten. 2021 tog stallet åtta segrar och körde in 854.100 kronor och förra året nådde du all time high med 30 stallsegrar och 2.841.800 kronor inkört.

Vad är förklaringen?
– Vi har dubbelt så många och bättre hästar än tidigare. Det tror jag är största anledningen, men vi vill också skapa trivsel för hästarna. För mår de bra presterar de också bra resultat. Vi gnuggar även våra hästar nästan uteslutande i vår backe på 800 meter där stigningen är på 50 meter. Vi kör inte i några större farter, men de får jobba sig trötta och underlaget är skonsamt för hästarna.

Lars Wikström-tränade Huddlestone kommer till start på Bergsåker. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport

Du har i dagsläget 20 hästar i träning, där sju kommer till start på lördag varav sex av dem återfinns inom V75. Är det noga planerat och även viktigt att synas på hemmabanan under storloppsdagar?

– Vi kunde kanske startat någon till också, men vi nöjde oss med sju stycken. V75 är ju travets elitserie och det är ju där man vill synas, för genomslagskraften är stor och det surras trav under hela veckan. Vi har haft tur och lyckats leverera någon V75-vinnare de senaste åren och det får vi vara stolta över, säger Lars, som har fem miljonärer i stallet vilket såklart är imponerande.

Du har även en treåring Carnivore M.D. (e. Uncle Lasse) i stallet. När dyker han upp på banan?

– Det har tyvärr krånglat en del och han har opererats i bakbenen. Det rör sig om en stor och ganska tung typ. Kan vi få ordning på honom framöver, främst när det gäller psyket, kan han eventuellt starta i sensommar.

V75-genomgången

Men på lördag är det V75 på Bergsåker som gäller och Lars Wikström finslipade sina kusar under torsdagen och lämnar följande rapport.

Innan vi går igenom dina V75-hästar finns det någon hemmahäst som du sett på slutet och vill tipsa om?

–  Svarte Pepper i V75-2, som tränas och körs av min granne Henrik Svensson, var kanonfin vid segern senast. Jag vet att han är riktigt bra för klassen och han står väldigt bra till kapacitetsmässigt. Han borde bli svårslagen.

Mustang Racer vann ett uttagningslopp till E3 2021. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport

V75-1: 3 Carroty (Per Linderoth) har fått två lopp i kroppen sedan hon kom i min regi och är förbättrad då hon var seg i första starten. Hon är relativt snabb och går bra till slut om hon får ett passande lopp. Här möter hon dock för tufft motstånd.

V75-1: 5 Mustang Racer (Rikard N Skoglund) var segerlös i 15 starter i fjol och kom till min regi för knappt ett halvår sedan. Det har krånglat en del, men senast var han sämre då han stod med 40 meters tillägg. Känns okej, men jag ligger lågt.

V75-3: 3 Huddlestone (Henrik Svensson) är en hedershäst som var trea från tät senast. Han fick ett bra läge och är på väg att växa in i klassen. Det är lite lättare på vintern, men här ställs han mot några som är för bra.

V75-3: 6 Weekend Fun (Ulf Ohlsson) var tvåa bakom 8 Dundee As senast och han gör alltid bra ifrån sig. Han är kvick ut och jag har inget emot om han körs i spets. Allt kan hända och favoriterna känns inte oslagbara. Han är värd en lillvarning.

V75-4: 1 Energy Kronos (Henrik Svensson) kommer från spetsvinst och formen är god på den kanten. Det är en fin märr som jag gillar och hon är skapligt startsnabb. Hon har tjänat minst pengar, men det vet hon inte om. Hon är också värd en varning.

V75-5: 11 Bettle Hanover (Mats E Djuse) vann från ledningen i Östersund i bronsklassen och gjorde det bra. Han är bäst i främre träffen och fick bakspår nu vilket sänker förhoppningarna. Kan han sluta trea-fyra har han gjort det bra.

Du har även med 8 Gandalf Brodde i V4-3 innan V75 drar igång från bricka åtta över sprint. Vad tillmäter du han för chans?

– Han är uppfräschad sedan förra loppet och står tråkigt till i den här spårtrappan. Han kan springa fort, men behöver troligen lopp innan han är aktuell.

Veteranen Lars Wikström har snurr på rörelsen. Blir 2025 ett nytt rekordår?

Fokustema
Fokus: Fredagsintervjun
Läs senare

Madsens magkänsla ”Kan vara årgångstopp”

Thomas Madsen har varit proffstränare i tio år på Kalmartravet. 2024 blir hans bästa år hittills och på lördag har han en duo till start på V75 som kan förbättra stallets siffror ytterligare.
Här är hans framtidsdrömmar och historien om hur sju rätt på V75 gav en rejäl skjuts för proffskarriären.
Av
Magnus Blom
Upplåst för dig som är prenumerant
Thomas Madsen gör ett rekordår som tränare. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Thomas Madsen gör ett rekordår som tränare. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 89 kronor/månad till 899 kronor per år.

För Kalmartränaren Thomas Madsen var det ingen självklarhet att bli intresserad av travsporten då han ”inte har det i blodet”. Intresset växte då han tillsammans med ett kompisgäng åkte ut till travbanan då det var liret som lockade.

– Efter några år köpte vi en häst ihop och sedan började jag vara hos Fredrik Persson, där jag plötsligt en dag satt med tömmarna i händerna bakom hästar och körde långsamt. Efter en tid frågade Fredrik om jag vill börja jobba hos honom. Jag blev såld och började hos honom som lärling år 2000 och stannade där i 14 år.

En månad innan Thomas skulle ta ut proffslicensen hände en rolig sak. Och givetvis var kompisgänget inblandat.

– Vi var tio man som satte ihop en V75-kupong. Jag hade bara koll efter tre lopp och då var det värt en hundring. Sedan skulle jag träffa en studentkompis på stan och tänkte inte mer på det, förrän telefonen ringde. Där meddelade den V75-ansvarige att vi hade vunnit 150.000 kronor – var! (vinsten var alltså på 1.500.000 miljon kronor). Jag kommer inte ihåg vad vad hästen hette som vann den sista avdelningen, men Jorma Kontio körde och vi befann oss i ett lyckorus. En bra start inför min kommande proffstränarkarriär med eget kapital.

Fick problem

Thomas startade upp i en liten skala med endast tre hästar på träningslistan, som dessutom ägdes av samma person. Men efter ett tag uppstod problem då ägaren blev spärrad av Svensk Travsport då han inte betalade sina räkningar.

– Det var ju inte den starten jag önskade mig precis som nybliven proffstränare. Jag fick inte en spänn i ersättning, men han hade en häst som hette Tiger Woodland som flyttades till mig från Peter Untersteiner. Han var riktigt bra och kutade in en del slantar och blev även utsedd till årets fyraåring på Kalmartravet.

Hur viktig var den reklamhästen?

– Det var ju en en tuff period, så självklart betydde hans framfart på banorna mycket för mig som lite tränare.

Vinden har vänt

Men sedan dess har vindarna vänt för 48-årige Thomas som håller till på Tingby gård, fem minuter från Kalmartravet. Han är gift med Linda och tillsammans har de nioårige grabben Ebbe tillsammans och så finns det två äldre bonusbarn.

– För Ebbe är det bara fotboll som gäller och vi brukar vara och titta på Kalmar FF. Nu åkte de ju ur allsvenskan och det ska bli intressant att se hur det påverkar regionen, berättar Thomas, som själv var aktiv tills han fyllde 40 år i moderklubben Sillhävda AIK.

– Speluppläggare på mitten. Sådana finns det inga många av nuförtiden…

Thomas Madsen har en spännande häst för framtiden i treåriga stoet Ebba Kuce, som vunnit två av fyra starter hos Madsen och inte varit sämre än trea efter tränarbyte. På lördag väntar V75-start på Åby. Foto Privat

Tingby gård är klassisk travmark då profilerna Börje Bs Johansson och Roland Korsar huserade här tidigare och nådde stora framgångar.

– De drog inte jämnt och det finns många historier kring dem att berätta. Men de kunde träna häst, den saken är klar, säger Thomas, som i dagsläget basar över 36 hästar.

36 hästar i träning

För att få rörelsen att fungera finns det tre heltidsanställda och sedan får Thomas även hjälp av en hovslagare samt rutinerade Inge N Karlsson, som varit med sedan urminnes tider och lättar upp stämningen i stallet med gamla anekdoter.

– Jag har ett bra och sammansvetsat gäng och det är viktigt, då det blir allt svårare att få tag på kunniga hästskötare. Antalet hästar är jag belåten med, men det finns alltid plats för fler hästar för här på den här anläggningen kan vi variera träningen för varje individ. Som tränare har jag tillgång till en rakbana, slinga och ridbana i djupsand som mäter 400 meter.

Hur jobbar ni med sociala medier gentemot hästägarna?

– Vi syns på både facebook och instagram där vi informerar om våra hästar för ägarna, vilket är oerhört viktigt. Sedan finns det även möjlighet att ringa eller skicka sms.

Vad är det för fördelar/nackdelar med att vara travtränare i Kalmar?

– Vi är instoppade i ett hörn på kartan och det är inget stort upptagningsområde för att rekrytera nya hästägare. Visst, vi har även en bit att åka till tävlingar, men för dem som är stationerade på Jägersro är det ännu längre. Positivt är att vi har en bra tävlingsbana och bra träningsförhållanden överlag. 

2024 ett rekordår

Att Thomas trivs med travlivet för tillfället syns på statistiken. Efter två mindre lyckade år med miljonen inkört (2021 och 2022) har han växlat upp. I fjol blev det knappt 1,5 miljoner kronor inkört, medan han i år passerat två miljoner kronor.

– Att köra in över två miljoner kronor har varit en milstolpe och det känns kul att vi är på rätt håll, menar Thomas, som mestadels anlitar Stefan Persson som kusk på sina hästar.

– Stefan har kört åt mig ett tag och han har, precis som jag, en vinnarskalle och är oerhört påläst inför loppen. Som kusk är han mycket stabil och får i kraft av sin kompetens en he del gratis i loppen, vilket inte jag får på långa vägar. 

Som catchdriver kan Stefan välja andra hästar att köra än dina i lopp. Hur känns det?

– Jag har inga problem med att bli bortvald för han ska ju också leva och köra in så mycket pengar som möjligt.

Så säger han om V75-hästarna

Och det har Stefan chansen att göra på lördag då V75 avgörs på Åby, där han kör två av Thomas Madsens hästar, där Kalmartränaren meddelar följande:

V75-2: 12 Ebba Kuce (e. Who´s Who) är med i klass 2-försöket, men det var inte roligt att smyga upp startspåret i söndags. Hon var grym vid segern näst senast då han galopperade bort runt 80 meter man vann ändå hemma i Kalmar. Senast var hon med på Solvalla och fick gå i tredjespår första 500 meterna innan  hon blev avlöst till andra ytter. Erik (Adielsson) satt kvar men hon avslutade med en pigg spurt över upploppet till tredjeplatsen när hon fick fritt. Hon får gå med aluminiumskor nu, men brukar värma med järnskor och då känns hon djäkligt fin. Trots läget ska hon inte avskrivas helt och hon är värd ett streck. Helstängt igen, men vi väntar med biken till nästa år.

Thomas Madsen-tränade Value For Moni och Stefan Persson. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport

V75-3: 2 Value For Moni (e. International Moni) ska vara med i Diamantstoet och läget blev okej då hon kan öppna snabbt i voltstart. Hon är dock ojämn i sina prestationer och var blek som sexa senast trots ett fint lopp i fjärde ytter. Nu blir det start vecka-vecka och vi ska även köra tre snabba Gidde Palema-intervaller på 500 meter på fredag för att väcka henne och prova något nytt. Jag sätter även på henne googles istället för open eye-huvudlag för att få henne mer på tårna. Tar man många streck kan man tänka på henne.

Avslutningsvis. Hur ser du på 2025 om du kikar i spåkulan?

– Jag har fina både två-och treåringar och har det ganska väl förspänt på unghästsidan, så det finns anledning att se positivt på kommande år. Ebbe Kuce är kanske den som är mest intressant och hon kan vara en årgångstopp, då jag tycker hon har det mesta man kan önska sig som tränare, slutar en förhoppningsfull Thomas Madsen.

När Madsen har rätt magkänsla brukar det slå in. Ta det som ett tips.

Fokustema
Fokus: Fredagsintervjun
Läs senare

Linderoth trivs i Östersund ”Fått tillbaka energin”

Per Linderoth, 44, miste i september sin mamma Anki. Men han har jobbat vidare trots sorgen och på lördag selar han ut fyra egentränade hästar inför V75 på hemmabanan Östersund.
– Jag har fått tillbaka energin, säger Per Linderoth.
Av
Magnus Blom
Upplåst för dig som är prenumerant
Per Linderoth har fått tillbaka energin och selar ut fyra egentränade hästar på V75 på hemmabanan Östersund. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Per Linderoth har fått tillbaka energin och selar ut fyra egentränade hästar på V75 på hemmabanan Östersund. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 89 kronor/månad till 899 kronor per år.

Faktum är att Linderoth firar 20-årsjubileum som proffstränare då han plockade ut licensen den 1 augusti 2004. Efter tre år i Östersund gick flytten till Sundsvall och Bergsåker där han var verksam i tolv år mellan oktober 2007 till den 1 december 2019.

– Vi slet hårt och hade 67 hästar i träning som mest. Jag hade även en gård (Mellangård) att ta hand om och det var mycket jobb och till slut blev det för mycket. Jag blev helt enkelt tom på energi och bestämde mig för att flytta hem igen, berättar Per, som nådde sin största framgång som tränare då Blended Scotch (e. Super Photo Kosmos) vann Stochampionatet 2013.

– Jag rös i hela kroppen och det är ett oförglömligt minne, som gav ringar på vattnet.

Blended Scotch satte världsrekord tillsammans med Per Linderoth när hon vann Stochampionatet. Foto Adam Ström/Stalltz.se

Per vikarierade också förtjänstfullt som catchdriver och vann Jämtlands Stora Pris tillsammans med Västerbo Highflyer (e. Look de Star) åt Daniel Redén. Det blev också storloppssegrar med Stefan Melander-tränade Cruzano Dela Noche (e. Muscle Massive) i Grosser Preis von Deutschland i Tyskland samt i Copenhagen cup i Danmark.

– Känslomässigt är segern i Jämtlands Stora Pris den jag vill framhålla mest. Att få vinna banans största lopp var stort för mig.

Mamma gick bort

För Per har det varit känslosamt på många sätt under 2024.

Det började i somras då han separerade från sambon Susanne efter ett 19 år långvarigt förhållande  tillsammans.

– Det är klart det var en stor omställning. Men hon jobbar kvar i stallet och hjälper till och vi är fortfarande bra kompisar, understryker Per. 

I september var det dags för nästa personliga smäll för Per, då mamma Anki – som stöttat sonen i vått och torrt under karriären – hastigt gick bort.

–  Hon hade varit på ridskola och hemkommen lade hon sig på soffan för att vila. Pappa Bertil var hemma och låg i den andra soffan men hörde att hon inte andades som hon skulle. När han gick fram till henne var hon död då hjärtat hade stannat.

Trots den tragiska bortgången av sin mamma var Per på plats på V75 på Hagmyren dagen efter och vann två V75-lopp med Stjärnblomster i sto-SM samt egentränade Bank Angel.

– Det brast för mig i segerintervjun och tårarna kom. Mamma hade sett fram mot den här dagen jättemycket. Tyvärr fick hon inte uppleva den, men jag hoppas att hon på något sätt ändå fick vara delaktig.

Mindre rörelse

Numera driver Per en mindre rörelse med 14 hästar i träning och håller till i ett stall på banan där han mestadels utnyttjar rakbanan för att träna stallets hästar.

– Fördelen, vid sidan om travet, är omgivningen och folket här uppe som är oerhört trivsamma och det är något jag värdesätter mycket. Staden är uppbyggt på ett bra sätt och vi ligger mitt i Sverige och här finns att göra på fritiden som att gå och titta på hockey och fotboll, även om det inte går så bra resultatmässigt.

Några nackdelar?

–Det är ju inte i mitten på en travkarta, precis, att bo här uppe. Men man får ta seden dit man kommer.

Per Linderoth. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport

Tankar inför framtiden?

– Jag har inte kommit så långt i spåkulan. men trivs med tillvaron för närvarande även om jag alltid letar efter förbättringspotential. Att jobba som travtränare är ju resultatbaserat, för lyckas man inte i den här branschen tröttnar kunderna snabbt. 

Du har fyra av stallets 14 hästar till start på V75 på lördag. En stark bedrift, eller?

– Jo, jag är givetvis nöjd och extra roligt att de är i gång så här sent på året.

Vad tror du om banans beskaffenhet på lördag?

– Vi har ingen snö och det kommer att bli minusgrader, så det lär krävas korta brodd bak men inga fram. Under förhållandena lär det bli en bra bana.

Du låter peppad?

– Så är det. Vi har två V75-omgångar om året och givetvis försöker man ha hästarna i så bra skick som möjligt. Jag har fått tillbaka energin, understryker 44-åringen.

Trots motgångar på det sociala planet det senaste halvåret har Per Linderoth återfunnit glädjen både på och utanför travbanan.

Det är imponerande.

V75-genomgången

V75-1: 11 Money Smile kommer ut från dubbla tillägg över lång distans och han brukar ha en bra period mellan december och februari. Han har dock varit lite seg under hösten och är inte riktigt i den fas jag vill ha honom. Han hanterar distansen bra och tål att gå i spåren sista 6-700 meterna utan rygg. Blir det tempo på loppet kan han sluta bland de tre främsta och därmed också ha lite vinstchans.

V75-4: 3 Blaze Gold gick i ledningen senast och borde förstås hållit undan, men uppenbarligen trivs han inte i den positionen. Han kan öppna bra bakom bilen och lång distans klarar han. Det bästa vore ett lopp vid plankan, för i så fall kan han tjäna fina pengar. Jag kommer att utrusta honom med ett norskt huvudlag den här gången för att han ska bruka sina krafter.

Per Linderoth och Bank Angel. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport

V75-5: 1 Bank Angel har gjort bra prestationer på sistone. Han var bra som finaltvåa på Solvalla bakom Jeremias Sisu för tre starter sedan och avslutade bra som fyra senast i dimman på Bergsåker där Hard Center vann. Senast körde jag fram i dödens och vilade lite genom sista sväng innan jag vred på och avgjorde lätt. Han står bra inne i loppet, men läget kan vara bekymmersamt då han inte är någon startblixt. Läser det sig kan han blanda sig i segerstriden. Öppet huvudlag och fast huva.

V75-7: 5 Invisible Sun och här överlåter jag tömmarna till Örjan Kihlström. Varför? Tycker inte han levererat som önskat och även haft lite problem med inställningen. Han kräver en smygresa och det kan ju Örjan, så han passar perfekt som kusk och det blir till att köra en slant. Han kändes jättefin senast, men vek ned sig sista biten. Han har gått med open eye-huvudlag i de två senaste och det blir så igen.

Du är även anlitad som catchdriver i tre V75-lopp. Vad tycker du om det?

– Det gillar jag och det är kul att andra tränare vill anlita mig och köra fina hästar.

V75-2: 2 Gatling kör jag åt Björn Goop. Han har gått väldigt bra på slutet, men jag får grotta ned mig mer angående chansen.

V75-3: 11 Py Bläsen kör jag åt Niclas Torstemo och han kommer med kanonform med två raka segrar. Jag skulle vunnit med honom i oktober men han felade jag ryckte tussarna. Vi har dock ett iskallt läge med bakspår från 20 meters tillägg.

V75-6: 13 Just More Fun kör jag åt Lars Wikström som är jämn och säker och oftast gör bra insatser. Fick femtespår från 20 meters tillägg över kort distans, vilket gör att segerchansen är liten.