Spelkalendern
Åby
Första start 18:27
LOPP
1
18:27
2
18:51
3
19:15
4
19:39
5
20:02
6
20:30
7
20:52
8
21:15
9
21:40

Banförhållande: Lätt bana

Xpresstayertrappan
3-åriga och äldre 140.001 - 325.000 kr. Körsvenskrav kat. 1.
2640 m. Autostart. 15 startande. Spår efter startsumma där häst med lägst startprissumma får spår 1 osv, enligt följande ordning spår 1,2,3,4,5,6,9,10,7,11,8,13,12,14,15. Spårförbehåll ej tillåtet.
Pris: 60.000-30.000-15.000-8.500-5.700-(4.500)-(4.500) kr.

PLAC. HÄST/KUSK TRÄNARE TID SPÅR/DIST KÖN ÅLDER ÄGARE UPPFÖDARE

1

4 Kurri Jari Boko

Veijo Heiskanen

Veijo Heiskanen

14.5a

4/2640 H 3 Valley Media OY & Heiskanen Veijo Boko Stables Holland BV, Nederländerna

2

3 Conrads Janne

Stefan Persson

Robert Bergh

14.9a

3/2640 V 4 Stall X Sidensjö HB Conradsson Ove, Falköping

3

5 Bearicecream

Anders Svanstedt

Mimmi Elfstrand

14.9a

5/2640 S 5 Easy KB, Uppsala Alebäcks Stuteri AB, Lidköping

4

2 Gelatiamo

Robert Bergh

Robert Bergh

15.1a

2/2640 V 6 Jukada AB, Gävle Näsman Janaxel, Gävle

5

12 Paulino(NO)

Christoffer Eriksson
Victor Rosleff

Robert Bergh

15.2a

12/2640 V 6 Sanda Racing Stable AB, Årjäng Heitmann Peter & Tausent C., Tyskland

6

7 Radio Gaagaa

Peter Untersteiner

Peter Untersteiner

15.2a

7/2640 V 4 Swemab Holding AB & Stall Gulltrav HB Bergman Mats, Göteborg

7

13 Googal

Johan Untersteiner

Johan Untersteiner

15.2a

13/2640 V 4 Gustavsson Holger, Hakenäset Gustavsson Holger, Hakenäset

O

11 Upcoming Artist

Ole Johan Östre

Roger Anderberg

15.3a

11/2640 V 6 Anderberg Roger & Kling Anderberg Gun Int. Hacienda Oy & Saarijärvi Juha

O

1 Can Win Ixi

Anders Schillström

Anders Schillström

15.4a

1/2640 V 7 A Schillström Förvaltn. AB &Svensson J Schillström Anders, Båstad

O

14 Arno dell'Est

Thomas Uhrberg

Giuseppe Lubrano

15.4a

14/2640 H 4 Easy KB, Uppsala All. Santagonda SNC, Italien

O

10 Milos Ganador

Mikael J Andersson

Olle Elfstrand

15.5a

10/2640 V 4 Elfstrand Olle, m fl André Cecilia & Martin, Larsson Jenny

O

15 Bailamos

Kristian Lindberg

Kristian Lindberg

15.5a

15/2640 V 4 Stall SoFo Menhammar Stuteri AB, Ekerö

O

6 Pique(NO)

André Eklundh

Per Henriksen

15.8a

6/2640 V 6 Langebrekke Johan A & Lillebekk Jan Lund Tom, Norge

O

8 Springbank

Adrian Kolgjini

Robert Bergh

16.1a

8/2640 V 7 GAMO Tak & Bygg AB m.fl Danielsson Johnnie, m fl

O

9 Nikitita

Peter Ingves

Solbritt Åkerblom

17.7a

9/2640 S 7 Åkerblom Solbritt, Olsson J & Cartbo J Spetsmark Kenneth, Edane