Spelkalendern
Bergsåker
Första start 18:20
LOPP
1
18:20
2
18:42
3
19:05
4
19:30
5
19:52
6
20:14
7
20:36
8
20:56
9
21:15
10
21:33

Banförhållande: Lätt bana

Medelpads Hästavelsförenings Avelslopp - Norrlands Elitserie, Försök - Stolopp
3-åriga och äldre svenska och norska kallblodiga ston 150.001 - 500.000 kr. Körsvenskrav kat. 2.
2140 m. Autostart. 15 startande. Spår efter startsumma där häst med lägst startprissumma får spår 1 osv, enligt följande ordning spår 1,2,3,4,5,6,9,10,7,11,8,13,12,14,15. Spårförbehåll ej tillåtet.
Pris: 50.000-25.000-12.500-8.000-5.500-(4.000)-(4.000) kr.

PLAC. HÄST/KUSK TRÄNARE TID SPÅR/DIST KÖN ÅLDER ÄGARE UPPFÖDARE

1

14 Sundbo Nova

Magnus A Djuse

Robert Skoglund

26.0a

14/2140 S 5 Jonsson Vega, m fl Sundbo El AB, Söderhamn

2

11 Moi Edel(NO)

Öystein Tjomsland

Öystein Tjomsland

26.3ag

11/2140 S 6 Team Tjomsland Racing Stable AB Hålland Harald, Norge

3

8 Vännfors Stjärna

Rikard N Skoglund

Mats Gällerstedt

26.5a

8/2140 S 5 Nordli Sven Olaf, Vännäs Nordli Sven Olaf, Vännäs

4

3 Odexa

Micael Melander

Birgitta Nenzelius

26.5a

3/2140 S 5 Nenzelius Birgitta & Sundell Börje Nenzelius Birgitta, Sollefteå

5

9 Rote Lin

Ulf Ohlsson

Josefin Olofsson

26.9a

9/2140 S 7 Olofsson J, E, M, P & E W-Ord AB, Umeå

6

13 Alf Ann

Lars-Erik Karlsson

Lars-Erik Karlsson

26.9a

13/2140 S 9 Karlsson Lars-Erik, Järvsö Karlsson Lars-Erik, Järvsö

7

10 Slotts Pila

Jessica Lindgren

Jessica Lindgren

27.1a

10/2140 S 5 Lindgren Jessica & Carlsson Magnus Larsson Kenneth & Sundberg Iselin

O

5 Se på Mig

Mats E Djuse

Lars Magnusson

27.3a

5/2140 S 6 Stall Blågul Rohlin Marie & Nygårdh Sören

O

7 Brenne Bitti

Jörgen Westholm

Jörgen Westholm

28.1ag

7/2140 S 6 Stall Bitti (Westholm Jörgen) Brenne Vidar A, Norge

O

12 Thess Vilja

Emil Eriksson

Esbjörn Glantz

28.2a

12/2140 S 5 Stall Ava HB, Delsbo Ydersbond Edina, Norge

O

6 Rive Rappa

Jan Wallén

Jan Wallén

28.8a

6/2140 S 7 Wallén Jan & Svensson Märeta Böhn Reidun, Årjäng

O

4 Klack Soja

Hanna Reiser

Joakim Reiser

31.3ag

4/2140 S 8 Olsson Jessica & Reiser Joakim Olsson Jessica & Reiser Joakim

O

2 Järvsö Magda

Jan Ove Olsen

Jan Ove Olsen

.a

2/2140 S 9 Stall Petit Persson Jan-Olov, Hudiksvall

d

1 Bara Snygg

Stefan Edin

Ann-Sofie Ivarsson

.ag

1/2140 S 5 Ivarsson Ann-Sofie & Rolf Röste Camilla A, Hudiksvall

d

15 Tangens Lilja

Ingvar Nyberg

Lina Melin

.ag

15/2140 S 7 Melin Lina, m fl Lundgren Elisabeth & Sundin Marianne