Spelkalendern
Bollnäs
Första start 14:45
LOPP
1
14:45
2
15:08
3
15:31
4
15:53
5
16:20
6
16:42
7
17:05
8
17:27
9
17:50
10
18:20
11
18:42
12
19:02

Banförhållande: Lätt bana

Jon Olssons Minne - STL Kallblodsdivisionen, Försök 2 i Meeting 2 (Final Romme 28 december)
3-åriga och äldre svenska och norska kallblodiga 225.001 - 1.150.000 kr. Körsvenskrav kat. 1.
2640 m. Tillägg 20 m vid vunna 695.001 kr
Pris: 110.000-55.000-27.500-14.500-9.000-6.000-5.000 (7 priser)

PLAC. HÄST/KUSK TRÄNARE TID SPÅR/DIST KÖN ÅLDER ÄGARE UPPFÖDARE

1

7 Rappnor(NO)

Jorma Kontio

Ole Johan Östre

24.2

2/2660 H 7 Söyseth Lene, Norge Monseth Eidar, Norge

2

1 Kos Odin(NO)

Simen B Jessen

Simen B Jessen

24.9

1/2640 H 6 Stall Jessen, Norge Werven Lars, Norge

3

6 Mjölner Spik(NO)

Jan Roar Mjölneröd

Anders H Onshuus

24.4

1/2660 H 8 Onshuus Anders m fl, Norge Mjölneröd Jan Roar, Norge

4

2 Spang Viktor

Björn Karlsson

Björn Karlsson

25.0

2/2640 H 6 Woodmood AB, Bollstabruk Övergaard Toralf, Norge

5

4 Langlands Odin(NO)

Vidar Tjomsland

Öystein Tjomsland

25.1

4/2640 V 7 Team Vinnerskalle, Norge Gåsbakk Mona, Norge

6

5 Gomnes Hans T.(NO)

Örjan Kihlström

Jan Ove Olsen

25.1

5/2640 H 8 Aannerud Geir, Norge Gulbransen Björn, Norge

7

8 Pyrmo

Ulf Ohlsson

Martin Lundahl

24.6

3/2660 H 7 Lundahl Martin, Liden Torstemo Bo, Hackås

O

15 Gott Klirr

Mats E Djuse

Jan-Olov Persson

25.0

10/2660 H 5 Kuril AB & Ake Svanstedt Inc Gottås Matts, Tandsbyn

O

12 Demex

Wiktor Kylin-Blom

Jan-Olov Persson

25.0

7/2660 H 7 Stall Storskogen Persson Per-Gunnar, Järvsö

O

13 Vertigo Knekten

Per Lennartsson

Marit Beckström

25.2

8/2660 V 8 Beckström Marit & Glantz Esbjörn Steine Håkon B, Norge

O

9 Rubus

Hans Bergh

Malin Bylund

25.2

4/2660 V 11 M. Sjölin & Co AB, Kovland Kvisler Johanna, Tärnsjö

O

11 Karlängs Linda

Kjell Svanstedt

Anders Nilsson

25.8

6/2660 S 11 Nilsson Anders & Högbom Tord Nilsson Anders, Matfors

O

10 Husnäs Elving

Björn Goop

Håkan Norman

26.7

5/2660 V 8 Norman Håkan, Helgum Norman Håkan, Helgum

O

3 Höstbo Elis

Tomas Pettersson

Tomas Pettersson

.g

3/2640 V 6 Larsson Tommy S & Olsen Oddvar Larsson Tommy S & Sandra

d

14 Kringlers Viktor(NO)

Torbjörn Jansson

Arve Sjoner

.g

9/2660 H 7 Aasvang Elin Anita & Eva, Norge Aas Ole-David, Norge