Spelkalendern
Östersund
Första start 17:45
LOPP
1
17:45
2
18:07
3
18:30
4
18:53
5
19:15
6
19:38
7
20:00
8
20:22
9
20:44

Svensk Travsports Unghästserie - Fyraåringslopp - Fördel Ston - Norrlands Elitserie, Försök
4-åriga svenska och norska kallblodiga högst 150.000 kr. Körsvenskrav kat. 2.
2140 m. Tillägg 20 m för hingstar och valacker. 20 m vid vunna 55.001 kr, 40 m vid 90.001 kr
Pris: 50.000-25.000-17.500-12.500-8.000-5.500-5.500-5.500 (8 priser)

PLAC. HÄST/KUSK TRÄNARE TID SPÅR/DIST KÖN ÅLDER ÄGARE UPPFÖDARE

1

6 Valle Saga(NO)

Kenth Åkerlund

Öystein Tjomsland

30.0

1/2160 S 4 Skeie Kristian, Norge Vallesether Nils Ö, Norge

2

11 Ellinea

Micael Melander

Anders Hafstad

29.3

5/2180 S 4 Stall Hafstad HB, Brunflo Hafstad Margareta, Brunflo

3

4 G.G.Qubba

Oskar Kylin Blom

Oskar Kylin Blom

31.5

4/2140 S 4 Kristina Kylin AB, m fl (Kylin Blom O) Larsson Per-Erik, Björklinge

4

9 G.G.Anna(NO)

Per Linderoth

Erik Killingmo

30.0

3/2180 S 4 Killingmo Erik, Norge Norsk Uppfödare

5

8 Storm Fax(NO)

Arve Sjoner

Glenn Ivar Helgheim

30.0g

2/2180 H 4 Helgheim Glenn Ivar, Norge Norsk Uppfödare

6

14 Blixen

Jan-Olof Johansson

Mikael Björklund

29.4g

1/2200 H 4 Björklund Mikael & Erik Björklund Mikael, Fåker

7

7 Pysola

Martin Lundahl

Martin Lundahl

30.5

1/2180 S 4 Lundahl Martin, Liden Torstemo Bo, Hackås

8

13 Reine W.

Janaxel Näsman

Anna Näsman Lindberg

30.5

7/2180 V 4 Jukada AB, Gävle Näsman Janaxel, Gävle

O

12 Langlands Viking

Lars-Åke Svärdfeldt
Ingvar Nyberg

Mikael Molin

30.9

6/2180 V 4 Molin-Eriksdotter Christine, Brunflo Gåsbakk Mona, Norge

O

3 Sol Sota

Anders Högberg

Anders Högberg

33.9

3/2140 S 4 Högberg Anders, Luxemburg Gudmestad Magnus & Ranveig, Norge

O

10 Harvs Blomma

Henrik Svensson

Ingemar Söderberg

.g

4/2180 S 4 Söderberg Ingemar, K & Y, Tie HB Söderberg Ingemar, K & Y, Tie HB

d

1 Åsasindy(NO)

Mats E Djuse

Jan-Olov Persson

.g

1/2140 S 4 Björlia Veterinär og Avlsstasjon,Norge Aasen Ola Martin, Norge

d

2 Rötungen

Magnus A Djuse

Fredrik Norredahl

.g

2/2140 S 4 Penningkeisen HB, Frösön Penningkeisen HB, Frösön

d

5 Klockar Eva

Daniel Wäjersten

Madeleine Pålsson

.

5/2140 S 4 Pålsson Madeleine, m fl Travecon HB, Borlänge

Struken

15 Sundbo Komet

John Östman

Robert Skoglund

.

2/2200 V 4 Sundbo El AB, m fl Sundbo El AB, Söderhamn