Spelkalendern
Skellefteå
Första start 12:20
LOPP
1
12:20
2
12:45
3
13:06
4
13:27
5
13:48
6
14:08
7
14:28
8
14:48

Varma Hästägarkannan - Spårtrappa
3-åriga och äldre 400.000 - 1.500.000 kr. Körsvenskrav kat. 2.
2140 m. Autostart. 15 startande. Spår efter startsumma där häst med lägst startprissumma får spår 1 osv, enligt följande ordning spår 1,2,3,4,5,6,9,10,7,11,8,13,12,14,15. Spårförbehåll ej tillåtet.
Pris: 40.000-20.000-11.000-7.500-6.400-(5.400)-(1.500) kr.

PLAC. HÄST/KUSK TRÄNARE TID SPÅR/DIST KÖN ÅLDER ÄGARE UPPFÖDARE

1

6 Oleander Face

John Östman

Annbritt Johansson

16.2a

6/2140 V 9 Åkesson Lars, Örträsk Kolgjini Lutfi & Svensson Anna

2

8 Rhapsody Ås

Mats Gällerstedt
Tomi Haapio

Petri Salmela

16.2a

8/2140 V 8 PS Horse AB (Salmela Petri), Boden ACL Stuteri Inc, USA

3

1 Bottnas Easy Cash

Jaakko Alamäki

Jaakko Alamäki

16.3a

1/2140 V 6 Alamäki Ahti, Finland Nordemo Alf, Norrtälje

4

5 Roger America

Jenny Engfors

Micael Ågren

16.4a

5/2140 V 10 Skogsro Konsult & Utveckling AB, m fl Eriksson Ulf & Kolgjini Lulzim

5

4 Davy Jones Sisu

Paavo Koivurova

Paavo Koivurova

16.6a

4/2140 V 7 Koivurova Paavo, Haparanda Sisyfos Breeders AB, Sigtuna

6

12 Te Quiero Grif

Jens Eriksson

Jens Eriksson

16.7a

12/2140 V 8 Charlie's Entreprenad i Piteå AB Allevamento il Grifone SRL, Italien

O

7 Digital Engine

Hanna Olofsson

Lennart Frölander

16.8a

7/2140 V 9 Frölander Linda & Lennart Stefan T.Z. Melander HB, Enköping

O

9 Sambucus P.R.

Leif Eriksson

Jan Hällgren

16.8a

9/2140 V 9 Hällgren Jan, Skellefteå HB Pjouxet Racing, Sennan

O

11 Hope and Dreams

Susanne H Osterling

Kennet Häggström

16.9a

11/2140 S 7 Stall Hm AB, Lit Grunditz Magdalena & Staaf Bernt

O

2 Onboard Broline

Katariina Palomäki

Vesa-Pekka Kellokumpu

17.0a

2/2140 V 9 Räihä Sauli, Finland Broline International AB, Svenljunga

O

13 Wasa Warrior(FI)

Stefan Johansson

Aleksi Kytölä

17.2a

13/2140 V 9 Aho Matti, Finland Aho Matti, Finland

d

3 NoLimitJimMit

Magnus A Djuse

Gabriella Laestander

12ag

3/2140 V 6 Pettersson Bert, Skellefteå Stal Quattro V.O.F., Nederländerna

Struken

10 Toutre

Ove A Lindqvist

Lennart Frölander - 10/2140 V 8 Team Toutre Allev. Folli Srl, Italien