Fokustema
Galor
Läs senare

120 priser på sju banor

Hela sex galaföreställningar hyllade framgångsrika hästar och deras närmaste i helgen. Runt 120 priser delades ut! Jägersros A Sweet Dance tog tre Årets-utmärkelser.
Av
Lars G Dahlgren
A Sweet Dance var Jägersros främsta under 2018. Foto Mia Törnberg.
A Sweet Dance var Jägersros främsta under 2018. Foto Mia Törnberg.

Årets treåring, årets sto och det finaste av allt, årets häst, landade i A Sweet Dance (e. Maharajah – Sugar Step) läger efter en säsong som innehöll att Helena Burmans sto gjorde precis allt rätt fram till Oaks.

Alla banor utser inte en ”alla kategorier-årets”. På de sex galorna, för sju banor eftersom Örebro och Lindesberg har gala tillsammans, blev utöver A Sweet Dance Axevallas Handsome Brad (e. Brad de Veluwe – Ulrica M.), Örebros Lucifer Lane (e. Infinitif – Montreal Lane), Lindesbergs On Stage Indika (e. Judge Joe – Night Queen Indika) och Östersunds Weekend Fun (e. Jaded – Exciting) hyllade som sina främsta.

På Åby fick Vincennes-specialisten Mindyourvalue W.F. (e. Hövding Lavec – Mind Tor Manners) två priser och det fick också Stochampionatsvinnaren Mellby Free (e. Muscle Hill – Mellby Ticket på Färjestads gala. Där gjorde för övrigt Björn Goop-hästar rent bord vad gällde priserna i varmblodsklasserna.

Halmstad kör en annan variant på sin gala, de hedrar sina storloppsvinnare vilket ”alltid” är ett digert gäng, med förra året med Elitlopps- och Olympiatravsvinnare Ringostarr Treb (e. Classic Photo – Farsalo Egral) som den allra vassaste.

Här är alla pristagare:

Åby

Årets treåring: Felicity Shagwell (e. Maharajah – Diaz Boko) – tränare: André Eklundh
Årets fyraåring: Transcendence (e. Maharajah – Full Authority) – Robert Bergh
Årets äldre och montéhäst: Mindyourvalue W.F. (e. Hövding Lavec – Mind Your Manners) – Robert Bergh
Årets sto: Rose Mary (e. S.J.’s Caviar – Spicy Cayenne) – André Eklundh

Robert Bergh, sulky, Travkusk, Travtränare, Sulkysport, Travsport
Robert Bergh prisades flerfaldigt på Åby. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport

Årets proffstränare och kusk: Robert Bergh
Årets amatörkusk: Håkan E Johansson
Årets montéryttare: Jennifer L Oscarsson
Årets amatörtränare: Lars Järpedal
Årets lärling: Henna Halme
Årets hästskötare: Caroline Mundin
Årets uppfödare: Roland Johansson
Årets hästägare: Denco HB
Årets ponnykusk: Paula Christensson
Damklubbens pris: Ingvor Rutgersson
Årets ungdomsstipendiat: Elias Carlsson
Det delades även ut ett stipendium till Linnea Djupdal som fick diplom till Svensk Travsports ponnyvecka på Wången

Jägersro

Årets häst, treåring och sto: A Sweet Dance (e. Maharajah – Sugar Step) – Helena Burman
Årets tvååring: Trix On Line (e. Trixton – Fascination) – Sören Norberg
Årets fyraåring: Calle Crown (e. Great Challenger – Hillary Crown) – Tomas Malmqvist
Årets äldre: Platon Face (e. Raja Mirchi – Keila des Jacquets) – Lutfi Kolgjini/Adrian Kolgjini
Årets montéhäst: Shogun D.K. (e. Gentle Star – Ladygill) – Tomas Malmqvist
Årets tränare: Conrad Lugauer
Årets kusk: Christoffer Eriksson
Årets lärling: Marc Elias
Årets amatör: Robert Andersson
Årets komet/Göran Falks stipendium: Nick Elfving
Årets montéryttare: Jessica Pilenberg
Årets skötare: Lina Johansson
Årets ponnykusk: Viktor Blücher

Axevalla

Årets häst: Handsome Brad (e. Brad de Veluwe – Ulrica M.) – Ulf Stenströmer
Årets tvååring: Unico Broline (e. Cantab Hall – Notre Histoire) – Sofia Aronsson
Årets treåring: Ad Hoc (e. Yankee Glide – Reality Ås) – Raoul Engblom
Årets fyraåring: Dream Night Palema (e. Muscle Hill – Dream On Hanover) – Pär Hedberg
Årets sto: Southwind Feji (e. Muscle Hill – Fillyanthropy) – Pär Hedberg
Årets montéhäst: Star Advisor Joli (e. Look de Star – Rocco’s Advice) – Sofia Aronsson
Årets tränare: Ulf Stenströmer
Årets kusk: Rickard Svanstedt
Årets amatörtränare: David Persson
Årets lärling: Johan L Sundgren
Årets amatörkusk: Fredrik Claesson
Årets montéryttare: Josefine Ivehag
Årets E/F-licens: Kajsa Ljunghager
Årets hästskötare: Petter Engblom
Årets uppfödare: Ove Conradsson med flera (Conrads Rödluva)
Årets ponnykusk: Herman Sundbom

Färjestad

Årets treåring: Fanny Chenal (e. Love You – Pilgrims Truffels) – Björn Goop

Björn Goop och hans hästar fick massr med  priser på Färjestads gala. Foto Mia Törnberg/Sulkysport

Årets fyraåring och årets sto: Mellby Free (e. Muscle Hill – Mellby Ticket) – Björn Goop
Årets äldre: Heartbreaker V.S. (e. Super Photo Kosmos – Staying Alive) – Björn Goop
Årets montéprofil: Julio de Luxe (e. Juliano Star – Nigritella Nigra) – Björn Goop)
Årets kallblod: Orvar Mollyn (e. Lome Kongen – Moa Mollyn) – Åke Lindgren (a)
Årets tränare och kusk: Björn Goop
Årets amatörtränare: Anna Björlin
Årets amatörkusk: Henrik Åslund, Jan Silvén (delat)
Årets lärling: Per Nilsson
Årets hästskötare: Sofia Hansson
Årets hästägare: Kapitlet 1 AB (Chianti)
Årets uppfödare: Annika & Olle Goop (Chianti)

Årets Nykomling: André Bood

Juryn specialpris: Carl Johan Jepson

Årets ponny: Ella Estrella
Årets ponnykusk: Cecilia Karlsson

Halmstad

Årets Elitloppsvinnare: Ringostarr Treb (e. Classic Photo – Farsalo Egral) – Jerry Riordan
Årets treåringar: Betting Gangster (e. Going Kronos – Viola Silas) – Jerry Riordan, Diamondwind (e. Wishing Stone – Odyssee Eastwind) – Peter Untersteiner, Stoletheshow (e. Dream Vacation – Abba Hall) – Marcus Lindgren
Årets ston: Cash Crowe (e. Ready Cash – Giant Crowe) – Petri Puro, Darling Mearas (e. Cantab Hall – Khao Manee) – Stefan Persson, Run Chica Run (e. Scarlet Knight – Run Baby Run), Vamp Kronos (e. Ready Cash – Only Kronos) – Jerry Riordan
Årets äldre: Cyber Lane (e. Raja Mirchi – Sybaris Hanover – Johan Untersteiner, Pastore Bob (e. From Above – Estrada O.R.) – Johan Untersteiner
Årets hjälte: Harry Haythrow (e. Rite On Line – Speedy Tilda) – Johnny Johansson (a)
Årets championhäst: Wild Love (e. Love You – Twins Vilda) – Bengt Simberg (a)
Årets champion: Peter Untersteiner
Årets lärling: Henriette Larsen
Årets montédrottning: Tova Bengtsson
Årets amatör: Håkan B Johansson
Årets funktionär: Lars B Persson

Örebro/Lindesberg

Årets häst och årets fyraåring Örebro: Lucifer Lane (e. Infinitif – Montreal Lane) – Thomas L Nilsson
Årets häst och årets fyraåring Lindesberg: On Stage Indika (e. Judge Joe – Night Queen indika) – Kåre Axelsson (a)

trav, travsport, sulkysport, örebro, lindblom, jubileum
Åke Lindblom. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport

Årets tvååring Örebro: Bravo Sencello (e. Quite Easy U.S. – Just A Southwind) – Åke Lindblom
Årets treåring Örebro: Kaiser Southwind (e. Maharajah – Kaisi Southwind) – Åke Lindblom
Årets treåring Lindesberg: Announcement (e. Zola Boko – Release Party) – Jimmi Ehlers (hästen tränas sedan augusti av Svante Båth)
Årets äldre Örebro: Athos Race (e. Zola Boko – Athena Race) – Åke Lindblom
Årets äldre Lindesberg: Allaballakaitoz (e. Credit Winner – Southwind Sweetbay) – Malin Hurtig (a)
Årets sto: Butterfly Ima (e. Orlando Vici – Just Dandy) – Åke Lindblom
Årets kallblod: Bessa A.C. (e. Briskeby Philip – Rutan) – Anna Nordlund (a)
Årets tränare (den titeln gällde båda banorna) och kusk Örebro: Åke Lindblom
Årets kusk Lindesberg: Sebastian Hedblom
Årets amatörtränare Örebro: Torbjörn Maltesson
Årets amatörtränare Lindesberg: Malin Hurtig
Årets lärling: Micael Lindblom
Årets montépris: Sofia Adolfsson
Årets hästskötare: Anna Isabelle Karlsson
Årets uppfödare: Ove Karlsson
Årets specialpris: Bo C Johansson
Årets SM-vinnare: Linda Sedström
Årets ponnykusk: Isabella Legl Bååth

Östersund

Årets häst och fyraåriga varmblod: Weekend Fun (e. Jaded – Exciting) – Daniel Wikberg
Årets treåriga varmblod: Frida Taxam (e. Weingartner – Safir Brick) – Tomas B Nilsson
Årets treåriga kallblod: Zenit (Ulvsås Zico – Bona Mi) – Gunnar Gabrielsson (a)
Årets fyraåriga kallblod: Zitor (e. Ulvsås Zico – Pålvi) – Gunnar Gabrielsson (a)
Årets äldre varmblod: Hope and Dreams (e. Triton Sund – Red Hot Dream) – Oscar Berglund (a)
Årets äldre kallblod: Optandsfröken (e. H.G.Balder – Rösta) – Michael von Essen (a)
Årets montéhäst: Assault (e. Weingartner – Northern Gleam) – Daniel Wikberg
Årets proffstränare: Daniel Wikberg
Årets kusk, lärling och ungdomskusk: Magnus A Djuse
Årets amatörtränare: Oscar Berglund
Årets amatörkusk: Carl-Ivar Larsson
Årets montéryttare: Nathalie Edlund
Årets ungdomstränare: Erika Rosén Eriksson
Årets uppfödare: Matts Gottås

Fokustema
Rom
Läs senare

Lottat till italienska Derbykval

Banrekord i tisdags på Åby för treåriga utländska hingstar och valacker, men den 31 augusti väntar betydligt tuffare uppgifter för Björn Goops nyförvärv Aramis Bar. Då körs nämligen kvalen till det italienska Derbyt (€22.000) på Capannelle-banan i Rom.
Av
Claes Freidenvall
Aramis Bar finns numera i Björn Goops träning och nästa uppgift blir att kvala in till italienska Derbyt i Rom. Foto: Gerard Forni
Aramis Bar finns numera i Björn Goops träning och nästa uppgift blir att kvala in till italienska Derbyt i Rom. Foto: Gerard Forni

För 22 hästar har den sista insatsen – runt 7.000 euro – betalats in för att vara med och slåss om den furstliga prissumman i finalen i Italienskt Derby för treåringar på 847.000 euro.

I försöket slippet Björn Goop-tränade Aramis Bar (e. Napoleon Bar), 1.14,1ak/511.662 kr, Alessandro Gocciadoros duo Axl Rose (e. Love You), 1.12,2am/€422.923 och Acciaio (e. Love You), 1.11,2ak/€145.366, som vann finalen i Breeders Course under Hugo Åbergs-kvällen.

Björn Goop representerar Sverige i kommande kusk-VM. Foto Mia Törnberg
Björn Goop. Foto Mia Törnberg

Axl Roses största segrar under 2019 har kommit i Gran Premio Nazionale (€154.000), Gran Premio Citta di Napoli (€154.000) och Gran Premio Marangoni (€154.000).

Aramis Bar ställs i sitt försök mot Al Capone Stecca (e. Napoleon Bar), 1.12,6am/€176.008, som vunnit Grupp I-löpningen Gran Premio Tito Giovanardi (€154.000) tidigare i år.

Finalen i det italienska Derbyt – tolv hästar får plats bakom bilen – avgörs den 22 september på Agnano-banan i Neapel. Hela 423.500 euro plockar vinnaren hem.

Startlistor:

Italienskt Derby (€22.000)
2.100 meter, autostart.

Försök I:

  1. Ayrton Treb
  2. Alchemist Bi
  3. Albatros Joy
  4. Antony Leone
  5. A Sexygirl Par
  6. Axl Rose
  7. Aristotele Laser

Försök II:

  1. Amon You Sm
  2. Alex Mede Sm
  3. Amancio
  4. Argentovivo
  5. Acciaio
  6. Ares Caf
  7. Anthony Gar

Försök III:

  1. Arden Wise As
  2. Al Capone Stecca
  3. Admiral Effe
  4. Aramis Bar
  5. Alrajah One
  6. Ananas Jet
  7. Assisi Pax
  8. Ari Lest

Fotnot: kuskarna definitivanmäls den 26 augusti.

Fokustema
Divonne-les-Bains
Läs senare

Nordemo-triumf i Frankrike

Alf Nordemos uppfödning Etoile du Nord tog sin andra seger på fransk mark och det skedde i ett lopp för femåriga ston – Prix de la Societe du Cheval Francais (€17.000) – i Divonne-les-Bains idag.
Av
Claes Freidenvall
Ron Kuiper hade en vinnare i Frankrike idag. Foto Mia Törnberg
Ron Kuiper hade en vinnare i Frankrike idag. Foto Mia Törnberg

Paul Philippe Ploquin guidade Ron Kuiper-tränade Etoile Nord (e. Laetenter Diem-Quartre Etoiles) till seger på 1.15,0/2.050 meter och belönades med 7.650 euro. Den triumfen var efterlängtad – förra gången Etoile du Nord toppade var i Prix de Jonchery sur Vesle (€19.000) i Reims den 31 oktober ifjol.

Alf Nordemo har fött upp stoet och hennes mor Quartre Etoiles (e. Korean), 1.21,0/€2.190, har åtta avkommor i startbar ålder – den yngsta är två och den äldsta nio år – och av dem toppar A l’Assaut (e. Buvetier d’Aunou), 1.15,6/€27.845, följd av Etoile Nord, 1.15,0/€27.060.

Mormor Etoile des Blaves (e. Traveller), 1.15,4/€441.759, tävlade framgångsrikt för Jean-Michel Bazire och vann bland annat Grupp I-loppet Prix de I’le-de-France (€150.000) med sin tränare i sadeln. I avelsboxen har hon sin främsta avkomma i Perfect el Major (e. Goetmals Wood), 1.13,9/€102.040.

Fokustema
Startlistor 24–28 augusti
Läs senare

24–28 augusti: Multijackpot, Danskt Derby och V86 Express

I helgen är det toppsport både på Bergsåker och på Charlottenlund i Danmark.
Här är startlistorna till Bergsåkers dubbla V75-omgångar, Danskt Travderbyt samt ytterligare 13 banor lördag till onsdag.
Av
Redaktionen
Ringostarr Treb vann Hugo Åbergs Memorial och är favorit i Sundsvall Open Trot. Ett lopp han vann 2017. Foto Simon Hagen
Ringostarr Treb vann Hugo Åbergs Memorial och är favorit i Sundsvall Open Trot. Ett lopp han vann 2017. Foto Simon Hagen

Sulkysport presenterar två gånger i veckan startlistor till alla svenska travbanor sammanställt i enkelt pdf-format som kan laddas ned, här på hemsidan.
Varje tävlingsdags startlistor finns sammanställda på två sidor med banans huvudspelform på ena sidan och övriga lopp på andra sidan.

Här kan du ladda ned och kolla in startlistorna från lördag till onsdag.

Startlistor som finns med i det här digitala pdf-dokumentet:
Lördag: Åmål (11.10), Bergsåker V75 med multijackpot (14.45), Mantorp (18.30)
Söndag: Skellefteå (11.00), Hagmyren (11.10), Charlottenlund V75 (12.45)
Måndag: Östersund (12.20), Halmstad V64 (18.20), Eskilstuna (18.25), Färjestad (18.30)
Tisdag: Romme (12.20), Solvalla V64 (18.20), Axevalla (18.30)
Onsdag: Solvalla/Åby V86 (18.15)

Autokort e-tidning
89 kronor i månaden
Enkelt och smidigt
Varje onsdag på din dator, surfplatta och smartphone
Beställ