Fokustema
Kriteriet och Oaks
Läs senare

19 Båth-hästar i storloppskval

Svante Båth är Kriterie- och Oakskvalens värsting med rekordartade 19 hästar ut i de två klasserna.
Av
Lars G Dahlgren
Upplåst för dig som är prenumerant
Svante Båth laddar om stallets treåringar efter årets tre (!) E3-segrar. Han har 19 hästar med i Kriterie- och Oakskvalen. Foto Micke Gustafsson/ALN
Svante Båth laddar om stallets treåringar efter årets tre (!) E3-segrar. Han har 19 hästar med i Kriterie- och Oakskvalen. Foto Micke Gustafsson/ALN

I Kriteriekvalen har Svante elva hästar med varav fyra av de sex högst seedade!

Toppnumret Coin Perdu klarade sig bra i spårlottningsdatan och åker ut till Kriteriekvalet med nummerbicka fem surrat vid selen.

I Oakskvalen inleder E3-segrarinnan Calamara’s Girl från samma spår som hon vann storloppet på Romme ifrån; nio.

Startlistor

Uttagningar Svenskt Trakriterium. 2.640 meter autostart. Förstapris 100.000 kronor. De två främsta i varje uttagning går till final på Solvalla söndag 1 oktober.

Heat 1

  1. Van Kronos – Erik Adielsson (Svante Båth)
  2. Born Unicorn – Kaj Widell (Stefan Melander)
  3. Jolly Frost – Klaus Kern
  4. Prosperous – Björn Goop (Marcus Lindgren)
  5. Vincent Chase – Kenneth Haugstad (Catarina Lundström)
  6. Electrical Storm – Ulf Ohlsson (Reijo Liljendahl)
  7. Waffle – Johan Untersteiner
  8. Tasteofchocolatier – Robert Bergh
  9. Mellby Fog – Örjan Kihlström (Svante Båth)
  10. Lass Revenue – Mattias Djuse
  11. Lovely Vacation – John Ö Jensen (Öystein Larsen (a))
  12. Speedy Face – Lutfi Kolgjini

Heat 2

  1. Sethmikael Blanche – Mats Ulriksson (Magdalena Ulriksson-Siminski)
  2. Pane Vino – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  3. On Track Banditen – Magnus Jakobsson
  4. Mr Deauville – Mattias Djuse
  5. Coin Perdu – Erik Adielsson (Svante Båth)
  6. Chianti – Björn Goop
  7. The Bucket List F. – Tobias O Eriksson (Helena Burman)
  8. Everest Sisu – Ulf Ohlsson (Elisabeth Lundholm (a))
  9. My Dream Art – Nicklas Westerholm
  10. Honore d’Inverne – Robert Bergh
  11. Casterly Rock – Christoffer Eriksson (Tomas Malmqvist)
  12. M.T.Magic Dream – Lars Erixon

Heat 3

  1. Da Pepperboy – Peter Ingves (Petri Puro)
  2. Young da Vici – Per Lennartsson
  3. Harrington – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  4. Valour Kronos – Örjan Kihlström (Svante Båth)
  5. Global Un Poco – Erik Adielsson (Svante Båth)
  6. Eskimo Brother – Björn Goop
  7. Rocky Tilly – Jörgen Westholm
  8. Spickleback Face – Robert Bergh
  9. Alexander U.R. – Kenneth Haugstad (Roger Walmann)
  10. Zebulon Pike – Torbjörn Jansson (Mats Remneby (a))
  11. Harmon Boko – Mattias Djuse
  12. Evazan Am – Ulf Ohlsson (Reijo Liljendahl)

Heat 4

  1. Captain Knas – Björn Goop (Stig H Johansson)
  2. Camaro Brick – Kim Eriksson (Timo Nurmos)
  3. Karl Sjöhammar – Christoffer Eriksson (Tomas Malmqvist)
  4. Achilles A’Lir – Örjan Kihlström (Daniel Redén)
  5. Castleman – Peter G Norman
  6. Gilbert Bris – Mattias Djuse
  7. Vexil Kronos – Jorma Kontio (Jerry Riordan)
  8. Dream Night Palema – Mikael J Andersson (Pär Hedberg)
  9. Jimmy Mack – Johan Untersteiner (Svante Båth)
  10. Husse Boko – Joakim Lövgren
  11. Inertial – Ulf Ohlsson (Stefan Melander)
  12. Capitol Hill – Erik Adielsson (Svante Båth)

Heat 5

  1. Global Unlimited – Erik Adielsson (Svante Båth)
  2. Ergo Am – Ulf Ohlsson (Reijo Liljendahl)
  3. Neelix – Adrian Kolgjini (Lutfi Kolgjini)
  4. Global Unspoked – Örjan Kihlström (Svante Båth)
  5. Knifetown Lover – Ulf Eriksson (Stig H Johansson)
  6. Auto Relight – Johnny Takter (Stefan Melander)
  7. M.T.Master Don – Mattias Djuse
  8. Hazard Boko – Per Lennartsson
  9. Wreckless M.M. – Björn Goop (Morten Waage (a))
  10. Free To Party – Jorma Kontio (Timo Nurmos)
  11. Alcoy – Peter Untersteiner
  12. Isla de Pinos – Tobias J Gustafsson

Heat 6

  1. Very Kronos – Erik Adielsson (Svante Båth)
  2. Diamonds Lucky – Tomas Pettersson (Ola Åsebö (a))
  3. Wide Game – Johan Untersteiner
  4. Pontiac S.W. – Per Lennartsson (Svante Båth)
  5. Peakster – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  6. Enclave – Anders Zackrisson
  7. Assault – Ulf Eriksson (Daniel Wikberg)
  8. Heading Reference – Johnny Takter (Stefan Melander)
  9. Calle Crown – Christoffer Eriksson (Tomas Malmqvist)
  10. He’s Marvelous – Björn Goop
  11. Executive Caviar – Joakim Lövgren
  12. Villiam – Jorma Kontio (Timo Nurmos)

 

Uttagningar Svenskt Travoaks. 2.140 meter autostart. Förstapris 100.000 kronor. De två främsta i varje uttagning går till final på Solvalla söndag 1 oktober.

Heat 1

  1. Arc en Ciel – Peter G Norman
  2. Fabulous – Christoffer Eriksson (Lars I Nilsson)
  3. Etoile Mearas – Örjan Kihlström (Svante Båth)
  4. My Angel Laday – Per Lennartsson (Håkan Berger)
  5. Sunwapta Goj – Claes Sjöström (Sten O Jansson)
  6. Restless – Kaj Widell (Åke Lindblom)
  7. Hevin Boko – Johnny Takter (Timo Nurmos)
  8. Infinity – Lars-Åke Söderholm
  9. Calamara’s Girl – Erik Adielsson (Svante Båth)
  10. Hope – Lutfi Kolgjini
  11. Tahiti Journey – Jorma Kontio (Björn Röcklinger)
  12. Chiquitita Diablo – Peter Untersteiner

Heat 2

  1. Zolicia – Johan Untersteiner
  2. Digital Bits – Johnny Takter (Stefan Melander)
  3. Valley Kronos – Ulf Ohlsson (Reijo Liljendahl)
  4. Vanilla Kronos – Jorma Kontio (Gordon Dahl)
  5. Flight Lane – Christoffer Eriksson (Jerry Riordan)
  6. Staro Litchi – Tobias O Eriksson (Helena Burman)
  7. Poem In Motion – Erik Adielsson (Svante Båth)
  8. Shestheone Trot – Markus B Svedberg
  9. Hermes Boko – Mika Forss (Matti J Mäkinen)
  10. Devs Daffodil – Joakim Lövgren
  11. Mily – Peter Untersteiner
  12. Kiss Me Tooma – Jevgeni Ivanov

Heat 3

  1. Papiljotte – Per Linderoth
  2. Charmante Amok – Leif Witasp
  3. Elektra – Hans-Owe Sundberg
  4. Europhile Am – Christoffer Eriksson (Lars I Nilsson)
  5. Candy La Marc – Peter Untersteiner (Lars Marcussen (a))
  6. Havefunwithme – Johan Untersteiner
  7. Madam Hill – Joakim Lövgren
  8. Beluga West – Anders Zackrisson
  9. Bottnas Estelle – Petri Airaksinen
  10. Bellatrix Zet – Örjan Kihlström (Daniel Redén)
  11. Beam Me Up Scotty – Erik Adielsson (Svante Båth)
  12. Maharani de Baroda – Björn Goop

Heat 4

  1. Exit Light – Björn Goop (Markus B Svedberg)
  2. Electrical – Torbjörn Jansson (Hans-Owe Sundberg)
  3. Hipster – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  4. Ensemble Am – Jorma Kontio (Stig H Johansson)
  5. Fine Lane – Christoffer Eriksson (Jerry Riordan)
  6. Calissa Rich – Per Lennartsson
  7. Run Chica Run – Peter Untersteiner
  8. Anne Royal – Magnus Jakobsson (Ulf Stenströmer)
  9. Staro Lochlyn – Erik Adielsson (Svante Båth)
  10. Rita C.D. – Johnny Takter (Hans R Strömberg)
  11. Sheilah Laday – Peter G Norman
  12. Apple Rose – Mikael J Andersson (Eric Martinsson)

Heat 5

  1. Hanna – Ulf Eriksson (Lutfi Kolgjini)
  2. Very Many Legs – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  3. Catch My Love – Tobias J Gustafsson
  4. Helloise Boko – Mattias Djuse
  5. Swarovski Broline – Erik Adielsson (Svante Båth)
  6. Vera Spiro – Anna-Karin Rundqvist
  7. Kashmary Night – Ulf Ohlsson (Reijo Liljendahl)
  8. Midnight Victory – Björn Goop (Stig H Johansson)
  9. Vanquish Kronos – Christoffer Eriksson (Jerry Riordan)
  10. Mara Boudream – Peter Untersteiner (Fredrik Solberg (a))
  11. Mellby Fashion – Jörgen Westholm
  12. Golden River – Johnny Takter (Ola Samuelsson)

Heat 6

  1. White Lightning – Jörgen Westholm
  2. Virunga – Erik Adielsson (Svante Båth)
  3. Unique Madonna – Johnny Takter (Hans R Strömberg)
  4. Letizia – Anders Zackrisson
  5. Crowd Pleaser – Mattias Djuse
  6. Global Unique – Björn Goop
  7. Chookdi – Ulf Ohlsson (Svante Båth)
  8. Crucified – Kenneth Haugstad (Daniel Redén)
  9. Dibaba – Örjan Kihlström (Roger Walmann)
  10. Gun Palema – Mikael J Andersson (Pär Hedberg)
  11. Saranda Face – Lutfi Kolgjini
  12. Romance Amok – Kim Eriksson (Timo Nurmos)

 

 

 

 

 

 

 

 

Fokustema
Solvalla
Läs senare

”Oerhört snabb i benen”

Galopp från början och störd på upploppet!
Flög ändå fram till seger!
San Moteur var bara bäst i Prix Readly Express!
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
San Moteur och Björn Goop. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
San Moteur och Björn Goop. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

Inledningen var däremot inte speciellt positiv för San Moteur (e. Panne de Moteur-Aung San Suu Kyi) i Prix Readly Express med en galopp. Björn Goops fyraåring kunde komma tillbaka och vinna i årsdebuten efter en mäktig avslutning över upploppet på 1.11,4a/2.140 meter.

– San Moteur har en extrem utväxling när man begär det extra av honom. Han går från 1.15-tempo till 1.06-fart på väldigt kort bit och sedan går han bara fortare och fortare, sade Björn Goop.

Och fortare och fortare gick det till slut och det var med full fart över mål som han flög ifrån ledande Mr Mah Can och vinnarhålets Kurri Jari Boko efter ha travat 1.09,5 sista 300 meterna.

Inledningsvis blev San Moteur generade av Mister Hercules när han felade efter 50 meter och galopp blev också för Björn Goops häst kort efteråt, vilken tappade 30-40 meter på den incidenten.

– I det läget var min tanke att bara ge San Moteur ett lopp.

Dubbla galopper – lösningen!

Björn Goop smög med i femte inner, vilket blev fjärde utvändigt när Hell Bent For Am gav sig iväg i tredjespår 750 meter före mål. I sista sväng körde Erik Adielsson och Hell Bent For Am upp i Hector Sisus sulky och båda hästarna galopperade, vilket öppnade upp för San Moteur.

– När det löste sig för San Moteur speedade han för fullt. Man vill gärna få en skön känsla när det handlar om årsdebut, men det började ju inte direkt bra för honom…

På upploppet handlade det bara om en häst och San Moteur kunde kvittera ut 400.000 kronor för segern i Prix Readly Express efter ha travat 1.10,3/1.900 meter efter galoppen.

– Vi har medvetet inväntat årsdebuten. San Moteur har en jättetuff säsong framför sig med många fina lopp. Idag var han inte på topp. Fortfarande är han rund om magen och går med tunga skor. Det finns mycket mer att göra med honom och han är väldigt väl förberedd, men egentligen ska Håkan (Arvidsson) ha all cred. Han gör ett fantastiskt jobb med hästen och kör San Moteur i alla jobben.

”Han har varit fin hela tiden”

Håkan Arvidsson, uppfödare och delägare, var förstås väldigt glad efter segern:

– San Moteur var otroligt väl förberedd inför årsdebuten. Hela vintern har vi kunnat träna honom utan ett enda stopp. Många har frågat vad som varit fel med hästen eftersom vi inte startat honom, men det var varit precis tvärtom – han har varit fin hela tiden!

San Moteur inledde karriären med fem raka segrar innan han slutade tvåa i Svenskt Travkriterium. Därefter vann han semifinal i Breeders Crown, men galopperade bort sig i finalen den 8 november ifjol och därefter gick Panne de Moteur-sonen till vintervila. Ikväll var han tillbaka på tävlingsovalen efter bravur och var månne detta sluta?

Starkt möderne

San Moteur är undan Aung San Suu Kyi (e. Ready Cash), 1.13,6am/174.300 kr, som bara gjorde elva starter (3-2-1) innan hon sattes i avelsboxen. I aveln finns två avkommor registrerade…San Moteur och helsystern Florence, född 2019 och i träning hos Morgan Ivarsson.

Aung San Suu Kyi är i sin tur undan ostartade Kissy Suzuki (e. Tenor de Baune), vilken har sin främsta avkomma i Rouge (e. Supergill), 1.13,2ak*/902.316 kr.

Mormors mor Tiba Lavec (e. Ata Star L.-Victorious Tail), 1.14,5am/1.382.450 kr, tävlade för Håkans far Berndt I Arvidsson och de segrade i finalen i Breeders Crown.

Tiba Lavec har bland annat lämnat Psycho (e. From Above), 1.12,4am/1.829.017 kr, You Talking to Me (e. Credit Winner), 1.11,7ak/1.771.566 kr, och Manhattan (e. Pine Chip), 1.12,8am*/562.000 kr.

Själv ingår Tiba Lavec i samma syskonskara som Chasing Tail ($806.717), Kick Tail (7.277.646 kr), Day For Night ($616.907) och Comets Tail (2.466.217 kr).

Källa: breedersbible.com
Fokustema
Solvalla
Läs senare

Ny triumf för Asteroid

Fjärde raka segern räknade Asteroid in i ett försök i Breeders Course för Björn Goop och duon var helt ohotad från spets.
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Asteroid vid en tidigare seger på Solvalla för Björn Goop. Foto: Adam Ström/stalltz.se
Asteroid vid en tidigare seger på Solvalla för Björn Goop. Foto: Adam Ström/stalltz.se
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

Björn Goop placerade Asteroid (e. Creatine-Ultimate Cameron) i täten efter 150 meter. Snabba 1.08,5 första 500 meterna blev till 1.11,7 första kilometern. Över upploppet gick Frode Hamres treåring enkelt undan på nya rekordet 1.11,4a/1.640 meter.

– En jättefin häst som det driver väldigt bra för. Det går lätt för honom att springa, men det är synd att han inte får vara med i finalen, sade Björn Goop.

Som USA-född är Asteroid utestängd från Breeders Course. Toppspurtande måltvåan och italienskfödde Callisto (e. Nad Al Sheba) är inte anmäld till Breeders Course och istället gick finalplatserna till duon Ambrosius (e. Uncle Lasse) och Cash Maker (e. Donato Hanover), vilka slutade trea respektive fyra.

Fakta

Breeders Course

Återstående försök:

  • 1 juli – Åby
  • 4 juli – Berlin
  • 13 juli – Jägersro
  • 14 juli – Milano

Final:

  • 27 juli – Jägersro
Expandera

Finalen i Breeders Course avgörs den 27 juli på Jägersro med ett förstapris på 700.000 kronor.

Kostade 25.000 dollar

Frode Hamre-tränade Aestorid tog sin tredje seger på Solvalla. Han köptes i höstas i Harrisburg för 25.000 dollar. Asteroids mor Ultimate Cameron (e. Yankee Glide), 1.10,6*/$809.899, tog sin största seger i Elegantimage Stakes (C$557.000) och var finaltvåa både i Breeders Crown och Hambletonian Oaks.

Själv är Ultimate Cameron en dotter undan dubbla Breeders Crown-vinnaren Cameron Hall (e. Garland Lobell), 1.10,2/$2.138.787.

Cameron Hall var länge det dyraste stoet som sålts på auktion innan Hambletonian-vinnaren Atlanta klubbades för 1.550.000 dollar. Innan dess hade Cameron Hall rekordet med 1,1 miljoner dollar, vilket motsvarade 11,7 miljoner svenska kronor vid den tidpunkten.

Fokustema
Utblick USA
Läs senare

Svenskfödd tvååring kvalvann

Hans ”Global” Neléns svenskfödda Global Design kvalvann på Hoosier Park idag och det tvååriga stoet kom hem på 1.14,7/1.609 meter.
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Hans Nélen har fött upp Global Design. Foto: Mia Törnberg/Sulkysport
Hans Nélen har fött upp Global Design. Foto: Mia Törnberg/Sulkysport
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

Det Christopher Beaver-tränade stoet avrundade med 1.10,1 sista quartern och Global Design (e. Ready Cash-She Wear’s It Well) spurtvann med en längd för Peter Wrenn.

Global Design är undan She Wear’s It Well (e. Andover Hall), 1.11,0/$161.820, som också lämnat Global Wonderful (e. Yankee Glide), 1.12,0ak/342.900 kr, och Feel the Rush (e. Muscle Hill), 1.12,8ak/147.500 kr.

Dubbel till Engblom

Det kördes också kvallopp för tvååringar på träningscampen Magical Acres i New Jersey och två av vinnarna hade svensk adress. Per Engblom dubblade och inledde gjorde Chulo (e. What the Hill-Chula) och från spets vann han han 16,5 längder för Yannick Gingras på 1.14,5.

Yannick Gingras vann också med Per Engbloms Castle House (e. Conway Hall-Winning Missbrenda) och från ledningen utmättes segermarginalen till tre längder på 1.16,1 efter ha avrundat sista 400 meterna på 1.11,1.