Fokustema
Stosprintern
Läs senare

25 slåss om tio platser

25 ston startar i uttagningarna till Stosprintern på Halmstadtravet på måndag.
Av
Lars G Dahlgren
Calamara's Girl slog White Lightning i finalen i korta E3 förra året. Båda är med i uttagningarna till Stosprintern. Foto: Micke Gustafsson/ALN
Calamara's Girl slog White Lightning i finalen i korta E3 förra året. Båda är med i uttagningarna till Stosprintern. Foto: Micke Gustafsson/ALN

Finalen körs Sprintermästarhelgen, som ett av V75-loppen på lördagen. Där är det tio startande och det innebär att de tre främsta i vart och ett av måndagens uttagningar, plus en fjärdeplacerad, går till finalen med 700.000 kronor till vinnaren.

E3-vinnarna Violet Bi (e. Equinox Bi – Fidji Bi) och Calamara’s Girl (e. Raja Mirchi – Calamara Donna) är tillsammans med Jerry Riordans kapabla duo Vamp Kronos (e. Ready Cash – Only Kronos) och Vanquish Kronos (e. Raja Mirchi – Beauty America) är de mest namnkunniga i loppet.

Startlistor

Stosprintern, uttagningar, 1.609 meter autostart, förstapris: 75.000 kr:

Heat 1

  1. Vedalia – Peter Ingves (tränare: Reijo Liljendahl)
  2. Calamara’s Girl – Erik Adielsson (Svante Båth)
  3. Europhile Am – Peter Untersteiner
  4. Sorella Rick – Thomas Uhrberg (Hans Karlsson)
  5. Vamp Kronos – Björn Goop (Jerry Riordan)
  6. Shestheone Trot – Christoffer Eriksson (Markus B Svedberg)
  7. Bellatrix Zet – Örjan Kihlström (Daniel Redén)
  8. Lady Haythrow – Johan Untersteiner (Johnny Johansson (a))
  9. On Vogue – Conrad Lugauer

Heat 2

  1. Mrs Lindy – Örjan Kihlström (Reijo Liljendahl)
  2. Wild Love – Björn Goop (Bengt Simberg (a))
  3. Rose Mary – André Eklundh
  4. Global Upper Style – Peter Untersteiner
  5. Bring Me Love – Stefan Persson
  6. Vanquish Kronos – Christoffer Eriksson (Jerry Riordan)
  7. Beam Me Up Scotty – Erik Adielsson (Svante Båth)
  8. Zolicia – Johan Untersteiner

Heat 3

  1. Kashmary Night – Örjan Kihlström (Reijo Liljendahl)
  2. Violet Bi – Jim Oscarsson
  3. White Lightning – Jörgen Westholm
  4. Hot Chocolate – Erik Adielsson (Fredrik Wallin)
  5. Saranda Face – Adrian Kolgjini (Lutfi Kolgjini)
  6. Tropicana Ås – Johnny Takter (Jerry Riordan)
  7. Ellerie Hanover – Johan Untersteiner
  8. Staro Litchi – Tobias O Eriksson (Helena Burman)
Fokustema
I kvällens sista lopp från Umåker möttes kallbloden mot varmbloden.
Läs senare

Det blev varmt i ”Hot’n cold”

Varmbloden stod 440 respektive 460 meter bakom kallbloden. Till slut fick Rikard N Skoglund segerdefilera.
Av
TOBIAS NILSSON
Rikard N Skoglund slog kallbloden med Eder Bob. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport
Rikard N Skoglund slog kallbloden med Eder Bob. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport

I kvällens sista lopp skulle tio kallblod möta fem varmblod. Varmbloden stod med 460 meter tillägg och redan i början av upploppet kopplade Eder Bob (e. Crazed) med Rikard N Skoglund grepp på ledande Obelix Rex (e. Wiking Blesen) och segermarginalen skrevs till tre och en halv längd. Segertiden 1.13,8/2.140 meter. Bästa kallblod blev Obelix Rex som lyckades hålla till en stark fjärdeplats.

Tvåa i mål kom en snabbt spurtande Västerbo Fantast (e. Mr Pine Chip) och trea blev Chocolate Gold (e. Chocolatier)

Fokustema
Enghien
Läs senare

Vitruvio till Paris

Vitruvio ratade Jubileumspokalen och femåringen ratades av Åby.
Nästa uppgift blir istället på fransk mark.
Av
Pär Gustafsson
Vitruvio och Jorma Kontio. Foto Simon Hagen/Sulkysport
Vitruvio och Jorma Kontio. Foto Simon Hagen/Sulkysport

Kretsen kring Oslo Grand Prix- och Ulf Thoresen Grand International-vinnaren Vitruvio (e. Adrian Chip) valde att stå över Jubileumspokalen på Solvalla på onsdag och hoppades istället på inbjudan till Åby Stora Pris, men där var Alessandro Gocciadoros häst inte välkommen.

– Jag vet om att det pågår en utredning, med viss koppling till Åbytravet, mot den aktuella tränaren. Med anledning av detta har jag och min styrelse valt att inte bjuda in någon av tränarens hästar till inbjudningsloppet Åby Stora Pris 2019, kommenterade Åbys sportchef Jon Walter Pedersen när storloppet sattes ihop.

Vitruvio har 1.126.720 euro på kontot och siktas mot de största loppen i Frankrike i vinter.
– Redan i år hade vi lite tankar på att starta i Prix d’Amérique efter andraplatsen i Criterium Continental, men valde att satsa mot Skandinavien istället. Till vintern siktar vi däremot att vara med i Prix d’Amérique, sade ägaren Miccicche Guglielmo till Sulkysport i slutet av juli.

Nästa uppgift blir i Prix Jean-Luc Lagardere (€130.000) på Paris-banan Enghien på tisdag där han bland annat möter Jean-Michel Bazires Lotteria-vinnare Bel Avis (e. Ganymede). Den sistnämnde kommer närmast från seger i Prix de Washington (€100.000).

Prix Jean-Luc Lagardere
2.875 meter
Förstapris: 58.500 euro

  1. Valokaja Hindo
  2. Detriot Castelets
  3. Tessy d’Ete
  4. Cash Gamble
  5. Bugsy Malone
  6. Ble du Gers
  7. Cleangame
  8. Bel Avis
  9. Vitruvio

Åby ratar Vitruvio

Åby går sina egna vägar

Fokustema
Derby
Läs senare

Crebas i holländska Derbyt

16 hästar får plats i det holländska Derbyt som avgörs 25 augusti för treåringar.
Blott 14 hästar anmäldes till kvalomgången på torsdag och därmed kommer samtliga gå vidare till finalen.
Av
Ola Lernå
Hans Crebas är en av 14 hästar som anmälts till kvalen i holländskt Derby – samtliga går till final! Foto ALN
Hans Crebas är en av 14 hästar som anmälts till kvalen i holländskt Derby – samtliga går till final! Foto ALN

En av dem är Axevallatränaren Hans Crebas Jitan Occagnes (e. Titan d’Occagnes) som går ut från spår tio i ”kvalet”på Duindigt. Favorit är Jank Summerand (e. Offshore Dream) som för Hugo Langeweg är obesegrad i tre starter och startar från spår två.
Finalen avgörs 25 augusti och då handlar det om 2.640 meter med bilstart i ”J-Derbyt” som holländarna kallar det och den totala prissumman i Derbyt är 40.150 euro.
Startlistan
2.000 meter bilstart, förstapris 1.350 euro

  1. Jesse Schermer (e. Muscles Yankee) – Rob van Toor
  2. Jank Summerland (e. Offshore Dream) – Hugo Langeweg
  3.  Jack Baldwin (e. Yield Boko) – Micha Brouwer
  4.  Jo Jo Harley (e. Caen Oldeson) – John de Leeuw
  5.  Jo Black (e. Muscle Mass) – Robin Bakker
  6.  Jack Hanover (e. Broadway Fortuna) – Rob de Vlieger
  7.  Jilt Flevo (e. From Above) Jay van Dooyeweerd
  8.  John King Boko (e. Yankee Glide) – Hugo Langeweg J:r
  9.  Jona Vredebest (e. Muscle Mass) – Rick Ebbinge
  10.  Jitan Occagnes (e. Titan d’Occagnes) – Hans Crebas
  11.  Jowie Joe (e. Abano As) – Dion Tesselar
  12.  Johnny B Goode (e. Liverman Hanover) – Jos Verbeeck
  13.  John Europoort (e. Castleton Bass) – Danny Brouwer
  14.  Jewel Star (e. Muscle Mass) – Jaap van Rijn