Fokustema
Stosprintern
Läs senare

37 med i Stosprintern

37 hästar anmäldes till Stosprinterns uttagningar på Halmstadtravet på måndag.
Av
Lars G Dahlgren
Korta E3-segraren No Matter är med i Stosprintern. Foto: Jeannie Karlsson/Sulkysport
Korta E3-segraren No Matter är med i Stosprintern. Foto: Jeannie Karlsson/Sulkysport

Det blir därmed fyra uttagningslopp där de två främsta i varje och de två högst seedade tredjeplacerade får vara med i finalen den 6 juli, där förstapriset är 800.000 kronor.

Endast ett av de ston i kullen som tidigare vunnit storlopp är med, Svante Båths korta E3-vinnare No Matter (e. Explosive Matter – Flirting Champagne). Fjolårets kulletta Conrads Rödluva (e. S.J.’s Caviar – Moviestar) siktar på Stochampionatet och startar på lördag i Breeders Crown-försök i Rättvik istället för i Stosprinternkval. Långa E3-vinnaren Zara Kronos (e. Raja Mirchi – Regal Kronos har går till avel och inte heller Drottningpokalvinnaren Activated (e. Jocose – Marelle) åker till Halmstad och saknas gör också till exempel kullstjärnorna Staro Miami (e. S.J.’s Caviar – Stunning Lindsey) och A Sweet Dance (e. Maharajah – Sugar Step).

Heatindelningen

Så här blev heatindelningen i uttagningarna till Stosprintern. Fyraåriga ston, 1.609 meter autostart, förstapris 100.000 kronor:

Heat 1

  • Bring Me Happy – tränare: Stefan Persson
  • Fast Moving Cash – Daniel Redén
  • Flash Am – Roger Walmann
  • Follow Me Sisu – John Friis
  • It’s My Boko – Joakim Lövgren
  • Miss Duffy – Peter Untersteiner
  • Miss Golden Wine – Tommy Karlstedt
  • No Matter – Svante Båth
  • Zenita Kronos – Oskar Kylin Blom

Heat 2

  • Call Me Brodda – Thomas Madsen
  • Convival Church – Daniel Redén
  • Dallas As – Robert Bergh
  • Darshana – Jerry Riordan
  • Global Well Off – Daniel Wäjersten
  • Global Wishmeluck – Håkan Karlsson (a)
  • M.T.Naomi – Sören Norberg
  • Wahtoshi – Veijo Heiskanen
  • Zeeland Kronos – Peter Untersteiner

Heat 3

  • Dessert – Markus B Svedberg
  • Fast And Quick – Daniel Redén
  • Felicity Shagwell – André Eklundh
  • Global Wild Card – Svante Båth
  • Intake – Jörgen S Eriksson
  • Orbital Ås – Jerry Riordan
  • Procalate – Lars I Nilsson
  • Ti Punch Broline – Roger Walmann
  • Zeta Wise As – Fredrik Linder

Heat 4

  • Adi Gallia – Nicklas Westerholm
  • Aleppo Pine – Roger Walmann
  • Alhambra – Conrad Lugauer
  • Bay View – Reijo Liljendahl
  • Carbon Crystal – Lars I Nilsson
  • Fanny Chenal – Björn Goop
  • Frequency Am – Markus B Svedberg
  • Global Wireless – Peter Untersteiner
  • Maggie Cash – Jerry Riordan
  • Mahjong – Dan Widegren

Startlistorna med kuskar och startspår blir klara under tisdageftermiddagen.

Fokustema
Vincennes
Läs senare

Suverän under sadel

Stefan Melanders uppfödning Gross Weight bjöd på en suverän uppvisning i Prix de l'Ile de Re (€67.000) under sadel på Vincennes idag för Antoine Voisin.
Av
Claes Freidenvall

Svenskfödde Gross Weight (e. Scarlet Knight-Elma Jet) rundade sina konkurrenter från 25 meters tillägg efter ha travat sista sväng ute tredjespår utan rygg och avgjort tidigt på upploppet.

Gross Weight.

Segertiden skrevs till 1.12,9 över 2.875 meter och förstapriset uppgick till 30.150 euro för den Thierry Duvaldestin-tränade travaren.

Fokustema
Vincennes
Läs senare

Bryssel i Paris

Björn Goop och Bryssel tog hem Prix de Sille le Guillaume (€58.000) på Vincennes idag trots ett kortare galoppinslag från start.
Av
Claes Freidenvall
Björn Goop och Bryssel efter segern i Paris idag. Foto: Gerard Forni
Björn Goop och Bryssel efter segern i Paris idag. Foto: Gerard Forni

Sjuårige Bryssel (e. Ready Cash-Spacelane) och Björn Goop styrde på i tredjespår 1.200 kvar från sjunde utvändigt, fick kort senare en rygg att gå på. Vid ingången till upploppet tackade Björn Goop Visitor för draghjälpen och 100 kvar klev Bryssel förbi både ledande Classic Haufor och Visitor och vann på 1.13,0/2.850 meter.

Bryssel och Björn Goop.

Förstapriset i Prix de Sille le Guillaume uppgick till 26.100 euro och äger gör Stall Bryssel. För Bryssel var det andra segern för året på Vincennes – i somras tog han hem Prix Hygica (€48.000) på 1.13,5 över 2.850 meter.

I Paris har också Bryssel vunnit Prix de Sainte-Marie-du-Mont (€50.000) och i Sverige har han tagit sin största vinst i Sören Nordins lopp och det gjorde han som treåring på Solvalla.

Fokustema
Vincennes
Läs senare

Goop kör i franska Stokriteriet

Franska Stokriteriet – Criterium des Pouliches (€110.000) – avgörs på lördag på Vincennes och har lockat elva deltagare och flera av de mest kända korten bland de treåriga ston. Dessutom dyker Björn Goop upp i sulkyn bakom Gunilla d'Atout.
Av
Claes Freidenvall
Björn Goop åker till sin andra ”hemmabana” Vincennes på lördag för att köra i det franska Stokriteriet. Foto Mia Törnberg/Sulkysport
Björn Goop åker till sin andra ”hemmabana” Vincennes på lördag för att köra i det franska Stokriteriet. Foto Mia Törnberg/Sulkysport

Sébastien Guarato har två hästar till start och den ena – Gunilla d’Atout – körs av Björn Goop. Ready Cash-dottern kommer närmast från seger i Grupp II-loppet Prix Reine du Corta (€100.000) på Vincennes.

Green Grass är den mest merittyngda i Guaratos duo och den som tjänast mest av alla i Stokriteriet, 330.900 euro. Tidigare i år har hon vunnit Criterium des Jeunes (€170.000) plus Prix Gelinotte (€100.000) och Prix Roquepine (€100.000).

Två hästar till start har också Philippe Allaire. Girls Talk har vunnit två semi-classique-löpningar – Prix Masina (€100.000) och Prix Guy Deloison (€100.000) – under 2019. Hans andra kort Graine de Crack står utan seger under 2019, men har tre tredjeplatser i semi-classique-löpningarna Prix Gelinotte, Prix Roquepine och Prix Ozo.

Startlista:

Criterium des Pouliches (€110.000)
Priser: 49.500-27.500-15.400-8.800-5.500-2.200-1.100 euro.
2.700 meter.

Namn (far) – Körsven

  1. Gourgandine (e. Bold Eagle) – Franck Ouvrie
  2. Galaxie du Goutier (e. Kaisy Dream) – Clemence Duvaldestin
  3. Gondole Jenilou (e. Goetmals Wood) – Yoann Lebourgeois
  4. Gaia Olmenhof (e. Ready Cash) – Christophe Martens
  5. Galilea Money (e. Bold Eagle) – Nicolas Bazire
  6. Gloria du Goutier (e. Timoko) – Jean-Philippe Monclin
  7. Graine de Crack (e. Booster Winner) – Anthony Barrier
  8. Gunilla d’Atout (e. Ready Cash) – Björn Goop
  9. Gee (e. Brutus de Bailly) – Mathieu Mottier
  10. Girls Talk (e. Brillantissme) – David Thomain
  11. Green Grass (e. Bold Eagle) – Gabriele Gelormini