1När de klassiska rikstotofinalerna på Solvalla avgörs på annandagen är det ATG:s starke man förr om åren, Gert Lindberg, som namnger dagens största lopp: gulddivisionsfinalen med 300.000 kronor till vinnaren.
När spelbolaget ATG grundades var Gert Lindberg dess förste vd. Under många år ledde Gert spelbolaget och var bland annat mannen bakom V65 som sedermera blev V75. Sedan 2014 hedras Gert Lindberg med ett eget lopp under de klassiska annandagstävlingarna på Solvalla, där gulddivisionsfinalen bär hans namn.

Titelförsvarare är Svante Ericsson-tränade tioåringen Phoenix Photo (e. Super Photo Kosmos) som trivs alldeles utmärkt under vintermånaderna, även om han tvingas tävla med skor istället för som vanligast de senaste åren barfota runt om.
Nu blir det första gången sedan andraplatsen i Bergsåker Winter Trot i februari och Phoenix Photo kommer från dubbla guldsegrar i november. Båda gångerna har Ulf Ohlsson suttit i sulkyn och det gör han även i eftermiddag.
Här är startlistorna till annandagens tävlingar på Solvalla.
Snabbaste vinnarna av Gert Lindbergs lopp:
- 2020 Very Kronos (e. Ready Cash) – Erik Adielsson (Svante Båth) – 1.11,9a
- 2015 On Track Piraten (e. Kool du Caux) – Johnny Takter (Hans R Strömberg) – 1.12,2a
- 2021 Gareth Boko (e. Make It Happen) – Magnus A Djuse (Jerry Riordan) – 1.12,3a
- 2016 On Track Piraten (e. Kool du Caux) – Johnny Takter (Hans R Strömberg) – 1.12,4a
- 2018 Jairo (e. Love Ýou) – Joakim Lövgren – 1.12,6a
***
2Solvalla bjuder på fin sport och STL-finaler med ett koppel spännande namn i startlistorna när 2024 års sista rikstotomeeting avslutas.
En skjutare som kommer att visa upp sig är Fine Manners i V75-6. Lillebror Magnus sköter som vanligt tömföringen och han blir trots läget en av tre spikar i omgången.
”Fine Manners visade upp sig i samband med Elitloppshelgen då han vann på 1.11,7a/2.140 meter. Blev skadad därefter och föll i comebacken i slutet av september, men har vunnit tre raka efter det på ett övertygande vis. Åtta vinster på nio starter skvallrar om att det är en undantagshäst”, skriver Sulkysports expert.
––> Här är viktiga punkter, spikar och drag till uppesittarkvällen.
Hos vår samarbetspartner Travnet finns andelar till dagens V75-omgång på Högkvarteret.
Här är alla andelar!
***
3 Dokumentären ”En småländsk Elitloppssaga” har premiär fredagen den 3 januari och den sker i Kalmar. Proffstränarna på Kalmartravet har av banan fått en inbjudan i julklapp av banan till världspremiären på Jonas Mat & Event på Varvsholmen i Kalmar.

Det blir förstås en stor händelse och de flesta lär väl bänka sig på parkett när banans stora stjärna och hästens tränare Elisabeth Almheden porträtteras. Kalmartravet utlovar en toppenkväll med mingel, dryck och tilltugg när en ”En småländsk Elitloppssaga” ska visas för första gången.
***
4 Redan nu är det klart med sex titlar när det gäller ”Årets Häst” i USA, eller Dan Patch Award. Fyra av dem gick till hästar tränade av svenskar. Nancy Takters vann dubbla titlar med Champagne Problems och Winner’s Bet, medan Marcus Melander och Åke Svanstedt tog en vardera med Maryland respektive svenskfödda Jiggy Jog.

Den häst som fick allra flest röster var Maryland och 139 av 141 röstade på Marcus Melanders tvååring som tjänat mest av alla sulkyhästar under 2024. Årets Häst-galan i hålls i Florida den 23 februari och då avgörs vem som blir Årets Häst och Årets Sulkyhäst.
Tvååriga hingstar/valacker:
Maryland (e. Chapter Seven-Crucial), 1.09,5*/$1.227.695
Resultat: 9 st: 6-1-1
Tränare: Marcus Melander
Ägare: Courant Inc., PCW Racing LLC, Holly Lane Stud East LTD, Steve Stewart & Robin Thörn Stable.
Större segrar: Mohawk Million (C$1.000.000), Breeders Crown ($700.000), William Wellwood Memorial (C$575.000), Peter Haughton Memorial ($390.000)
Tvååriga ston:
Champagne Problems (e. Tactical Landing-Miss Caviar), 1.10,0*/$500.086
Resultat: 12 st: 7-2-0
Tränare: Nancy Takter
Större segrar: Jim Doherty Memorial ($305.000), Kindergarten Classic ($243.400), New Jersey Sire Stakes ($240.000).
Treåriga hingstar/valacker:
Sig Sauer (e. Muscle Hill-Sigilwig), 1.08,1*/$871.812
Resultat: 10 st: 5-0-1
Tränare: Noel Daley
Större segrar: Breeders Crown ($600.000), Kentucky Futurity ($500.000), Earl Beal Jr. Memorial ($300.000)
Treåriga ston:
Allegiant (e. Tactical Landing-Too Good For You), 1.09,1*/$748.027
Resultat: 17 st: 6-4-2
Tränare: Linda Toscano
Större segrar: Breeders Crown ($600.000), Matron Stakes ($146.050), Moni Maker ($100.000)
Äldre hingstar/valacker:
Winner’s Bet (4 år e. Walner-Side Bet Hanover), 1.08,1*/$786.684
Resultat: 13 st: 9-0-1
Tränare: Nancy Takter
Uppfödare: Srf Stable
Större segrar: Breeders Crown ($600.000), Charlie Miller Memorial ($260.000), Graduate Series ($230.000), Caesars Trotting Classic ($200.000)
Äldre ston:
Jiggy Jog (5 år e. Walner-Hot Mess Hanover), 1.08,0*/$929.188
Resultat: 6 st: 6-0-0
Tränare: Åke Svanstedt
Ägare: Åke Svanstedt Inc, Steve Stewart, John Lengacher & Hickory Hollow Stables.
Uppfödare: Vestmarka AB
Större segrar: Yonkers International Trot ($1.000.000), John Cashman Memorial ($282.000), Dayton Oaks ($250.000), Arthur J. Cutler Memorial ($145.150)
Här kan du se hur röstningen utföll i de olika kategorierna.
***
5 Och Marcus Melanders Maryland har chansen på ytterligare en titel i Kanada. Han är en av två nominerade i kategorien för tvååriga hingstar och valacker i Joe O’Brien Award. Den andre är You Got It Kemp (e. Muscle Mass-Speed Titan), 1.10,7*/$276.487, som vunnit fem av sex lopp. Största segern kom i Ontario Sire Stakes Gold (C$300.000) på Mohawk Raceway.

Även Åke Svanstedts Call Me Goo (e. Googoo Gaagaa-Callmemza), 1.08,9*/$530.209, har chansen på en O’Brien Award-titel för äldre ston. Hon vann finalen i Armbro Flight (C$233.000) på Mohawk, medan hennes största seger i USA kom i Breeders Crown ($496.000).
***
6 Franck Nivard lämnade ett positivt alkotest under tävlingarna på Vincennes den 1 december och har varit avstäng sedan dess. Enligt uppgifter upphör avstängningen onsdagen den 8 januari, vilket betyder att Franck Nivard kan delta i de stora loppen resten av vintermeetinget.
***
7 Segerrikaste franskfödda travaren under 2024 finns inte i Frankrike utan på den västindiska ön Martinique. Tolv segrar har det blivit för Forzamoko (e. Timoko), 1.14,2/€107.240, varav elva togs på raken, men nu har den nioårige valacken inte vunnit på sina fem senaste starter. Sedan hösten 2021 har hästen tävlat på det franska departementet i Västindien
Flest vinster på fransk har Hades de Suc (e. Repeat Love) med elva segrar, följd av Icare de Phyt’s (e. Carat Williams) och Iquito Planchette (e. Riesling) med tio vinster vardera.