Fokustema
Amatör-SM
Läs senare

Arnqvist jagar andra SM-guldet

2014 vann han amatör-SM med Radysin America.
Nu kan Peter Arnqvist ta sitt andra SM-guld.
Här är finalisterna i amatör-SM 2021!
Av
Mathias Hedlund
Upplåst för dig som är prenumerant
Peter Arnqvist har både vunnit amatör-SM och på Meadowlands. Nu kan han ta sitt andra SM-guld. Foto Adam Ström/Stalltz.se
Peter Arnqvist har både vunnit amatör-SM och på Meadowlands. Nu kan han ta sitt andra SM-guld. Foto Adam Ström/Stalltz.se
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

Begreppet amatör togs bort ur svensk travsport den 1 januari 2020 när det nya licenssystemet togs i bruk, men fortfarande ska det gå att kora en svensk mästare för amatörer. Propositionen för amatör-SM i år anger: ”Körsven får tidigare ej innehaft A-licens, C-licens, E-licens eller G-licens.”

Förra året vanns finalen av Frank Nilsson bakom Peter Untersteiner-tränade Reddington (e. From Above), men i år fick inte Frank – som tidigare lärlingslicensinnehavare – delta.

Från den 6 september på Färjestad till igår kväll i Umeå och Eskilstuna har tolv uttagningslopp körts, där vinnande ekipage är skyldiga att starta i finalen på Åbys stora SM-dag nästa lördag. Förstapriset är 100.000 kronor.

Bland de tolv finalisterna finns en tidigare vinnare. Halmstads Peter Arnqvist slog till med Radysin America (e. Donato Hanover) för sju år sedan i Kalmar. Stoet tränades av Jerry Riordan, samme Riordan som står bakom Arnqvists uppsittning i årets SM, belgienfödde Niford des Baux (e. Ready Cash).

När Arnqvist förra gången avgjordes amatör-SM i form av försök och final samma dag och deltagare från 24 banor. Från och med 2018 gjordes upplägget om när amatör-SM flyttade in på Åbys stora SM-dag och blev ett lopp.

Av årets elva övriga finalister drog Åmåls Nicklas Nillson på sig böter och tre veckors avstängning för snäv körning som grovt störde medtävlare i sitt uttagningslopp. Nicklas är avstängd på finaldagen, men från Svensk Travsports sportavdelning meddelas att det ges dispens att köra finalen då det inte handlade om en drivningsförseelse.

Deltagare i amatör-SM 2021

Häst (far) – Kusk, hemmabana – Tid

  • Carlos Lennon (e. Maharajah) – Nicklas Nilsson, Åmål – 1.13,7a
  • Ultralight (e. Make It Happen) – Jessica Sidbäck, Bergsåker – 1.15,3a
  • Wish Me Magic (e. Magic Tonight) – Johan Karnevi, Åby – 1.14,1ag
  • O.P.’s Fantastic (e. Pastor Stephen) – Emil Cedergren, Bollnäs – 1.15,6ag
  • First Date (e. Caballion) – Marie Andersson, Romme – 1.14,3a
  • Ups Face (e. Joke Face) – Thomas Linder, Jägersro – 1.15,2a
  • National Knight (e. Scarlet Knight) – Tommy Nyberg, Boden – 1.15,8a
  • One Direction (e. Andover Andover) – Christian Lindkvist, Lindesberg – 1.16,5a
  • Niford des Baux (e. Ready Cash) – Peter Arnqvist, Halmstad – 1.14,5a
  • No Pressure (e. Love You) – Patrik Fernlund, Solvalla – 1.14,6a
  • Timetomakeitrite (e. Timetosaygoodbye) – Markus Hamberg, Eskilstuna – 1.14,6a
  • Freckless (e. Scarlet Knight) – Lena Fritz, Dannero – 1.14,8a
Fokustema
Utblick USA
Läs senare

Seger för Engblom

Efter två andraplatser med Jula Pro Hanover och Epos Östervang blev det också en seger för Per Engblom igår i Chester med Newsboy.
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Per Engblom hade en vinnare i Chester igår.  Foto: Adam Ström/stalltz.se
Per Engblom hade en vinnare i Chester igår. Foto: Adam Ström/stalltz.se
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

Via fjärde inner och dödens gick den fyraårige valacken Newsboy (e. Winning Fireworks-Lady Sj) ifrån med två längder för Tim Tetrick på 1.12,0/1.609 meter. Förstapriset uppgick till 4.950 dollar.

Newsboy gjorde sin femte start i regi Per Engblom och räknade in sin första vinst hos honom. Valacken är undan Lady Sj (e. S.J.’s Photo), 1.13,7*/$8.603, som har sin främsta avkomma i Lady Broadway (e. Broadway Hall), 1.10,7*/$174.836.

Lady Broadway finns i Hans ”Global” Neléns ägo och har sin första avkomma i Sverige i La Merida (e. Chocolatier), 1.11,6ak/262.400 kr.

Fokustema
Morgonsvepet
Läs senare

Kallt eller varmt på Umåker?

Familjen Bazire firar framgångar med svenskfött. Första tränarsegern ”down under”. Leave Your Sox On eller Järvsö Nilsingemar på Umåker? Svårt och fylla loppen på Solvalla. Det är några av Sulkysports ”sju nyheter vid sju.”
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Criterion spurtar till vinst för Nicolas Bazire. Foto: Scoopdyga
Criterion spurtar till vinst för Nicolas Bazire. Foto: Scoopdyga
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

1 För många var det en besvikelse att det inte blev något möte mellan Sans Moteur och Calgary Games i Solvallas Jubileumspokal nästa onsdag – men vem hade egentligen räknat med det?

San Moteur lottades till bakspår i Solvallas Jubileumspokal. Foto Adam Ström/stalltz.se

Och huvudstadsbana lyckades bara fylla fem av tolv lopp under en av årets viktigaste dagar. Inget att vara stolt över precis…

Här är startlistorna till onsdagens tävlingar på Solvalla.

***

2

Sofia Arvidsson. Foto: Menangle Photo

Sofia Arvidsson har tagit sin första seger som tränare i Australien och det gjorde hon i sin tredje start bakom Gus An Maori (e. Angus Hall) på 1.14,4/1.609 meter i Summertime Premium Poultry Trotters ($20.400) på Tabcorp Park Menangle i lördags.

– Det är svårt att förklara, men den här hästen betyder så mycket för mig. Han har varit en stor del av min resa och det var verkligen speciellt att få min första seger som tränare med honom, sade Sofia Arvidsson till harnesslink.

Den 27-åriga svenskan har vunnit 89 lopp som kusk och däribland tre Grupp I-vinster.

***

3 För fjärde året i följd ska varm- och kallblod mäta sina krafter gentemot varandra i Hot’n Cold på Umåker (18.20).

Hittills leder varmbloden med 2-1 gentemot kallbloden efter att Eder Bob samt Importedfrmdetroit vunnit varsin upplaga och Slotts Elden en annan.

I årets upplaga startar kallbloden från 2.140 meter samt 2.160 meter medan tre varmblod jagar från 2.560 meter, det vill säga med 380 meters tillägg på hästarna som inleder från grunddistansen!

Petri Salmelas STL-härdade Leave Your Sox On (e. Trixton) blir sannolikt favorit med kallblodige Järvsö Nilsingemar (e. Hellin Faxen) som störste utmanare.

Det står 75.000 kronor på spel till vinnaren och lika mycket travas det om i finalen av Umåker Cup. För två veckor sedan kördes två uttagningslopp med Dark Angel Avenue (e. Juliano Star) som vinnare av B-tränarklassen samt Somebody’s Destiny (e. One too Many) som segrare av A-tränarklassen.

***

4 Umåkers kvällstrav saxas mot tävlingar från Gävle (18.20) rubriksatta till ”Crazy Friday” med ett antal udda propositioner.

I ett långlopp startar Oskar Kylin Blom Breeders Crown-tvåan Atomic Face (e. Explosive Matter) som går upp i ringen mot Magnus Träffs V75-vinnare Gladiator Mearas (e. Donato Hanover) och Robert Berghs dito Jano di Quattro (e. Bird Parker).

Dessförinnan avgörs även lunchtrav i Årjäng (12.20) av ”vardagssnitt” även om Jackson Avery (e. Credit Winner) hunnit med fem V75-starter under året med penningplaceringar vid samtliga tillfällen.

Här kan du ta del av fredagens startlistor.

***

5 Blott ett svenskintresse går att skönja vid kvällens tävlingar i Cabourg (18.58). Det är Tomas Malmqvist som låter Ilma Corda (e. Quaker Jet) pröva lyckan i Prix des Coreopsis (€28.000) för fyra- och femåringar.

Stoet är på jakt efter sin första pallplacering för året efter att som bäst slutat sexa på de första fem försöken.

Här kan du ta del av dagens startlistor till tävlingarna i Cabourg.

***

6 Jean-Michel Bazire tog en dubbelseger  som tränaren med två svenskfödda travare på Enghien igår. Sonen Nicolas inledde bakom Criterion (e. Jocose-Nina) i Prix de la Hit-Saone (€46.000) och det var den sexårige valackens första vinst i Frankrike på nio starter och det första framträdandet redan 2018. Segertiden skrevs till 1.12,7a/2.150 meter och ägaren Fredrik Wallin kunde inkassera 20.700 euro.

Nicolas Bazire skötte också tömmarna bakom Global Glide AB:s Bordeaux S. (e. Orlando Vici-Spot Over) i Prix de la Porte d’Italie (€70.000) på 1.12,0a/2.150 meter och belöningen var 31.500 euro. Bordeaux S. har fått besöka vinnarcirklarna lite oftare sedan han flyttade söderut. Gårdagens seger var den fjärde på fransk mark.

***

7 I eftermiddag kvalas det både till Danskt Derby och Danskt Stoderby på Charlottenlund (15.45) och enda fyrbenta bidraget från Sverige står Halmstadamatören Sara Fagerbergs Game On Shadow (e. Broad Bahn), som körs av Christian Sejer. På plats i Köpenhamn är också Jörgen Sjunnesson och Stefan Persson.

De två främsta från varje försök går vidare till respektive final plus de två högst seedade treorna enligt poängberäkning plus att de två återstående finalplatserna delas ut enligt danska travförbundets regler för insatslopp.

Startlistor:

Danskt Derby (förstapris 20.000 dkk)
2.500 meter, autostart.

Försök I:

Namn (far) – Körsven

  1. Goop (e. Love You) – Robbin Bot
  2. Garfield (e. S.J.’s Caviar) – Jeppe Juel
  3. Gabriel Cross (e. Scarlet Knight) – Birger Jörgensen
  4. Gladiator (e. Great Challenger) – Henrik Lönborg
  5. Go On Muscle Hill (e. Michael’s Turn) – Knud Mönster
  6. Game Boy (e. Yield Boko) – Kent Friborg
  7. Gauguin (e. Prodigious) – Axel Jacobsen
  8. Gucci Line (e. S.J.’s Caviar) – Rene Jonassen
  9. Great Friction (e. Friction) – Mads Hviid

Försök II:

  1. Godtfred Bork (e. Great Challenger) – Morten Friis
  2. Gasolin (e. Ens Snapshot) – Steen Juul
  3. Giant Design (e. S.J.’s Caviar) – Rene Kjaer
  4. Gianluca (e. Djali Boko) – Bent Svendsen
  5. Grumbazz Kini (e. Great Challenger) – Casper M Nielsen
  6. Gateway Damgård (e. Creatine) – Jeppe Juel
  7. Garfield Hyrdehöj (e. S.J.’s Photo) – Birger Jörgensen
  8. George Shadow (e. Orlando Vici) – Jörgen Sjunnesson
  9. Grady Boom Bay (e. O’Grady) – Jeppe Rask

Försök III:

  1. Gautut Gardenia (e. Racer Bourbon) – Jeppe Rask
  2. Gubernaculum W A (e. Michael’s Turn) – Anders F. Jensen
  3. Gandhi (e. Great Challenger) – Birger Jörgensen
  4. Game On Shadow (e. Broad Bahn) – Christian Sejer
  5. Get A Wish (e. Wishing Stone) – Bo Westergård
  6. Gary la Marc (e. Muscles Yankee) – Stefan Persson
  7. Golden Stone (e. Wishing Stone) – Morten Friis
  8. Garcon de Meaux (e. Farifant) – Kasper K. Andersen
  9. Gold Ripasso (e. Love You) – Rene Kjaer

Försök IV:

  1. Giant Laser (e. Muscle Hill) – Flemming Jensen
  2. Great Shadow (e. Great Challenger) – Jeppe Juel
  3. Galliano Peak (e. Ganymede) – Birger Jörgensen
  4. Gizmo Hyrdehöj (e. Gigant Neo) – Rene Kjaer
  5. Grönaert (e. Ens Snapshot) – Casper M Nielsen
  6. Gibson (e. Gigant Neo) – Rene Jonassen
  7. Gunpowder (e. Brillantissime) – Steen Juul
  8. Game On Butcher (e. Stand And Deliver) – Ken Ecce

Danskt Stoderby (förstapris 20.000 dkk)
2.000 meter, autostart.

Försök I:

Namn (far) – Körsven

  1. Gejst (e. Traders) – Flemming Jensen
  2. Global Yankee (e. Muscles Yankee) – Jeppe Juel
  3. Godiva Tårs (e. Trophy Catch) – Jan Dahlgaard
  4. Gracie Day (e. Ens Snapshot) – Christian Nissen
  5. Gazelle di Damgård (e. Creatine) – Nicklas Korfitsen
  6. Ghania Sensei (e. Michael’s Turn) – Anders Pedersen
  7. Ginetta (e. Wishing Stone) – Rene Kjaer
  8. Gucci (e. Ready Cash) – Birger Jörgensen
  9. Getafe (e. S.J.’s Caviar) – Tobias Jonassen
  10. Golden Park (e. Broad Bahn) – Rene Jonassen

Försök II:

  1. Giselle Laser (e. Andover Hall) – Jörgen Sjunnesson
  2. Gigants Hanne (e. Gigant Neo) – Bent Svendsen
  3. Gin Flame (e. Creatine) – Steen Juul
  4. Gonnabe Shadow (e. Farifant) – Birger Jörgensen
  5. Google Shadow (e. Farifant) – Jeppe Juel
  6. Gogo Park (e. Broad Bahn) – Nicolai Olsen
  7. Gurli (e. Zola Boko) – Nicolaj Haagensen
  8. Gloria K (e. Wishing Stone) – Ken Ecce
  9. Go On A P (e. Love You) – Rene Kjaer
  10. Giovanna (e. Amaru Boko) – Bo Westergård

Försök III:

  1. Got Swagger (e. S.J.’s Caviar) – Rene Kjaer
  2. Gazella K (e. Great Challenger) – Steen Juul
  3. Gennah Sisa (e. Muscles Yankee) – Jörgen Sjunnesson
  4. Go Aveve (e. E L Rocket) – Casper M Nielsen
  5. Ginai (e. Repay Merci) – Dag-Sveinung Dalen
  6. Gaby Cloc (e. Michael’s Turn) – Jan Dahlgaard
  7. Gurli Tinghöj (e. Yield Boko) – Jeppe Juel
  8. Go On Gardenia (e. Great Challenger) – Knud Mönster
  9. Gerda (e. One Too Many) – Niclas Steinlein
  10. Gaby C N (e. Wishing Stone) – Ken Ecce

Försök IV:

  1. Go Fast Shadow (e. Orlando Vici) – Birger Jörgensen
  2. Graud Larose (e. Django Riff) – Gordon Dahl
  3. Golden C N (e. Wishing Stone) – Flemming Jensen
  4. Guldregn (e. Canepa Hanover) – Ken Ecce
  5. Gloria Line (e. Great Challenger) – Steen Juul
  6. Ghita Nörby (e. Farifant) – Axel Jacobsen
  7. Golden Money (e. Zola Boko) – Casper M Nielsen
  8. Gipsy Wee (e. Zola Boko) – Kasper K Andersen
  9. Gabi Kyvsgård (e. From Above U S) – Nicklas Korfitsen
  10. Golden Hulsig (e. Broad Bahn) – Henrik Lönborg

 

Fokustema
Utblick Kanada
Läs senare

Andra raka i OSS Gold

Tredje försöksomgången i Ontario Sire Stakes Gold (C$102.200) för tvååriga ston hölls på Mohawk Raceway igår och Righteous Resolve tog andra raka segern för Paul MacDonell.
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Righteous Resolve vinner för Paul MacDonell. Foto: New Image Media
Righteous Resolve vinner för Paul MacDonell. Foto: New Image Media
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

Righteous Resolve (e. Resolve-Motown Muscle) inledde i dödens, men kunde senare överta täten för Paul MacDonell. Väl i spets gick hon ifrån med närmare tre längder på 1.12,8/1.609 meter.

John Bax-tränade Righteous Resolve tog sin tredje seger på fyra starter och har tidigare vunnit och slutat tvåa i försök i Ontario Sire Stakes Gold.

Stoet är undan Motown Muscle (e. Muscle Mass), 1.10,2/$460.433, som tidigare lämnat helbrodern Duly Resolved ($719.737) och Bright Eyes M ($318.637), vilken finns i Menhammar Stuteris ägo och har en ettårig hingst efter Greenshoe vid namn Glittering Eyes.

Snabbast vid maidenvinst

Från spets utklassade Mass Hysteria (e. Muscle Mass-Penetangore) och Trevor Henry sina motståndare med 5,75 längder när hon kom hem på 1.12,7/1.609 meter.

För Mass Hysteria var det första segern i karriären i tredje starten efter ha varit fyra två gånger tidigare. Stoet tränas av Kyle Bossence och köptes för 23.000 dollar på London Selected-auktionen ifjol.

Mass Hysteria är undan Penetangore (e. Earl), 1.13,6/$83.130, och ingår i samma syskonskara som Arcanum (e. Archangel), 1.10,9/$88.146. Modern är i sin tur halvsyster med Pleasant Time (e. Super Pleasure), 1.14,0/$152.003, som startade 173 gånger (21 vinster) och bara travade en gång under 1.14,6.