Begreppet amatör togs bort ur svensk travsport den 1 januari 2020 när det nya licenssystemet togs i bruk, men fortfarande ska det gå att kora en svensk mästare för amatörer. Propositionen för amatör-SM i år anger: ”Körsven får tidigare ej innehaft A-licens, C-licens, E-licens eller G-licens.”
Förra året vanns finalen av Frank Nilsson bakom Peter Untersteiner-tränade Reddington (e. From Above), men i år fick inte Frank – som tidigare lärlingslicensinnehavare – delta.
Från den 6 september på Färjestad till igår kväll i Umeå och Eskilstuna har tolv uttagningslopp körts, där vinnande ekipage är skyldiga att starta i finalen på Åbys stora SM-dag nästa lördag. Förstapriset är 100.000 kronor.
Bland de tolv finalisterna finns en tidigare vinnare. Halmstads Peter Arnqvist slog till med Radysin America (e. Donato Hanover) för sju år sedan i Kalmar. Stoet tränades av Jerry Riordan, samme Riordan som står bakom Arnqvists uppsittning i årets SM, belgienfödde Niford des Baux (e. Ready Cash).
När Arnqvist förra gången avgjordes amatör-SM i form av försök och final samma dag och deltagare från 24 banor. Från och med 2018 gjordes upplägget om när amatör-SM flyttade in på Åbys stora SM-dag och blev ett lopp.
Av årets elva övriga finalister drog Åmåls Nicklas Nillson på sig böter och tre veckors avstängning för snäv körning som grovt störde medtävlare i sitt uttagningslopp. Nicklas är avstängd på finaldagen, men från Svensk Travsports sportavdelning meddelas att det ges dispens att köra finalen då det inte handlade om en drivningsförseelse.
Deltagare i amatör-SM 2021
Häst (far) – Kusk, hemmabana – Tid
- Carlos Lennon (e. Maharajah) – Nicklas Nilsson, Åmål – 1.13,7a
- Ultralight (e. Make It Happen) – Jessica Sidbäck, Bergsåker – 1.15,3a
- Wish Me Magic (e. Magic Tonight) – Johan Karnevi, Åby – 1.14,1ag
- O.P.’s Fantastic (e. Pastor Stephen) – Emil Cedergren, Bollnäs – 1.15,6ag
- First Date (e. Caballion) – Marie Andersson, Romme – 1.14,3a
- Ups Face (e. Joke Face) – Thomas Linder, Jägersro – 1.15,2a
- National Knight (e. Scarlet Knight) – Tommy Nyberg, Boden – 1.15,8a
- One Direction (e. Andover Andover) – Christian Lindkvist, Lindesberg – 1.16,5a
- Niford des Baux (e. Ready Cash) – Peter Arnqvist, Halmstad – 1.14,5a
- No Pressure (e. Love You) – Patrik Fernlund, Solvalla – 1.14,6a
- Timetomakeitrite (e. Timetosaygoodbye) – Markus Hamberg, Eskilstuna – 1.14,6a
- Freckless (e. Scarlet Knight) – Lena Fritz, Dannero – 1.14,8a