Fokustema
Startlista Meadow Roads lopp
Läs senare

Åtta tävlar om Elitloppsbiljett

På onsdag står en plats i Elitloppet på spel i Meadow Roads lopp och åtta hästar får chansen och däribland en tidigare vinnare av Solvallas prestigelöpning.
Här är startlistan efter spårlottningen.
Av
Claes Freidenvall
Daniel Redéns Don Fanucci Zet tävlar om en plats i Elitloppet på onsdag. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Daniel Redéns Don Fanucci Zet tävlar om en plats i Elitloppet på onsdag. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport

Ett wild card har delats ut till Alessandro Gocciadoros Catullo Jet, men det behövdes inte eftersom han hade kommit med på poäng. Catullo Jet har inte vunnit lopp sedan den 20 april ifjol, men hans resultatrad sedan dess var tydligen intressant för Elitloppsbanan: 2-0-d-d-3-4-d-4

En tidigare Elitloppsvinnare – Don Fanucci Zet – finns med bland de åtta hästar som tävlar om ett förstapris på 100.000 kronor över 1.640 meter med autostart.

Startlista Meadow Roads lopp, Solvalla onsdag
1.640 meter autostart, förstapris: 100.000 kr
Häst (far) – Kusk (tränare)

  1. Catullo Jet (e. Majarajah) – Alessandro Gocciadoro
  2. Following (e. Nuncio) – Björn Goop (Stefan Melander)
  3. Fly By C.A. (e. Chapter Seven) – Rikard N Skoglund (Daniel Redén)
  4. Y.Not Diamant (e. Odessa Santana) – Micha Brouwer (Paul Hagoort)
  5. Don Fanucci Zet (e. Hard Livin) – Örjan Kihlström (Daniel Redén)
  6. Staro Mack Crowe (e. Bold Eagle) – Mats E Djuse (Mattias Djuse)
  7. Missle Hill (e. Muscle Hill) – Kenneth Haugstad (Daniel Redén)
  8. Versace Face (e. Joke Face) – Daniel Redén