Fokustema
Snabbast, vinstrikast
Läs senare

Bäst igår

Eftersom ett treåringslopp blev inställt på grund av för få anmälda hästar (tre stycken) bestod Jägersros V64-kväll endast av åtta lopp.
Av
Lars G Dahlgren

Det handlade om det nya begreppet ”supertisdag” med tre lopp med 60.000 kronor i förstapris (skulle varit fyra med det inställda treåringsloppet) och två med 50.000 kronor till vinnaren.

Eftersom det utöver Jägersros tisdagstävlingar endast kördes ett femloppps lunchtrav på Romme bestod det samlade utbudet travtälingar i Sverige på tisdgaen inte av mer än 13 lopp.

Banor som körde tisdag 20/3

Jägersro, Romme

Fem snabbaste vinnarna

Let it Happen (e. Classic Photo – Michelle Mic) 1.13,3a/2.140 – Jägersro
Tränare: Elke Frinta (a). Körsven: Wilhelm Paal.
Uppfödare: Elke Frinta & Daniel Larsson. Ägare: Elke Frinta & Firma D L Media.
Aramis Amok (e. Scarlet Knight – Olympia Amok) 1.13,9a/2.140 – Jägersro
Tränare: Robert Bergh. Körsven: Kim Eriksson.
Uppfödare: Ulrich Bermsjö & Linda Bjärbom. Ägare: In the Zone AB, Bromma.
Volita Go (e. Lets Go – Inge As) 1.14,1a/2.140 – Jägersro
Tränare och körsven: Conrad Lugauer.
Uppfödare: Otto Kleverbeck & Josef Weitkamp. Ägare: Michael Haböck, Tyskland.
Waffle (e. Jaded – Marzipan) 1.15,5a/2.140 – Jägersro
Tränare och körsven: Johan Untersteiner.
Uppfödare: Menhammar Stuteri AB, Ekerö. Ägare: Invexbo AB, Bredaryd.
Final Hope (e. Joke Face – High Hope Face) 1.15,7/2.140 – Jägersro
Tränare: Lars i Nilsson. Körsven: Sebastian M Nilsson.
Uppfödare: Nilsson Lars I & Stall Guldklimpen HB. Ägare: Lars I Nilsson AB & Stall Guldklimpen HB.

Högsta förstaprisen

60.000 kr (Jägersro)
Hashtag River (e. Going Kronos – Quantum Joyride)
Tränare: Ola Samuelsson. Körsven: Johnny Takter.
Uppfödare: Peter & Lars H Carlsson, A Berggren. Ägare: Lapeca Trav HB, Ängelholm.
Let it Happen (e. Classic Photo – Michelle Mic) – Vårpokalen
Tränare: Elke Frinta (a). Körsven: Wilhelm Paal.
Uppfödare: Elke Frinta & Daniel Larsson. Ägare: Elke Frinta & Firma D L Media.
Waffle (e. Jaded – Marzipan) – Fyraåringstoppen
Tränare och körsven: Johan Untersteiner.
Uppfödare: Menhammar Stuteri AB, Ekerö. Ägare: Invexbo AB, Bredaryd.
50.000 kr (Jägersro)
Aramis Amok (e. Scarlet Knight – Olympia Amok)
Tränare: Robert Bergh. Körsven: Kim Eriksson.
Uppfödare: Ulrich Bermsjö & Linda Bjärbom. Ägare: In the Zone AB, Bromma.

Snabbaste vinnare och högsta förstapris montélopp

50.000 kr (Jägersro)
Even’s First Boy (e. Ken Warkentin – Even Southwind) 1.13,8/2.200 – Vårmontén
Tränare: Mikael Å Linderoth. Ryttare: Sofia Adolfsson.
Uppfödare och ägare: Alf Danielsson Invest AB, Träslövsläge.

Snabbaste vinnare och högsta förstapris kallblodslopp

30.000 kr (Romme)
Smeds Alva (e. Wikvinn – Pilbläsa) 1.30,6g/2.160
Tränare: Tomas Rosén. Körsven: Stefan Rosén.
Uppfödare: Ylva Bergström, Östervåla. Ägare: Firma Equi Printer.

 

 

 

Flest segrar (kusk/ryttare): Ingen kusk tog mer än en seger.
Flest segrar (tränare): Ingen tränare tog mer än en seger.
Flest segrar (avelshingst): Ingen avelshingst tog mer än en seger.

Fokustema
Åbys pokallopp
Läs senare

Svenska toppar mot USA-importer i Kungapokalen

34 hästar anmäldes till uttagningarna i Drottnig Silvias Pokal och 32 i Konung Gustaf V:s Pokal som körs på Åby på torsdag. Det blir alltså tre försöksheat i vardera storlopp.
Av
Lars G Dahlgren
Campo Bahia och Conrad Lugauer. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport
Campo Bahia och Conrad Lugauer. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport

Prispengarna i uttagningarna har i år höjts så att vinnarna får 150.000 kronor jämfört med 100.000 kronor förra året. Detta har dock inte påverkat anmälningssiffrorna till Åbys stora fyraåringslopp märkbart. Förra året var det 33 hästar med i uttagningarna till Drottningpokalen och 31 till Kungapokalen.

I Kungapokalen ställs svenska E3-vinnaren Attraversiamo (e. Kiss Francais – Rhythm Kronos) och Kriterietvåan Campo Bahia (e. Muscle Hill – Americandream A.T.) mot ett gäng spännande USA-importer. Dit får man även räkna svenskfödde Zephyr Kronos (e. Ready Cash – Orange Kronos) som galopperade i sin första start på svensk mark igår.

Renodlade USA-importer är Evaluate (e. Andover Hall – Blathin) vilken hunnit börja övertygande i sitt nya hemland med två segrar, Samo Different Day (e. Cantab Hall – Lindy’sleadinglady) vilken i sin Europadebyt i samma lopp som Zephyr Kronosäven han galopperade, och Jula Downton (e. Kadabra – Abbey Craig) som gör första starten i Sverige.

I Drottningpokalen är det däremot nästan bara svenskfödda hästar med och och inga USA-importer. Oaks- och Breeders Crown-vinnaren Conrads Rödluva (e. S.J.’s Caviar – Moviestar) blir favorit och får tampas med främst Racing Brodda (e. Prodigious – Ronda Brick) som inledde året strålande i Margaretas Tidiga Unghästserie. Hon slog där  en mycket snabb avslutning A Sweet Dance, vilken inte är med i Drottning Silvias Pokal,. E3-vinnaren Zara Kronos (e. Raja Mirchi – Regal Kronos) vill säkert också ha ett ord med i laget.

Två andra spännande hästar i Drottning Silvias Pokal är Timo Nurmos toppstammade italienska Zourane Kronos (e. Muscle Hill – Zamia F.C.) som börjat karriären med sex segrar på sju starter, och Felicity Shagwell (e. Maharajah – Diaz Boko) vilken nu gör comeback efter att oturligt ha blivit halt när hon vunnit uttagning till Oaks förra året och ströks i finalen.

Anmälningslistor

Åby torsdag, Konung Gustaf V:s Pokal, 2.140 meter autostart, förstapris i respektive uttagning: 150.000 kronor:

Uttagning 1:

  • Ad Hoc – tränare: Raoul Engblom
  • Adde S.H. – Peter Untersteiner
  • Attraversiamo – Svante Båth
  • Derby Simoni – Thomas Madsen
  • Hurricane River – Ola Samuelsson
  • Manuzio Hanover – Stefan Melander
  • Night Brodde – Conrad Lugauer
  • Night Rhythm – Daniel Redén
  • Rossi Palema – Pär Hedberg
  • Scorzone – Veijo Heiskanen
  • Thrust Control – Stefan Melander

Uttagning 2:

  • Crash Axe – Stefan Melander
  • Evaluate – Stefan Melander
  • Ferrari Sisu – Conrad Lugauer
  • Jula Downton – Ulf Stenströmer
  • Samo Different Day – Frode Hamre
  • Smokin Joe – Adrian Kolgjini
  • Stand By Ken – Johan Untersteiner
  • Straight Flush – Torbjörn Simberg (a)
  • Thrust Control – Stefan Melander
  • Townshend Broline – Peter Untersteiner
  • Zeus Bi – Fredrik Linder

Uttagning 3:

  • Alone – Pasi Aikio
  • Baritone Artist – Markus B Svedberg
  • Brothers N.Arms – Stefan Melander
  • Campo Bahia – Conrad Lugauer
  • Devil Sound – Anders Zackrisson
  • M.T.Nordic Spirit – Peter Untersteiner
  • Quick Vald – Christoffer Eriksson
  • Sandsjöns Enzo – Johan Untersteiner
  • Thought Hanover – Jim Oscarsson
  • Wingmaster – Emelie Persson (a)
  • Zephyr Kronos – Daniel Redén

Drottning Silvias Pokal, 2.140 meter autostart, förstapris i respektive uttagning: 150.000 kronor:

Uttagning 1:

  • Activated – Fredrik Wallin
  • Ajabaja – Björn Goop
  • Conrads Rödluva – Daniel Redén
  • Digital Track – Stefan Melander
  • Maggie Cash – Jerry Riordan
  • Miss Duffy – Peter Untersteiner
  • Miss Sober – Robert Bergh
  • Ti Punch Broline – Roger Walmann
  • Wahtoshi – Veijo Heiskanen
  • Zara Kronos – Joakim Lövgren
  • Zourane Kronos – Timo Nurmos

Uttagning 2:

  • Convival Church – Daniel Redén
  • Darshana – Jerry Riordan
  • Digital Class – Stefan Melander
  • Fantasia Sisu – Robert Bergh
  • Intake – Jörgen S Eriksson
  • Miss Golden Wine – Tommy Karlstedt
  • Racing Brodda – Mattias Djuse
  • S.G.Maleficent – Roger Walmann
  • Zeeland Kronos – Peter Untersteiner
  • Zenita Kronos – Oskar Kylin Blom
  • Zeta Kronos – Björn Goop

Uttagning 3:

  • Appaloosa – Bo Falsig
  • Bechamel – Daniel Redén
  • Dallas As – Robert Bergh
  • Dancingqueendiablo – Peter Untersteiner
  • Estelle Brodda – Sandra Luomala
  • Fanny Chenal – Björn Goop
  • Fast Moving Cash – Daniel Redén
  • Felicity Shagwell – André Eklundh
  • Feminista Am – Mikael Melefors (a)
  • Okaloosa Bell – Lars Järpedal (a)
  • Zanzibar Effe – Jerry Riordan
  • Zeta Wise As – Fredrik Linder

Startspår och kuskar blir klara under torsdagseftermiddagen. De fyra främsta i respektive uttagning går till finalerna på Åby den 11 maj där förstaprisen är en miljon kronor.

Fokustema
Nyfödda
Läs senare

Good Intentions första avkomma

Good Intentions har blivit mor till ett stoföl i natt efter Six Packs pappa Muscle Mass på Önum Klövagården i Vara.
Av
Claes Freidenvall

I natt nedkom Good Intentions (e. Cantab Hall-Devoted to Cause), 1.11,0*/$73.442, med en dotter efter Muscle Mass och Jan Johansson har redan gjort klart med en ny partner för 2019:

Good Intentions dotter efter Muscle Mass. Foto: privat

– Det blir Maharajah.

Jan Johansson köpte Good Intentions på Lexington Mixed Sale i höstas – dräktig med Muscle Mass – för 45.000 dollar. Good Intensions är sprungen ur Keystone Profiles toppmöderne och igår blev amerikanskan alltså mor för första gången.

Fokustema
The Onions lopp
Läs senare

Heavy Sound årsdebuterar

Heavy Sound hade en toppsäsong förra året med 2,6 miljoner kronor insprunget. På onsdag årsdebuterar han i The Onions lopp på Solvalla.
Av
Lars G Dahlgren
Heavy Sound och Kenneth Haugstad. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport
Heavy Sound och Kenneth Haugstad. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport

Heavy Sound (e. Ken Warkentin – Illustre November) tillhörde årgångstoppen som både tre- och fyraåring för Roger Walmann med seger i korta E3 och andraplats i Derbyt som höjdpunkter. Efter en misslyckad femåringssäsong flyttades valacken till Daniel Redén där hästen kom igång på allvar på nytt.

Sju segrar på tolv starter blev det under 2018 och 2,6 miljoner kronor adderat till insprungetkontot. Främst vann Heavy Sound Kymi GP i Finland, Prins Daniels lopp i Gävle på 1.09,2 och två ytterligare gulddivsionsfinaler.

Anmälningslista

Solvalla onsdag, The Onions lopp, 1.640 meter autostart, förstapris 100.000 kr:

Charrua Forlan – Hans-Owe Sundberg
Food Money – Thomas Jezek (a)
Francais du Gull – Eri Lindegren
French Laundry – Stefan Melander
Heavy Sound – Daniel Redén
Indoor Voices – Roger Walmann
Rajesh Face – Adrian Kolgjini
Sliding Home – Per K Eriksson
Snowstorm Hanover – Stefan Melander
Suricato Jet – Joseph Taavela Ruocco

Startlistan med kuskar och spår blir klar under torsdageftermiddagen