Fokustema
Snabbast, segerrikast & vinstrikast
Läs senare

Bäst igår – Benzon på båda banorna

Två banor tävlade under måndagen och undan gick det både på Mantorp och Färjestad. Niclas Benzon hann även med att segerdefilera på båda banorna. Här får ni topparna både bland de två- och fyrbenta.
Av
Cecilia Kristoffersson
Niclas Benzon vann lopp både på Färjestad och Mantorp igår.  Foto: Mia Törnberg/Sulkysport
Niclas Benzon vann lopp både på Färjestad och Mantorp igår. Foto: Mia Törnberg/Sulkysport

Banor som körde måndag 5 november

Färjestad & Mantorp

Fem snabbaste vinnarna, varmblod

Rocky Rauk (e. Turbo Sund) 1.12,6a/1.640 meter – Mantorp
Tränare & körsven: Johan Franzén.
Ägare & uppfödare: Johan Franzén, Visby.

Tiger Marke (e. Quaker Jet) 1.13,2a/1.640 meter – Mantorp
Tränare: Mikael Selin. Körsven: Claes Svensson.
Ägare: Stall Markebo i Tjällmo (Mikael Selin). Uppfödare: Mikael Selin, Tjällmo.

Ridgehead Kato (e. Scipion du Goutier) 1.13,3a/1.640 meter – Mantorp
Tränare: Timo Nurmos. Körsven: Jorma Kontio.
Ägare: St Tagebernhard AB & St Timo Nurmos AB. Uppfödare: TaKo Bygg AB, Södertälje.

Global Signature (e. Muscle Hill) 1.13,5a/2.140 meter – Färjestad
Tränare & körsven: Joakim Wallin.
Ägare: Stall Rifum. Uppfödare: Global Farm AB, Nacka Strand.

Sienna Lady (e. Judge Joe) 1.13,7a/1.640 meter – Färjestad
Tränare & körsven: Mimmi Elfstrand.
Ägare: Stall Mimmi Elfstrand AB, Larv. Uppfödare: Tom Lund, Norge.

Högsta förstaprisen, varmblod

50.000 kronor (Färjestad)

Imakethecashquick (e. Up And Quick)
Tränare: Lise-Lotte Nyström. Körsven: Pierre Nyström.
Ägare: Stall Waxängsgård. Uppfödare: Emil Ekman, Strängnäs.

Global Signature (e. Muscle Hill)
Tränare & körsven: Joakim Wallin.
Ägare: Stall Rifum. Uppfödare: Global Farm AB, Nacka Strand.

Högst förstapris, kallblod

30.000 kronor (Färjestad)

Fina Boelito (e. Krageboen)
Tränare: Maija Rajala. Körsven: Emil Sillén.
Ägare: Maija Rajala, Värmlands Nysäter. Uppfödare: Christoffer Gustavsson, Norge.

Lygna Gutten (e. Åsajerven)
Tränare & körsven: Knut Arne Ödegaard.
Ägare: Knut Arne Ödegaard, Norge. Uppfödare: Ole Seigerud, Norge.

Snabbast tid, kallblod

Fina Boelito (e. Krageboen) 1.31,0g/2.640 meter – Färjestad
Tränare: Maija Rajala. Körsven: Emil Sillén.
Ägare: Maija Rajala, Värmlands Nysäter. Uppfödare: Christoffer Gustavsson, Norge.

Flest segrar kusk/ryttare: Claes Svensson & Niclas Benzon – 3 segrar vardera
Flest segrar tränare: Magnus Jakobsson & Hans Karlsson – 2 segrar vardera
Flest segrar avelshingst: Ingen avelshingst tog fler än en seger

 

Fokustema
Vincennes
Läs senare

Suverän under sadel

Stefan Melanders uppfödning Gross Weight bjöd på en suverän uppvisning i Prix de l'Ile de Re (€67.000) under sadel på Vincennes idag för Antoine Voisin.
Av
Claes Freidenvall

Svenskfödde Gross Weight (e. Scarlet Knight-Elma Jet) rundade sina konkurrenter från 25 meters tillägg efter ha travat sista sväng ute tredjespår utan rygg och avgjort tidigt på upploppet.

Gross Weight.

Segertiden skrevs till 1.12,9 över 2.875 meter och förstapriset uppgick till 30.150 euro för den Thierry Duvaldestin-tränade travaren.

Fokustema
Vincennes
Läs senare

Bryssel i Paris

Björn Goop och Bryssel tog hem Prix de Sille le Guillaume (€58.000) på Vincennes idag trots ett kortare galoppinslag från start.
Av
Claes Freidenvall
Björn Goop och Bryssel efter segern i Paris idag. Foto: Gerard Forni
Björn Goop och Bryssel efter segern i Paris idag. Foto: Gerard Forni

Sjuårige Bryssel (e. Ready Cash-Spacelane) och Björn Goop styrde på i tredjespår 1.200 kvar från sjunde utvändigt, fick kort senare en rygg att gå på. Vid ingången till upploppet tackade Björn Goop Visitor för draghjälpen och 100 kvar klev Bryssel förbi både ledande Classic Haufor och Visitor och vann på 1.13,0/2.850 meter.

Bryssel och Björn Goop.

Förstapriset i Prix de Sille le Guillaume uppgick till 26.100 euro och äger gör Stall Bryssel. För Bryssel var det andra segern för året på Vincennes – i somras tog han hem Prix Hygica (€48.000) på 1.13,5 över 2.850 meter.

I Paris har också Bryssel vunnit Prix de Sainte-Marie-du-Mont (€50.000) och i Sverige har han tagit sin största vinst i Sören Nordins lopp och det gjorde han som treåring på Solvalla.

Fokustema
Vincennes
Läs senare

Goop kör i franska Stokriteriet

Franska Stokriteriet – Criterium des Pouliches (€110.000) – avgörs på lördag på Vincennes och har lockat elva deltagare och flera av de mest kända korten bland de treåriga ston. Dessutom dyker Björn Goop upp i sulkyn bakom Gunilla d'Atout.
Av
Claes Freidenvall
Björn Goop åker till sin andra ”hemmabana” Vincennes på lördag för att köra i det franska Stokriteriet. Foto Mia Törnberg/Sulkysport
Björn Goop åker till sin andra ”hemmabana” Vincennes på lördag för att köra i det franska Stokriteriet. Foto Mia Törnberg/Sulkysport

Sébastien Guarato har två hästar till start och den ena – Gunilla d’Atout – körs av Björn Goop. Ready Cash-dottern kommer närmast från seger i Grupp II-loppet Prix Reine du Corta (€100.000) på Vincennes.

Green Grass är den mest merittyngda i Guaratos duo och den som tjänast mest av alla i Stokriteriet, 330.900 euro. Tidigare i år har hon vunnit Criterium des Jeunes (€170.000) plus Prix Gelinotte (€100.000) och Prix Roquepine (€100.000).

Två hästar till start har också Philippe Allaire. Girls Talk har vunnit två semi-classique-löpningar – Prix Masina (€100.000) och Prix Guy Deloison (€100.000) – under 2019. Hans andra kort Graine de Crack står utan seger under 2019, men har tre tredjeplatser i semi-classique-löpningarna Prix Gelinotte, Prix Roquepine och Prix Ozo.

Startlista:

Criterium des Pouliches (€110.000)
Priser: 49.500-27.500-15.400-8.800-5.500-2.200-1.100 euro.
2.700 meter.

Namn (far) – Körsven

  1. Gourgandine (e. Bold Eagle) – Franck Ouvrie
  2. Galaxie du Goutier (e. Kaisy Dream) – Clemence Duvaldestin
  3. Gondole Jenilou (e. Goetmals Wood) – Yoann Lebourgeois
  4. Gaia Olmenhof (e. Ready Cash) – Christophe Martens
  5. Galilea Money (e. Bold Eagle) – Nicolas Bazire
  6. Gloria du Goutier (e. Timoko) – Jean-Philippe Monclin
  7. Graine de Crack (e. Booster Winner) – Anthony Barrier
  8. Gunilla d’Atout (e. Ready Cash) – Björn Goop
  9. Gee (e. Brutus de Bailly) – Mathieu Mottier
  10. Girls Talk (e. Brillantissme) – David Thomain
  11. Green Grass (e. Bold Eagle) – Gabriele Gelormini