Fokustema
Snabbast, vinstrikast
Läs senare

Bäst igår

Dött lopp i ett av kvalen till Stosprintern, men vilken final vi får se lördagen den 8 juli i Halmstad! Två avelshingstar tog varsin fyrling som fäder och tre andra banor tävlade igår. Här följer även de snabbaste och vinstrikaste från gårdagen.
Av
Cecilia Kristoffersson
Una Blessed var en av försöksvinnarna till Stosprintern. Foto Lars B Persson
Una Blessed var en av försöksvinnarna till Stosprintern. Foto Lars B Persson

Banor som körde måndag 26/6:

Arvika, Bollnäs, Eskilstuna (breddlopp), Halmstad

Fem snabbaste varmblod

Cyber Lane (e. Raja Mirchi) 1.11,1a/1.609 – Halmstad
Tränare och körsven: Johan Untersteiner
Lavidaloca de Vie (e. Crazed) 1.11,5a/1.609 – Halmstad
Tränare: Stefan Melander. Körsven: Örjan Kihlström
Una Blessed (e. Varenne) 1.11,6a/1.609 – Halmstad
Tränare och körsven: Wilhelm Paal
Unison Kronos (e. Donato Hanover) 1.11,7a/1.609– Halmstad
Tränare: Stephanie Lepetit. Körsven: Christoffer Eriksson
Västerboonthenews (e. Credit Winner) 1.11,7a/2.149 – Halmstad
Tränare: Patrik Södervall. Körsven: Johnny Takter

Fem högsta förstaprisen, varmblod

100.000 (Halmstad)
Cyber Lane (e. Raja Mirchi)
Tränare och körsven: Johan Untersteiner

75.000 (Halmstad)
Una Blessed (e. Varenne)
Tränare och körsven: Wilhelm Paal
Gilda Newport (e. Donato Hanover)
Tränare och körsven: Dion Teeselaar
Bugatti Brick (e. Andover Hall)
Tränare: Timo Nurmos. Körsven: Jorma Kontio
Unison Kronos (e. Donato Hanover)
Tränare: Stephanie Lepetit. Körsven: Christoffer Eriksson
Lavidaloca de Vie (e. Crazed)
Tränare: Stefan Melander. Körsven: Örjan Kihlström

Snabbast, monté

G.G.’s Magic Dream (e. Flirtin Man) 1.14,7a/1.1640 – Eskilstuna
Tränare: Lise-Lotte Nyström. Ryttare: Anna Erixon

Högsta förstapris, monté

10.000 (Eskilstuna)
Thomas O’Malley (e. Couch Doctor)
Tränare: Christer Graaf. Ryttarinna: Sofia Adolfsson

G.G.’s Magic Dream (e. Flirtin Man)
Tränare: Lise-Lotte Nyström. Ryttare: Anna Erixon

Snabbaste kallblod

Cali Maks (e. Järvsöfaks) 1.24,0 – Bollnäs
Tränare: Peter Grundmann. Körsven: Jan Norberg

Högsta förstapris, kallblod

25.000 (Bollnäs)
Cali Maks (e. Järvsöfaks)
Tränare: Peter Grundmann. Körsven: Jan Norberg

Segerrikaste tränare:

  • Fredrik B Larsson 2
  • Per Linderoth 2
  • Sten Nilsson (a) 2
  • Magnus Jakobsson 2
  • Johan Untersteiner 2

Segerrikaste körsven

  • Kaj Widell 2
  • Per Linderoth 2
  • Rikard N Skoglund 2
  • Christoffer Eriksson 2
  • Niclas Benzon (a) 2
  • Magnus Jakobsson 2
  • Örjan Kihlström 2

Segerrikaste avelshingst

  • Raja Mirchi 4
  • Up Front Larry 4
  • Love You 2
  • Donato Hanover 2
Fokustema
Vincennes
Läs senare

Suverän under sadel

Stefan Melanders uppfödning Gross Weight bjöd på en suverän uppvisning i Prix de l'Ile de Re (€67.000) under sadel på Vincennes idag för Antoine Voisin.
Av
Claes Freidenvall

Svenskfödde Gross Weight (e. Scarlet Knight-Elma Jet) rundade sina konkurrenter från 25 meters tillägg efter ha travat sista sväng ute tredjespår utan rygg och avgjort tidigt på upploppet.

Gross Weight.

Segertiden skrevs till 1.12,9 över 2.875 meter och förstapriset uppgick till 30.150 euro för den Thierry Duvaldestin-tränade travaren.

Fokustema
Vincennes
Läs senare

Bryssel i Paris

Björn Goop och Bryssel tog hem Prix de Sille le Guillaume (€58.000) på Vincennes idag trots ett kortare galoppinslag från start.
Av
Claes Freidenvall
Björn Goop och Bryssel efter segern i Paris idag. Foto: Gerard Forni
Björn Goop och Bryssel efter segern i Paris idag. Foto: Gerard Forni

Sjuårige Bryssel (e. Ready Cash-Spacelane) och Björn Goop styrde på i tredjespår 1.200 kvar från sjunde utvändigt, fick kort senare en rygg att gå på. Vid ingången till upploppet tackade Björn Goop Visitor för draghjälpen och 100 kvar klev Bryssel förbi både ledande Classic Haufor och Visitor och vann på 1.13,0/2.850 meter.

Bryssel och Björn Goop.

Förstapriset i Prix de Sille le Guillaume uppgick till 26.100 euro och äger gör Stall Bryssel. För Bryssel var det andra segern för året på Vincennes – i somras tog han hem Prix Hygica (€48.000) på 1.13,5 över 2.850 meter.

I Paris har också Bryssel vunnit Prix de Sainte-Marie-du-Mont (€50.000) och i Sverige har han tagit sin största vinst i Sören Nordins lopp och det gjorde han som treåring på Solvalla.

Fokustema
Vincennes
Läs senare

Goop kör i franska Stokriteriet

Franska Stokriteriet – Criterium des Pouliches (€110.000) – avgörs på lördag på Vincennes och har lockat elva deltagare och flera av de mest kända korten bland de treåriga ston. Dessutom dyker Björn Goop upp i sulkyn bakom Gunilla d'Atout.
Av
Claes Freidenvall
Björn Goop åker till sin andra ”hemmabana” Vincennes på lördag för att köra i det franska Stokriteriet. Foto Mia Törnberg/Sulkysport
Björn Goop åker till sin andra ”hemmabana” Vincennes på lördag för att köra i det franska Stokriteriet. Foto Mia Törnberg/Sulkysport

Sébastien Guarato har två hästar till start och den ena – Gunilla d’Atout – körs av Björn Goop. Ready Cash-dottern kommer närmast från seger i Grupp II-loppet Prix Reine du Corta (€100.000) på Vincennes.

Green Grass är den mest merittyngda i Guaratos duo och den som tjänast mest av alla i Stokriteriet, 330.900 euro. Tidigare i år har hon vunnit Criterium des Jeunes (€170.000) plus Prix Gelinotte (€100.000) och Prix Roquepine (€100.000).

Två hästar till start har också Philippe Allaire. Girls Talk har vunnit två semi-classique-löpningar – Prix Masina (€100.000) och Prix Guy Deloison (€100.000) – under 2019. Hans andra kort Graine de Crack står utan seger under 2019, men har tre tredjeplatser i semi-classique-löpningarna Prix Gelinotte, Prix Roquepine och Prix Ozo.

Startlista:

Criterium des Pouliches (€110.000)
Priser: 49.500-27.500-15.400-8.800-5.500-2.200-1.100 euro.
2.700 meter.

Namn (far) – Körsven

  1. Gourgandine (e. Bold Eagle) – Franck Ouvrie
  2. Galaxie du Goutier (e. Kaisy Dream) – Clemence Duvaldestin
  3. Gondole Jenilou (e. Goetmals Wood) – Yoann Lebourgeois
  4. Gaia Olmenhof (e. Ready Cash) – Christophe Martens
  5. Galilea Money (e. Bold Eagle) – Nicolas Bazire
  6. Gloria du Goutier (e. Timoko) – Jean-Philippe Monclin
  7. Graine de Crack (e. Booster Winner) – Anthony Barrier
  8. Gunilla d’Atout (e. Ready Cash) – Björn Goop
  9. Gee (e. Brutus de Bailly) – Mathieu Mottier
  10. Girls Talk (e. Brillantissme) – David Thomain
  11. Green Grass (e. Bold Eagle) – Gabriele Gelormini