Fokustema
Snabbast, vinstrikast
Läs senare

Bäst igår – årsdebutanter

Lunchtrav på Jägersro med fem lopp och kvällstrav på Solvalla med nio. Och det slog gnistor om Solvallas tävlingar.
Av
Lars G Dahlgren

Treåriga finskan Mascate Match (e. Muscle Mass – Captivation) , fyraårige USA-importen Evaluate (e. Andover Hall – Blathin) och femårige danskfödde, nu norsktränade Call the King (e. Great Challenger – Miranda) gjorde alla toppintryck i sina årsdebuter.

Banor som körde tisdag 19/3

Jägersro, Solvalla

Fem snabbaste vinnarna

Party Lane (e. Celebrity Secret – Party Time) 1.12,2a/1.640 – Jägersro
Tränare och körsven. Roger Malmqvist, Jägersro.
Uppfödare: Prestera International AB, Lund. Ägare: Levaux AB, Lund.
Com Milton (e. Raja Mirchi – Com Milliona) 1.12,4a/1.640 – Solvalla
Tränare: Johan Untersteiner, Halmstad. Körsven: Erik Adielsson, Solvalla.
Uppfödare och ägare: Väsby Häst AB, Stockholm.
Evaluate (e. Andover Hall – Blathin) 1.12,8a/2.140 – Solvalla
Tränare och körsven: Stefan Melander, Solvalla
Uppfödare: John Egloff, Hanover, Pennsylvania, USA. Ägare: Stall T.Z.
Scorpion Kiss (e. Kiss Francais – Scorpion’s Winner) 1.13,7a/2.140 – Jägersro
Tränare: Lars I Nilsson, Jägersro. Körsven: Christoffer Eriksson, Jägersro.
Uppfödare och ägare: Stall Scorpio HB, Vimmerby.
My Angel Laday (e. Text Me – Star’s Princess) 1.13,8/1.640 – Solvalla
Tränare: Håkan Berger, Solvalla. Körsven: Rikard N Skoglund, Bergsåker.
Uppfödare: Roland Fredriksson & Annelie Olsson. Ägare: ÅTLAB AB, Håkan Berger, med flera.

Högsta förstaprisen

100.000 kr (Solvalla)
Evaluate (e. Andover Hall – Blathin) – Kentucky Fibbers lopp
Tränare och körsven: Stefan Melander, Solvalla
Uppfödare: John Egloff, Hanover, Pennsylvania, USA. Ägare: Stall T.Z.
70.000 kr (Solvalla)
Mascate Match (e. Muscle Mass – Captivation)
Tränare och körsven: Pekka Korpi, Finland/Solvalla.
Uppfödare: Punkarin Hevostalli Ky & Maini & Saku Mikkola. Ägare: Raviiliga-Travliga HIFK, Finland.
Surf’n Turf (e. Scarlet Knight – Classic Queen)
Tränare: Catarina Lundström, Solvalla. Körsven: Örjan Kihlström, Solvalla.
Uppfödare. Veterinär D Söderberg AB, Uppsala. Ägare: Stall Sting.
60.000 kr (Solvalla)
Com Milton (e. Raja Mirchi – Com Milliona)
Tränare: Johan Untersteiner, Halmstad. Körsven: Erik Adielsson, Solvalla.
Uppfödare och ägare: Väsby Häst AB, Stockholm.
Exit Angot (e. Nahar de Beval – Utah Angot)
Tränare: Lars D Carlson, Eskilstuna. Körsven: Carl Johan Jepson, Färjestad.
Uppfödare: Michel Grandin, Frankrike. Ägare: Helland Consulting AB, Eskilstuna.
Woolies (e. Maharajah – Hot Pants)
Tränare: Roger Walmann, Solvalla. Körsven: Örjan Kihlström, Solvalla.
Uppfödare: Menhammar Stuteri AB, Ekerö. Ägare: Stall Segerhuva.

Snabbaste vinnare och högsta förstapris montélopp

40.000 kr (Solvalla)
Naughty Boy (e. Scipion du Goutier – Ograzia November) 1.16,2a/2.140
Tränare: Jessica Simpsson (a), Gävle. Ryttare: Emilia Leo, Gävle.
Uppfödare: Ralph Svensson, Skivarp. Ägare: Jessica Simpsson & Easy KB.

 

.
Flest segrar (kusk/ryttare): Örjan Kihlström – 2 segrar
Flest segrar (tränare): Ingen tränare med mer än en seger
Flest segrar (avelshingst): Ingen avelshingst med mer än en seger

 

Toppfin Europadebut av Evaluate

Fokustema
Åbys pokallopp
Läs senare

Svenska toppar mot USA-importer i Kungapokalen

34 hästar anmäldes till uttagningarna i Drottnig Silvias Pokal och 32 i Konung Gustaf V:s Pokal som körs på Åby på torsdag. Det blir alltså tre försöksheat i vardera storlopp.
Av
Lars G Dahlgren
Campo Bahia och Conrad Lugauer. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport
Campo Bahia och Conrad Lugauer. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport

Prispengarna i uttagningarna har i år höjts så att vinnarna får 150.000 kronor jämfört med 100.000 kronor förra året. Detta har dock inte påverkat anmälningssiffrorna till Åbys stora fyraåringslopp märkbart. Förra året var det 33 hästar med i uttagningarna till Drottningpokalen och 31 till Kungapokalen.

I Kungapokalen ställs svenska E3-vinnaren Attraversiamo (e. Kiss Francais – Rhythm Kronos) och Kriterietvåan Campo Bahia (e. Muscle Hill – Americandream A.T.) mot ett gäng spännande USA-importer. Dit får man även räkna svenskfödde Zephyr Kronos (e. Ready Cash – Orange Kronos) som galopperade i sin första start på svensk mark igår.

Renodlade USA-importer är Evaluate (e. Andover Hall – Blathin) vilken hunnit börja övertygande i sitt nya hemland med två segrar, Samo Different Day (e. Cantab Hall – Lindy’sleadinglady) vilken i sin Europadebyt i samma lopp som Zephyr Kronosäven han galopperade, och Jula Downton (e. Kadabra – Abbey Craig) som gör första starten i Sverige.

I Drottningpokalen är det däremot nästan bara svenskfödda hästar med och och inga USA-importer. Oaks- och Breeders Crown-vinnaren Conrads Rödluva (e. S.J.’s Caviar – Moviestar) blir favorit och får tampas med främst Racing Brodda (e. Prodigious – Ronda Brick) som inledde året strålande i Margaretas Tidiga Unghästserie. Hon slog där  en mycket snabb avslutning A Sweet Dance, vilken inte är med i Drottning Silvias Pokal,. E3-vinnaren Zara Kronos (e. Raja Mirchi – Regal Kronos) vill säkert också ha ett ord med i laget.

Två andra spännande hästar i Drottning Silvias Pokal är Timo Nurmos toppstammade italienska Zourane Kronos (e. Muscle Hill – Zamia F.C.) som börjat karriären med sex segrar på sju starter, och Felicity Shagwell (e. Maharajah – Diaz Boko) vilken nu gör comeback efter att oturligt ha blivit halt när hon vunnit uttagning till Oaks förra året och ströks i finalen.

Anmälningslistor

Åby torsdag, Konung Gustaf V:s Pokal, 2.140 meter autostart, förstapris i respektive uttagning: 150.000 kronor:

Uttagning 1:

  • Ad Hoc – tränare: Raoul Engblom
  • Adde S.H. – Peter Untersteiner
  • Attraversiamo – Svante Båth
  • Derby Simoni – Thomas Madsen
  • Hurricane River – Ola Samuelsson
  • Manuzio Hanover – Stefan Melander
  • Night Brodde – Conrad Lugauer
  • Night Rhythm – Daniel Redén
  • Rossi Palema – Pär Hedberg
  • Scorzone – Veijo Heiskanen
  • Thrust Control – Stefan Melander

Uttagning 2:

  • Crash Axe – Stefan Melander
  • Evaluate – Stefan Melander
  • Ferrari Sisu – Conrad Lugauer
  • Jula Downton – Ulf Stenströmer
  • Samo Different Day – Frode Hamre
  • Smokin Joe – Adrian Kolgjini
  • Stand By Ken – Johan Untersteiner
  • Straight Flush – Torbjörn Simberg (a)
  • Thrust Control – Stefan Melander
  • Townshend Broline – Peter Untersteiner
  • Zeus Bi – Fredrik Linder

Uttagning 3:

  • Alone – Pasi Aikio
  • Baritone Artist – Markus B Svedberg
  • Brothers N.Arms – Stefan Melander
  • Campo Bahia – Conrad Lugauer
  • Devil Sound – Anders Zackrisson
  • M.T.Nordic Spirit – Peter Untersteiner
  • Quick Vald – Christoffer Eriksson
  • Sandsjöns Enzo – Johan Untersteiner
  • Thought Hanover – Jim Oscarsson
  • Wingmaster – Emelie Persson (a)
  • Zephyr Kronos – Daniel Redén

Drottning Silvias Pokal, 2.140 meter autostart, förstapris i respektive uttagning: 150.000 kronor:

Uttagning 1:

  • Activated – Fredrik Wallin
  • Ajabaja – Björn Goop
  • Conrads Rödluva – Daniel Redén
  • Digital Track – Stefan Melander
  • Maggie Cash – Jerry Riordan
  • Miss Duffy – Peter Untersteiner
  • Miss Sober – Robert Bergh
  • Ti Punch Broline – Roger Walmann
  • Wahtoshi – Veijo Heiskanen
  • Zara Kronos – Joakim Lövgren
  • Zourane Kronos – Timo Nurmos

Uttagning 2:

  • Convival Church – Daniel Redén
  • Darshana – Jerry Riordan
  • Digital Class – Stefan Melander
  • Fantasia Sisu – Robert Bergh
  • Intake – Jörgen S Eriksson
  • Miss Golden Wine – Tommy Karlstedt
  • Racing Brodda – Mattias Djuse
  • S.G.Maleficent – Roger Walmann
  • Zeeland Kronos – Peter Untersteiner
  • Zenita Kronos – Oskar Kylin Blom
  • Zeta Kronos – Björn Goop

Uttagning 3:

  • Appaloosa – Bo Falsig
  • Bechamel – Daniel Redén
  • Dallas As – Robert Bergh
  • Dancingqueendiablo – Peter Untersteiner
  • Estelle Brodda – Sandra Luomala
  • Fanny Chenal – Björn Goop
  • Fast Moving Cash – Daniel Redén
  • Felicity Shagwell – André Eklundh
  • Feminista Am – Mikael Melefors (a)
  • Okaloosa Bell – Lars Järpedal (a)
  • Zanzibar Effe – Jerry Riordan
  • Zeta Wise As – Fredrik Linder

Startspår och kuskar blir klara under torsdagseftermiddagen. De fyra främsta i respektive uttagning går till finalerna på Åby den 11 maj där förstaprisen är en miljon kronor.

Fokustema
Nyfödda
Läs senare

Good Intentions första avkomma

Good Intentions har blivit mor till ett stoföl i natt efter Six Packs pappa Muscle Mass på Önum Klövagården i Vara.
Av
Claes Freidenvall

I natt nedkom Good Intentions (e. Cantab Hall-Devoted to Cause), 1.11,0*/$73.442, med en dotter efter Muscle Mass och Jan Johansson har redan gjort klart med en ny partner för 2019:

Good Intentions dotter efter Muscle Mass. Foto: privat

– Det blir Maharajah.

Jan Johansson köpte Good Intentions på Lexington Mixed Sale i höstas – dräktig med Muscle Mass – för 45.000 dollar. Good Intensions är sprungen ur Keystone Profiles toppmöderne och igår blev amerikanskan alltså mor för första gången.

Fokustema
The Onions lopp
Läs senare

Heavy Sound årsdebuterar

Heavy Sound hade en toppsäsong förra året med 2,6 miljoner kronor insprunget. På onsdag årsdebuterar han i The Onions lopp på Solvalla.
Av
Lars G Dahlgren
Heavy Sound och Kenneth Haugstad. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport
Heavy Sound och Kenneth Haugstad. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport

Heavy Sound (e. Ken Warkentin – Illustre November) tillhörde årgångstoppen som både tre- och fyraåring för Roger Walmann med seger i korta E3 och andraplats i Derbyt som höjdpunkter. Efter en misslyckad femåringssäsong flyttades valacken till Daniel Redén där hästen kom igång på allvar på nytt.

Sju segrar på tolv starter blev det under 2018 och 2,6 miljoner kronor adderat till insprungetkontot. Främst vann Heavy Sound Kymi GP i Finland, Prins Daniels lopp i Gävle på 1.09,2 och två ytterligare gulddivsionsfinaler.

Anmälningslista

Solvalla onsdag, The Onions lopp, 1.640 meter autostart, förstapris 100.000 kr:

Charrua Forlan – Hans-Owe Sundberg
Food Money – Thomas Jezek (a)
Francais du Gull – Eri Lindegren
French Laundry – Stefan Melander
Heavy Sound – Daniel Redén
Indoor Voices – Roger Walmann
Rajesh Face – Adrian Kolgjini
Sliding Home – Per K Eriksson
Snowstorm Hanover – Stefan Melander
Suricato Jet – Joseph Taavela Ruocco

Startlistan med kuskar och spår blir klar under torsdageftermiddagen