Fokustema
Bäst igår!
Läs senare

Bäst igår – trippel till Jimmy

Örebro och Bergsåker bjöd på travsporten i Sverige under söndagen. Svante Båth-lärlingen Jimmy H Andersson hade en toppdag i Sundsvall och tog en trippel. Nedan kan du läsa det mesta av de bästa från gårdagen.
Av
Ola Lernå

Snabbast

Nimbus C.D. (e. Mythical Lindy) 1.15,6/2.160 meter – Bergsåker
Tränare: Robert Bergh, Åby Körsven: Per Lennartsson, Solvalla
Ägare: Stall Droad AB, Stockholm
Uppfödare: Anders Satrell, Bro

Icanhearyou (e. Scarlet Knight) 1.15,9a/1.609 meter – Örebro
Tränare: Ruth J Andersson, Romme Körsven: Oskar J Andersson, Romme
Ägare: Solbacken Trav AB, Sala
Uppfödare: JP Andersson & Gyllenberg, K Andersson

Helios Håleryd (e. Conway Hall) 1.16,3/2.660 meter – Bergsåker
Tränare: Anders Stenman, Umeå Körsven: Malin Vilund, Umeå
Ägare: Anders Stenman Stall AB & T Sandberg
Uppfödare: Håleryd AB, Örkelljunga

Scarpetta (e. Jaded) 1.16,7/3.180 meter – Bergsåker
Tränare: Anders Wallin, Bergsåker Körsven: Jimmy H Andersson, Bergsåker
Ägare och uppfödare: Leif Andor Jonsson, Sundsvall

O.M. Annie Marje (e. Up Front Larry) 1.16,9/2.160 meter – Bergsåker
Tränare: Anders Wallin, Bergsåker Körsven: Jimmy H Andersson, Bergsåker
Ägare: Tomas Kårvall, Kovland
Uppfödare: Arne Larsson, Kopparberg

Sato (e. Gift Kronos) 1.16,9/2.140 meter – Örebro
Tränare och körsven: Håkan E Johansson, Åby
Ägare och uppfödare Håkan E Johansson, Vegby

Vinstrikast

50.000 kronor
Take Home Message (e. Muscle Mass) 1.20,2/2.140 meter – Örebro
Tränare: Riina Rekilä, Finland Körsven: Ulf Ohlsson, Solvalla
Ägare: Riina Rekilä, Finland
Uppfödare: Rajalan Talli

35.000 kronor
Icanhearyou (e. Scarlet Knight) 1.15,9a/1.609 meter – Örebro
Tränare: Ruth J Andersson, Romme Körsven: Oskar J Andersson, Romme
Ägare: Solbacken Trav AB, Sala
Uppfödare: JP Andersson & Gyllenberg, K Andersson

Omay Southwind (e. Symphonic Hanover) 1.17,4a/2.100 meter – Örebro
Tränare: Eric Martinsson, Axevalla Körsve: Carl Jepson, Färjestad
Ägare: Easy KB, Uppsala
Uppfödare: Jan-Eric & Lisbert Höglund

B.G.Frida (e. Uptown Yankee) 1.20,2a/2.100 meter – Örebro
Tränare: Therese Bjurman, Romme Körsven: Kaj Widell, Solvalla
Ägare: F:a Bullergårdens avel och ridcenter
Uppfödare: Therese Bjurman, Djurås

Beauty Taste (e. Andover Hall) 1.17,8a/2.100 meter – Örebro
Tränare: Emil Sandblom, Axevalla Körsven: Kevin Oscarsson, Solvalla
Ägare: Duncarra AB, Götene
Uppfödare: AB Svedala Finans

Sato (e. Gift Kronos) 1.16,9/2.140 meter – Örebro
Tränare och körsven: Håkan E Johansson, Åby
Ägare och uppfödare Håkan E Johansson, Vegby

Rafiki Fri (e. Racer Bourbon) 1.17,1a/2.100 meter
Tränare: Hans Karlsson, Örebro Körsven: Anna Isabell Karlsson, Örebro
Ägare: Stall Rauk & Stall Sårk (Hans Karlsson)
Uppfödare: Stall Fri HB, Stånga

Snabbast och vinstrikast kallblod

30.000 kronor
Diadem Viking (e. Järvsöviking) 1.28,9/2.140 meter – Bergsåker
Tränare: Joakim Elfving, Romme Körsven: Tomas Pettersson, Bollnäs
Ägare: Easy KB, Uppsala
Uppfödare: Lars Torne Olsson & Ingrid M Brodd

Troll Prinsen (e. Månprinsen A.M.) 1.30,2/2.160 meter – Bergsåker
Tränare: Roger Norrby, Bergsåker Körsven: Kenth Åkerlund, Bergsåker
Ägare och uppfödare: Roger Norrby, Ljustorp

Segerrikaste tränare:
Två segrar: Anders Wallin

Segerrikaste körsven:
Tre segrar: Jimmy H Andersson
Två segrar: Thomas Dalborg

Segerrikaste avelshingst:
Två segrar: Gift Kronos

Fokustema
Kuskchampion
Läs senare

Ohlssons tredje championat

Via god stöttning av gamle radarkompisen Svante Båth seglade Ulf Ohlsson till årets tredje banchampionat som kusk när Rättvik kör årsavslutning under måndagen.
Av
Ola Lernå
Ulf Ohlsson säkrade årets tredje championat och ståtar därmed med 109 banchampionat – och fler lär det bli under 2019. Foto Jeannie Karlsson
Ulf Ohlsson säkrade årets tredje championat och ståtar därmed med 109 banchampionat – och fler lär det bli under 2019. Foto Jeannie Karlsson

Ulf Ohlsson var en pinne bakom Jörgen Westholm när tävlingsdagen i Rättvik startade. När fem lopp körts var han två före. Samtliga tre vinnare tränas av Svante Båth: Vista do Mar, Global Unlimited och Ancona Kronos.
Trots att det återstår fyra lopp av tävlingsdagen så är championtiteln klar.
Jörgen Westholm blev förbispurtad i kuskchampionatet, men kunde glädja sig åt att bli överlägsen tränarchampion i Rättvik.
Ohlsson har tidigare säkrat championatet på Dannero, men har ytterligare ett antal banor ”på gång”.

Fakta

Klara kuskchampions 2019

Arvika – Niclas Benzon
Dannero – Ulf Ohlsson
Hagmyren – Ulf Ohlsson
Hoting – Rikard N Skoglund
Karlshamn – Christoffer Eriksson
Lycksele – Ove A Lindqvist
Oviken – Per Linderoth
Lindesberg – Kim Eriksson
Rättvik – Ulf Ohlsson
Tingsryd – Peter Untersteiner
Vaggeryd – Peter Untersteiner
Åmål – Magnus Jakobsson
Årjäng – Magnus Jakobsson

Expandera
Fokustema
Jägersro
Läs senare

Nästa storlopp för tvååringar

Endast sex dagar efter Svampen är det dags för nästa insatslopp för tvååringar i Sverige, Breeders Course-finalen på Jägersro.
Av
Lars G Dahlgren
Pucks Bounce (utvändigt) vann sin Breeders Course-uttagning på årets hittills snabbaste tid i Sverige av tvååringar, 1.13.5a/1.640. Foto: Leif Norberg/ALN
Pucks Bounce (utvändigt) vann sin Breeders Course-uttagning på årets hittills snabbaste tid i Sverige av tvååringar, 1.13.5a/1.640. Foto: Leif Norberg/ALN

Det är 600.000 kronor i förstapris där och tio hästar startar. De fyra vinnarna av uttagningsloppen har varit Pucks Bounce (e. Scarlet Knight – Komigen Pippi) på 1.13,5a/1.640, Climber (e. Cantab Hall – Klipspringer) på 1.14,3a/1.640, A Good Point (e. Maharajah – Romantic Love) på 1.14,4a/1.640 och Kuyt F.Boko (e. Conway Hall – Gala dei Bessi) på 1.14,8a/1.609.

Äldre eliten gör upp i C.L.Müllers Memorial över 2.640 meter med 400.000 kronor till vinnaren och där plockar Jerry Riordan ut årets Hugo Åbergs Memorial- och Sundsvall Open Trot-vinnare Ringostarr Treb (e. Classic Photo – Farsalo Egral).

Startlistor

Breeders Course final, 1.640 meter autostart, förstapris 600.000 kr:

  1. Kuyt F.Boko – Robin Bakker (tränare: Paul Hagoort)
  2. Climber – Dion Tesselaar
  3. A Good Point – Kevin Oscarsson (Sören Norberg)
  4. Pucks Bounce – Erik Adielsson (Svante Båth)
  5. Kilimanjaro – Ulf Ohlsson (Paul Hagoort)
  6. Taste of Diamonds – Ken Ecce (Tomas Malmqvist)
  7. Kailua Boko – Johan Untersteiner (Marcus Lindgren)
  8. Sanderson – Per Nordström
  9. Gordon Brodde – Joakim Lövgren
  10. Philosopher – Christoffer Eriksson (Sören Norberg)

C.L.Müllers Memorial, 2.640 meter autostart, förstapris 400.000 kr:

  1. Usain Henna – Oskar J Andersson (Jörgen Westholm)
  2. Hard Times – Kaj Widell (Ola Åsebö (a))
  3. Reckless – Stefan Söderkvist (Björn Goop)
  4. Speedy Face – Adrian Kolgjini
  5. Mack Dragan – Carl Johan Jepson (Morgan Wilhelmsson (a))
  6. Racing Mange – Joakim Lövgren
  7. Velvet Gio – Ulf Ohlsson (Magnus Dahlén)
  8. Ringostarr Treb – Wim Paal (Jerry Riordan)
  9. Rajesh Face – Lutfi Kolgjini (Adrian Kolgjini)
  10. Angle of Attack – Kim Eriksson (Robert Bergh)
  11. Pastore Bob – Johan Untersteiner
Fokustema
Estland
Läs senare

Lovely Lidob-tvååring i topp

Estlands största lopp för tvååringar – Baby Race (€3.200) – hölls i lördags på hippodromen i Tallinn och svenskfödde avelshingsten Lovely Lidob kunde räkna in vinnaren.
Av
Claes Freidenvall

Jelena Fironova körde New Sensation (u. Ania’s Magic e. Boardwalk Hall) åt Gudmund Haugstad och vann på 1.22,7a/2.100 meter i ett lopp som innehöll fem hästar.

För Jelena Fironova var det andra segern som kusk i loppet som körts sedan 2000. För två år sedan vann hon bakom Jevgeni Ivanovs Lovely Tooma.

New Sensations mor Ania’s Magic, 1.16,5am/NOK 56.776, har tidigare lämnat Z. Boko (e. Zola Boko), 1.17,6am/NOK 10.100.

Sport