Fokustema
Snabbast/vinstrikast
Läs senare

Bäst igår – Jubileum för Eriksson

När Anders Eriksson tog sin 29:e årsseger som kusk nådde den framgångsrike Solvallalärlingen samtidigt en milstolpe.
Av
Emil Persson
Anders Eriksson tog sin hundrade kuskseger på Axevalla. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport
Anders Eriksson tog sin hundrade kuskseger på Axevalla. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport

Eriksson tog nämligen karriärens hundrade kuskseger då han vann klass I-försöket på Axevalla med Morten Waage-tränade Wreckless M.M. (e. Raja Mirchi).

En annan som hade en fin tisdag var Johan Untersteiner. Efter tre kusk- och tränarsegrar vid lunchtravet i Mantorp följde han upp med att vinna snabbloppet Ullbergs Minne på Axevalla bakom Pastore Bob (e. From Above).

BC: Brodern mot ny miljonjakt

Banor som körde tisdag den 15 oktober: Axevalla, Mantorp, Östersund.

Fem snabbaste vinnarna

Pastore Bob (e. From Above) 1.10,7/1.640 – Axevalla
Tränare & körsven: Johan Untersteiner.
Ägare: KM Hästfarm i Holm AB & Rolkur Inv. AB. Uppfödare: Stejdahl Robert, Mariannelund.

Wreckless M.M. (e. Raja Mirchi) 1.11,4/1.640 – Axevalla
Tränare: Morten Waage. Körsven: Anders Eriksson.
Ägare: Johansson Magdalena & Mastervice AB. Uppfödare: Johansson Magdalena & Waage Morten.

Francisfromheaven (e. From Above) 1.12,9/1.640 – Mantorp
Tränare & körsven: Magdalena Ulriksson-Siminski.
Ägare: F:a Stall SimWim (Siminski Magdalena). Uppfödare: Ekgren Thommi, Enköping.

Denali (e. Maharajah) 1.13,3/1.640 – Östersund
Tränare: Fredrik Norredahl. Körsven: Mats E Djuse.
Ägare & uppfödare: Penningkeisen HB, Frösön.

Vici Supreme (e. Orlando Vici) 1.13,4/1.640 – Mantorp
Tränare: Kåre Axelsson. Körsven: Mikael J Andersson.
Ägare & uppfödare: Andersson Gull-Britt & Mikaela.

Högsta förstaprisen

125.000 kr

Wreckless M.M. (e. Raja Mirchi) 1.11,4/1.640 – Axevalla
Tränare: Morten Waage. Körsven: Anders Eriksson.
Ägare: Johansson Magdalena & Mastervice AB. Uppfödare: Johansson Magdalena & Waage Morten.

110.000 kr

Ganga Bae (e. Muscle Hill) 1.13,4/2.140 – Axevalla
Tränare: Stefan Melander. Körsven: Örjan Kihlström.
Ägare: Stall Courant AB, Stockholm. Uppfödare: Lind-Holm Thomas, Danmark.

Brother Bill (e. From Above) 1.14,4/2.140 – Axevalla
Tränare: Timo Nurmoss. Körsven: Ulf Ohlsson.
Ägare: Stallskriket Gävle – Easy. Uppfödare: Menhammar Stuteri AB, Ekerö.

Aleppo Pine (e. Maharajah) 1.13,9/2.140 – Axevalla
Tränare: Roger Walmann. Körsven: Örjan Kihlström.
Ägare: SRF Stable. Uppfödare: Menhammar Stuteri AB, Ekerö.

Betting Gangster (e. Going Kronos) 1.13,6/2.140 – Axevalla
Tränare: Jerry Riordan. Körsven: Rikard N Skoglund.
Ägare: Stall Betting. Uppfödare: Viola Silas HB, Kalmar.

100.000 kr

Pastore Bob (e. From Above) 1.10,7/1.640 – Axevalla
Tränare & körsven: Johan Untersteiner.
Ägare: KM Hästfarm i Holm AB & Rolkur Inv. AB. Uppfödare: Stejdahl Robert, Mariannelund.

Snabbast vinnare kallblod

Optandsfröken (e. H.B.Balder) 1.26,5/2.160 – Östersund
Tränare & körsven: Michael Von Essen.
Ägare: Stall Optandsfröken KB, Östersund. Uppfödare: Stall Optand HB, Östersund.

Högst förstapris kallblod

30.000 kr

Mias Sardonyx (e. Wiking Blesen) 1.31,3/2.140 – Östersund
Tränare: Lars Forsman. Körsven: Ingvar Nyberg.
Ägare: Forsman A-C & L, Friberg M & I. Uppfödare: Carlsson Windelås Jeanette, Lycksele.

Snabbast vinnare & högst förstapris monté

25.000 kr

Judge Memphis (e. Judge Joe) 1.14,4/1.640 – Axevalla
Tränare: Mimmi Elfstrand. Ryttarinna: Josefine Ivehag.
Ägare & uppfödare: Andrén Fredrik, Ed.

Flest segrar (kusk/ryttare): Johan Untersteiner  – 4 segrar
Flest segrar (tränare): Johan Untersteiner – 4 segrar
Flest segrar (avelshingst): From Above – 3 segrar

Fokustema
Solvalla
Läs senare

Vilka får starta i EM för ston

21 hästar vill vara med i EM för ston på Solvalla nästa onsdag.
Från svenskt håll är duon Honey Mearas och Racing Brodda garanterade en plats i loppet.
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Franska stoet Heliade du Goutier och Gabriele Gelormini vann enkelt Lady Snärts lopp från ledningen i våras. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Franska stoet Heliade du Goutier och Gabriele Gelormini vann enkelt Lady Snärts lopp från ledningen i våras. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

En miljon väntar vinnaren i EM för ston och bland de anmälda finns titelförsvararen Miracle Tile, men också Heliade du Goutier.

Fransyskan vann Lady Snärts lopp under Elitloppshelgen och Sébastian Guaratos sto kommer att köras av Gabriele Gelormini.

På torsdag morgon är det definitiv anmälan till EM.

Anmälda hästar:

Danmark:

  • Eenymeenyminymoe*

Finland:

  • Chicharita*
  • Her Royal Highness*

Frankrike:

  • Heliade du Goutier*

Holland:

  • Kali Smart*

Italien:

  • Zeudi Amg*
  • Bentley Gar*

Norge:

  • Miracle Tile*
  • Miss Pepper*
  • Global Bred To Win

Sverige:

  • Honey Mearas*
  • Racing Brodda*
  • Sayonara
  • Digital Class
  • Dear Friend
  • Barbro Kronos
  • Margareta Tooma
  • Devs Daffodil
  • Betting Pacer
  • Carry Cash

Tyskland:

  • Namanga Bo*

Fotnot: *garanterade plats i EM.

Fokustema
Danmark
Läs senare

Derbykval på Lunden

På fredag blir det Derbykval på Charlottenlund i Danmark och det saknas svensktränade fyraåringar i startlistorna, men däremot är två svenska catchdriver på plats i Köpenhamn.
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Garfield och Jeppe Juel är favorit till segern i Danskt Derby. Kjeld Mikkelsen/KM FOTO
Garfield och Jeppe Juel är favorit till segern i Danskt Derby. Kjeld Mikkelsen/KM FOTO
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

Jörgen Sjunnesson har anlitats till tre hästar – George Shadow, Giselle Laser och Gennah Sisa – medan Stefan Persson sitter upp bakom Gary la Marc.

Derbyfavoriten Garfield (e. S.J.’s Caviar), 1.13,1am*/1.070.500 dkk, dyker upp redan i den första uttagningen och Jeppe Juels travare har tolv vinster på 14 starter med vinsten i Danskt Travkriterium ifjol som kronan på verket.

De två främsta från varje försök går vidare till respektive final plus de två högst seedade treorna enligt poängberäkning plus att de två återstående finalplatserna delas ut enligt danska travförbundets regler för insatslopp.

Startlistor:

Danskt Derby (förstapris 20.000 dkk)
2.500 meter, autostart.

Försök I:

Namn (far) – Körsven

  1. Goop (e. Love You) – Robbin Bot
  2. Garfield (e. S.J.’s Caviar) – Jeppe Juel
  3. Gabriel Cross (e. Scarlet Knight) – Birger Jörgensen
  4. Gladiator (e. Great Challenger) – Henrik Lönborg
  5. Go On Muscle Hill (e. Michael’s Turn) – Knud Mönster
  6. Game Boy (e. Yield Boko) – Kent Friborg
  7. Gauguin (e. Prodigious) – Axel Jacobsen
  8. Gucci Line (e. S.J.’s Caviar) – Rene Jonassen
  9. Great Friction (e. Friction) – Mads Hviid

Försök II:

  1. Godtfred Bork (e. Great Challenger) – Morten Friis
  2. Gasolin (e. Ens Snapshot) – Steen Juul
  3. Giant Design (e. S.J.’s Caviar) – Rene Kjaer
  4. Gianluca (e. Djali Boko) – Bent Svendsen
  5. Grumbazz Kini (e. Great Challenger) – Casper M Nielsen
  6. Gateway Damgård (e. Creatine) – Jeppe Juel
  7. Garfield Hyrdehöj (e. S.J.’s Photo) – Birger Jörgensen
  8. George Shadow (e. Orlando Vici) – Jörgen Sjunnesson
  9. Grady Boom Bay (e. O’Grady) – Jeppe Rask

Försök III:

  1. Gautut Gardenia (e. Racer Bourbon) – Jeppe Rask
  2. Gubernaculum W A (e. Michael’s Turn) – Anders F. Jensen
  3. Gandhi (e. Great Challenger) – Birger Jörgensen
  4. Game On Shadow (e. Broad Bahn) – Christian Sejer
  5. Get A Wish (e. Wishing Stone) – Bo Westergård
  6. Gary la Marc (e. Muscles Yankee) – Stefan Persson
  7. Golden Stone (e. Wishing Stone) – Morten Friis
  8. Garcon de Meaux (e. Farifant) – Kasper K. Andersen
  9. Gold Ripasso (e. Love You) – Rene Kjaer

Försök IV:

  1. Giant Laser (e. Muscle Hill) – Flemming Jensen
  2. Great Shadow (e. Great Challenger) – Jeppe Juel
  3. Galliano Peak (e. Ganymede) – Birger Jörgensen
  4. Gizmo Hyrdehöj (e. Gigant Neo) – Rene Kjaer
  5. Grönaert (e. Ens Snapshot) – Casper M Nielsen
  6. Gibson (e. Gigant Neo) – Rene Jonassen
  7. Gunpowder (e. Brillantissime) – Steen Juul
  8. Game On Butcher (e. Stand And Deliver) – Ken Ecce

Danskt Stoderby (förstapris 20.000 dkk)
2.000 meter, autostart.

Försök I:

Namn (far) – Körsven

  1. Gejst (e. Traders) – Flemming Jensen
  2. Global Yankee (e. Muscles Yankee) – Jeppe Juel
  3. Godiva Tårs (e. Trophy Catch) – Jan Dahlgaard
  4. Gracie Day (e. Ens Snapshot) – Christian Nissen
  5. Gazelle di Damgård (e. Creatine) – Nicklas Korfitsen
  6. Ghania Sensei (e. Michael’s Turn) – Anders Pedersen
  7. Ginetta (e. Wishing Stone) – Rene Kjaer
  8. Gucci (e. Ready Cash) – Birger Jörgensen
  9. Getafe (e. S.J.’s Caviar) – Tobias Jonassen
  10. Golden Park (e. Broad Bahn) – Rene Jonassen

Försök II:

  1. Giselle Laser (e. Andover Hall) – Jörgen Sjunnesson
  2. Gigants Hanne (e. Gigant Neo) – Bent Svendsen
  3. Gin Flame (e. Creatine) – Steen Juul
  4. Gonnabe Shadow (e. Farifant) – Birger Jörgensen
  5. Google Shadow (e. Farifant) – Jeppe Juel
  6. Gogo Park (e. Broad Bahn) – Nicolai Olsen
  7. Gurli (e. Zola Boko) – Nicolaj Haagensen
  8. Gloria K (e. Wishing Stone) – Ken Ecce
  9. Go On A P (e. Love You) – Rene Kjaer
  10. Giovanna (e. Amaru Boko) – Bo Westergård

Försök III:

  1. Got Swagger (e. S.J.’s Caviar) – Rene Kjaer
  2. Gazella K (e. Great Challenger) – Steen Juul
  3. Gennah Sisa (e. Muscles Yankee) – Jörgen Sjunnesson
  4. Go Aveve (e. E L Rocket) – Casper M Nielsen
  5. Ginai (e. Repay Merci) – Dag-Sveinung Dalen
  6. Gaby Cloc (e. Michael’s Turn) – Jan Dahlgaard
  7. Gurli Tinghöj (e. Yield Boko) – Jeppe Juel
  8. Go On Gardenia (e. Great Challenger) – Knud Mönster
  9. Gerda (e. One Too Many) – Niclas Steinlein
  10. Gaby C N (e. Wishing Stone) – Ken Ecce

Försök IV:

  1. Go Fast Shadow (e. Orlando Vici) – Birger Jörgensen
  2. Graud Larose (e. Django Riff) – Gordon Dahl
  3. Golden C N (e. Wishing Stone) – Flemming Jensen
  4. Guldregn (e. Canepa Hanover) – Ken Ecce
  5. Gloria Line (e. Great Challenger) – Steen Juul
  6. Ghita Nörby (e. Farifant) – Axel Jacobsen
  7. Golden Money (e. Zola Boko) – Casper M Nielsen
  8. Gipsy Wee (e. Zola Boko) – Kasper K Andersen
  9. Gabi Kyvsgård (e. From Above U S) – Nicklas Korfitsen
  10. Golden Hulsig (e. Broad Bahn) – Henrik Lönborg

 

Fokustema
Yonkers International
Läs senare

Vem blir svensk VM-häst?

VM-loppet på Yonkers Raceway kan bli en riktig höjdare i år med flera internationella gäster och däribland Elitloppsvinnaren Etonnant.
Men vem blir svensk representant?
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Elitloppsvinnaren Etonnant åker till Vm-loppet och slår Night Brodde följe? Foto: Adam Ström/stalltz.se
Elitloppsvinnaren Etonnant åker till Vm-loppet och slår Night Brodde följe? Foto: Adam Ström/stalltz.se
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

Tränaren Richard Westerink och Etonnant har anmält intresse för Yonkers International (VM-loppet) med en totalprissumma på en miljon dollar. Det kan också mycket väl bli en start till i Nordamerika i Breeders Crown för äldre travare på Mohawk Raceway för Westerinks stjärna.

Klara för VM-loppet är också Stoletheshow, vilken kommer att representera Norge och Danmarks bidrag blir Ecurie D, vilken redan finns på plats i USA i Åke Svanstedts stall.

– Sedan har Alessandro Gocciadoro visat intresse för att åka med Vernissage Grif och Conrad Lugauer med Night Brodde, berättar Klaus Koch, som är Yonkers Raceways representant i Europa.

Night Brodde till VM? Foto Mia Törnberg

Några veckor in i september ska det europeiska laget spikas och den 15 oktober avgörs loppet över 2.011 meter på Yonkers Raceways 800-metersbana och vinnaren erhåller 500.000 dollar.

VM-loppet på Yonkers Raceway har inte körts sedan 2019 och då segrade italienskfödde och Holger Ehlert-tränade Zacon Gio med Roberto Vecchione i sulkyn.