Fokustema
Vincennes/Bergsåker
Läs senare

Björn Goops spännande lördag

Björn Goop har en spännande lördag framför sig i både på Bergsåker och Paris. På Vincennes kör han Face Time Bourbon i Criterium des 5 ans och i Criterium des 4 ans sitter han upp bakom Gunilla d'Atout. Dessutom har han egentränade Moni Viking till start i Sundsvall Open Trot.
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Björn Goop fick sträcka armarna i skyn efter triumfen i Prix d'Amérique. . Foto: Mia Törnberg
Björn Goop fick sträcka armarna i skyn efter triumfen i Prix d'Amérique. . Foto: Mia Törnberg
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

Face Time Bourbon går ut i Criterium des 5 ans (€170.000) och ställs mot 16 konkurrenter och Sébastien Guaratos har fått ett lopp i kroppen inför en av årets viktigaste uppgifter. I början på augusti vann han Grand Prix de Wallonie (€120.000) i Mons.

Björn Goop kör också Gunilla d’Atout i Criterium des 4 ans (€170.000) och de har kamperat ihop med framgång tidigare. Ifjol vann de Criterium des 3 ans.

Björn Goop är flitigt anlitad under dagen. Han kör Tomas Malmqvists Confidence i Prix de Perpignan (€41.000), Jörgen Westholms Hand Full i Arqana Yearling Cup (€150.000) Capital Charm i Prix de Neuilly (€49.000), Heartbreaker One i Prix Victor Regis (€85.000) och egentränade Havilah i Prix Uranie (€85.000).

Startlistor:

Criterium des 5 ans (€170.000)
3.000 meter.

Namn (kön/far) – Tränare

  1. Flamme du Goutier (s e. Ready Cash) – Thierry Duvaldestin
  2. Fiesta du Belver (s e. Roi du Coq) – Robert Chauvin
  3. Fronsac Madrik (h e. Tabler) – Sébastien Guarato
  4. Fidelity (s e. Prodigious) – Philippe Moulin
  5. Free Man (h e. Ready Cash) – Laurent-Claude Abrivard
  6. Flora Quick (s e. Prodigious) – Maik Esper
  7. For You Madrik (h e. Up and Quick) – Jean-Luc Bigeon
  8. Feydeau Seven (h e. Redeo Josselyn) – Jean-Michel Bazire
  9. Feerie Wood (s e. Rockfeller Center) – Laurent-Claude Abrivard
  10. File Gin (h e. Repeat Love) – Guillermo Roig-Balageur
  11. Fun Quick (h e. Carpe Diem) – Maik Esper
  12. Fairplay d’Urzy (h e. Ready Cash) – Jean-Michel Bazire
  13. Fakir du Lorault (h e. Vaillant Cash) – Mickaël Charuel
  14. Frisbee d’Am (h e. The Best Madrik) – Richard Westerink
  15. Falcao de Laurma (h e. Uniclove) – Thierry Duvaldestin
  16. Feliciano (h e. Ready Cash) – Philippe Allaire
  17. Face Time Bourbon (h e. Ready Cash) – Sébastien Guarato

Criterium des 4 ans (€170.000)
2.850 meter.

  1. Guinness des Pres (s e. Saxo de Vandel) – Thierry Duvaldestin
  2. Goulette (s e. Up and Quick) – Philippe Billard
  3. Grand Art (h e. Prodigious) – Erik Bondo
  4. Gold Mary (s e. Ready Cash) – Matthieu Abrivard
  5. Guillermo Sport (h e. Orlando Sport) – Dominique Lemetayer
  6. Giroalmo (h e. Uriel Speed) – Sylvain Roger
  7. Galilea Money (s e. Bold Eagle) – Jean-Michel Bazire
  8. Gallant Way (h e. Ready Cash) – Philippe Allaire
  9. Gamble River (h e. Un Mec d’Heripre) – Sébastien Guarato
  10. Go On Boy (h e. Password) – Romain Derieux
  11. Gelati Cut (h e. Coktail Jet) – Romain Christian Laure
  12. Golden Bridge (h e. Ready Cash) – Philippe Allaire
  13. Gunilla d’Atout (s e. Ready Cash) – Sébastien Guarato
  14. Gu d’Heripre (h e. Coktail Jet) – Philippe Billard
  15. Green Grass (s e. Bold Eagle) – Sébastien Guarato
  16. Gotland (h e. Ready Cash) – Philippe Allaire
Fokustema
Yonkers International
Läs senare

San Moteur till VM

Tidigare idag ställde Sulkysport frågan vem som blir Sveriges representant i VM-loppet ($1.000.000) på Yonkers Raceway den 15 oktober. Ikväll blev det klart vem som ska försvara de blågula färgerna.
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Björn Goops San Moteur. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Björn Goops San Moteur. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

– Svaret på din fråga är San Moteur, säger VM-loppets europeiska promotor Klaus Koch.

San Moteur är något av en önskehäst för Klaus Koch. Många hade hoppats få se Björn Goops stjärna i Elitloppet på Solvalla tidigare i år, men nu blir det ett möte med Elitloppsvinnaren Etonnant i New York istället över distansen 2.011 meter.

– Vilket lopp det kan bli. Ecurie D. och Stoletheshow ska ju också vara med, säger Koch.

Nästa onsdag ska Björn Goops stjärna starta i Solvallas Jubileumspokal och på torsdag blir den definitiva listan till det loppet klar.

Vem blir svensk VM-häst?

Fokustema
Solvalla
Läs senare

Vilka får starta i EM för ston

21 hästar vill vara med i EM för ston på Solvalla nästa onsdag.
Från svenskt håll är duon Honey Mearas och Racing Brodda garanterade en plats i loppet.
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Franska stoet Heliade du Goutier och Gabriele Gelormini vann enkelt Lady Snärts lopp från ledningen i våras. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Franska stoet Heliade du Goutier och Gabriele Gelormini vann enkelt Lady Snärts lopp från ledningen i våras. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

En miljon väntar vinnaren i EM för ston och bland de anmälda finns titelförsvararen Miracle Tile, men också Heliade du Goutier.

Fransyskan vann Lady Snärts lopp under Elitloppshelgen och Sébastian Guaratos sto kommer att köras av Gabriele Gelormini.

På torsdag morgon är det definitiv anmälan till EM.

Anmälda hästar:

Danmark:

  • Eenymeenyminymoe*

Finland:

  • Chicharita*
  • Her Royal Highness*

Frankrike:

  • Heliade du Goutier*

Holland:

  • Kali Smart*

Italien:

  • Zeudi Amg*
  • Bentley Gar*

Norge:

  • Miracle Tile*
  • Miss Pepper*
  • Global Bred To Win

Sverige:

  • Honey Mearas*
  • Racing Brodda*
  • Sayonara
  • Digital Class
  • Dear Friend
  • Barbro Kronos
  • Margareta Tooma
  • Devs Daffodil
  • Betting Pacer
  • Carry Cash

Tyskland:

  • Namanga Bo*

Fotnot: *garanterade plats i EM.

Fokustema
Danmark
Läs senare

Derbykval på Lunden

På fredag blir det Derbykval på Charlottenlund i Danmark och det saknas svensktränade fyraåringar i startlistorna, men däremot är två svenska catchdriver på plats i Köpenhamn.
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Garfield och Jeppe Juel är favorit till segern i Danskt Derby. Kjeld Mikkelsen/KM FOTO
Garfield och Jeppe Juel är favorit till segern i Danskt Derby. Kjeld Mikkelsen/KM FOTO
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

Jörgen Sjunnesson har anlitats till tre hästar – George Shadow, Giselle Laser och Gennah Sisa – medan Stefan Persson sitter upp bakom Gary la Marc.

Derbyfavoriten Garfield (e. S.J.’s Caviar), 1.13,1am*/1.070.500 dkk, dyker upp redan i den första uttagningen och Jeppe Juels travare har tolv vinster på 14 starter med vinsten i Danskt Travkriterium ifjol som kronan på verket.

De två främsta från varje försök går vidare till respektive final plus de två högst seedade treorna enligt poängberäkning plus att de två återstående finalplatserna delas ut enligt danska travförbundets regler för insatslopp.

Startlistor:

Danskt Derby (förstapris 20.000 dkk)
2.500 meter, autostart.

Försök I:

Namn (far) – Körsven

  1. Goop (e. Love You) – Robbin Bot
  2. Garfield (e. S.J.’s Caviar) – Jeppe Juel
  3. Gabriel Cross (e. Scarlet Knight) – Birger Jörgensen
  4. Gladiator (e. Great Challenger) – Henrik Lönborg
  5. Go On Muscle Hill (e. Michael’s Turn) – Knud Mönster
  6. Game Boy (e. Yield Boko) – Kent Friborg
  7. Gauguin (e. Prodigious) – Axel Jacobsen
  8. Gucci Line (e. S.J.’s Caviar) – Rene Jonassen
  9. Great Friction (e. Friction) – Mads Hviid

Försök II:

  1. Godtfred Bork (e. Great Challenger) – Morten Friis
  2. Gasolin (e. Ens Snapshot) – Steen Juul
  3. Giant Design (e. S.J.’s Caviar) – Rene Kjaer
  4. Gianluca (e. Djali Boko) – Bent Svendsen
  5. Grumbazz Kini (e. Great Challenger) – Casper M Nielsen
  6. Gateway Damgård (e. Creatine) – Jeppe Juel
  7. Garfield Hyrdehöj (e. S.J.’s Photo) – Birger Jörgensen
  8. George Shadow (e. Orlando Vici) – Jörgen Sjunnesson
  9. Grady Boom Bay (e. O’Grady) – Jeppe Rask

Försök III:

  1. Gautut Gardenia (e. Racer Bourbon) – Jeppe Rask
  2. Gubernaculum W A (e. Michael’s Turn) – Anders F. Jensen
  3. Gandhi (e. Great Challenger) – Birger Jörgensen
  4. Game On Shadow (e. Broad Bahn) – Christian Sejer
  5. Get A Wish (e. Wishing Stone) – Bo Westergård
  6. Gary la Marc (e. Muscles Yankee) – Stefan Persson
  7. Golden Stone (e. Wishing Stone) – Morten Friis
  8. Garcon de Meaux (e. Farifant) – Kasper K. Andersen
  9. Gold Ripasso (e. Love You) – Rene Kjaer

Försök IV:

  1. Giant Laser (e. Muscle Hill) – Flemming Jensen
  2. Great Shadow (e. Great Challenger) – Jeppe Juel
  3. Galliano Peak (e. Ganymede) – Birger Jörgensen
  4. Gizmo Hyrdehöj (e. Gigant Neo) – Rene Kjaer
  5. Grönaert (e. Ens Snapshot) – Casper M Nielsen
  6. Gibson (e. Gigant Neo) – Rene Jonassen
  7. Gunpowder (e. Brillantissime) – Steen Juul
  8. Game On Butcher (e. Stand And Deliver) – Ken Ecce

Danskt Stoderby (förstapris 20.000 dkk)
2.000 meter, autostart.

Försök I:

Namn (far) – Körsven

  1. Gejst (e. Traders) – Flemming Jensen
  2. Global Yankee (e. Muscles Yankee) – Jeppe Juel
  3. Godiva Tårs (e. Trophy Catch) – Jan Dahlgaard
  4. Gracie Day (e. Ens Snapshot) – Christian Nissen
  5. Gazelle di Damgård (e. Creatine) – Nicklas Korfitsen
  6. Ghania Sensei (e. Michael’s Turn) – Anders Pedersen
  7. Ginetta (e. Wishing Stone) – Rene Kjaer
  8. Gucci (e. Ready Cash) – Birger Jörgensen
  9. Getafe (e. S.J.’s Caviar) – Tobias Jonassen
  10. Golden Park (e. Broad Bahn) – Rene Jonassen

Försök II:

  1. Giselle Laser (e. Andover Hall) – Jörgen Sjunnesson
  2. Gigants Hanne (e. Gigant Neo) – Bent Svendsen
  3. Gin Flame (e. Creatine) – Steen Juul
  4. Gonnabe Shadow (e. Farifant) – Birger Jörgensen
  5. Google Shadow (e. Farifant) – Jeppe Juel
  6. Gogo Park (e. Broad Bahn) – Nicolai Olsen
  7. Gurli (e. Zola Boko) – Nicolaj Haagensen
  8. Gloria K (e. Wishing Stone) – Ken Ecce
  9. Go On A P (e. Love You) – Rene Kjaer
  10. Giovanna (e. Amaru Boko) – Bo Westergård

Försök III:

  1. Got Swagger (e. S.J.’s Caviar) – Rene Kjaer
  2. Gazella K (e. Great Challenger) – Steen Juul
  3. Gennah Sisa (e. Muscles Yankee) – Jörgen Sjunnesson
  4. Go Aveve (e. E L Rocket) – Casper M Nielsen
  5. Ginai (e. Repay Merci) – Dag-Sveinung Dalen
  6. Gaby Cloc (e. Michael’s Turn) – Jan Dahlgaard
  7. Gurli Tinghöj (e. Yield Boko) – Jeppe Juel
  8. Go On Gardenia (e. Great Challenger) – Knud Mönster
  9. Gerda (e. One Too Many) – Niclas Steinlein
  10. Gaby C N (e. Wishing Stone) – Ken Ecce

Försök IV:

  1. Go Fast Shadow (e. Orlando Vici) – Birger Jörgensen
  2. Graud Larose (e. Django Riff) – Gordon Dahl
  3. Golden C N (e. Wishing Stone) – Flemming Jensen
  4. Guldregn (e. Canepa Hanover) – Ken Ecce
  5. Gloria Line (e. Great Challenger) – Steen Juul
  6. Ghita Nörby (e. Farifant) – Axel Jacobsen
  7. Golden Money (e. Zola Boko) – Casper M Nielsen
  8. Gipsy Wee (e. Zola Boko) – Kasper K Andersen
  9. Gabi Kyvsgård (e. From Above U S) – Nicklas Korfitsen
  10. Golden Hulsig (e. Broad Bahn) – Henrik Lönborg