Fokustema
Årets Häst-galan
Läs senare

De första nomineringarna klara

Fredag den 8 februari äger Årets Häst-galan 2019 rum.
Här finner ni kandidaterna till sju av tio klasser.
Av
Pär Gustafsson
Upplåst för dig som är prenumerant
Oakssegrarinnan Conrads Rödluva är nominerad till både Årets Treåring och Sto. Foto: Jeannie Karlsson
Oakssegrarinnan Conrads Rödluva är nominerad till både Årets Treåring och Sto. Foto: Jeannie Karlsson

Årets Tvååring

  • Belker (e. Scarlet Knight)
    Tränare: Sten O Jansson, Visby
    Ägare: Ingela Jansson, Klintehamn
    Uppfödare: Sten O & Ingela Jansson
    Skötare: Ingela Jansson
  • Bythebook (e. Googoo Gaagaa)
    Tränare: Svante Båth, Solvalla
    Ägare: Stall Mörklund HB med flera
    Uppfödare: Thomas Johansson & Gösta Samuelsson
    Skötare: Jonna Träskvik
  • Global Adventure (e. S.J.’s Caviar)
    Tränare: Svante Båth, Solvalla
    Ägare: Veckestrands El AB, med flera
    Uppfödare: Global Farm AB, Nacka Strand
    Skötare: Camilla Björk
  • Trix On Line (e. Trixton)
    Tränare: Sören Norberg, Jägersro
    Ägare: Pinje Fastighets AB, Limhamn
    Uppfödare: BISP Fastighetsförvaltning AB, Limhamn
    Skötare: Viktoria Eriksson

Årets Treåring

  • Betting Gangster (e. Going Kronos)
    Tränare: Jerry Riordan, Halmstad
    Ägare: Stall Betting
    Uppfödare: Viola Silas HB, Kalmar
    Skötare: Elina Matilainen
  • Conrads Rödluva (e. S.J.’s Caviar)
    Tränare: Daniel Redén, Solvalla
    Ägare: Stall Zet
    Uppfödare: Ove Conradsson, med flera
    Skötare: Isabell Eriksson
  • Global Welcome (e. S.J.’s Caviar)
    Tränare: Svante Båth, Solvalla
    Ägare: Olof Brodin (Chartering) AB, Sollentuna
    Uppfödare: Global Farm AB, Nacka Strand
    Skötare: Moa Thörngren
  • Inti Boko (e. Chocolatier)
    Tränare: Timo Nurmos, Solvalla
    Ägare: Bekir Kesen K.& R.AB med flera
    Uppfödare: Boko Stables Holland BV, Nederländerna
    Skötare: Amanda Larsson

Årets Fyraåring

  • Mellby Free (e. Muscle Hill)
    Tränare: Björn Goop, Färjestad
    Ägare: Mellby Gård AB
    Uppfödare: Mellby Gård AB, Malmö
    Skötare: Sofia Hansson
  • Selmer I.H. (e. Love You)
    Tränare: Ingemar Hultqvist (a), Umåker
    Ägare: Stall Ratu
    Uppfödare: Ingemar Hultqvist AB, Umeå
    Skötare: Anna Eidegren Beijar
  • Villiam (e. Muscle Hill)
    Tränare: Timo Nurmos, Solvalla
    Ägare: Stall Timo Nurmos AB, Tullinge
    Uppfödare: Stall Timo Nurmos AB, Tullinge
    Skötare: Fredrica Sandberg
  • Who’s Who (e. Maharajah)
    Tränare: Pasi Aikio, Solvalla
    Ägare: Travkompaniets Stall AB, Ekerö
    Uppfödare: Menhammar Stuteri AB, Ekerö
    Skötare: Jennie Ek

Årets Äldre

  • Heavy Sound (e. Ken Warkentin)
    Tränare: Daniel Redén, Solvalla
    Ägare: SRF Stable
    Uppfödare: Deseks AB, Vara
    Skötare: Isabell Eriksson
  • Makethemark (e. Maharajah)
    Tränare: Petri Salmela, Boden
    Ägare: Stall NIAN
    Uppfödare: AB NIAN, Älvsbyn
    Skötare: Anne Raatikainen
  • Pastore Bob (e. From Above)
    Tränare: Johan Untersteiner, Halmstad
    Ägare: KM Hästfarm i Holm AB & Rolkur Inv. AB
    Uppfödare: Robert Stejdahl, Mariannelund
    Skötare: Andreas Johansson
  • Readly Express (e. Ready Cash)
    Tränare: Timo Nurmos, Solvalla
    Ägare: Bro Byggnads AB, Stockholm
    Uppfödare: O.Carlsson Ekonomi AB & AB Lavec
    Skötare: Inga Perk

Årets Sto

  • Conrads Rödluva (e. S.J.’s Caviar)
    Tränare: Daniel Redén, Solvalla
    Ägare: Stall Zet
    Uppfödare: Ove Conradsson, med flera
    Skötare: Isabell Eriksson
  • Darling Mearas (e. Cantab Hall)
    Ägare: Snogarps Gård AB, Ystad
    Tränare: Stefan Persson, Halmstad
    Skötare: Ann-Sofie Johansson
    Uppfödare: Snogarps Gård AB, Ystad
  • Mellby Free (e. Muscle Hill)
    Tränare: Björn Goop, Färjestad
    Ägare: Mellby Gård AB
    Uppfödare: Mellby Gård AB, Malmö
    Skötare: Sofia Hansson
  • Run Chica Run (e. Scarlet Knight)
    Tränare: Peter Untersteiner, Halmstad
    Ägare: Pallexperten i Malmö AB, Limhamn
    Uppfödare: Pallexperten i Malmö AB. Limhamn
    Skötare: Linnea Meijer

Årets Kallblod

  • Eld Rask (e. Tekno Odin)
    Tränare: Jan-Olov Persson, Hagmyren
    Ägare: Lennart Bäwerholm, Norge
    Uppfödare: Lennart Bäwerholm, Norge
    Skötare: Hanna Edvinsson
  • Månprinsen A.M. (e. Svall Ivar)
    Tränare: Gunnar Melander, Dannero & Bollnäs
    Ägare: AnnaMaria Öberg & Stall Cahling AB
    Uppfödare: Anders Bodin, Nyland
    Skötare: AnnaMaria Öberg
  • Stjärnblomster (e. B.W.Modde)
    Tränare: Jan-Olov Persson, Hagmyren
    Ägare: Stall Rabatt
    Uppfödare: Manapå HB, med fler
    Skötare: Maja Klaar
  • Tekno Eld (e. Tekno Odin)
    Tränare: Jan-Olov Persson, Hagmyren
    Ägare: Lennart Bäwerholm, Norge
    Uppfödare: Lennart Bäwerholm, Norge
    Skötare: Hanna Edvinsson

Årets Komet

  • Rebecca Dahlén, Solvalla
  • Magnus A Djuse, Östersund
  • Marc Elias, Jägersro
  • Emilia Leo, Gävle

I morgon eftermiddag offentliggörs Årets Häst-kandidaterna och på söndag presenteras namnen till Årets Tränare och Kusk.

Kampanj
10 veckor för 299 kronor
Prova 10 veckor med både pappers- och e-tidning
Endast 29,90 kr per vecka för den bästa sportbevakningen
Beställ
Fokustema
Propulsion-affären
Läs senare

”Ju mer de blandar, desto mer stinker det”

Italienska travsajten vendopuledri.it går till hårt angrepp mot svensk travsports ordförande Marjaana Alaviuhkola och vd Maria Croon med anledning av att ST:s utrednings- och säkerhetschef Steen Morten Eidsmo Johansen har fått sparken.
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Italienska travsajten Vendopuledri.it attackerar ST:s ordförande Marjaana Alaviuhkola och vd Maria Croon.
Italienska travsajten Vendopuledri.it attackerar ST:s ordförande Marjaana Alaviuhkola och vd Maria Croon.

”Ju mer de blandar, desto mer stinker det”, skriver Vendopuledri.it och går till hård attack mot Marjaana Alaviuhkola och Maria Croon samtidigt som Steen Morten Eidsmo Johansen hyllas för sin insats i samma roll på det norska travförbundet och att det var han som låg bakom avslöjandet av koboltdoparen Fabrice Souloy.

Däremot har inte Vendopuledris journalist Freddy Gets mycket till övers för Alaviuhkola och Croon. Han skriver:

”Johansen har blivit avskedad på dagen. Motivering: olika visioner om framtiden (betyder inte ett dugg) och en plötslig brist på förtroende (betyder mycket). I praktiken har de två onda prästinnorna torpederat honom för att de misstänker att Johansen är den mullvad som sprider allt till landsmannen och journalisten Truls Pedersen (chefredaktör Trav-og Galopp-Nytt, reds. anm.).”

”Propulsion-utredaren” fick sparken

Fler huvuden bör rulla

Fokustema
Sundbyholm
Läs senare

Stjärnor gör comeback

Kommande onsdag i Eskilstuna körs som bekant Fyraåringstestet med flera topphästar och i snabbloppet gör både Heavy Sound och Who’s Who comeback.
Nu är spåren klara till båda loppen.
Av
Pär Gustafsson
Upplåst för dig som är prenumerant
Who’s Who skriker ut sin glädje att få börja tävla igen! Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport
Who’s Who skriker ut sin glädje att få börja tävla igen! Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport

Startlista
2.140 meter autostart
Förstapris: 60.000 kronor
Häst – Körsven

  1. Sliding Home – Jorma Kontio
  2. Heavy Sound – Kenneth Haugstad
  3. Jake – Daniel Redén
  4. Who’s Who – Pasi Aikio
  5. Highspeed Call – Torbjörn Jansson
  6. Nappa Scar – Per Lennartsson
  7. Ajlexes Cubano – Emilia Leo
  8. Diamanten – Erik Adielsson
  9. Chianti – Björn Goop

ICA Maxi Eskilstuna Fyraåringstest
2.640 meter autostart
Förstapris: 200.000 kronor
Häst – Körsven

  1. Jasons’s Camden – Carl Johan Jepson
  2. Exodus Brick – Jörgen Westholm
  3. Jareth Boko – Kaj Widell
  4. Rotate – Magnus A Djuse
  5. Brother Bill – Jorma Kontio
  6. Ultion Face – Adrian Kolgjini
  7. Green Manalishi – Ulf Ohlsson
  8. Aetos Kronos – Johan Untersteiner
  9. Ecurie D. – Björn Goop
  10. Tabasco C.D. – Joakim Grandlund

Fyraåringstestet ett kanonlopp

Fokustema
Sundbyholm
Läs senare

Fyraåringstestet ett kanonlopp

Fyraåringstestet i Eskilstuna på onsdag blir ett kanonlopp: Ecurie D., Aetos Kronos, Brother Bill och Green Manalishi finns i startlistan!
Av
Lars G Dahlgren
Upplåst för dig som är prenumerant
Ecurie D. Foto: Mathias Hedlund/Sulkysport
Ecurie D. Foto: Mathias Hedlund/Sulkysport

Att danskfödde, norsktränade (Frode Hamre) och svenskägda (Global Glide AB & Smart Repair Center AB) efter tio starter obesegrade Ecurie D. skulle starta i Fyråaringstestet har varit känt, och när den mörka anmälningslistan ”avtäcktes” nu på torsdagsmorgonen stod det klart att Ecurie D. kommer att åtminstone behöva lämna vilopulsläget för att besegra de jämnåriga konkurrenter som också är ute efter förstaprisets 200.000 kronor.

Ecurie D. (e. Infinitif – To Soon) har inte startat sedan han vann Fyraåringseliten Elitloppshelgen på 1.09,2a/1.640 meter och ska efter detta lopp fortsätta till Hugo Åbergs Memorial den 28 juli är det tänkt.

Kungapokalssegraren Aetos Kronos (e. Bold Eagle – Will Of A Woman) har startat en gång efter storloppsseger på Åby, Don Fanucci Zet (e. Hard Livin) fick då revansch på Aetos Kronos för Kungapokalen då han vann Prix Readly Express på Solvalla, före Aetos Kronos och Green Manalishi.

Green Manalishi (e. Muscle Hill – Naga Morich) väntar fortfarande på sin första seger i Sverige. Efter galoppen i starten i Sprintermästaren senast får den tiofaldiga miljonären nu för första gången ge sig i kast med Derbydistansen 2.640 meter.

Kriterietvåan Brother Bill (e. From Above – Clear As A Bell) årsdebuterar och gör sitt första framträdande sedan han avslutade treåringstävlandet i stor stil med att vinna Breeders Crown.

Anmälningslista

Fyraåringstestet, Eskilstuna onsdag 15 juli, 2.640 meter autostart. Förstapris 200.000 kronor (sänkt från 300.000 kronor de senaste åren):

  • Aetos Kronos – tränare: Jerry Riordan
  • Brother Bill – Timo Nurmos
  • Ecurie D. – Frode Hamre
  • Exodus Brick – Jörgen Westholm
  • Green Manalishi – Stefan Melander
  • Jareth Boko – Micael Broberg (a)
  • Jason’s Camden – Daniel Redén
  • Rotate – Stefan Melander
  • Tabasco C.D. – Stefan Granlund
  • Ultion Face – Adrian Kolgjini

Startlistan med spår och kuskar blir klar under torsdageftermiddagen