Fokustema
Danmark (uppdaterad)
Läs senare

Derbykval på Lunden

På fredag är det Derbykval på Charlottenlund i Danmark och en svensktränad fyraåring finns med i startlistorna plus att två svenska catchdrivers är på plats i Köpenhamn.
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Garfield och Jeppe Juel är favorit till segern i Danskt Derby. Kjeld Mikkelsen/KM FOTO
Garfield och Jeppe Juel är favorit till segern i Danskt Derby. Kjeld Mikkelsen/KM FOTO
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

En svensktränad travare kvalar till Danskt Derby och det är Halmstadamatören Sara Fagerbergs Game On Shadow (e. Broad Bahn), 1.17,3m/5.713 dkk, vilken körs av Christian Sejer.

Jörgen Sjunnesson har anlitats till tre hästar – George Shadow, Giselle Laser och Gennah Sisa – medan Stefan Persson sitter upp bakom Gary la Marc.

Derbyfavoriten Garfield (e. S.J.’s Caviar), 1.13,1am*/1.070.500 dkk, dyker upp redan i den första uttagningen och Jeppe Juels travare har tolv vinster på 14 starter med vinsten i Danskt Travkriterium ifjol som kronan på verket.

De två främsta från varje försök går vidare till respektive final plus de två högst seedade treorna enligt poängberäkning plus att de två återstående finalplatserna delas ut enligt danska travförbundets regler för insatslopp.

Startlistor:

Danskt Derby (förstapris 20.000 dkk)
2.500 meter, autostart.

Försök I:

Namn (far) – Körsven

  1. Goop (e. Love You) – Robbin Bot
  2. Garfield (e. S.J.’s Caviar) – Jeppe Juel
  3. Gabriel Cross (e. Scarlet Knight) – Birger Jörgensen
  4. Gladiator (e. Great Challenger) – Henrik Lönborg
  5. Go On Muscle Hill (e. Michael’s Turn) – Knud Mönster
  6. Game Boy (e. Yield Boko) – Kent Friborg
  7. Gauguin (e. Prodigious) – Axel Jacobsen
  8. Gucci Line (e. S.J.’s Caviar) – Rene Jonassen
  9. Great Friction (e. Friction) – Mads Hviid

Försök II:

  1. Godtfred Bork (e. Great Challenger) – Morten Friis
  2. Gasolin (e. Ens Snapshot) – Steen Juul
  3. Giant Design (e. S.J.’s Caviar) – Rene Kjaer
  4. Gianluca (e. Djali Boko) – Bent Svendsen
  5. Grumbazz Kini (e. Great Challenger) – Casper M Nielsen
  6. Gateway Damgård (e. Creatine) – Jeppe Juel
  7. Garfield Hyrdehöj (e. S.J.’s Photo) – Birger Jörgensen
  8. George Shadow (e. Orlando Vici) – Jörgen Sjunnesson
  9. Grady Boom Bay (e. O’Grady) – Jeppe Rask

Försök III:

  1. Gautut Gardenia (e. Racer Bourbon) – Jeppe Rask
  2. Gubernaculum W A (e. Michael’s Turn) – Anders F. Jensen
  3. Gandhi (e. Great Challenger) – Birger Jörgensen
  4. Game On Shadow (e. Broad Bahn) – Christian Sejer
  5. Get A Wish (e. Wishing Stone) – Bo Westergård
  6. Gary la Marc (e. Muscles Yankee) – Stefan Persson
  7. Golden Stone (e. Wishing Stone) – Morten Friis
  8. Garcon de Meaux (e. Farifant) – Kasper K. Andersen
  9. Gold Ripasso (e. Love You) – Rene Kjaer

Försök IV:

  1. Giant Laser (e. Muscle Hill) – Flemming Jensen
  2. Great Shadow (e. Great Challenger) – Jeppe Juel
  3. Galliano Peak (e. Ganymede) – Birger Jörgensen
  4. Gizmo Hyrdehöj (e. Gigant Neo) – Rene Kjaer
  5. Grönaert (e. Ens Snapshot) – Casper M Nielsen
  6. Gibson (e. Gigant Neo) – Rene Jonassen
  7. Gunpowder (e. Brillantissime) – Steen Juul
  8. Game On Butcher (e. Stand And Deliver) – Ken Ecce

Danskt Stoderby (förstapris 20.000 dkk)
2.000 meter, autostart.

Försök I:

Namn (far) – Körsven

  1. Gejst (e. Traders) – Flemming Jensen
  2. Global Yankee (e. Muscles Yankee) – Jeppe Juel
  3. Godiva Tårs (e. Trophy Catch) – Jan Dahlgaard
  4. Gracie Day (e. Ens Snapshot) – Christian Nissen
  5. Gazelle di Damgård (e. Creatine) – Nicklas Korfitsen
  6. Ghania Sensei (e. Michael’s Turn) – Anders Pedersen
  7. Ginetta (e. Wishing Stone) – Rene Kjaer
  8. Gucci (e. Ready Cash) – Birger Jörgensen
  9. Getafe (e. S.J.’s Caviar) – Tobias Jonassen
  10. Golden Park (e. Broad Bahn) – Rene Jonassen

Försök II:

  1. Giselle Laser (e. Andover Hall) – Jörgen Sjunnesson
  2. Gigants Hanne (e. Gigant Neo) – Bent Svendsen
  3. Gin Flame (e. Creatine) – Steen Juul
  4. Gonnabe Shadow (e. Farifant) – Birger Jörgensen
  5. Google Shadow (e. Farifant) – Jeppe Juel
  6. Gogo Park (e. Broad Bahn) – Nicolai Olsen
  7. Gurli (e. Zola Boko) – Nicolaj Haagensen
  8. Gloria K (e. Wishing Stone) – Ken Ecce
  9. Go On A P (e. Love You) – Rene Kjaer
  10. Giovanna (e. Amaru Boko) – Bo Westergård

Försök III:

  1. Got Swagger (e. S.J.’s Caviar) – Rene Kjaer
  2. Gazella K (e. Great Challenger) – Steen Juul
  3. Gennah Sisa (e. Muscles Yankee) – Jörgen Sjunnesson
  4. Go Aveve (e. E L Rocket) – Casper M Nielsen
  5. Ginai (e. Repay Merci) – Dag-Sveinung Dalen
  6. Gaby Cloc (e. Michael’s Turn) – Jan Dahlgaard
  7. Gurli Tinghöj (e. Yield Boko) – Jeppe Juel
  8. Go On Gardenia (e. Great Challenger) – Knud Mönster
  9. Gerda (e. One Too Many) – Niclas Steinlein
  10. Gaby C N (e. Wishing Stone) – Ken Ecce

Försök IV:

  1. Go Fast Shadow (e. Orlando Vici) – Birger Jörgensen
  2. Graud Larose (e. Django Riff) – Gordon Dahl
  3. Golden C N (e. Wishing Stone) – Flemming Jensen
  4. Guldregn (e. Canepa Hanover) – Ken Ecce
  5. Gloria Line (e. Great Challenger) – Steen Juul
  6. Ghita Nörby (e. Farifant) – Axel Jacobsen
  7. Golden Money (e. Zola Boko) – Casper M Nielsen
  8. Gipsy Wee (e. Zola Boko) – Kasper K Andersen
  9. Gabi Kyvsgård (e. From Above U S) – Nicklas Korfitsen
  10. Golden Hulsig (e. Broad Bahn) – Henrik Lönborg