Första 675 meterna öppnades efter 1.08 i Grupp III-loppet under sadel och det var Gareth Boko och Alexandre Abrivard som stod för farthållningen. För 1.175 meter visade klockan 1.08,8 och i det läget hade Gareth Boko lämnat över kommandot till favoriten Freeman de Houlle.
Vid ingången till upploppet hade Freeman de Houlle inget att sätta emot Diamant de Treabat (e. Kuadro Wild-Sud Africa), vilken gick enkelt undan för Clément Frecelle och vann på 1.10,4/2.175 meter. Gareth Boko kroknade helt på upploppet efter den tuffa öppningen och galopperade uppgivet kort före mål.
För vinnaren och sadelspecialisten Diamant de Treabat fattades det fyra tiondelar till Bilibilis banrekord på 1.10,0/2.175 meter från 2020.
Tredje Grupp III-vinsten i år
För Diamant de Treabat var det tredje Grupp III-vinsten i år. I loppet innan segrade Pascal Monthules nioårige valack i Prix Djerid (€90.000) och tidigare under 2022 har han också vunnit Prix de l’Ile d’Oleron (€90.000).
Modern Sud Africa (e. Urfist des Pres), 1.18,4/€7.800, fick två avkommor och Diamant de Treabat, 1.10,4m*/€702.960, är den enda som kommit till start.