Helloise Boko spetsade hem ett E3-kval för Mattias Djuse. Foto Micke Gustafsson/ALN
Det var den 1 april som Djuse skickades ur vagnen och blev sparkad av en skrämdHelloise Boko (e. The Best Madrik) på Solvallas stallbacke.
En bruten handled blev skadeåverkan som gjorde att man först misstänkte att det kunde bli en halvårslång frånvaro för Solvallatränaren, men på tisdag är han alltså tillbaka i sulkyn.
Då bakom tre starthästar och en kvalhäst under lunchtävlingarna i Bollnäs.
– Jag har varit sjukskriven, men är utskriven nu och har tränat rejält de sista veckorna för att få upp styrkan i handen igen. Jag har aldrig haft någon större smärta så och ja, det känns nog som att jag är redo helt enkelt. Det ska bli kul givetvis, man har ju saknat att köra lopp, säger Djuse.
Tre dagar senare ska han svinga sig upp bakom en av stallets absolut bästa hästar. Dartagnan Sisu (e. Ready Cash) ses som en potentiell derbyhäst.
– Vi ska starta i fyraåringsloppet på Axevallas trippeltrav, under fredagskvällen.
Under fjolåret krönte Djuse stora framgångar med tvååriga hästar och hade bland annat två finalister i Uppfödningslöpningen. På just Axevalla är det dags för tvååringspremiär samma dag som Dartagnan Sisu ska starta.
– Vi har kvalat in sex tvååringar såhär långt och det lär bli några till, men jag står över loppet på Axevalla. Däremot kommer jag nog starta någon på Lindesberg veckan efter, avslutar Djuse som är på väg mot ännu ett rekordår.
Ifjol sprang stallets hästar in 3.650.000 kronor, men redan nu är man uppe i 2.936.700 kronor under år 2017.
Drog in över en miljon dollar. Obesegrad jagar sjunde raka triumfen. Tvååringspremiär med två FTB-avkommor. Skötare kör kallblodskung.
Firade födelsedag med trippel.
Det är några av Sulkysports ”sju nyheter vid sju.”
Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.
1 Ifjol tog Chapter Seven hem både Juvenile list (två- och treåringar) och General list (alla åldrar) i Nordamerika för första gången och i år är Windsong’s Legacy-sonen på väg mot nya championat.
Cool Papa Bell och Todd McCarthy spurtar hem Hambletonian Stakes. Foto: Lisa Photo
I lördags tjänade hans avkommor närmare 1,1 miljoner dollar i Hambletonian Stakes, Hambletonian Oaks, Jim Doherty Memorial och Peter Haughton Memorial.
Namn – Placering – Lopp – Vinstsumma (dollar)
Cool Papa Bell – 1 – Hambletonian Stakes – $500.000
Joviality – 2 – Hambletonian Stakes – $225.000
Instagram Model – 1 – Jim Doherty Memorial – 168.625
Kilmister – 1 – Peter Haughton Memorial – $161.760
Bare My Soul – 5 – Hambletonian Oaks – $22.500
Chapter Sevens två- och treåringar har dragit in 4.101.675 dollar tillsammans. Tvåa är Walner med 3.154.588 dollar och tredjeplatsen hålls av Muscle Hill med 2,4 miljoner. När det gäller General list toppar Chapter Seven med 6.124.201 dollar före Muscle Hill ($5.015.355) och Cantab Hall ($4.104.486).
***
2 Timo Nurmos har höga tankar om fyraårige Lulius Boko (e. Muscle Hill) som efter sex starter fortfarande är obesegrad. Hästen har matchats försiktigt på vägen till sex raka segrar – ”bara” 160.000 kronor på kontot – men visat fartresurser som lovar mycket. Nu ställs han mot flera starka konkurrenter i klassen i ett fyraåringslopp med 50.000 kronor i förstapris.
Tisdagens högst doterade lopp är ett bonuslopp i löpningsserien Breeders Course för treåringar med 125.000 kronor till vinnaren. Daniel Redéns obesegrade Nordetia (e. Propulsion) och Timo Nurmos talang Erik the Phantom (e. Maharajah) ställs mot flera tuffa konkurrenter, som Rick Ebbinges dubble Breeders Course-finalist Bismallah Face (e. Raja Mirchi), Readly Express lillebror Kingslayer Pellini (e. Up And Quick) och segervane Balotelli Face (e. Mosaique Face).
***
3 Tisdagens huvudbana är Boden (start 18.20) med en hel del finska gäster på plats. Som Mauri Jaara som plockar ut Mahatmaa Gee (e. Maharajah), som ståtar med tre raka segrar varav de två senaste i Boden.
Årets första tvååringslopp väntar också på landets nordligaste bana och Face Time Bourbon (e. Ready Cash) är pappa till två av sex hästar i loppet. Den dubble Prix d’Amérique-vinnaren har sin första kull tvååringar på banan i år och i Sverige har en – Exposed Sox – av 35 svenskregistrerade hästar i kullen startat.
Petri Salmela-tränade Käraste Sisu (u. Dear Ans) och Naomi Bros (u. Passionata Face e. Muscle Hill), tränad av Mikael Melefors, är Face Time Bourbons bidrag i kvällens tvååringslopp.
Franck Ouvrie och Earl Simon tar hem Kymi Grand Prix tidigare i år. Foto. Terhi Piispa-Helisten
Men Face Time Bourbon är inte ende debuthingst i loppet. Gunnar Sundbaums franskregistrerade stjärnhingst Earl Simon (e. Prodigious) har sin första startande avkomma på svensk mark i Kristall Sisu (u. Marque Bluestone e. Windsong’s Legacy). Earl Simon har sex svenskfödda tvååringar i sin första kull. I Frankrike har dottern Kalea Dream gjort en start och vunnit!
Tre svenska banor tävlar idag och först ut är Vaggeryd (start 12.20).
Skötaren Josefin Eilertsen får chansen att köra Odd Herakles i kväll.. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Tom Erik Solberg har varit norske kallblodskungen Odd Herakles (e. Moe Odin) följeslagare de tre senaste åren, men ikväll på Bjerke blir det kuskbyte. Hästens skötare Josefin Eilertsen får chansen i snabbloppet!
Josefine är dock allt annat än en nykomling i tävlingssammanhang. 28-åringen har kört och ridit 1.437 lopp i karriären och vunnit 86 av dem.
Odd Herakles har dominerat i den äldre eliten de senaste fyra säsongerna och radat upp storloppssegrar. Totalt har tolvåringen sprungit in 12,5 miljoner kronor och vunnit nästan hälften av livets 140 starter, nämligen 68.
Startlista, 1.609 meter autostart:
Odd Herakles (e. Moe Odin) – Josefine Eilertsen
Stensvik Martin (e. Moe Odin) – Björn Steinseth
Brenne Banker (e. Moe Odin) – Åsbjörn Tengsareid
Vetle Petter (e. H.G.Balder) – Arnt-Sverre Rören
Tripsson Ö.K. (e. Alm Viktor) – Cato Antonsen
Stumne Fyr (e. Joker Elden) – Eirik Höitomt
Bacchus Ö.K. (e. Lome Kongen) – Olav Mikkelborg
Reime Kongen (e. Bork Odin) – Kristian Malmin
Valle Ask (e. Moe Odin) – Vidar Hop
Torpa Nicklas (e. Lome Kongen) – Odd Arne Sagholen
***
5
Igår fyllde Fredrik Persson 50 år och det firade han med en lunchtrippel på sin hemmabana Kalmartravet och han kunde glädja sina anhängare med en snygg oddsserie: Runaway Day (8,16), So Much A Lady (87,20) och Solkattens Nikita (8,58).
Trippel på födelsedagen för 50-åringen. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Fredrik Persson är mest känd för att vara framgångsrik med ston. Två gånger har han vunnit Stochampionatet – Viola Silas 2010 och Ultra Bright 2017 – och lika många vinster har han i Derbystoet – Viola Silas 2010 och Red Red Red 2012. Dessutom vann Viola Breeders Crown, Korta E3 och Drottning Silvias Pokal och sedan ska förstås Monark Newmen nämnas med en andraplats i Svenskt Travderby plus tredjeplatser i finalerna i Breeders Crown, Konung Gustaf V:s Pokal och Europaderbyt.
***
6 Omsättningen på Hambletonian-dagen blev drygt en miljon bättre än förra året och totalt spelades det för 7.656.700 dollar, men då är inte siffrorna från utlandet inräknade. Frågan är om rekordsiffrorna från 2005 – 9.015.019 dollar – slås när omsättningen från Frankrike och Sverige läggs till.
***
7Nordens segerrikast kusk Jorma Kontio är inte bara en hejare på att vinna lopp – han står på 11.582 vinster – utan nu har finländaren gjort entré på instagram också.
Lite plåster på såren efter Hambletonian-lördagen fick Lucas Wallin igår när Ruth Honig vann ett försök i New York Sire Stakes ($52.500) för tvååriga ston på Monticello Raceway.
Och det blev också dubbla vinster för Jenny Melander.
Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.
Tyler Buter skötte tömmarna och hittade tidigt till täten. Därifrån gick Ruth Honig (e. Chapter Seven-Lady Grey) ifrån med två längder och kom hem på 1.13,7. Det var stoets andra vinst och hon har också vunnit ett lopp i Chester med 5.850 dollar i förstapris.
Ruth Honig kostade 95.000 dollar i Harrisburg förra året. Hon är undan Lady Grey (e. Muscle Hill), 1.11,0/$50.613, och hennes andra avkomma.
Mormor The Queen (e. Andover Hall) kostade 360.000 dollar som ettåring, men gjorde inget av värde på tävlingsbanan. Fyra starter, utmynnade i en andraplats, rekordet 1.13,9 och 750 dollar.
The Queen såldes senare till Sverige. Hon har också bjudits ut på auktion (Travera) på svensk mark och klubbades för 220.000 kronor, dräktig med Southwind Frank.
Dödens och spets
I det andra försöket vann Woolco (e. Chapter Seven-Upside Hanover) via dödens och spets med tre längder på 1.13,6 för Tyler Buter. Det var andra raka NYSS-segern för den Robert Krivelin-tränade tvååringen.
Woolco vid gårdagens vinst. Foto: Geri Schwarz
Stoet köptes förra hösten i Lexington för 17.000 dollar. Hon är undan Upside Hanover (e. Muscles Yankee), 1.11,3/$164.639, vilken tränades under en period av Marcus Johansson. Sin främsta avkomma har modern i Klutzy (e. Cantab Hall), 1.11,1/$181.661.
Vann på dubbla banor
Jenny Melander vann på dubbla banor. Ena segern kom på Monticello och den andra på Pocono Downs. Pray And Hustle (e. Donato Hanover-Original Hostess) gjorde sitt jobb i spets för Jim Devaux och vann med drygt tre längder på 1.15,0 och erhöll 2.550 dollar för besväret.
Jenny Melander tog två tränarsegrar igår. Foto Mia Törnberg/Sulkysport
För Pray and Hustle var det andra raka triumfen och stoet erhöll lika mycket vid förra triumfen. Ostartade modern Original Hostess (e. Duke of York) ingår i samma syskonskara som Inxs (e. Possess the Will), 1.10,3*/$145.603.
Treårige valacken Frankie Hill (e. Southwind Frank-KD Girl) avgjorde med en halv längd i spurten för Steve Smith på 1.14,0 på Pocono Downs och avlade maiden i sin 13:e start. Hos Jenny Melander var det tredje starten och triumfen var värd 6.000 dollar.
Hans mor KD Girl (e. Self Possessed), 1.11,6/$304.070, har sin främsta avkomma i Hugo Åbergs Memorial-vinnaren Double Exposure (e. Donato Hanover), 1.09,2ak*/8.312.527 kr.
Fortsatta framgångar
I Kanada fortsätter Twin B Archie (e. Archangel-Affair Hall) att skörda framgångar och i natt vann han ett försök i Ontario Sire Stakes Gold (C$159.000) för treåriga hingstar och valacker.
Twin B Archie vinner för James MacDonald. Foto: New Image Media
James MacDonald satt i sulkyn och efter en resa utan rygg avgjorde valacken med trekvarts längd på 1.11,5. Det var femte årssegern och den andra i försök i OSS Gold. Tidigare har han finalvunnit SBOA Stakes (C$121.600) och slutat tvåa i finalen i Goodtimes bakom Fast As the Wind efter vunnit sitt försök.
Ifjol blev det finalseger i Ontario Sire Stakes Gold (C$225.000) och Scott McEnenys valack vann också två kvalrundor i OSS Gold och en division av Champlain Stakes.
I Harrisburg hittade ägaren Twin B Archie som ettåring för 52.000 dollar. Han är undan ostartade Affair Hall (e. Deweycheatumnhowe), som också lämnat Hot Wheelz (e. Wheeling N Dealin), 1.09,8/$264.889.
Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.
En andraplats i debuten bytte Buckhead Ridge (u. Tuonela) ut mot seger i ett försök i Kentucky Golden Rod Series ($15.000) på 1.12,8 efter ha avrundat sista 400 meterna på 1.07,6 för Dexter Dunn.
Buckhead Ridge såldes i Harrisburg ifjol för 15.000 dollar och tränar gör Gregg McNair.
Storebror Aggiornamento (e. Nuncio), 1.11,2*/$44.050, vann också ett försök i Kentucky Golden Rod Series ($15.000) för treåriga hingstar och valacker. Han har startat sju gånger och vunnit sex lopp.
Aggiornamento och Buckhead Ridges mor Tuonela (e. Cantab Hall), 1.13,2/$22.480, har också lämnat Finlandia (e. Bar Hopping), 1.11,2/$39.188.
Denna webbplats använder cookies för att förbättra din upplevelse när du navigerar genom webbplatsen. Av dessa lagras de cookies som kategoriseras som nödvändiga i din webbläsare eftersom de är väsentliga för att de grundläggande funktionerna på webbplatsen ska fungera.
Vi använder också cookies och liknande tekniker från tredje part som hjälper oss att analysera och förstå hur du använder denna webbplats.
Dina inställningar gäller endast den här webbsidan och sparas som längst i 11 månader. Du kan närsomhelst ändra dina inställningar eller återkalla ditt samtycke genom att klicka på “Sekretess & Cookiepolicy” på denna webbsida.
Dessa cookies lagras endast i din webbläsare med ditt samtycke. Du har också möjlighet att välja bort dessa cookies.
Cookies kategoriserade som nödvändiga behövs för att webbplatsen ska fungera som tänkt. Dessa cookies ser till att basfunktionalitet fungerar på webbplatsen anonymt.
Cookie
Varaktighet
Beskrivning
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 månader
Används för att spara samtycke under kategorin "Analys".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 månader
Används för att spara samtycke under kategorin "Nödvändiga".
flw_conect_sulk
30 dagar
Används för att hålla prenumerant inloggad.
OAID
1 år
Revive. Kontrollerar om webbläsaren accepterar cookies eller inte. Innehåller ett statiskt värde som inte kan användas för att spåra besökaren. Mer om denna cookie här
sulky_julkalender
1 dag
Används för att visa rätt dag i julkalendern för besökaren när julkalendern är aktiv.
sulkytakeoverad
5 minuter
Används för att komma ihåg att besökaren stängt ned eventuell takeoverannons.
viewed_cookie_policy
11 månader
Används för att spara om besökaren gett samtycke eller inte till användandet av cookies.
wordpress_test_cookie
Används för att kontrollera om webbläsaren accepterar cookies.
Analytiska cookies används för att förstå hur besökare interagerar med webbplatsen. Dessa cookies hjälper oss med data kring antal besökare, avvisningsfrekvens, trafikkälla, etc.
Cookie
Varaktighet
Beskrivning
_ga
2 år
Google analytics, _ga används för att förstå hur besökaren navigerar runt på webbplatsen. Läs mer här
_gat_gtag_UA_*
1 minut
Google analytics, Används för att spara ett unikt användar-ID. Läs mer här
_gid
1 dag
Google analytics, _gid används för att förstå hur besökaren navigerar runt på webbplatsen. Läs mer här