1 FBI (Federal Bureau of Investigation) har visat sig vara väldigt effektiv att ta fast fuskare till skillnad mot de amerikanska trav- och galoppförbunden. Nu har hela 29 personer kopplade till amerikansk trav- och galoppsport åkt fast och den senaste i raden är topptränaren Rene Allard, trea i tränarligan i USA ifjol.
Senaste utgåvan av USTA:s ”fines and supensions bulletin” innehåller en lång lista av dopingavstängda-/bötfällda tränare: Richard Banca (tills vidare), Steve Carter (30 dagar/$1.000), Wendy Cox (180 dagar/$500), Jacob Fox ($500), Gregory Henderson (30 dagar/$1.000), Thomas Jackson (30 dagar/$1.000), Kevin Johnson (15 dagar/$1.500), Chris Oakes (tills vidare), Donato Poliseno (tills vidare), George Reider ($500), Emanuel Shetler (tills vidare), Adam Short (15 dagar/$500), Randal Smith (15 dagar/$500), Nick Surick (tills vidare) och Daniel Walski (15 dagar/$500). Till den här listan kommer också Rene Allard läggas till.
***
2 Blågula tränare har öppnat årets säsong starkt i Frankrike och i fredags kunde tre nya segrar räknas in. Därmed ståtar svenskarna med 20 tränarvinster under 2020. Vann i fredags gjorde Daniel Parlings Making Love, Tomas Malmqvists Calle Crown och Jörgen Westholms Figaro Vici.

Svenska tränartoppen i Frankrike i antal segrar ser ut enligt följande: Björn Goop toppar med fem vinster, följd av Tomas Malmqvist och Jörgen Westholm med fyra segrar vardera.
***
3 För snart tre år sedan storskrällde Björn Goop-tränade norskan I Love Paris i Sto-EM på Solvalla tillsammans med Johnny Takter och blev dubbelmiljonärska den säsongen. Efter även ett bra 2018 låg fokus på Frankrike för I Love Paris ifjol, men förutom en andraplats på Vincennes i februari 2019 var det tunnsått med framgångar.
Nu är hon tillbaka på svensk mark och för första gången på över ett år visas hon upp för den svenska publiken. Skådeplatsen är dagens tävlingar på Axevalla, där I Love Paris startar i den inledande GS75-avdelningen. Axevalla är ensam på banan idag och här är startlistorna till tävlingarna!
***
4 Blåsförbud i Svensk Travsport. Redan i onsdags på Solvalla ställdes alkoholtester in på grund av corona-viruset och ST tar till viss del ”rygg” på den svenska polisen, som valt att stoppa planerade utandningskontroller. Corona-viruset har också lett till andra konsekvenser. Örebrotravets Hästägarförening har ställt in sitt årsmöte den 19 mars och något nytt datum är inte bestämt.
***
5 Kommer ni ihåg skådespelaren William Shatner? Han är mest känd för sin roll som kommendör James T. Kirk ombord på rymdskeppet Enterprise i Star Trek-filmerna/serierna, men han är också en stor och passionerad hästälskare.

I december 2019 ansökte Shatner, 88 år, om skilsmässa från sin fjärde hustru Elizabeth efter 18 års äktenskap. När alla prylar skulle delas upp var det speciellt en sak som Shatner värdesatte allra högst. Inte bostäderna i Malibu Cove och Versailles i Kentucky, inte heller familjens BMW eller Mercedes utan den färska sperma som samlats in från hans avelshingstar, uppstallade i Three Rivers, i staten Kalifornien.
***
6 Snart har ett år gått sedan ST:s utredning sattes igång mot Alessandro Gocciadoro efter att det hittats mediciner i en transport på Åbytravet i samband med Kungapokalen ifjol. Nu är utredningen klar och har lämnats över till Svensk Travsports ansvarsnämnd, vilken ska behandla ärendet den 31 mars.
***
7 Ska en tränare som medvetet fuskat och är dömd för doping få chansen att komma tillbaka till travsporten efter ha sonat sitt straff? Det diskuterar Mathias Hedlund i gårdagens V75-krönika.

För fem år sedan dömdes Bo Westergaard till två års avstängning för att ha dopat fem hästar med DMSO. Nu är han tillbaka och igår vann en av hans hästar V75 på Halmstadtravet.
Finns det någon logik överhuvudtaget…vissa tränare som dopingavstängts bjuds in till storlopp, andra med liknande register stoppas och portas kan också tränare som är misstänkta – inte fällda! – för doping.
Med rätta ställer Mathias Hedlund den i sammanhanget självskrivna frågan; när har man sonat sitt straff?