Elitloppshästen i fråga är den norskfödde Orlando Vici-sonen Chief Orlando. Den nu nioårige hingsten deltog i 2020 års upplaga av Elitloppet, men blev utslagen i sitt försök.
Där och då i Pia Huusaris regi, men efter försäljning till Italien har hästen haft flera olika tränare under Renato Santeses ägo bland vilka Erik Bondo varit den senaste. Chief Orlandos såg senast i tävlingssammanhang den 9 januari i år då han blev oplacerad i Prix de Lille (€90.000) på Vincennes.
Hittills har karriären inbringat 446.145 euro, en rekordnotering på 1.09,8 och största segern har tagits i Grupp I-klassade Gran Premio Palio dei Comuni (€154.000) för två år sedan.
Meriterad fransos
Till Gocciadoros stall har även den franskfödde, sjuårige hingsten Fun Quick (e. Carpe Diem) 1.11,3/€358.600 anslutit efter en totalt misslyckad sexåringssäsong och inte heller detta år har inletts starkare.
Här pratar vi dock en i grunden meriterad herre. I slutet av femåringssäsongen vann Fun Quick Prix de Chenonceaux (€70.000) på Vincennes före Fire Cracker (e. Quaro) och Fun Quick har deltagit i fem Grupp I-lopp under åren.
Som bäst har det blivit sjätteplaceringar i såväl Criterium Continental (€200.000) som Criterium des 4 ans (€200.000) och därtill slutade hästen trea i 2019 års upplaga av Fyraåringseliten.