Fokustema
Gårdagens höjdare
Läs senare

Ella tog första segern med Trönö Borka

Ella Nyman fyllde 24 år för en månad sedan. Under tisdagslunchen på Bollnäs fick hon en försenad present då hon vann sitt första lopp i karriären med tioåriga Trönö Borka.
– Det känns overkligt, säger Ella.
Av
Magnus Blom
Upplåst för dig som är prenumerant
Ella Nyman tog första segern både som kusk och tränare tillsammans med Trönö Borka i Bollnäs igår. Foto Privat
Ella Nyman tog första segern både som kusk och tränare tillsammans med Trönö Borka i Bollnäs igår. Foto Privat
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 89 kronor/månad till 899 kronor per år.

Oddsen var sannerligen inte på Ella Nymans sida inför lunchstarten på hemmabanan Bollnäs.

Trönö Borka (e. Bork Odin) hade endast vunnit en gång på 35 starter.

Och Ella var segerlös som kusk och montéryttare efter 32 lopp och hade en tredjeplats som bäst.

Det tioåriga stoet, som är uppfödd av Tage Bergman, hade stått still i runt två år innan Ella kom i kontakt med henne.
– Tage hade inte tid med henne längre, men jag fick hjälpa till och efter tålmodigt jobb har vi fått stil på henne genom varierad träning, berättar Ella, som numera leasar och även sköter träningen.

Och första starten i nya regin resulterade i en tredjeplats på Dannero för 16 dagar sedan.
– Vi satt instängda och kom aldrig loss. Hon kändes jättefin.

Fakta

Trönö Borka

Sto 10 år e. Bork Odin – Trönö Elda – e. Lome Elden
Resultat: 36 st: 2-1-5
Rekord: *1.31,9k, *1.31,5m, 1.35,8l, 1.33,5ak, 1.32,4am
Intjänat: 144.200 kr
Uppfödare: Stall Joker KB, Trönödal
Ägare: Ella Nyman, Söderhamn
Tränare: Ella Nyman, Bollnäs
Körsven: Ella Nyman, Bollnäs
Skötare: Jean Lindberg

Expandera

Tanken var att Trönö Borka skulle varit med förra veckan också på Bollnäs, men blev struken för transporthinder.
– Jag låg hemma med feber och Tage var hos veterinären, så hon fick stanna hemma.

Men under tisdagens lunchtrav hade Ella tillfrisknat och Trönö Borka var på sitt allra bästa humör. Ekipaget hittade tidigt andra ytter och satt kvar länge i den positionen, och när en konkurrent som satt i tredjespår galopperade på sista långsidan uppenbarade luckan sig och då gick Ella till attack.
– Hon är en riktigt fin häst som är travsäker så det var bara att köra. Det är lätt när man har en bra häst, skrattar Ella, som dessutom noterade nytt rekord med 1.31,5/2.160m för sitt sto.

Hur känns det?
– Overkligt. Men vi har fått henne att ha kul i livet med varierad träning som ridning och skogsturer och det har hon svarat bra på.

Vad tror du om Trönö Borka framöver?
– Hon kan säkert hävda sig ganska bra i nuvarande klass. Hon går med skor runt om och har även sulor fram och boots bak, så hon är tungt balanserad så på den fronten finns det mycket att göra.

Ella är van att hantera hästkrafter även på annat sätt också. Hon vann nämligen SM-guld i skoter i klassen hilldragrace i förra veckan, där tävlingarna avgjordes i Vemdalen.
– Det har varit min vecka, tydligen. Och den kommer jag aldrig att glömma. Hur jag ska fira? Det blir till att återgå till jobbet som svarvare inom industrin, summerar en lycklig Ella Nyman från Söderhamn.

God startprocent från mödernet

Trönö Borka är en dotter till championhingsten Bork Odin och svenskfödda Trönö Elda (e. Lome Elden), 1.28,6ak/216.300 kr. Modern vann två lopp på 48 starter i Tommy Erikssons regi innan hon betäcktes som sexåring. Året efter födde hon Trönö Borka och efter avslutad mammaledighet gjordes ett nytt försök på tävlingsbanan. Hos Tage Bergman kom Trönö Elda till godkänt kvallopp på hösten som sexåring, men någon comeback i riktigt lopp blev det inte.

Istället väntade avelsboxen på heltid och Trönö Elda fick ytterligare fyra avkommor innan hon gick bort 2024. Förutom Trönö Borka har Trönö Blixten (e. B.W.Modde), 1.25,5am/222.900 kr, och Trönö Stinta (e. Bork Odin), 1.35,4m/40.000 kr, tävlat. Därefter har modern treårige Trönö Jerven (e. Tekno Jerven) och sista avkomman är tvååriga stoet Trönö Tösen (e. B.W.Modde).

Själv är Trönö Elda syster med Trönö Jänta (e. Järvsöviking), 1.27,7ak/160.950 kr, och Trönö Odin (e. Moe Odin), 1.29,4am*/80.500 kr. Den sistnämnde gjorde bara sex starter, men vann fyra av dem!
Hennes mamma Trönö Ivra (e. Svall Ivar), 1.33,5ak/55.050 kr, kommer från en fin syskonskara signerad Trönötösen (e. Hallingkongen), 1.26,5ak/195.450 kr, innehållande bland annat Trönöfaks (613.800 kr), Trönö Trollan (579.600 kr) och Trönö Troll (412.450 kr).

Trönö Borka. Källa breedersbible.com