Fokustema
Breeders Crown
Läs senare

Finalklart

Under dagen har semifinalerna till Breeders Crown för tre- och fyraåringar avgjorts. Här är alla spår till finalen som körs i Eskilstuna den 10 november.
Av
Cecilia Kristoffersson
Tae Kwon Deo plockade ned ledande Betting Gangster i en tät upploppsduell.  Foto Mia Törnberg/Sulkysport
Tae Kwon Deo plockade ned ledande Betting Gangster i en tät upploppsduell. Foto Mia Törnberg/Sulkysport

Treåriga ston

Häst – Tränare 

  1. Ganga Bae (e. Muscle Hill) – Stefan Melander
  2. Mascate Match (e. Muscle Mass) – Pekka Korpi
  3. Alexi Quick (e. Up and Quick) – Björn Goop
  4. Schweppes (e. Muscle Hill) – Ola Samuelsson
  5. Mad Princess (e. Nu Pagadi) – Peter Untersteiner
  6. Gina Mearas (e. Cantab Hall) – Johan Untersteiner
  7. Dior Ima (e. Chocolatier) – Mattias Djuse
  8. Alaska Kronos (e. Trixton) – Daniel Redén
  9. Ies Elisabet (e. Super Photo Kosmos) – Fredrik Wallin
  10. Milady Grace (e. Ready Cash) – Peter Untersteiner
  11. Zolly (e. Zola Boko) – Mattias Djuse
  12. Digital Pro (e. Super Photo Kosmos) – Stefan Melander

Treåriga hingstar/valacker

Häst – Tränare 

  1. Global Adventure (e. S.J.’s Caviar) – Svante Båth
  2. Brother Bill (e. From Above) – Timo Nurmos
  3. Power (e. Googoo Gaagaa) – Robert Bergh
  4. Guzz Mearas (Muscle Mass) – Johan Untersteiner
  5. Ubiquarian Face (e. Joke Face) – Adrian Kolgjini
  6. Digital Summit (e. Super Photo Kosmos) – Stefan Melander
  7. The Bald Eagle (e. Bold Eagle) – Reijo Liljendahl
  8. Booze (e. Zola Boko) – Christoffer Eriksson
  9. Aetos Kronos (e. Bold Eagle) – Jerry Riordan
  10. Criterion (e. Jocose) – Fredrik Wallin
  11. Ultion Face (e. Joke Face) – Adrian Kolgjini
  12. Zola Key (e. Zola Boko) – Björn Goop

Fyraåriga ston

Häst – Tränare 

  1. Felicity Shagwell (e. Maharajah) – André Eklundh
  2. Activated (e. Jocose) – Fredrik Wallin
  3. Racing Brodda (e. Prodigious) – Mattias Djuse
  4. Conrads Rödluva (e. S.J.’s Caviar) – Daniel Redén
  5. Fanny Chenal (e. Love You) – Björn Goop
  6. Staro Miami (e. S.J.’s Caviar) – Aripekka Pakkanen
  7. Adi Gallia (e. Raja Mirchi) – Nicklas Westerholm
  8. Evelyn (e. Muscle Hill) – Roger Walmann
  9. Dixie Brick (e. Donato Hanover) – Timo Nurmos
  10. Zeta Wise As (e. Maharajah) – Fredrik Linder
  11. Aleppo Pine (e. Maharajah) – Roger Walmann
  12. Loser on Loser (Infinitif) – Fredrik Wallin

Fyraåriga hingstar/valacker

Häst – Tränare 

  1. Mellby Glader (e. Going Kronos) – Robert Bergh
  2. Tae Kwon Deo (e. Muscle Hill) – Adrian Kolgjini
  3. Inti Boko (e. Chocolatier) – Timo Nurmos
  4. Viking Brodde (e. Muscle Hill) – Timo Nurmos
  5. Forfantone Am (e. Muscle Hill)– Roger Walmann
  6. Smokin Joe (e. Lavec Kronos) – Adrian Kolgjini
  7. Deep Pockets (e. Ready Cash) – Svante Båth
  8. Ferrari Sisu (e. Djali Boko) – Conrad Lugaer
  9. Betting Gangster (e. Going Kronos) – Jerry Riordan
  10. Wingmaster (e. Pastor Stephen) – Emelie Persson
  11. Marcello Wibb (e. Raja Mirchi) – Johan Untersteiner
  12. Flight Dynamics (e. Scarlet Knight) – Stefan Melander

 

Fokustema
Vincennes
Läs senare

Suverän under sadel

Stefan Melanders uppfödning Gross Weight bjöd på en suverän uppvisning i Prix de l'Ile de Re (€67.000) under sadel på Vincennes idag för Antoine Voisin.
Av
Claes Freidenvall

Svenskfödde Gross Weight (e. Scarlet Knight-Elma Jet) rundade sina konkurrenter från 25 meters tillägg efter ha travat sista sväng ute tredjespår utan rygg och avgjort tidigt på upploppet.

Gross Weight.

Segertiden skrevs till 1.12,9 över 2.875 meter och förstapriset uppgick till 30.150 euro för den Thierry Duvaldestin-tränade travaren.

Fokustema
Vincennes
Läs senare

Bryssel i Paris

Björn Goop och Bryssel tog hem Prix de Sille le Guillaume (€58.000) på Vincennes idag trots ett kortare galoppinslag från start.
Av
Claes Freidenvall
Björn Goop och Bryssel efter segern i Paris idag. Foto: Gerard Forni
Björn Goop och Bryssel efter segern i Paris idag. Foto: Gerard Forni

Sjuårige Bryssel (e. Ready Cash-Spacelane) och Björn Goop styrde på i tredjespår 1.200 kvar från sjunde utvändigt, fick kort senare en rygg att gå på. Vid ingången till upploppet tackade Björn Goop Visitor för draghjälpen och 100 kvar klev Bryssel förbi både ledande Classic Haufor och Visitor och vann på 1.13,0/2.850 meter.

Bryssel och Björn Goop.

Förstapriset i Prix de Sille le Guillaume uppgick till 26.100 euro och äger gör Stall Bryssel. För Bryssel var det andra segern för året på Vincennes – i somras tog han hem Prix Hygica (€48.000) på 1.13,5 över 2.850 meter.

I Paris har också Bryssel vunnit Prix de Sainte-Marie-du-Mont (€50.000) och i Sverige har han tagit sin största vinst i Sören Nordins lopp och det gjorde han som treåring på Solvalla.

Fokustema
Vincennes
Läs senare

Goop kör i franska Stokriteriet

Franska Stokriteriet – Criterium des Pouliches (€110.000) – avgörs på lördag på Vincennes och har lockat elva deltagare och flera av de mest kända korten bland de treåriga ston. Dessutom dyker Björn Goop upp i sulkyn bakom Gunilla d'Atout.
Av
Claes Freidenvall
Björn Goop åker till sin andra ”hemmabana” Vincennes på lördag för att köra i det franska Stokriteriet. Foto Mia Törnberg/Sulkysport
Björn Goop åker till sin andra ”hemmabana” Vincennes på lördag för att köra i det franska Stokriteriet. Foto Mia Törnberg/Sulkysport

Sébastien Guarato har två hästar till start och den ena – Gunilla d’Atout – körs av Björn Goop. Ready Cash-dottern kommer närmast från seger i Grupp II-loppet Prix Reine du Corta (€100.000) på Vincennes.

Green Grass är den mest merittyngda i Guaratos duo och den som tjänast mest av alla i Stokriteriet, 330.900 euro. Tidigare i år har hon vunnit Criterium des Jeunes (€170.000) plus Prix Gelinotte (€100.000) och Prix Roquepine (€100.000).

Två hästar till start har också Philippe Allaire. Girls Talk har vunnit två semi-classique-löpningar – Prix Masina (€100.000) och Prix Guy Deloison (€100.000) – under 2019. Hans andra kort Graine de Crack står utan seger under 2019, men har tre tredjeplatser i semi-classique-löpningarna Prix Gelinotte, Prix Roquepine och Prix Ozo.

Startlista:

Criterium des Pouliches (€110.000)
Priser: 49.500-27.500-15.400-8.800-5.500-2.200-1.100 euro.
2.700 meter.

Namn (far) – Körsven

  1. Gourgandine (e. Bold Eagle) – Franck Ouvrie
  2. Galaxie du Goutier (e. Kaisy Dream) – Clemence Duvaldestin
  3. Gondole Jenilou (e. Goetmals Wood) – Yoann Lebourgeois
  4. Gaia Olmenhof (e. Ready Cash) – Christophe Martens
  5. Galilea Money (e. Bold Eagle) – Nicolas Bazire
  6. Gloria du Goutier (e. Timoko) – Jean-Philippe Monclin
  7. Graine de Crack (e. Booster Winner) – Anthony Barrier
  8. Gunilla d’Atout (e. Ready Cash) – Björn Goop
  9. Gee (e. Brutus de Bailly) – Mathieu Mottier
  10. Girls Talk (e. Brillantissme) – David Thomain
  11. Green Grass (e. Bold Eagle) – Gabriele Gelormini