Fokustema
Doping
Läs senare

Fransk tränare avstängd för milkshake

Bertrand le Beller, tränare till dagens semi-classique-vinnare Evidence Roc på Vincennes, har dömts till ett års avstängning och 15.000 euro i böter för att en av stallets hästar utsatts för doping med milkshake.
Av
Claes Freidenvall

Den 23 oktober ifjol fångades Austine de Vauvert in i dopingnätet när hon startade Prix Samuel Mignot (€25.000) i Castéran Verduzan och slutade fyra.

Austine de Vauvert blir av med fjärdepriset på 2.000 euro och stängs av ett år från all tävling. Bertrand le Beller döms också till ett års avstängning och är fri att tävla den 3 mars 2018. Han ska också betala 15.000 euro i böter.

Bertrand le Bellers mest kända travare i stallet är treåriga Evidence Roc, som ståtar med tre raka vinster under sadel och de två senaste triumferna har tagits i Prix Holly du Locton (€120.000) och Prix Ali Hawas (€120.000). Själv har Bertrand le Beller vunnit 194 lopp under karriären, varav fyra segrar har tagits i sadel.

Ytterligare två tränare – Salvatore Carro och den i Sverige tidigare verksamme Jacky Bethouart – har fällts för doping: Jacky Bethouart-tränade Cyrano Pan vann Prix Grand Est (€16.000) i Reims den 27 november, men tävlade med triamcinolonacetonid i kroppen. Hästen fråndöms förstapriset på 7.200 euro och Bethouart ska betala 2.000 euro i böter.

Vann gjorde också Salvatore Carros Classic Pearl Er i Prix Yann Despres (€17.000) i Laval den 4 december och fråndöms förstapriset på 7.650 euro för att ha startat på butyl glukuronid. Carro ska betala 4.000 euro i böter.

Fokustema
Åbys pokallopp
Läs senare

Svenska toppar mot USA-importer i Kungapokalen

34 hästar anmäldes till uttagningarna i Drottnig Silvias Pokal och 32 i Konung Gustaf V:s Pokal som körs på Åby på torsdag. Det blir alltså tre försöksheat i vardera storlopp.
Av
Lars G Dahlgren
Campo Bahia och Conrad Lugauer. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport
Campo Bahia och Conrad Lugauer. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport

Prispengarna i uttagningarna har i år höjts så att vinnarna får 150.000 kronor jämfört med 100.000 kronor förra året. Detta har dock inte påverkat anmälningssiffrorna till Åbys stora fyraåringslopp märkbart. Förra året var det 33 hästar med i uttagningarna till Drottningpokalen och 31 till Kungapokalen.

I Kungapokalen ställs svenska E3-vinnaren Attraversiamo (e. Kiss Francais – Rhythm Kronos) och Kriterietvåan Campo Bahia (e. Muscle Hill – Americandream A.T.) mot ett gäng spännande USA-importer. Dit får man även räkna svenskfödde Zephyr Kronos (e. Ready Cash – Orange Kronos) som galopperade i sin första start på svensk mark igår.

Renodlade USA-importer är Evaluate (e. Andover Hall – Blathin) vilken hunnit börja övertygande i sitt nya hemland med två segrar, Samo Different Day (e. Cantab Hall – Lindy’sleadinglady) vilken i sin Europadebyt i samma lopp som Zephyr Kronosäven han galopperade, och Jula Downton (e. Kadabra – Abbey Craig) som gör första starten i Sverige.

I Drottningpokalen är det däremot nästan bara svenskfödda hästar med och och inga USA-importer. Oaks- och Breeders Crown-vinnaren Conrads Rödluva (e. S.J.’s Caviar – Moviestar) blir favorit och får tampas med främst Racing Brodda (e. Prodigious – Ronda Brick) som inledde året strålande i Margaretas Tidiga Unghästserie. Hon slog där  en mycket snabb avslutning A Sweet Dance, vilken inte är med i Drottning Silvias Pokal,. E3-vinnaren Zara Kronos (e. Raja Mirchi – Regal Kronos) vill säkert också ha ett ord med i laget.

Två andra spännande hästar i Drottning Silvias Pokal är Timo Nurmos toppstammade italienska Zourane Kronos (e. Muscle Hill – Zamia F.C.) som börjat karriären med sex segrar på sju starter, och Felicity Shagwell (e. Maharajah – Diaz Boko) vilken nu gör comeback efter att oturligt ha blivit halt när hon vunnit uttagning till Oaks förra året och ströks i finalen.

Anmälningslistor

Åby torsdag, Konung Gustaf V:s Pokal, 2.140 meter autostart, förstapris i respektive uttagning: 150.000 kronor:

Uttagning 1:

  • Ad Hoc – tränare: Raoul Engblom
  • Adde S.H. – Peter Untersteiner
  • Attraversiamo – Svante Båth
  • Derby Simoni – Thomas Madsen
  • Hurricane River – Ola Samuelsson
  • Manuzio Hanover – Stefan Melander
  • Night Brodde – Conrad Lugauer
  • Night Rhythm – Daniel Redén
  • Rossi Palema – Pär Hedberg
  • Scorzone – Veijo Heiskanen
  • Thrust Control – Stefan Melander

Uttagning 2:

  • Crash Axe – Stefan Melander
  • Evaluate – Stefan Melander
  • Ferrari Sisu – Conrad Lugauer
  • Jula Downton – Ulf Stenströmer
  • Samo Different Day – Frode Hamre
  • Smokin Joe – Adrian Kolgjini
  • Stand By Ken – Johan Untersteiner
  • Straight Flush – Torbjörn Simberg (a)
  • Thrust Control – Stefan Melander
  • Townshend Broline – Peter Untersteiner
  • Zeus Bi – Fredrik Linder

Uttagning 3:

  • Alone – Pasi Aikio
  • Baritone Artist – Markus B Svedberg
  • Brothers N.Arms – Stefan Melander
  • Campo Bahia – Conrad Lugauer
  • Devil Sound – Anders Zackrisson
  • M.T.Nordic Spirit – Peter Untersteiner
  • Quick Vald – Christoffer Eriksson
  • Sandsjöns Enzo – Johan Untersteiner
  • Thought Hanover – Jim Oscarsson
  • Wingmaster – Emelie Persson (a)
  • Zephyr Kronos – Daniel Redén

Drottning Silvias Pokal, 2.140 meter autostart, förstapris i respektive uttagning: 150.000 kronor:

Uttagning 1:

  • Activated – Fredrik Wallin
  • Ajabaja – Björn Goop
  • Conrads Rödluva – Daniel Redén
  • Digital Track – Stefan Melander
  • Maggie Cash – Jerry Riordan
  • Miss Duffy – Peter Untersteiner
  • Miss Sober – Robert Bergh
  • Ti Punch Broline – Roger Walmann
  • Wahtoshi – Veijo Heiskanen
  • Zara Kronos – Joakim Lövgren
  • Zourane Kronos – Timo Nurmos

Uttagning 2:

  • Convival Church – Daniel Redén
  • Darshana – Jerry Riordan
  • Digital Class – Stefan Melander
  • Fantasia Sisu – Robert Bergh
  • Intake – Jörgen S Eriksson
  • Miss Golden Wine – Tommy Karlstedt
  • Racing Brodda – Mattias Djuse
  • S.G.Maleficent – Roger Walmann
  • Zeeland Kronos – Peter Untersteiner
  • Zenita Kronos – Oskar Kylin Blom
  • Zeta Kronos – Björn Goop

Uttagning 3:

  • Appaloosa – Bo Falsig
  • Bechamel – Daniel Redén
  • Dallas As – Robert Bergh
  • Dancingqueendiablo – Peter Untersteiner
  • Estelle Brodda – Sandra Luomala
  • Fanny Chenal – Björn Goop
  • Fast Moving Cash – Daniel Redén
  • Felicity Shagwell – André Eklundh
  • Feminista Am – Mikael Melefors (a)
  • Okaloosa Bell – Lars Järpedal (a)
  • Zanzibar Effe – Jerry Riordan
  • Zeta Wise As – Fredrik Linder

Startspår och kuskar blir klara under torsdagseftermiddagen. De fyra främsta i respektive uttagning går till finalerna på Åby den 11 maj där förstaprisen är en miljon kronor.

Fokustema
Nyfödda
Läs senare

Good Intentions första avkomma

Good Intentions har blivit mor till ett stoföl i natt efter Six Packs pappa Muscle Mass på Önum Klövagården i Vara.
Av
Claes Freidenvall

I natt nedkom Good Intentions (e. Cantab Hall-Devoted to Cause), 1.11,0*/$73.442, med en dotter efter Muscle Mass och Jan Johansson har redan gjort klart med en ny partner för 2019:

Good Intentions dotter efter Muscle Mass. Foto: privat

– Det blir Maharajah.

Jan Johansson köpte Good Intentions på Lexington Mixed Sale i höstas – dräktig med Muscle Mass – för 45.000 dollar. Good Intensions är sprungen ur Keystone Profiles toppmöderne och igår blev amerikanskan alltså mor för första gången.

Fokustema
The Onions lopp
Läs senare

Heavy Sound årsdebuterar

Heavy Sound hade en toppsäsong förra året med 2,6 miljoner kronor insprunget. På onsdag årsdebuterar han i The Onions lopp på Solvalla.
Av
Lars G Dahlgren
Heavy Sound och Kenneth Haugstad. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport
Heavy Sound och Kenneth Haugstad. Foto Jeannie Karlsson/Sulkysport

Heavy Sound (e. Ken Warkentin – Illustre November) tillhörde årgångstoppen som både tre- och fyraåring för Roger Walmann med seger i korta E3 och andraplats i Derbyt som höjdpunkter. Efter en misslyckad femåringssäsong flyttades valacken till Daniel Redén där hästen kom igång på allvar på nytt.

Sju segrar på tolv starter blev det under 2018 och 2,6 miljoner kronor adderat till insprungetkontot. Främst vann Heavy Sound Kymi GP i Finland, Prins Daniels lopp i Gävle på 1.09,2 och två ytterligare gulddivsionsfinaler.

Anmälningslista

Solvalla onsdag, The Onions lopp, 1.640 meter autostart, förstapris 100.000 kr:

Charrua Forlan – Hans-Owe Sundberg
Food Money – Thomas Jezek (a)
Francais du Gull – Eri Lindegren
French Laundry – Stefan Melander
Heavy Sound – Daniel Redén
Indoor Voices – Roger Walmann
Rajesh Face – Adrian Kolgjini
Sliding Home – Per K Eriksson
Snowstorm Hanover – Stefan Melander
Suricato Jet – Joseph Taavela Ruocco

Startlistan med kuskar och spår blir klar under torsdageftermiddagen