Fokustema
Treåringsvinnarna
Läs senare

Fredrik Wallin i topp

Efter tre månader har 64 varm- och kallblod vunnit sitt första lopp som treåring på svensk mark och de fyra senaste i raden är Bäcklös Tili, Libertad, Screen the Limit och Dencos Hugo.
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Fredrik Wallin är ”het” på  treåringar. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Fredrik Wallin är ”het” på treåringar. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 89 kronor/månad till 899 kronor per år.

Allra flest vinnare har Gävletränaren Fredrik Wallin haft per den 1 april med sex treåringar som passerat mållinjen först och han följs av Joakim Elfving med fem triumferande treåringar.

I Fredrik Wallin sexling ingår Alina Garde Coolman Evo, Louane Avenger, Monsieur Chocolat, Official Sox och Plenty Pepper.

Längre ner hittar du listor över alla hästar som vunnit sitt första lopp i karriären som treåring 2024 plus de travare ur 2021-kullen som tog sin första vinst som tvååring 2023:

Björn Goop vinner med Fredrik Wallin-tränade treåringen Plenty Pepper. Foto: Adam Ström/stalltz.se

***

Fakta

Treåringsvinnare januari 2024

Varmblod

Datum – Bana – Namn (far) – Tränare

  • 3/1 – Solvalla – Currency Artist (e. Royalty For Life) – Ville Karhulahti
  • 8/1 – Boden – Coin Boy L.A. (e Flocki d’Archy) – Hanna Olofsson
  • 11/1 – Åby – Go Kenneth Go (e. Googoo Gaagaa) – Joakim Lövgren
  • 17/1 – Solvalla – Coolman Evo (e. Googoo Gaagaa) – Fredrik Wallin
  • 24/1 – Solvalla – Jessie Leg (e. Infinitif) – Markus B Svedberg
  • 25/1 – Gävle – Maestro Unico (e. Brillantissime) – Katja Melkko
  • 26/1 – Östersund – Kueen Simoni (e. Queen Goutier) – Öystein Tjomsland
  • 28/1 – Örebro – I.D. Hipster One (e. Googoo Gaagaa) – Kevin Gondet

Kallblod:

Datum – Bana – Namn (far) – Tränare

  • 10/1 – Bergsåker – Trollbackens Olov (e. Odin Tabac) – Lars Holm
Expandera
Fakta

Treåringsvinnare februari 2024

Varmblod

Datum – Bana – Namn (far) – Tränare

  • 1/2 – Åby – Andragathos (e. Bold Eagle) – Jerry Riordan
  • 2/1 – Boden – Ja Ba Da Ba Dooo (e. Donato Hanover) – Hanna Olofsson
  • 2/2 – Romme – Supercharged (e. Tobin Kronos) – Erik Lindegren
  • 8/2 – Gävle – Edlas Cyberspace (e. Hard Livin) – Erik Lindegren
  • 9/2 – Eskilstuna – Master (e. Belker) – Claes Sjöström
  • 9/2 – Kalmar – Zuccezz Zack (e. Maharajah) – Anders Zackrisson
  • 9/2 – Romme – Felix Halbak (e. Orlando Vici) – Öystein Tjomsland
  • 14/2 – Solvalla – Hope of Trix (e. Quid Pro Quo) – Oskar Kylin Blom
  • 15/2 – Örebro – Unique Princess (e. Executive Caviar) – Joakim Elfving
  • 18/2 – Gävle – Lando Mearas (e. Walner) – Daniel Wäjersten
  • 21/2 – Solvalla – Plenty Pepper (e. Brillantissime) – Fredrik Wallin
  • 21/2 – Åby – Da Vinci Face (e. Raja Mirchi) – Adrian Kolgjini
  • 21/2 – Åby – Global Fizz (e. S.J.’s Caviar) – Joakim Lövgren
  • 22/2 – Bergsåker – August Zonett (e. Pojke Kronos) – Daniel Wäjersten
  • 25/2 – Romme – Havana Heaven (e. Maharajah) – Joakim Elfving
  • 26/2 – Färjestad – Cordouan (e. Flocki d’Aurcy) – Thomas Dahlborg
  • 27/2 – Eskilstuna – Alina Garde (e. Djali Boko) – Fredrik Wallin
  • 28/2 – Bergsåker – Sandsjöns Cantona (e. Trixton) – Öystein Tjomsland
  • 28/2 – Solvalla – Phantom Express (e. Readly Express) – Joakim Elfving
  • 29/2 – Åby – One Mile Smile Frö (e. Flocki d’Aurcy) – Jerry Riordan

Kallblod

Datum – Bana – Namn (far) – Tränare

  • 16/2 – Umeå – M.P. Flora (e. Tekno Odin) – Jerker Bjurman
Expandera
Fakta

Treåringsvinnare mars 2024

Varmblod:

Mars

Datum – Bana – Namn (far) – Tränare

  • 1/3 – Axevalla – Pure Desire (e. Chapter Seven) – Sofia Aronsson
  • 1/3 – Romme – Cavary R.D. (e. Executive Caviar) – Lise-Lotte Nyström
  • 4/3 – Bollnäs – Monsieur Chocolat (e. Bird Parker) – Fredrik Wallin
  • 5/3 – Jägersro – Good Lord (e. Readly Express) – Joakim Lövgren
  • 5/3 – Örebro – Louane Avenger (e. Bird Parker) – Fredrik Wallin
  • 6/3 – Solvalla – Official Sox (e. Fabulous Wood) – Fredrik Wallin
  • 6/3 – Solvalla – Venome (e. Varenne) – Viktor Lyck
  • 8/3 – Färjestad – Porter (e. Googoo Gaagaa) – Eric Martinsson
  • 11/3 – Halmstad – Langli (e. Father Patrick) – Adrian Kolgjini
  • 13/3 – Solvalla – Grand Circuit (e. Googoo Gaagaa) – Mattias Djuse
  • 14/3 – Jägersro – Teton Okey Credit (e. Credit Winner) – Ola Samuelsson
  • 14/3 – Gävle – Dahlia Brodda (e. Maharajah) – Thorsten Tietz
  • 5/3 – Åby – Magic In (e. Face Time Bourbon) – Per Nordström
  • 15/3 – Romme – Budets Asta (e. Campo Bahia) – Joakim Elfving
  • 15/3 – Boden – Livin High Sisu (e. Hard Livin) – Petri Salmela
  • 18/3 – Färjestad – Maker’s Wall Ås (e. Walner) – Markus B Svedberg
  • 19/3 – Bollnäs – Panerai (e. Orlando Vici) – Jan Ove Olsen
  • 19/3 – Eskilstuna – Great Dry Wind (e. From Above) – Claes Sjöström
  • 20/3 – Solvalla – Global Feature (e. S.J.’s Caviar) – Kim Eriksson
  • 20/3 – Åby – Malkia (e. Fourth Dimension) – Robert Bergh
  • 20/3 – Åby – J. Kagan Brick (e. From Above) – Robert Bergh
  • 20/3 – Åby – Ziperonada (e. Googoo Gaagaa) – Per Nordström
  • 21/3 – Axevalla – Noah Schermer (e. Father Patrick) – Per Henriksen
  • 22/3 – Jägersro – Preacherman (e. Father Patrick) – Ola Samuelsson
  • 22/3 – Örebro – Global Fragance (e. Uniclove) – Mattias Djuse
  • 23/3 – Solvalla – Unica S.L.M. (e. Googoo Gaagaa) – Alessandro Gocciadoro
  • 24/3 – Boden – BWT Johnny B. Goode (e. Harper Blue Chip) – Mari Leinonen (a)
  • 25/3 – Mantorp – Get Gas (e. Maharajah) – Stefan P Pettersson
  • 25/3 – Halmstad – Opening Night (e. Earl Simon) – Rick Ebbinge
  • 26/3 – Axevalla – Libertad (e. Vivid Wise As) – Carlos Söderström
  • 29/3 – Eskilstuna – Screen the Limit (e. Face Time Bourbon) – Reijo Liljendahl
  • 29/3 – Färjestad – Dencos Hugo (e. Riff Kronos) – Veikko Haapkangas

Kalllblod:

Mars

Datum – Bana – Namn (far) – Tränare

  • 21/3 – Bergsåker – Holms Oden (e. Bork Odin) – Alf Nordh (a)
  • 26/3 – Bollnäs – Bäcklös Tili (e. Horgen Tore) – Oskar Kylin Blom
Expandera
Fakta

Tvååringsvinnarna 2023

Namn (far) – Tränare

  • Ajson (e. S.J.’s Caviar) – Moa Thörngren (a)
  • Arigato (e. Brillantissime) – Lise-Lotte Nyström
  • Bootsman (e. Campo Bahia) – Per Nordström
  • Captain Adore (e. Father Patrick) – Reijo Liljendahl
  • Captiva (e. Walner) – Per Nordström
  • Chapter One (e. Chapter Seven) – Fredrik Wallin
  • Charma (e. Love You) – Gennaro Casillo
  • Djuse (e. Booster Winner) – Mattias Djuse
  • Donatello Face (e. Brillantissime) – Oskar Kylin Blom
  • Duncan Cowan (e. Walner) – Markus B Svedberg
  • Ebba Kuce (e. Who’s Who) – Anders Zackrisson
  • Fair Wise As (e. Face Time Bourbon) – Jerry Riordan
  • Finally May (e. Walk the Walk) – Sofia Aronsson
  • First Class Bi (e. Bar Hopping) – Reijo Liljendahl
  • Flocki Vox (e. Flocki d’Aurcy) – Krister Jakobsson
  • Garland Greene (e. Greenshoe) – Adrian Kolgjini
  • Global Fearless (e. Booster Winner) – Daniel Wäjersten
  • Global Forecast (e. Trixton) – Viktor Lyck
  • Honey Crown (e. Bar Hopping) – Mattias Djuse
  • Java Å. (e. Who’s Who) – Oskar Kylin Blom
  • Just For Show (e. Face Time Bourbon) – Per Nordström
  • Kilimanjaro Face (e. Googoo Gaagaa) – Adrian Kolgjini
  • Lavender (e. Walner) – Reijo Liljendahl
  • L’Amourpourblanca (e. Face Time Bourbon) – Rick Ebbinge
  • Like Magic Sisu (e. Googoo Gaagaa) – Petri Salmela
  • Lilium Sisu (e. Face Time Bourbon) – Petri Salmela
  • Limoncello Boko (e. Muscle Mass) – André Eklundh
  • L.L. Tromelinaffair (e. Mister J.P.) – Oskar Kylin Blom
  • Luisa Sisu (e. Donato Hanover) – Fredrik Wallin
  • Matchmadeinheaven (e. S.J.’s Caviar) – Fredrik Wallin
  • Marjons Mio (e. Donato Hanover) – Åsa Yttergren (a)
  • Melba Westwood (e. Quite Easy) – Mattias Djuse
  • Milk and Honey Frö (e. Bold Eagle) – Jerry Riordan
  • Monster Wine (e. Googoo Gaagaa) – Fredrik Wallin
  • My Spirit (e. Maharajah) – Per Nordström
  • Numbertwentyone (e. Maharajah) – Daniel Wäjersten
  • Ohio Boko (e. Trixton) – André Eklundh
  • Pop the Cork (e. Perfect Spirit) – Mattias Djuse
  • Pretty Be Linda (e. Varenne) – Ola Åsebö (a)
  • Pure Cashmere (e. Ready Cash) – Jerry Riordan
  • R.K. Fade (e. Readly Express) – Jasmine Ising
  • Romulus Tooma (e. S.J.’s Caviar) – Diedrik Meilink
  • Tamburine Tile (e. Muscle Hill) – Joakim Lövgren
  • Vera Wadd (e. Executive Caviar) – Tomas Pettersson
  • Vikens Love Kill (e. Tobin Kronos) – Mikael Fellbrandt (a)
  • Västerbo Gute (e. Gotland) – Per Nordström
  • Youcan’taffordme (e. Brillantissime) – Fredrik Wallin
Expandera