När det gäller avstängningar som döms på Vincennes brukar Svensk Travsport via en ”snabbväg” få reda på dem, men den här gången var det i Lille på banan Le Croise Laroche som Björn Goop blev avstängd.
Detta onsdagen den 18 september, där Björn Goop körde storstjärnan Bold Eagle (slutade tvåa bakom Sébastien Guarato-stallkamraten Tony Gio) i ett grupp III-lopp. Goop dömdes till två dagars avstängning för att ha stört Anzi des Liards på upploppet. Eftersom avstängningsdagarna sätts annorlunda i Frankrike jämfört med Sverige (här gäller 14 dagars ”framförhållning”) gäller Goops avstängning den 29 och 30 september – alltså Kriteriesöndagen.
Dock hade detta, via den formella U.E.T.-vägen, inte kommit Svensk Travsports tävlingsavdelning tillhanda när det i måndags (23 september) var anmälan till Solvallas söndagstävlingar. Så det var fritt fram att sätta upp Björn Goop. Han har tio uppsittningar och den enda häst Goop enligt dispensreglerna borde fått köra är egentränade No Limit Queen (e. Trixton – Marta Tilly) i Oaks.
Därmed blir de två dagarnas avstängning som dömts i Frankrike i praktiken bara en dag.
– Om vi eller något annat förbund har gjort fel justerar vi aldrig det så att det drabbar den aktive mer än vad som var utgångspunkten. I det här fallet handlar det tyvärr om att landet som utfärdade bestraffningen inte har informerat oss (ST/U.E.T.) i tid. Vilket innebär att efter anmälningstidens utgång (alltså till Kriteriesöndagen, reds.anm.) fick vi reda på att Björn Goop blivit ålagd ett körförbud. Därav så var han inte avstängd vid anmälningstidens utgång och får därmed köra den 29/9, säger Svensk Travsports sportchef Petter Johansson.