Fokustema
Tävlingsflytt
Läs senare

Grand Slam 75 ställs in

Det blir inget Grand Slam 75-spel i Sverige i morgon.
Bodens tävlingar kan inte genomföras på grund av vädret.
Istället tävlar Boden på tisdag.
Av
Mathias Hedlund

För andra gången på kort tid tvingas Boden flytta sina tänkta tävlingar. Häromveckan var det sträng kyla som gjorde att en hel tävlingsdag flyttades från fredag till måndag.

I morgon är det dags igen, men av motsatt orsak.

Värmen ställer nämligen till det för isbanan på landets nordligaste bana och isbanan håller inte att tävla på i morgon. Istället flyttas tävlingarna till tisdag eftermiddag med första start 13.35.
– Isen håller inte, tyvärr. Säkerheten för hästar och kuskar går alltid först och under söndagen är inte banunderlaget tillräckligt säkert. I början av veckan blir det betydligt kallare igen och därför kan tävlingarna köras på tisdag eftermiddag i stället, säger David Zimmer som är travbanechef på Bodentravet, till travförbundets hemsida.

Boden var enda svenska bana som skulle ha tävlat i morgon och när tävlingsdagen flyttas ställs även GS75-spelet in.