Fokustema
Frankrike
Läs senare

Grejade första storsegern

Rancho Gede-sonen Equinoxe Jiel kunde räkna hem karriärens första semi classique-seger då han lade beslag på segerpremien i Prix Lavater (€120.000).
Av
Emil Persson
Equinoxe Jiel vann Prix Lavater och passade därmed på att ta sin första semi classique-triumf. Foto: Gerard Forni
Equinoxe Jiel vann Prix Lavater och passade därmed på att ta sin första semi classique-triumf. Foto: Gerard Forni

Grupp II-loppet för de fyraåriga montéhästarna på Vincennes blev en relativt tempofattig historia, men likväl kunde Equinoxe Jiel hinna fram från tredje utvändigt i lag med Mathieu Abrivard. När 500 meter återstod följde han med i anfall i tredjespår, in mot upploppet fick han full marschorder och stegen före mål hade han loppet i sin hand.

Segertiden skrevs till 1.14,2/2.700 meter och den av Jean Luc Dersoir-tränade hingsten fick 54.000 euro för sitt dagsverke. Spelfavoriten Esperanzo (e. Speedy Blue) reds till tät knappt halvvägs in i loppet och höll godkänt som tvåa medan Exotica de Retz (e. Prodigious) bärgade bronspengen.

Den betrodda duon Evidence Roc (e. Paris Haufor) och Eye of the Storm (e. Village Mystic) blev båda diskvalificerade.

Equinoxe Jiel är modern Themis Jiel (e. Neoh Jiel) andra avkomma i tävlingsbar ålder och den med råge mest framgångsrike på med sina 118.230 euro intjänade.

Passerade 300.000 euro

Jarmo Niskanens Cathy A Quira (e. Prodigious) stod för en mycket stark insats i Prix Pythia (€72.000) i lag med David Thomain. Stoet fick gå utan rygg i tredjespår under merparten av loppets sista 700 meter, men krigade på storstilat till silverpengen bakom Ungaro d’Eva (e. Ipson de Mormal) som skickades till tät mitt i loppet.
Segertiden blev 1.13,7/2.850 meter medan Cathy A Quira kom i mål på tiondelen sämre, något som belönades med 18.000 euro varpå hon nu passerade 300.000 euro i intjänade prispengar.

Emmanuel Allards Bachar (e. Prodigious) fortsätter rada upp segrar. I Prix Kissa (€52.000) bärgades den tredje i följd och det på starka 1.12,7/2.700 meter.

Fokustema
Solvalla
Läs senare

Vilka får starta i EM för ston

21 hästar vill vara med i EM för ston på Solvalla nästa onsdag.
Från svenskt håll är duon Honey Mearas och Racing Brodda garanterade en plats i loppet.
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Franska stoet Heliade du Goutier och Gabriele Gelormini vann enkelt Lady Snärts lopp från ledningen i våras. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Franska stoet Heliade du Goutier och Gabriele Gelormini vann enkelt Lady Snärts lopp från ledningen i våras. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

En miljon väntar vinnaren i EM för ston och bland de anmälda finns titelförsvararen Miracle Tile, men också Heliade du Goutier.

Fransyskan vann Lady Snärts lopp under Elitloppshelgen och Sébastian Guaratos sto kommer att köras av Gabriele Gelormini.

På torsdag morgon är det definitiv anmälan till EM.

Anmälda hästar:

Danmark:

  • Eenymeenyminymoe*

Finland:

  • Chicharita*
  • Her Royal Highness*

Frankrike:

  • Heliade du Goutier*

Holland:

  • Kali Smart*

Italien:

  • Zeudi Amg*
  • Bentley Gar*

Norge:

  • Miracle Tile*
  • Miss Pepper*
  • Global Bred To Win

Sverige:

  • Honey Mearas*
  • Racing Brodda*
  • Sayonara
  • Digital Class
  • Dear Friend
  • Barbro Kronos
  • Margareta Tooma
  • Devs Daffodil
  • Betting Pacer
  • Carry Cash

Tyskland:

  • Namanga Bo*

Fotnot: *garanterade plats i EM.

Fokustema
Danmark
Läs senare

Derbykval på Lunden

På fredag blir det Derbykval på Charlottenlund i Danmark och det saknas svensktränade fyraåringar i startlistorna, men däremot är två svenska catchdriver på plats i Köpenhamn.
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Garfield och Jeppe Juel är favorit till segern i Danskt Derby. Kjeld Mikkelsen/KM FOTO
Garfield och Jeppe Juel är favorit till segern i Danskt Derby. Kjeld Mikkelsen/KM FOTO
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

Jörgen Sjunnesson har anlitats till tre hästar – George Shadow, Giselle Laser och Gennah Sisa – medan Stefan Persson sitter upp bakom Gary la Marc.

Derbyfavoriten Garfield (e. S.J.’s Caviar), 1.13,1am*/1.070.500 dkk, dyker upp redan i den första uttagningen och Jeppe Juels travare har tolv vinster på 14 starter med vinsten i Danskt Travkriterium ifjol som kronan på verket.

De två främsta från varje försök går vidare till respektive final plus de två högst seedade treorna enligt poängberäkning plus att de två återstående finalplatserna delas ut enligt danska travförbundets regler för insatslopp.

Startlistor:

Danskt Derby (förstapris 20.000 dkk)
2.500 meter, autostart.

Försök I:

Namn (far) – Körsven

  1. Goop (e. Love You) – Robbin Bot
  2. Garfield (e. S.J.’s Caviar) – Jeppe Juel
  3. Gabriel Cross (e. Scarlet Knight) – Birger Jörgensen
  4. Gladiator (e. Great Challenger) – Henrik Lönborg
  5. Go On Muscle Hill (e. Michael’s Turn) – Knud Mönster
  6. Game Boy (e. Yield Boko) – Kent Friborg
  7. Gauguin (e. Prodigious) – Axel Jacobsen
  8. Gucci Line (e. S.J.’s Caviar) – Rene Jonassen
  9. Great Friction (e. Friction) – Mads Hviid

Försök II:

  1. Godtfred Bork (e. Great Challenger) – Morten Friis
  2. Gasolin (e. Ens Snapshot) – Steen Juul
  3. Giant Design (e. S.J.’s Caviar) – Rene Kjaer
  4. Gianluca (e. Djali Boko) – Bent Svendsen
  5. Grumbazz Kini (e. Great Challenger) – Casper M Nielsen
  6. Gateway Damgård (e. Creatine) – Jeppe Juel
  7. Garfield Hyrdehöj (e. S.J.’s Photo) – Birger Jörgensen
  8. George Shadow (e. Orlando Vici) – Jörgen Sjunnesson
  9. Grady Boom Bay (e. O’Grady) – Jeppe Rask

Försök III:

  1. Gautut Gardenia (e. Racer Bourbon) – Jeppe Rask
  2. Gubernaculum W A (e. Michael’s Turn) – Anders F. Jensen
  3. Gandhi (e. Great Challenger) – Birger Jörgensen
  4. Game On Shadow (e. Broad Bahn) – Christian Sejer
  5. Get A Wish (e. Wishing Stone) – Bo Westergård
  6. Gary la Marc (e. Muscles Yankee) – Stefan Persson
  7. Golden Stone (e. Wishing Stone) – Morten Friis
  8. Garcon de Meaux (e. Farifant) – Kasper K. Andersen
  9. Gold Ripasso (e. Love You) – Rene Kjaer

Försök IV:

  1. Giant Laser (e. Muscle Hill) – Flemming Jensen
  2. Great Shadow (e. Great Challenger) – Jeppe Juel
  3. Galliano Peak (e. Ganymede) – Birger Jörgensen
  4. Gizmo Hyrdehöj (e. Gigant Neo) – Rene Kjaer
  5. Grönaert (e. Ens Snapshot) – Casper M Nielsen
  6. Gibson (e. Gigant Neo) – Rene Jonassen
  7. Gunpowder (e. Brillantissime) – Steen Juul
  8. Game On Butcher (e. Stand And Deliver) – Ken Ecce

Danskt Stoderby (förstapris 20.000 dkk)
2.000 meter, autostart.

Försök I:

Namn (far) – Körsven

  1. Gejst (e. Traders) – Flemming Jensen
  2. Global Yankee (e. Muscles Yankee) – Jeppe Juel
  3. Godiva Tårs (e. Trophy Catch) – Jan Dahlgaard
  4. Gracie Day (e. Ens Snapshot) – Christian Nissen
  5. Gazelle di Damgård (e. Creatine) – Nicklas Korfitsen
  6. Ghania Sensei (e. Michael’s Turn) – Anders Pedersen
  7. Ginetta (e. Wishing Stone) – Rene Kjaer
  8. Gucci (e. Ready Cash) – Birger Jörgensen
  9. Getafe (e. S.J.’s Caviar) – Tobias Jonassen
  10. Golden Park (e. Broad Bahn) – Rene Jonassen

Försök II:

  1. Giselle Laser (e. Andover Hall) – Jörgen Sjunnesson
  2. Gigants Hanne (e. Gigant Neo) – Bent Svendsen
  3. Gin Flame (e. Creatine) – Steen Juul
  4. Gonnabe Shadow (e. Farifant) – Birger Jörgensen
  5. Google Shadow (e. Farifant) – Jeppe Juel
  6. Gogo Park (e. Broad Bahn) – Nicolai Olsen
  7. Gurli (e. Zola Boko) – Nicolaj Haagensen
  8. Gloria K (e. Wishing Stone) – Ken Ecce
  9. Go On A P (e. Love You) – Rene Kjaer
  10. Giovanna (e. Amaru Boko) – Bo Westergård

Försök III:

  1. Got Swagger (e. S.J.’s Caviar) – Rene Kjaer
  2. Gazella K (e. Great Challenger) – Steen Juul
  3. Gennah Sisa (e. Muscles Yankee) – Jörgen Sjunnesson
  4. Go Aveve (e. E L Rocket) – Casper M Nielsen
  5. Ginai (e. Repay Merci) – Dag-Sveinung Dalen
  6. Gaby Cloc (e. Michael’s Turn) – Jan Dahlgaard
  7. Gurli Tinghöj (e. Yield Boko) – Jeppe Juel
  8. Go On Gardenia (e. Great Challenger) – Knud Mönster
  9. Gerda (e. One Too Many) – Niclas Steinlein
  10. Gaby C N (e. Wishing Stone) – Ken Ecce

Försök IV:

  1. Go Fast Shadow (e. Orlando Vici) – Birger Jörgensen
  2. Graud Larose (e. Django Riff) – Gordon Dahl
  3. Golden C N (e. Wishing Stone) – Flemming Jensen
  4. Guldregn (e. Canepa Hanover) – Ken Ecce
  5. Gloria Line (e. Great Challenger) – Steen Juul
  6. Ghita Nörby (e. Farifant) – Axel Jacobsen
  7. Golden Money (e. Zola Boko) – Casper M Nielsen
  8. Gipsy Wee (e. Zola Boko) – Kasper K Andersen
  9. Gabi Kyvsgård (e. From Above U S) – Nicklas Korfitsen
  10. Golden Hulsig (e. Broad Bahn) – Henrik Lönborg

 

Fokustema
Yonkers International
Läs senare

Vem blir svensk VM-häst?

VM-loppet på Yonkers Raceway kan bli en riktig höjdare i år med flera internationella gäster och däribland Elitloppsvinnaren Etonnant.
Men vem blir svensk representant?
Av
Claes Freidenvall
Upplåst för dig som är prenumerant
Elitloppsvinnaren Etonnant åker till Vm-loppet och slår Night Brodde följe? Foto: Adam Ström/stalltz.se
Elitloppsvinnaren Etonnant åker till Vm-loppet och slår Night Brodde följe? Foto: Adam Ström/stalltz.se
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.

För dig som är prenumerant

Vi har bytt prenumerationsystem.
Innan du kan logga in så behöver du skapa ett digitalt konto:
Aldrig skapat ett digitalt konto?

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Du är inloggad men något är fel med din prenumeration

Gå till ditt konto för att ta reda på vad.

Mitt konto

Har Du problem med din inloggning? Maila gärna info@sulkysport.se och ange namn, kundnummer och gärna felkod så hjälper vi till!

Bli digital prenumerant

Prenumerera digitalt

Läs om Sulkysports olika alternativ, från 79 kronor/månad till 799 kronor per år.

Tränaren Richard Westerink och Etonnant har anmält intresse för Yonkers International (VM-loppet) med en totalprissumma på en miljon dollar. Det kan också mycket väl bli en start till i Nordamerika i Breeders Crown för äldre travare på Mohawk Raceway för Westerinks stjärna.

Klara för VM-loppet är också Stoletheshow, vilken kommer att representera Norge och Danmarks bidrag blir Ecurie D, vilken redan finns på plats i USA i Åke Svanstedts stall.

– Sedan har Alessandro Gocciadoro visat intresse för att åka med Vernissage Grif och Conrad Lugauer med Night Brodde, berättar Klaus Koch, som är Yonkers Raceways representant i Europa.

Night Brodde till VM? Foto Mia Törnberg

Några veckor in i september ska det europeiska laget spikas och den 15 oktober avgörs loppet över 2.011 meter på Yonkers Raceways 800-metersbana och vinnaren erhåller 500.000 dollar.

VM-loppet på Yonkers Raceway har inte körts sedan 2019 och då segrade italienskfödde och Holger Ehlert-tränade Zacon Gio med Roberto Vecchione i sulkyn.