Du är inloggad på Sulkysport.se - men du har ingen aktiv prenumeration.
Fokustema
Insändare
Läs senare

Saknade klargörande svar

Så stod hela garnityret där på podiet i torsdags. Jag har ju tidigare spekulerat i om Propulsionhärvan är ett absurt drama eller en fars? Fortsatt svårt att avgöra efter torsdagens föreställning. Men ett spektakel är det men ingen publiksuccé skulle jag tro.
Av
Anders Lindblad
Utredaren Pehr Jern, vice vd Ulf Hörnberg, förbundsjuristen Göran Wahlman, ST:s ordförande Marjaana Alaviuhkola och vd Maria Croon vid presskonferensen om Propulsion. Foto: stalltz.se
Utredaren Pehr Jern, vice vd Ulf Hörnberg, förbundsjuristen Göran Wahlman, ST:s ordförande Marjaana Alaviuhkola och vd Maria Croon vid presskonferensen om Propulsion. Foto: stalltz.se

Recensionerna har inte varit de bästa inte ens i husorganet. Ett manus som författaren fått gott om tid att skriva men som trots det verkar undermåligt och långtifrån värt något Nobelpris. Har man haft någon regissör? Och skådespelarprestationerna lämnar en hel del övrigt att önska.

Det är lite ironiskt att man kallar de externa utredarna för ”oberoende”. Här har de haft sin födkrok i snart ett halvår och är ett praktexempel på att ”man biter inte den hand som föder en”.

De har gjort precis som de blivit tillsagda men vad har de fördrivit tiden med i fem månader? Förutom diverse dataintrång?

Inget nytt har framkommit

Inget nytt har i vart fall framkommit. De fakta som framkommit var kända första veckan efter Elitloppet: att Propulsion nervsnittades i USA, att uppgiften fanns hos Svensk Travsport, att man trots detta godkänt tävlings- och avelskarriär och att Daniel Redén varit helt ovetande.

Skuldfrågan avgjorde ju vd Maria Croon bara fyra dagar efter Elitloppet när hon pekar ut Daniel Redén i direktsänd TV med hänvisning till det strikta tränaransvaret.

Klart att de ”oberoende” utredarna inte vågar komma fram till något annat. Då kanske inte ST betalar slutfakturan.

Och nu säger man – mycket motsägelsefullt – att ansvarsfrågan hänskjuts till Ansvarsnämnden och i samma andetag att Redén ska betala tillbaka prispengarna? Trots att inte ansvarsfrågan inte är avgjord. Ska bli intressant att se om någon rakryggad kommer att framträda i denna sak.

Utmärkt och avslöjande journalistik

I lördags sände V75-direkt ett kort inslag om Propulsionhärvan. En snabb sammanfattning och en intervju av Åsa Elmroth med Maria Croon och Pehr Jern. Okritiskt och mjäkigt som vanligt tänkte jag. När Åsa gav sina intervjuoffer öppna frågor och lät dem prata på.

Men det var egentligen utmärkt och avslöjande journalistik. Både Jern och Croon stakade sig, snubblade på ord, sa emot sig själva, flackade med blicken och hade inga klargörande svar. Det var som om de var satta i en lögndetektor. Bra Åsa!

Det skulle vara hedersamt om ST tog på sig skulden helt och hållet. ”Vi har gjort fel, vi tar vårt ansvar, Redén är utan skuld och kan fortsätta sin verksamhet. Vi ersätter övriga hästägare även vid de starter Propulsion gjort utomlands – det var ju vi som utfärdade exportcertifikaten – och kommer inte att kräva Redén på några pengar.

Vi går vidare med internutredningen och kommer att utkräva ansvar och de – som enligt vd Croon – saknar kompetens ska inte jobba kvar hos oss.” Då skulle vi alla kunna sätta punkt för detta sorgliga drama.

SulkyProfiler

Markus B Svedberg

Vi på Sulkysport tar dig med på  framtidens  resa! Följ nio tränare när de delar med sig av sin vardag och sin strävan framåt via sina sociala medier-kanaler. Som trogen läsare av Sveriges oberoende travmedia får du dessutom kontinuerliga uppdateringar om deras verksamheter i vardag och tävling.