Du är inloggad på Sulkysport.se - men du har ingen aktiv prenumeration.
Fokustema
Insändare
Läs senare

Svagt, svagt, svagt!

Finns kanske egentligen ingen anledning att höja på ögonbrynen och ta till tangentbordet när nu Maria Croon meddelar att Propulsionutredningen blir försenad. Bara ytterligare ett tecken på kompetensbristen. Alla fakta finns väl på bordet – enligt de uppgifter som framkommit i media – så ingen anledning att en utredning för att klargöra sakläget ska ta över tre månader. Det borde ta högst en vecka.
Av
Anders Lindblad

Eller är det så att det finns omständigheter som inte är kända och som försvårar utredningen. Vad skulle det kunna vara?

Jag spekulerar:

  • Är de papper som media presenterat förfalskade och stämmer inte överens med de som finns på Svensk Travsport?
  • Har det framkommit uppgifter att tränare och ägare faktiskt känt till redan från början att hästen var nervsnittad men chansat och kört på? Det vill säga skulle man kunna hävda det strikta tränaransvaret och till och med en medveten doping?
  • Eller är det något annat grumligt?

I vart fall vore det väl klädsamt att ST:s vd i så fall i samband med att hon skjuter upp utredningen också klargör vad det beror på? Att Croon anger som skäl att den ”berör många personer” verkar inte trovärdigt.

Låt oss räkna på fingrarna vilket som är direkt berörda: någon på den amerikanska myndigheten, några på Svensk Travsport, tränare, ägare och möjligen ett par veterinärer. Allra högst tio personer, hur svårt kan det vara?

Personligen tror jag orsakerna är tre:

  1. Det handlar om en klassisk men ganska tafflig cover-aktion. Ju mer tid man vinner ju mer kan man fjärma sig från det smärtsamma resultatet. Och förhoppningen är att vi kritiker ska tröttna i sommarvärmen.
  2. Ansvarsutkrävandet är svårt. Det finns ju ingen tradition på ST att misslyckade tjänstemän får lämna sina jobb (undantaget som bekräftar regeln är väl den norske säkerhetschefen som fick lämna före sommaren, men det berodde väl på att man misstänkte att han läckt uppgifterna till norsk media?)
  3. Förutom att med rätta sparka ansvariga tjänstemän måste man väl också presentera de ekonomiska konsekvenserna. Ska Propulsions ägare tvingas betala tillbaka vinstpengarna trots att de varit i god tro? Ska de rättmätiga vinnarna och övriga placerade när Propulsion diskas få sina rättmätiga vinstmedel? Det blir i vart fall inte billigt för en redan ekonomiskt misskött organisation.

Vad gör ST:s styrelse under tiden? Vi är många som tycker att kompetensen i såväl styrelse som ledning lyser med sin frånvaro. Men det är inga blyga violer. När Propulsion-utredningen och ansvarsutkrävandet drar ut på tiden passar styrelsen på att premiera sig själva med höjda arvoden i en situation när ekonomin är i fritt fall!

SulkyProfiler

Jennifer Persson

Vi på Sulkysport tar dig med på  framtidens  resa! Följ nio tränare när de delar med sig av sin vardag och sin strävan framåt via sina sociala medier-kanaler. Som trogen läsare av Sveriges oberoende travmedia får du dessutom kontinuerliga uppdateringar om deras verksamheter i vardag och tävling.