Odd Herakles vann Elitkampen och två slutade Månprinsen A.M. Idag möts kallblodsstjärnorna på nytt. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Det är jackpot på V75 med 28.223.717 kronor extra i sjurättspotten.
– Odd Herakles (V75-4) har verkligen svarade för två bra insatser på sistone, men han har egentligen varit duktig i samtliga lopp i år och förra året. Hästen betäcker ston, men han var fin i onsdagens träning och han verkar tackla loppen och avelsarbetet. Jag har respekt för den långa resan och värmen, men han är rutinerad och van att resa. Odd Herakles är både snabb från start och till slut och det är bra chans att sluta bland de tre främsta. Han har även fin vinstchans även om jag har respekt för Månprinsen och Tangen Haap. Enda ändringen är att vi får använda körspö i Sverige, vilket är ett plus. Speciellt över medeldistans, säger Lars O Romtveit.
Månprinsen A.M. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
– Månprinsen A.M. (V75-4) gick bra till slut och jag var jättenöjd med honom på Solvalla. Hästen har jobbat fortsatt fint och känns pigg och glad. Drygt en månad mellan loppen passar och jag hoppas kunna få en bra start för att kunna vara nära Odd Herakles när det drar ihop sig. Månprinsen och Odd Herakles höjer sig lite, men det är flera duktiga kallblod där bakom. Inga ändringar, säger Gunnar Melander.
Igår publicerad Sulkysport ett upprop från flera hästägare, uppfödare och travtränare runt om i landet som är djupt oroliga över travsportens framtid och inte minst hur ATG:s styrelse ska utformas när staten släpper ifrån sig makten i ATG senare i vår.
En av dem som undertecknat skrivelsen är Lutfi Kolgjini, ägare, uppfödare och tränare.
Max en person från sporten i ATG:s styrelse plus vd i ST. Annars är risken stor för att fällan är igenslagen om särintressen kommer in i den nya styrelsen. Foto: Leon Bredella
Denna artikel tillhör Sulkysport Premium - vårt låsta material.
Läs om Sulkysports olika alternativ, från 89 kronor/månad till 899 kronor per år.
– Många med mig tycker att det är oerhört viktigt att vi får in rätt folk i ATG:s styrelse och jag blev oerhört besviken, men också mäkta förvånad att man inte utsåg en mycket bredare valberedning utan har använt samma ordförande (Fredrik Tenfält, reds. anm.) som i ST:s valberedning och personer som är tätt knutna till ledningen i ST idag. Hade ST valt en annan väg hade det inte funnits någon anledning till misstankar, men nu känns det som en gammaldags ”riggning” och det är minsta man vill känna när staten ska lämna ifrån sig makten i ATG.
Lutfi Kolgjini. Foto Lina Alm Racing Media
Enligt valberedningens instruktioner ska tre av styrelsens sju ledamöter ”inneha ledande förtroendeuppdrag eller likvärdig ställning inom ST och SG”.
– För mig är det här helt åt pepparn och inte minst då sittande styrelse i ST har visat röda siffror under många år…uppfödningen minskar, antalet aktiva och hästägare blir färre, säger Lutfi Kollgjini, och fortsätter:
– För några år sedan beställde styrelsen en utredning om travsporten i framtiden och uppdraget gick till Mats Denninger, och den så kallade ”Denner-utredningen” kostade flera miljoner och utmynnade att samtliga banors fastighetsbestånd skulle konfiskeras och gå under ST:s flagg. Kan någon mer än jag se vansinnet att banorna skulle ge bort miljarders miljarder till Svensk Travsport. Men jag är inte förvånad. Mats Denninger är precis som ST:s nuvarande ordförande Anders Källström sprungen ur LRF:s led och det började en gång i tiden med Bo Dockered som ordförande i ATG. Jag är så oerhört trött på alla LRF-människor som varit involverade i travsporten och inte tillfört något av värde.
En dold agenda
Lutfi Kolgjini kan inte se något annat än att det finns en dold agenda.
– Så klart att det gör. Först ville man ta över våra travbanor, men det misslyckades som tur var och nu vill man ta det totala styret över ATG. Det är min uppfattning och bedömning av läget. Vad jag också kan konstatera, är att den skattelättnad som staten bjöd på för några år sedan och som generade tre miljarder till trav- och galoppsporten bara blev några brödsmulor till de aktiva. Detta skedde trots att vi hade tre ledamöter från sporten i ATG:s styrelse – Anders Källström, Kerstin Peterson-Brodda och Mats Norberg – och vad jag vet så var det ingen som reserverade sig mot den obetydliga summa som kom de aktiva tillhanda. Hela sporten vilar på två ben som är helt beroende av varandra. Det är hästägarna och uppfödarna som är de riktiga ägarna av Svensk Travsport, medan ATG ska sköta om spelarna och där har ST:s politiker inget att göra.
”Alla beslut går att ändra”
Lutfi Kolgjini är av en annan uppfattning när det gäller skrivelsens formulering, att ”upp till tre” inom sporten ska vara med i den nya styrelsen i ATG.
– Där går jag emot de andra och i min värld ska det vara max en person. Jag vill att konsortiet helt enkelt ska ta tillbaka det beslutet som de gått med på tidigare. ST:s ordförande Anders Källström har sagt att det inte går att ändra på eftersom det beslutet är taget, men alla beslut går att ändra. Dessutom håller jag med om Anders Ströms tankar, och det får gärna vara ST:s vd som kan både ekonomi och sport. Resten måste vara oberoende.
”Vi måste vara rädda om jobben”
Lutfi Kolgjini har tidigare varit kritisk med statens inblandning i ATG:s styrelse, vilket han flera gånger uttryckt i den krönika som han hade i Aftonbladet det tidigare eftersom travsporten ägde ATG.
– Under de senaste månaderna har jag verkligen ändrat mig. Jag tycker det är statens ansvar att stanna kvar tills den är helt säker på att saker och ting går rätt till. Vi pratar trots allt om minst 25.000 jobb som är kopplat till trav- och galoppsporten. Alla jobben måste vi vara rädda om och ska vi rädda kvar alla inom travet och allra helst bli fler ska vi definitivt inte släppa in några särintressen i ATG:s styrelse. Där ska personer sitta som vill trav- och galoppsportens bästa och inget annat, säger Kolgjini, och fortsätter:
– Vad skulle exempelvis hända om man får med en person på vagnen från den ”oberoende” gruppen? Jag tror inte man behöver vara speciellt konspiratoriskt lagd för att förstå att fällan i så fall är igenslagen.
V75-finaler och stora unghästlopp på hemmabanan i morgon – då plockar Mattias Djuse ut 15 hästar på Solvalla!
Och för ett par av V75-hästarna väntar spännande ändringar.
Mattias Djuse-tränade Tretiak och Magnus A Djuse. Foto Adam Ström/Stalltz.se
Mattias Djuse flyttar år för år fram sina positioner bland de svenska tränarna och har i flera år haft ett 100-tal hästar i träning på Hårby Gård, där han håller till.
Utvecklingskurvan de senaste åren talar sitt tydliga språk:
2021: 73 segrar – 9.279.130 kr
2022: 122 segrar – 15.167.289 kr
2023: 113 segrar – 21.272.272 kr
2024: 153 segrar – 21.948.730 kr
2025: 12 segrar – 1.745.700 kr
Årssumman kan fyllas på rejält när det är STL-finaler och dessutom första omgången av Margaretas Tidiga Unghästserie, där Mattias har sammanlagt sju hästar till start.
Mattias Djuse. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
Inom V75-spelet dyker ytterligare åtta Djusehästar upp och här lyfter han fram fem av dem bland goda chanser. Som i klass II-finalen (V75-5) där trion Tretiak (e. Bold Eagle), Fahrenheit (e. Maharajah) och Turmflake (e. Bold Eagle) var etta, tvåa och trea i försöket på Romme för två veckor sedan! – Vi fick lite svåra lägen med spår sju och åtta för två av dem, men alla tre har känts fina efter förra starten och jag tror att de gör bra insatser nu också, sade Mattias Djuse till V65 Direkt.
Tretiak är mest betrodd tillsammans med Magnus A Djuse. – Tretiak har det varit plus på den senaste veckan i sina två pass och han ska ha gått framåt ytterligare med loppen i kroppen. Han har lite rullig stil och vissa hästar funkar bättre i jänkarvagn. Magnus tyckte efter senaste starten att vi skulle testa och jag hoppas på bra effekt, sade Mattias.
För Fahrenheit finns det också mer att hämta. – Han fick lite dålig utdelning under hösten fast han gjorde bra lopp. Senast blev det utdelning och nu lopp i kroppen.
Testat rycktussar och ryckhuva
Nephtys Boko (e. Trixton) är andrahandsfavorit på förhand i diamantstoets final (V75-6). – Hon håller kanonform och pigg och fin efter förra loppet. Vi testade rycktussar i veckan och det föll mycket väl ut, det blir första gången i lopp och det blir spännande. Om man laddar är hon väldigt snabb en bit från början och har spetsat från dåligt läge på Solvalla tidigare. Magnus får bestämma, men finns möjlighet att trycka av henne.
Bland V75-hästarna lyfter Mattias även fram Rya Håleryd (e. Maharajah) i stodivisionen (V75-4) från innerspår bakom bilen. – Rya Håleryd var lite sämre senast, men känns fin efteråt och jättefin i sista jobbet, och jag tror mycket på henne. Det blir ryckhuva för första gången, vi testade det igår och det gav mycket bra effekt. Hon får även en annan typ av skor, sade Mattias till V65 Direkt.
Tidigare idag gick det ut ett upprop från flera tunga namn inom travsporten och den springande punkten är att de drygt 30 personer som skrivit under brevet vill se möjligheten att kunna välja mellan en större krets namn än vad som nu syns vara görligt till ATG:s nya styrelse i maj.
Sulkysport har talat med fem personer som skrivit under uppropet.
Vilka ska sitta i ATG:s nya styrelse. En 30-tal personer har skrivit ett öppet brev och vill bredda möjligheten av kandidater. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
När det blev klart att staten både lämnar ifrån sig makten och sina platser i ATG:s styrelse den 8 maj i år så kommer spelbolaget få en ny typ av styrelsesammansättning.
– Då är det också viktigt att ATG ska skötas av affärsmässiga principer och utan travpolitisk inblandning i styrelsen, säger Marjaana Alaviuhkola, som tagit på sig rollen som samordnare i det Upprop som publicerades tidigare idag på Sulkysport.
Enligt valberedningens instruktioner ska tre av styrelsens sju ledamöter ”inneha ledande förtroendeuppdrag eller likvärdig ställning inom ST och SG”. Därtill fastslås att enligt aktieägaravtalet har ST möjlighet att nominera sex av sju kandidater och SG den sjunde kandidaten till styrelsen.
– Meningen med uppropet är inte att söndra, utan precis tvärtom. Med den här gemensamma rösten vill vi vara konstruktiva. Valberedningens instruktion är inte helt bestämd ännu och om den information jag fått är rätt så uppstod inte någon diskussion om detta i konsortiet vid det senaste mötet, säger Marjaana Alaviuhkola, som var ordförande i Svensk Travsport 2019-2022.
Tas frågan upp nästa vecka?
Konsortiet har sitt nästa möte redan på tisdag, den 11 februari.
– Det känns oerhört viktigt att diskutera detta eftersom det är ett så stort beslut. För många är det svårt att få sin röst hörd i travet, det gäller såväl den enskilda hästägaren, uppfödaren som tränaren eftersom vi har den beslutstrukturen vi har via intresseorganisationer och travsällskap. Nu hoppas vi att de som är valda och fattar besluten lyssnar på oss.
Flera av de personer som undertecknat brevet är rädda för att ATG inte kommer skötas av affärsmässiga principer, utan att bolaget styrs av särintressen. Samtidigt öppnas det en ny värld när inte staten längre ligger som en våt filt över ATG när den nya styrelsen ska väljas.
– Det är en helt annan situationen idag. Länge levde ATG under monopol och på senare tid har det skett en omreglering av spelmarknaden plus skilsmässan mellan ägarna, ST och ATG. Idag är ATG på väg någon annanstans när staten, som styrt fram till nu, lämnar bolaget. Då blir ATG som vilket bolag som helst och ska verka på en mycket tuff marknad och då behövs en knivskarp styrelse.
”Vi vill ha de skarpaste hjärnorna”
Marjaana Alaviuhkola utesluter inte att någon inom kretsen av de som” innehar ledande förtroendeuppdrag eller likvärdig ställning inom ST och SG” inte kan platsa.
– Samtidigt finns det väldigt många inom travet som är hästägare, har djupa kunskaper om sporten och har stor erfarenhet av affärslivet och skulle verkligen kvalificera sig. Men om man inte har förtroendeuppdragen blir man utesluten. Det tycker vi är fel – vi vill ha de skarpaste hjärnorna till ATG:s styrelse. Valberedningens instruktion innebär att det finns en en väldigt liten krets av människor att välja mellan och vi tror att den är alldeles för trång. Många av de som sitter ordförande i ett travsällskap eller BAS-organisations drivs av det lokala. Så var det en gång i tiden när jag engagerade mig i det lokala travsällskapet i Halmstad.
Utifrån en sådan snäv krets är det inte helt lätt att hitta ”rätt” personer till att vara med och driva ett bolag i mångmiljardklassen.
– Från maj är ATG som vilket bolag som helst som ska kunna konkurera på en väldigt tuff marknad och då krävs det ett helt annat affärstänk. Och jag tror inte det vore bra om politik och affärer blandas samman. Vi vill se möjligheten till ett större urval och inte bara begränsa de här platserna till förtroendevalda. Då är faran att vi får in travpolitiska intressen i styrelsen och det skulle hämma ATG.
Och här är några andra röster:
Joakim Lövgren. Foto Mathias Hedlund/Sulkysport
– Det är troligt viktigt att vi har rätt folk på rätt plats och att de som får plats i ATG:s styrelse kommer dit på rätt grunder. Viktigt är också att kompetens väljs före någonting annat och exempelvis inte personer med särintressen eller som har egna agendor. För mig och mina kollegor skulle det kännas tryggt om styrelsen i ATG kommer dit för att sköta ett spelbolag och inget annat. Istället vill vi att ST ska utnyttja sitt ansvar som ägare och ge direktiv och att ATG arbetar utifrån de ramar som ST sätter, säger Joakim Lövgren, proffstränare Jägersro.
Anders Ström. Foto: Adam Ström/stalltz.se
Anders Ström, grundare & delägare Stall Courant:
– Vi stöder uppropet eftersom det är avgörande att ATG som trav- och galoppsportens ekonomiska motor får bästa tänkbara förutsättningar att leverera. Spelmarknaden i Sverige är enormt konkurrensutsatt – det vet jag eftersom jag har lång erfarenhet av den. Då måste ATG ha absolut bästa team på plats i styrelsen.
– Jag tror inte på att rekrytera nästan halva styrelsen ur en pool av representanter för olika intresseorganisationer. Det är bättre att de som arbetar inom ST fokuserar på sportens utmaningar. För de finns.
– Ägarstyrning går att utverka löpande genom direktiv och stämmor. Man kan möjligen tänka sig att ST:s verkställande direktör är ledamot i styrelsen, det är en vanlig ordning när det gäller dotterbolag.
Patrik Sandin. Foto Adam Ström/Stalltz.se
Patrik Sandin, ordförande i Svensk Travsports Centralförbund 2002-2010, har också undertecknat skrivelsen:
– Med det här uppropet vill vi ge möjlighet för andra inom travet att vara med ATG:s styrelse och inte bara folk från den inre kretsen. Jag tror det är viktigt att bredda möjligheten av kandidater till styrelsen i ATG.
Robert Lindström.
Robert Lindström, Broline och Offspring International:
– Det är otroligt viktig att de personer som ska sitta i ATG:s styrelse har branschkompetens om spel och driva bolag. ATG är en mångmiljardindustri och då riskerar vi med nuvarande förslag till statuter inte få det. För min del gäller att vi ska ha en så kompetent och proffsig styrelse som det är möjligt för det här en mycket större fråga än det travpolitiska spelet.
Denna webbplats använder cookies för att förbättra din upplevelse när du navigerar genom webbplatsen. Av dessa lagras de cookies som kategoriseras som nödvändiga i din webbläsare eftersom de är väsentliga för att de grundläggande funktionerna på webbplatsen ska fungera.
Vi använder också cookies och liknande tekniker från tredje part som hjälper oss att analysera och förstå hur du använder denna webbplats.
Dina inställningar gäller endast den här webbsidan och sparas som längst i 11 månader. Du kan närsomhelst ändra dina inställningar eller återkalla ditt samtycke genom att klicka på “Sekretess & Cookiepolicy” på denna webbsida.
Dessa cookies lagras endast i din webbläsare med ditt samtycke. Du har också möjlighet att välja bort dessa cookies.
Cookies kategoriserade som nödvändiga behövs för att webbplatsen ska fungera som tänkt. Dessa cookies ser till att basfunktionalitet fungerar på webbplatsen anonymt.
Cookie
Varaktighet
Beskrivning
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 månader
Används för att spara samtycke under kategorin "Analys".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 månader
Används för att spara samtycke under kategorin "Nödvändiga".
flw_conect_sulk
30 dagar
Används för att hålla prenumerant inloggad.
OAID
1 år
Revive. Kontrollerar om webbläsaren accepterar cookies eller inte. Innehåller ett statiskt värde som inte kan användas för att spåra besökaren. Mer om denna cookie här
sulky_julkalender
1 dag
Används för att visa rätt dag i julkalendern för besökaren när julkalendern är aktiv.
sulkytakeoverad
5 minuter
Används för att komma ihåg att besökaren stängt ned eventuell takeoverannons.
viewed_cookie_policy
11 månader
Används för att spara om besökaren gett samtycke eller inte till användandet av cookies.
wordpress_test_cookie
Används för att kontrollera om webbläsaren accepterar cookies.
Analytiska cookies används för att förstå hur besökare interagerar med webbplatsen. Dessa cookies hjälper oss med data kring antal besökare, avvisningsfrekvens, trafikkälla, etc.
Cookie
Varaktighet
Beskrivning
_ga
2 år
Google analytics, _ga används för att förstå hur besökaren navigerar runt på webbplatsen. Läs mer här
_gat_gtag_UA_*
1 minut
Google analytics, Används för att spara ett unikt användar-ID. Läs mer här
_gid
1 dag
Google analytics, _gid används för att förstå hur besökaren navigerar runt på webbplatsen. Läs mer här