Frågan är förstås berättigad – hur blir det med Elitloppspubliken i år och finns det anledning till oro?
Paralympiatravet på Åby halverade publiken från 10.258 personer 2019 till 5.167 personer i år. Inte heller var det speciellt glädjande att se siffran för antalet åskådare på Umåkers V75-dag i lördags.
Bara 2.642 personer besökte banan, vilket ska jämföras med motsvarande V75-dag 2019. Då bevittnades Umåkers V75-lopp av 5.925 personer och då arrangerades dessutom tävlingsdagen en månad tidigare på året.
Under våren har vi också bevittnat svaga publiksiffror på Romme (-2.205), Örebro (-1.735), Jägersro (-1.430) och Halmstads V75-tävlingar den 23 april med endast 1.389 personer på plats ska vi inte bara tala om. Den lägsta publiksiffran i rikstotons historia en normal lördagsomgång för V75 (V65)?
Gävletravet hade 4.089 personer 2019 – vad blir publiksiffran på lördag?
Men framför allt – hur ska det gå för Elitloppet och Solvalla sista helgen i maj. Så här såg publiksiffrorna ut för 2019 och senaste gången huvudstadsbanan kunde ta emot åskådare under sina prestigedagar:
- Fredag – 3.511
- Lördag – 16.254
- Söndag – 21.681
Totalt: 41.446
Lite kaxigt gick Solvallas ledning ut i våras och berättade att banan sätter ”lapp på luckan” vid 27.000 personer på Elitloppssöndagen. Är det rimligt att hoppas på så många besökare?
Oavsett om vi pratar Elitloppet och Solvalla eller andra tävlingsdagar så är det på tiden att Svensk Travsport verkligen börjar ta publiken på allvar. Att göra det krångligare att komma in på en travbana (digitala entrékort) och att det saknas spelluckor på många av landets ovaler har ju knappast gjort det mer attraktivt…
Är detta allt som skapats från Svensk Travsports sida under corona för att locka nya och gamla besökare till travbanorna? Eller finns det något dolt ess i rockärmen?