– Robert (Fellows) och jag känner varandra sedan tidigare och vi träffades under de två år jag var tränare på Mohawk Raceway, säger Björn Norén.
Att Logan Park (e. Archangel), 1.08,0*/C$2.045.432, kommer stå hos Björn Norén är med andra ord inte så konstigt, men det fanns också andra bitar som tränaren Robert Fellows ville falla på plats för sin stjärna.
– Logan Park vill ha det lugnt omkring sig och inte stå på något större träningscenter med många hästar, men det är också viktigt att han får tillgång till en stor hage. Sedan har vi bara fem minuters bilväg från mig till Bjertorp och bättre träningsmöjligheter går inte att hitta, fortsätter Norén.
Startar på måndag
Nästa måndag gör Logan Park sitt sista framträdande på Mohawk Raceway innan han tar flyget från New York till Liège och sedan körs han upp med hästbuss till Björn Norén för att prepareras för Elitloppet.
– Flyget går den 8 maj och det är planerat att Logan Park ska vara här två dagar senare om allt fungerar som det ska.
Fyra raka segrar ståtar Logan Park med och i förra framträdandet fick han sträcka på sig för att hålla undan till seger på 1.10,2/1.609 meter.
– Jag har ju förstås pratat med Robert efter loppet och han var jättenöjd med hästen. Han berättade att det blåste en kraftig motvind på upploppet, men att Logan Park svarade hela vägen in i mål. Enligt Robert har hästen blivit bättre för varje start, avrundar Norén.